Skip to main content

Topic: Extra 260, 30 cc, restauracija (Read 10720 times) previous topic - next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Extra 260, 30 cc, restauracija

Evo mene s novim projektom :) U hangar mi je uletjela jedna Extra tj što je ostalo od nje. Extra je prije dosta god lagano stalirala na slijetanju, elisa je zahvatila zemlju i otkunio se čitav nos na mjestu odmah iza trapova. Ja sam bio svjedok. Kad smo došli do nje, nitko nije mogao vjerovat da je nastala tako velika šteta.

Kad vratim film, velika šteta nije nastala tada, nego kad se pokušala ta Extra pokrpati. Extru je krpao tada još osnovnoškolac, neću ga imenovati da se ne naljuti, ali ga ne krivim, jer ne bih ni ja znao bolje u tim godinama. Uglavnom, evo slika, što se sve uradilo, i što se mora uraditi. Ekipa je tražila da bude objavljeno, pa uživajte :)


[attach=1]


Krila imaju sitna oštećenja


[attach=2]


[attach=3]


ovdje je lagano smrskana napadna, ništa strašno


[attach=4]

Odg: Extra 260, 30 cc, restauracija

Reply #1
Svijetla točka u ovoj priči je ovaj MVVS. Interesantno je što na motoru nema niti jedna oznaka o njegovoj veličini. Prema dimenzijama odgovara onom od 26 cc i onom od 30 cc, pa jedan je od tih...


Na motoru fale vijak za učvrstit elisu i podloška


[attach=1]


cdi je malo veći problem....kabel se na da promijeniti jer je sve zaliveno nekakvom smolom  u kutiji


[attach=2]


Evo trup, poklopac ( kabina ) je poravnata s rebrom, paše ok


[attach=3]




ALI, drugi kraj poklopca ne prati konturu trupa. Što znači da je trup malo kraći i izvitoperen prema nosu


[attach=4]


Sav ovaj šper moram nekako skinuti


[attach=5]


Počeli su radovi :


[attach=6]


[attach=7]


[attach=8]








Odg: Extra 260, 30 cc, restauracija

Reply #2

[attach=5]



Ovo sam čekao.


[attach=1]


[attach=2]


[attach=3]


Staro ljepilo. Postane kao žvaka kad se brusi strojno. Poveća se trenje, brusilica se izmakne i prebrusi se nešto pored što ne treba...ugl, odvratno


[attach=4]

Odg: Extra 260, 30 cc, restauracija

Reply #3
Ovo je jako jako otežano, a slabo


[attach=1]


Firewal je ovako zalijepljen. Mislim da je jasno sa slika.


[attach=2]


Ovo sam prstima otkinuo, i to vrlo lako. Na par točaka je bilo namazano drvofiksom.


[attach=3]


Ali servo je neotkidiv




[attach=4]








Odg: Extra 260, 30 cc, restauracija

Reply #4

Evo ga, očišćeno od onog špera. Šok je uslijedio nakon što sam otkrio da je ovo jako izvitopereno, i ne može se ispraviti...od sveg ovog mogu koristiti samo ovo rebro iza firewal-a. Slijede slike gradnje slijedećih dana.

[attach=1]

Odg: Extra 260, 30 cc, restauracija

Reply #5
Uh, sretno u ovom projektu!
Ali će ga zato biti gušt gledat na reborn maidenu.  8)
COME IN PEACE & GO IN ONE PIECE
Jeti DS16 Carbon Line & Electric Helis

Odg: Extra 260, 30 cc, restauracija

Reply #6
Živio Franky :) , baš da je uhh, ali smislio sam način kako se to može kvalitetno srediti...naravno da je maiden zanimljiv nakon ovih zahvata što slijede :)




Zna li netko po šarama tko je proizvođač ovog modela ?


Odg: Extra 260, 30 cc, restauracija

Reply #8
Gušt je gledati restauraciju nečega što bi vjerovatno završilo u nekoj vatrici i dimu da nije došlo u ruke pravog majstora .. još jedna odlična ptica niknuće kao fenix iz pepela .. svaka čast majstore  ;)
vedro nebo i miran zrak želi vam vukovar

Odg: Extra 260, 30 cc, restauracija

Reply #9
I ja cu isto pratit :)
Sta je faliveno kod prijasnjeg montiranja firewalla? ("Firewal je ovako zalijepljen. Mislim da je jasno sa slika")
Moguce da je bia u nekoj vlaznoj garazi pa se iskrivia tako
Zelin puno uspjeha u restauraciji,uvik mi je gust gledat ovakve teme sa balzon  ;D
I never crash, I simply have a trick where I use impact with the ground to revert my model back into kit form

Odg: Extra 260, 30 cc, restauracija

Reply #10
Pozdrav momci :) ,


težak zadatak je predamnom. Moram ojačati nos, a istovremeno bi trebao biti lakši. To ne mogu postići, ali moram težiti k tome.


Ante, živio ! Pogledaj slike. Firewall je lijepio drvofiksom. Drvofiksom se lijepe modeli od balze, stolice, stolovi....  Kad je pokusao ojacati firewall, izrezao je još jedan komad približnih dimenzija i mislio je to spojit također drvofiksom. Bilo ga je samo na označenim mjestima.


I prvi i drugi dio firewalla sam prstima otkinuo. To je po život opasno ! 


[attach=1]


Evo i vitoperenog nosa. Izvitoperio se, jer je netko od bivših vlasnika pokušao ojačati trapove zalijepivši komad špera kao ojačanje. Očito je zaboravio nakvasiti vodom drugu stranu špera, da spriječi njegovo iskrivljenje i vitoperenje nosa


[attach=2]

Odg: Extra 260, 30 cc, restauracija

Reply #11
Evo poslije devastiranja, počelo je konstruiranje :)


Prvo si moram izraditi materijal. Aviošper je jako skup materijal. Idem izraditi nešto vrlo slično. Koristio sam drvenu gajbu ukradenu iz kontejnera, i hrastov furnir 0,5 mm.


[attach=1]


[attach=2]


Drugu stranu ovog plavog špera treba namazati vlažnom krpom.


[attach=3]


Ovdje sam ogladnio. Sjetio sam se lazanji  :D


[attach=4]


[attach=5]


Ovako je to stajalo 3 sata. Nakon toga sam šper stavio između dva komada kartona, sve to na ravnu plohu u grijanoj prostoriji, i par knjiga kao teret na to tokom 12 do 24 h .


[attach=7]

Odg: Extra 260, 30 cc, restauracija

Reply #12
Gotov poluproizvod. Napravio sam 4 kom i prezadovoljan sam čvrstoćom.


[attach=1]


Pogledajte kako se furnir sjedinio sa šperom s gajbi. Izgleda kao kupovni.


[attach=2]


Počeo sam konstruirati i optimoirati stranice. Prvo sam ovu gore napravio. Nakon što sam osjetio pod prstima ovaj šper koji sam napravio, stranica je još  više olakšana. Donji primjer


[attach=3]


Izrezana je stranica iz špera. Treba još otvore za olakšanje izrezati. Toliko za danas


[attach=4]









Odg: Extra 260, 30 cc, restauracija

Reply #14
Kažem ja,kištre ili gajbe su zakon 8) .Jeftino a dobro ;) .Sviđa mi se napredak restauracije,nesumnjam da će biti kvalitetno napravljen ;) :) .