Skip to main content

Topic: Vinkovci, prvi let RC uopće (Read 52609 times) previous topic - next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Odg: Vinkovci, prvi let RC uopće

Reply #15
pohvale na volji za rc modelarstvom

Hvala.

Quote
ima tu puno iskusnijih, pa ce bolje objasniti detalje
Okay. :)
Quote
ja cu samo sugerirati manje elevatora na takvom modelu sa tim setupom

Uh, da zaista. To moram ispraviti vježbom. Danas sam opet letio, malo je bolje, ali još uvijek imam tendenciju da dižem nos aviona gore.

Quote
pustite ga da polako dobije visinu, a kad se onako propne, drzite gas  i popustite elevator, takav model nece odmah pasti bez brige

U stvari, koliko sam ja primijetio, avion sam po sebi bolje leti kad ne diram komande, pod uvjetom da je na visini. A do te visine.. eh, treba dosegnuti. Ovo je zaista dobar klizač. Kad ugasim motor, prekrasno klizi po zraku. Nešto što nisam nikada mogao sanjati da bi mogao imati. Još samo da iskontroliram samog sebe i to je to... :)

---

Odg: Vinkovci, prvi let RC uopće

Reply #16
@Clearsky , za početak je i više nego dobro  8)....neka Ti netko pomogne oko trimanja modela (motor ,CG itd) , pa će biti bolje i lakše.

Hvala, hvala. Ma, nemojte me toliko hvaliti da se ne bi pokvario.  ;)

Da, zasigurno trebam pomoć nekog iskusnog RC letača. Do sada sam nekako uspio sve to sam odraditi i došao do nekog limita znanja. Teorija je jedno, no praksa je pomalo drugačija - pogotovo za svaki model aviona.

Quote
Imaš odličan airfield a i volje ne nedostaje ,kao što se vidi iz priloženog... ;) LP

Da. Volio bi da tako i ostane - da nastavim letjeti.

LP

---

Odg: Vinkovci, prvi let RC uopće

Reply #17
i na simulatoru malo vjezbat pomoci ce ti puno

To sigurno! Moram nešto smisliti. Prvo moram osposobiti svoj kompjuter (dva su mi krepala). Ovo je laptop od moje djevojke... koristim ga dok sam dobar s njom, kad se naljuti na mene... eh, you know, letim i bez aviona.  ;)

Quote
Sent from my iPhone using Tapatalk


Odg: Vinkovci, prvi let RC uopće

Reply #19
Lijepo je vidjeti "iskren" video, prava rijetkost ovdje! Svaka cast...samo letit i popravljat i rezultati ne mogu izostat :)

Hvala. Novi sam na forumu, pa ne znam kako 'stvari stoje'. Nemam što skrivati - ako mi je avion pao, pao je... uvijek se nađe netko to je to vidio, zato zaista nemam što skrivati. Ok, javno objaviti da mi je avion pao... tren da razmislim... pa događa se i drugima.

Ljudski je griješiti,... a, božanski letjeti.

Quote
Jedan savjet: kod provjere CG-a obavezno biti u zavjetrini, vjetar čuda čini od mjerenja :D

Ima i toga. No mislim da je u mom slučaju totalno neiskustvo. Nikakav kvar na avionu ne može biti (uvijek) opravdanje za moje greške.

---

Odg: Vinkovci, prvi let RC uopće

Reply #20
Vrhunski početak, di češ bolje od ovoga za početak.

Hvala. Više od toga je sreća. Ostatak je nekakva višegodišnja priprema/odgađanje letenja. Avion kupljen davne 2006. godine, tek nedavno sastavljen. Razlog: strah da ga ne skršim prvi dan letenja.

Quote
Jedna mala opaskica; ne isprobavat motor okrenut prema sebi, to ac ac za prste i noge, i vidiš ak se ne provjeri ispravnost zakreta kak modelček ode iz vida, sreča pa nije tresnul na cestu il u nedo bog auto.

Da. Kao i u svakom hobiju, postoje razni rizici. Cijelu zimu sam cijepao drva, samo jednom sam malo zarezao prst sjekirom. Kad bolje razmislim, sve je potencijalno opasno. Treba nastojati spriječiti katastrofu, sve ostalo je Murphyjev zakon i zakon inata. 

Pokušavam paziti što je bolje moguće, ako je moguće. Ovo što mi je avion otišao neugodno blizu ceste, tu sam imao zaista puno sreće - nekih 100 metara prije iste, a oko 300 metara od mjesta polijetanja. Toga me je bilo najviše strah. Čak sam bio spreman 'nosom dolje' da je avion nastavio još kojih desetak metara. Bolje i skršen avion, nego da imam nečiji život na savjesti.

---

Odg: Vinkovci, prvi let RC uopće

Reply #21
Pozdrav doktore..... :)

Vidim zarazio si se....čini mi se da je ova opaka bolest prelazna :) :)

Odg: Vinkovci, prvi let RC uopće

Reply #22
  G. Milane,
čestitam na prvim letovima.. Dosta ste brzo pohvatali komande.. 

