Skip to main content

Topic: DJI Spark - sitan ali dinamitan (Read 123062 times) previous topic - next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Odg: DJI Spark - sitan ali dinamitan

Reply #270
Mene ovi dronovi bas ne vole, i posle ja ispadnem paranoican :)  Ispricacu sta mi se desilo, i molim za savet: da li da reklamiram Sparka, prodam i kupim nesto sto ide po zemlji, ili da ga osusim i teram dalje?


Svratio da snimim jedno simpaticno jezerce pored kog se nalazi napusteno i upaljeno, nekad jako lepo odmaraliste. Jezerce je jako malo, mozda 30-40 metara u precniku. Parkirao se pored zgrade, ubacio punu bateriju, provozao oko zgrade i napravio lepe snimke... Iskljucio dron i otisao sa druge strane jezera sto je vazduznom linijom jako blizu mestu odakle sam prvi put poleteo. Poleteo, sve bilo super, pticica radi jako lepo... I kad mi je ostalo oko 30% baterije skontam da nisam ukljucio kameru. Ostala navika od Bebopa koji pri ukljucivanju pali kameru. Ukljucim kameru da iskoristim ono malo baterije sto je ostalo i nastavim da letim pored obale, sve u krugu od nekoliko metara odakle je poleteo, kontam da ce kad se isprazni baterija da sleti ili tu odakle je poleteo, ili pravo ispod sebe. U jednom momentu zapisti i kao da krene da slece, a onda kao da je u sport modu pocne da se okrece, i punom brzinom poleti u vis. Na komande nije reagovao uopste. Nekoliko metara povise je bila krosnja drveta u koju se on upleo, kosio granje i lisce (propeleri nisu stali), probio se nekako, zapleo u vislje grane i onda se ugasio i pao u jezero. Srecom na samu ivicu jezera, i nije ceo potonuo vec samo zadnjim krajem. Odmah sam skinuo bateriju, istresao ga od vode i kad sam dosao kuci skinuo poklopac da se susi.


E sad, zasto se ovo desilo? Koliko znam, Fantomi i ostali veliki DJI dronovi pamte lokaciju gde je konektovana baterija i nju koriste kao tacku za RTH. Ako je to u pitanju, onda je moja grska sto ponovo nisam skinuo bateriju i vratio je na drugoj strani jezera, a on je ispravno krenuo da se vrati na mesto koje je zapamtio. Ovo mi je malo nelogicno za ovakav koncept drona, koji ima u sebi integrisan punjac. To znaci da ce nekome ko kupi osnovni paket bez kontrolera i sa jednom baterijom, ko puni dron kao mobilni telefon i ne skida bateriju, ako se baterija isprazni napolju da krene da se vraca kuci? I zasto nije reagovao na komande kad je baterija na kontroleru bila puna, od njega bio na svega par metara i prenos snimka bio dobar? Pokusavam da nadjem neki logican odgovor kako mi se ovo ne bi ponovo desilo, i kako se nekom drugom ne bi desilo. Naravno ovde ima pametnijih od mene, sa vise iskustva...


Edit: evo nadjoh u fligt record da je kao home point snimio sredinu jezera



11 satelita. I ko je sad za ovo odgovoran? Proizvodjac, ja sto nisam pogledao u pasulj, sateliti...?


A gle, telefon ti kaze da provjeris homepoint na karti. A to kaj je otisao u zrak je do toga kaj zbog mogucih prepreka ide prvo na 30m ili koliko ti je namjesteno i onda doma pa se spusti.
Mislim da je ovo više korisnička greška...

Odg: DJI Spark - sitan ali dinamitan

Reply #271
Da, tak je.. a i kad ti krene u home point, imaš na mobu da to otkažeš i da preuzmeš kontrolu... kakvo je to drvo od 30m majko mila?

Odg: DJI Spark - sitan ali dinamitan

Reply #272
Ovo je korisnicka greska. U manualu pise da ide RTH ako je dalje od 20 m od home pointa i takodjer je default postavka u aplikaciji da ide prvo na 30m pa onda home. Moje iskustvo s letenjem je nesto bolje, laksi za letiti od Syme X5 jer ne moram konstantno drzati gas.
Malo sam se jucer igrao pa sam na sparka prvo stavio .300 firmware pa onda skuhao svoj baziran na .600, ali sam prethodno pobrisao .600 FC module (306) i napucao u Sparka. Onda sam si slozio i svoje modove za 4.1.8 GO aplikaciju (maknuo social, online i ostale pi*darije, dodao mavic intelligent fly modove, fcc mod, switch za 2.4/5.8g cak i kad sam na otg vezi) i konacno s Assistantom 112 podesio parametre kako mi odgovara. E sad, da je dron kupljen u lijepoj nasoj prciji, ovo bi bilo dovoljno za izgubiti garanciju, no provjerio sam s Best Buyom i zakon je takav u USA da mogu rootat, mogu modat SVOJU letjelicu, i jos uvijek garancija vrijedi u slucaju da mod nije uzrokovao problem nego nesto drugo. Teret dokazivanja da je mod uzrokovao sranje je na DJIu. :) Bez obzira na njihove disclaimere i sr*nja koje stavljaju u uvjete koristenja, americki su zakoni iznad kineskog legal b/s-a kako to ovdje zovemo. :) Jos mi ostaje za zamjeniti ovo ocajne Here mape za Google Mapse (offline sa satelitom) i onda ce ovo biti upravo ono sto mi treba. Vjerojatno ce prije ili kasnije netko skuziti kako upaliti 4K (senzor isti kao na mavicu pro!!) i kako staviti da moze raw i flat color profile ili bar log. Popodne cu probati kako ide sa svime ovime, ali moram se maknuti od NFZ negdje, a nikako mi se ne da u auto. :)

