Skip to main content

Topic: 72.320 MHz  (Read 6360 times) previous topic - next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

72.320 MHz

Imam jedno pitanje u vezi "oldi" tehnologije.. dobio sam jednu vintage Futabinu stanicu koja prakticki nije bila koristena i na njoj piše AM modulacija dok je unutra kvarc 72.320 MHz. Uz to je jedan prijemnik ali neorginalni AM koji radi na 40MHz, pa me zanima dali je taj ce prijemnik raditi ako nabavim kvarc za njega također 72.320 MHz ili baš mora biti i prijemnik AM na 72 MHz? ili druga opcija dali je u suprotnom moguce AM konverzirati na 2,4?
Svakako bi volio tu vintage Futabicu upariti sa nekim retro modelom ali nije nimalo lako naci orginalne prijemnike za tako nesto osim eventualno preko bare..

[attachimg=1]

 


Odg: 72.320 MHz

Reply #3
AM/FM je modulacijska shema kojom se PPM signal ubacuje u val nosilac , kasnije se PPM dekodira u prijemniku i šalje na odgovarajuće servo-kanale.

2,4 GHz je isto val nosilac navedne frekvencije, samo se ne koristi modulacijska shema AM/FM nego tzv, raspšeni spektar (FHSS, DSSS..)..čime se izbjegava međusobno ometanje uređaja, a PPM signal se prenosi numerički, dakle digitalno unutar samog signala i kao takav se dekodira u prijemniku i opet šalje na odgovarajuće servo kanale.

Korištenje navedenog prijemnika za 40 MHz uz stanicu za 72 MHz, čak i uz nabavu odgovarajućeg kvarca je greška u koracima, nema nikakve garancije da bi to radilo, pogotovo ne dovoljno dobro.

KPatrik je dao odličan prijedlog, neki FrSKY  modul sa odgovarajućim prijemnikom, samo je potrebno pronači u stanici mjesto odakle uzeti PPM signal.

Obično se to uradi na mjestu ulaska PPM signala u modulator, poželjna je kontrola signala osciloskopom da se vidi da li se mijenjaju širine stupaca pojedinih kanala kada se pomiću palice na stanici.

Odg: 72.320 MHz

Reply #4
AM/FM je modulacijska shema kojom se PPM signal ubacuje u val nosilac , kasnije se PPM dekodira u prijemniku i šalje na odgovarajuće servo-kanale.

2,4 GHz je isto val nosilac navedne frekvencije, samo se ne koristi modulacijska shema AM/FM nego tzv, raspšeni spektar (FHSS, DSS..).

Korištenje navedenog prijemnika za 40 MHz uz stanicu za 72 MHz, čak i uz nabavu odgovarajućeg kvarca je greška u koracima, nema nikakve garancije da bi to radilo, pogotovo ne dovoljno dobro.

KPatrik je dao odličan prijedlog, neki FrSKY  modul sa odgovarajućim prijemnikom, samo je potrebno pronači u stanici mjesto odakle uzeti PPM signal.

Obično se to uradi na mjestu ulaska PPM signala u modulator, poželjna je kontrola signala osciloskopom da se vidi da li se mijenjaju širine stupaca pojedinih kanala kada se pomiću palice na stanici.
Damir hvala na konstruktivnom odgovoru.. znao sam da si jos u formi ;)
Ova konverzija izgleda premasuje moje skromno znanje  :-X

Odg: 72.320 MHz

Reply #5
Treba ti samo momak sa lemilicom i osnovnim znanjem o elektronici u blizini i shema te stanice. Modul ti mogu i ja poslati, imam ga negdje spremljenog kao rezerva,nerabljen, baš takav kakav predlaže KPatrik, pa ti ostaje nabaviti samo prijemnik i... i koja je to točno Futaba, možda mogu negdje izbunariti shemu, a onda je to 50% posla obavljeno!


BTW, ako ima trener-port, e to nam treba, tu je čisti PPM, ne treba nikaj otvarati...samo nakopčaš modul i "vozi Miško" !


EDIT:  Ovako (može i bez displaya ! ):  http://www.rcuniverse.com/forum/rc-radios-transmitters-receivers-servos-gyros-157/11611922-futaba-gold-fp-t7fg-k-frsky-dht-conversion-trim-issue.html

Odg: 72.320 MHz

Reply #6
Vidim da ima stanica ugradbeni modul pa sam pokusao desifrirati raspored pinova na starom Futabinom modulu... pitanja su dva:
1. dali je moj nacrtani raspored tocan ?
2. dali mogu ovaj AM modul jednostavno eliminirati te direktno na te pinove vezati recimo Frsky DHT modul?
[attachimg=1][attachimg=2]