Hvala. Ma jesam i nisam. Još me dosta hvata panika, koju je ponekad teško kontrolirati. Ono što sam vrlo brzo naučio je: gasi motor, pusti da avion napravi sve sam - tek kad se stabilizira, nastavi sa letom. A ni to nije uvijek lagano (znati kada treba ugasiti motor, tj. odustati od 'borbe' sa komandama).

Quote
Moj prvi model jedrilice na kojoj sam se učio imao je krivo namještene otklone elerona (neiskustvo) tako da je prvi let završio udarom u zid jedne garaže.. Šteta nije bila velika i model je bio od stiropora tako da se lako pokrpao..

Ma, mislim da je sve to ljudski. Od malih nogu se puže, pada, ponovo podiže, opet pada... sve dok se ne nauči hodati.

Quote

 Kod Vas vidim da imate problem ili sa c.g. ili sa neutrimanim modelom. Ako je c.g. dobro namješten onda malo treba potrimati model u letu a prije svega namjestiti poluge na servima da upravljačke površine rade manje otklone tako da avion leti s blagim promjenama smjerova.

Mislim da sam CG naštimao po svim pravilima. Trimanje je izgleda bio problem. Večeras sam vidio da mi rudder malo vuče avion ulijevo. Do sada to nisam mogao znati jer je uvijek bilo vjetra. Večeras mirno, prekrasno mirno. Tek sad sam vidio da su sve komande lagano neuštimane.

Sve poluge na servo mehanizmima jesu podešene tako da imaju minimalan otklon, po preporukama proizvođača aviona.

Ono na čemu treba raditi je vježba, vježba i samo vježba.

Quote
Drago mi je da se još netko u ovom gradu zanima za ovaj hobi. Mogli bismo se dogovoriti pa da koji puta i zajedno letimo.  :)

L.P.
Zlatko

Ej, Zlatko! Pa i meni je i više nego drago da postoji netko u mom gradu (Vinkovci) tko se bavi letenjem RC modela. Evo ti moj broj mobitela (a i svim ostalim članovima foruma koji me žele kontaktirati):

098 270127

Nazovi što prije, dok mi je avion još u letnom stanju (može i kasno uveče, pošto sam noćna ptica).  ;D


LP,
milan
---

Odg: Vinkovci, prvi let RC uopće

Reply #23
Pozdrav doktore..... :)

Pozdrav, Mario. :)

Quote
Vidim zarazio si se....čini mi se da je ova opaka bolest prelazna :) :)

Ah, izgleda... Znaš mene - nema toga čime se nisam bavio. ( Nemoj da te sada hipnotiziram.  ;D )

Tvoj quadcopter još u letnom stanju?

LP,
milan
---

Odg: Vinkovci, prvi let RC uopće

Reply #24
Letovi od sinoć (pretamni, letio po mraku, jedva vidio siluetu aviona):

http://www.youtube.com/watch?v=yxjoLdwTCYU

Stalno me proganja to propinjanje, a ni okreti nisu glatki. Uspio sam saviti nosače kotača, a ni propeler ne izgleda baš najbolje...

Očigledno da neće ići bez simulatora letenja. Netko je ovdje spomenuo jeftini "12-in-1 USB 2.0 Almighty Flight Simulator Dongle", ali dvije stvari me pate: prvo - "prodano" (out of stock), a drugo treba se čekati mjesec - dva.

Pitanje je dali će mi moj voljeni avion toliko izdržati u jednom komadu?!

Vidio sam da je rubrika kupnja/prodaja, uglavnom "prodano". Eh... nemam sreće.

Imam prastaru stanicu "Compa" od Jamara proizvođača (35 MHz), neki DIN 6 konektor za konekciju na simulator, valjda bi to moglo raditi jedno s drugim. A ne znam dali bi to mogao i pokrenuti na ovom laptopu sa win7?!

Neki savjet? Da pauziram letenje i čekam nabavku simulatora, ili da i dalje probam riskirati?

Unaprijed hvala,
milan
---

Odg: Vinkovci, prvi let RC uopće

Reply #25

Imam prastaru stanicu "Compa" od Jamara proizvođača (35 MHz), neki DIN 6 konektor za konekciju na simulator, valjda bi to moglo raditi jedno s drugim. A ne znam dali bi to mogao i pokrenuti na ovom laptopu sa win7?!

Jel to ovakav konektor?

[attach=1]

[attach=2]

Za spajanje Vam treba usb dongle i adapter za stanicu.

[attach=3]

Imam ja i kablove i simulator Phoenix RC. Radi na win7. Možemo probati instalirati na ''Vaš'' laptop pa ako sve radi ima kablova za kupiti ovdje:
www.pluramaks.com/shoppingcart/products/Simulator-leta-usb-%252d-kabel.html

Ja sam tu kupio prije dvije godine samo što je cijena bila nekih 40ak kuna + poštarina 20ak.. Stigne za dan, dva..
Ovaj vikend nisam u VK ali možemo se sastati u ponedjeljak, utorak..