Odg: DJI Spark - sitan ali dinamitan

Reply #273
Ok, moja greska, nisam procitao uputstvo pre nego sto mi se ovo desilo... A ko je pre ovoga procitao? :)  Nadam se da ce moje iskustvo pomoci da se jos nekome ne desi slicno, a ja sam, nadam se, jos i dobro prosao. Da nije bilo tog drveta, on bi lepo sleteo na svoju home point tacku, na sred jezera :'( Mada nema nekih vidljivih tragova vode jer sam ga brzo sgrabio a i nije se ceo potopio (sve se desilo u velikoj brzini pa se i ne secam najbolje detalja), jos ga nisam ukljucio i necu jos do sutra. Ono sto sam iz ovoga naucio je:


1. Pre poletanja proveriti home point.
2. Izbegavati letenje ako u krugu od 20 metara nema bezbednog mesta za sletanje. Posebno izbegavati poletanje sa same obale reke, mora, jezera... Ako udari u drvo, manja je steta nego ako potone u duboku vodu
3. Ne cekati da se baterija isprazni do kraja. Bolje je prezaliti nekoliko sekundi snimanja nego rizikovti ovakve situacije
4. U ovakvim situacijama koncentrisati se na vracanje kontrole, gledati sta pise na ekranu. Ja sam gledao gde ce da odleti, besmisleno, umesto da otkazem RTH i bezbedno ga spustim.
5. Kad naidje na prepreku, spark krci sebi put. Lomi granje, sece lisce... Ne treba ocekivati da ce motori stati kad naidje na prepreku, ili bar ne tako brzo.
6. Procitati uputstvo. Skinuti PDF, jer su na prilozenom toliko sitna slova, da je nemoguce citati ga bez lupe.
7. Cim ga sklopim pristupam izradi platforme od stiropora koja moze da odrzi na vodi njegovu tezinu, koju cu koristiti za letenje iznad vode.

Odg: DJI Spark - sitan ali dinamitan

Reply #274
Baterija lad dodje na 30% on ti javi da je najbolje vratit drone,posto si ti jos letio i snimao pretpostavljam da je dosla i do 15 posto a onda ima automatsko vracanje ili spustanje koje nemozes prekinut.tako da malo pazi za dalje i nikako ne letit previse ma 30% baterije :-)

Poslano sa mog ONEPLUS A3003 koristeći Tapatalk


Odg: DJI Spark - sitan ali dinamitan

Reply #275
marlasr pojasni malo jel komplicirano malo ga modat :-) ja bi svojem brzinu malo pojaco jer u sport modu jedva da 35 potegne a iso je 50.

Poslano sa mog ONEPLUS A3003 koristeći Tapatalk

Odg: DJI Spark - sitan ali dinamitan

Reply #276
Tomek, ovdje imas apsolutno sve za modanje.
http://dji.retroroms.info
Komplicirano je relativan pojam. Procitaj sve jedno 10 puta prije nego pocnes prckati. Ja sam u Bostonu pa mi je MIT na 15 minuta pjesice tako da meni nije bilo. Ali ja sam valjda jedan od rijetkih koji cita apsolutno sve od najvecih do najmanjih slova. Meni je kompliciranije dokuciti sto sve trebam od papira za legalno letenje u Hr nego ovo modanje. :)




Odg: DJI Spark - sitan ali dinamitan

Reply #277
Upravo sletio fw.0701




Sent from my iPhone using Tapatalk

 

Odg: DJI Spark - sitan ali dinamitan

Reply #278
Ja maloprije napravio update.jel mi se cini il vise nema ono da vidis na 2,4 ghz 11 ili 13 kanala?

Poslano sa mog ONEPLUS A3003 koristeći Tapatalk


Odg: DJI Spark - sitan ali dinamitan

Reply #279
Ja maloprije napravio update.jel mi se cini il vise nema ono da vidis na 2,4 ghz 11 ili 13 kanala?

Poslano sa mog ONEPLUS A3003 koristeći Tapatalk

Tomek jel ti se nakon updatea resetirala snaga na CE?

Odg: DJI Spark - sitan ali dinamitan

Reply #280
Samo da dojavim da se slobodno moze prijeci na .701 firmware.
Rootan cca pola sata nakon releasea.
Toliko o "improved security". :)

Odg: DJI Spark - sitan ali dinamitan

Reply #281
Ja maloprije napravio update.jel mi se cini il vise nema ono da vidis na 2,4 ghz 11 ili 13 kanala?

Poslano sa mog ONEPLUS A3003 koristeći Tapatalk



Ne vidi se vise, a cini se da vise ne parsa ni .DJI.configs
Sada se u manualnom modu prebacuje s banda na band izborom kanala.
Nizi su na 2.4Ghz, visi na 5.8Ghz

Odg: DJI Spark - sitan ali dinamitan

Reply #282
pa zato i pitam jer vise neznam dal imam tu snagu ili ne.ovako sam znao po kanalima.

Poslano sa mog ONEPLUS A3003 koristeći Tapatalk


Odg: DJI Spark - sitan ali dinamitan

Reply #283
jep, ne znas vise... ili instrument za mjerenje ili letis pa vidis do kud ide. :)