L.P.
Zlatko
Graupner MZ 24 PRO & 9XR Pro FrSky
Pilot RC EDGE 540 V3 DLE35

Odg: Vinkovci, prvi let RC uopće

Reply #26
Sto vas muci tocno sa okretima i penjanjem?
Mozda mozemo pomoci ovako sa par savjeta.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Odg: Vinkovci, prvi let RC uopće

Reply #27

Imam prastaru stanicu "Compa" od Jamara proizvođača (35 MHz), neki DIN 6 konektor za konekciju na simulator, valjda bi to moglo raditi jedno s drugim. A ne znam dali bi to mogao i pokrenuti na ovom laptopu sa win7?!

Jel to ovakav konektor?

[attach=1]

[attach=2]

Za spajanje Vam treba usb dongle i adapter za stanicu.

[attach=3]


Da, točno takav. Evo, sad sam našao original kabel od Compa stanice, DIN6 na DIN6. Bio je zalemljen na COM1 port putem nekih tranzistora, tih dana sam bio našao jednostavan dijagram za spajanje. Ako je signal u audio spektru, onda nema problema, samo moram zalemiti na 3.5 jack za USB dongle. Pogledat ću na osciloskopu o kakvom se signalu radi.

Quote
Imam ja i kablove i simulator Phoenix RC. Radi na win7. Možemo probati instalirati na ''Vaš'' laptop pa ako sve radi ima kablova za kupiti ovdje:
www.pluramaks.com/shoppingcart/products/Simulator-leta-usb-%252d-kabel.html

Ja sam tu kupio prije dvije godine samo što je cijena bila nekih 40ak kuna + poštarina 20ak.. Stigne za dan, dva..
Ovaj vikend nisam u VK ali možemo se sastati u ponedjeljak, utorak..

L.P.
Zlatko

Važi za naredne dane (pon, uto,...), vidimo se. Molim te zapiši moj broj mobitela, pa me nazovi. 098 270127

LP,
milan
---

Odg: Vinkovci, prvi let RC uopće

Reply #28
Sto vas muci tocno sa okretima i penjanjem?
Mozda mozemo pomoci ovako sa par savjeta.

I ja bi volio da znam što me muči. Mislim da imam lošu naviku, ili nešto... Prije nekih 15-tak godina sam učio letjeti motornim zmajem, a tu je pri skretanju poželjno dodati malo gasa da se zmaj ne bi obrušio. To mi se nekako urezalo u podsvijest i sada se toga ne mogu tako lako riješiti.

Skupio sam oko 3 sata leta, onda sam odustao od letenja zbog nekog straha. Možda je to razlog (podsvjesna navika da se mora dodati gas pri skretanju), možda ne. To mi je prvo palo na pamet kad sam vidio da unatoč pokušajima da pri skretanju pomaknem palicu na tu stranu + malo elevatora. Onda se nekako spontano dogodi da pri skretanju dodam gas, što rezultira lošim skretanjem, a često i propinjanjem.

Trebao bi se toga odviknuti, samo ne znam dokle će ovaj avion trpjeti padove. Znam da trebam više vježbati kako bi ruke 'zapamtile' koliko treba palicu pomaknuti za svaki manevar.

Osim toga, često se dogodi da želim avion podići višlje, pa onda pretjeram sa elevatorom. Ima tu i jedan drugi fenomen, kojeg nisam odmah bio svjestan (naknadno sam to primjetio pregledavajući snimke mog leta). Nekak mi je teško ocijeniti kolika je zračna brzina ("air speed"). U odnosu na tlo (zemaljska brzina? "ground speed"), čini se da avion ide vrlo sporo, pa bi bilo logično da je manje osjetljiv na komande.

Ali, to je varka -> brzina aviona + brzina frontalnog vjetra, izgleda da je isto što i veća brzina bez vjetra, s tim što je onda prividno avion sporiji. Manje imam propinjanja (iako i tada ima toga ponešto) kad avion ide niz vjetar, nego uz vjetar.

Možda je sve ovo gore navedeno u stvari samo nedostatak prakse, ne znam točno. Možda je razina panike i stresa veća kad počnem griješiti, pa onda još više paničarim i pravim još veće greške.

Isto tako sam primjetio da je razina panike veća sa većom udaljenosti aviona od mene. Dali je to normalno?

Moguće je da moj vid nije više kao nekada, ne samo po pitanju dioptrije, nego i slabovidnosti. Bilo bi dobro da je plavo nebo uvijek plavo, a ne sivo zbog izmaglice koja je sve češće prisutna. Bijeli avion na svjetlo sivoj podlozi nije dobro vidljiv. Kad ima sunca, onda ima i sjene na donjim površinama aviona, dakle donekle i kontrasta u odnosu na nebo. No, oblačno + siva pozadina = raspršeno svjetlo, slabo vidljiva silueta aviona.

Quote
Sent from my iPhone using Tapatalk

LP,
milan
---

Odg: Vinkovci, prvi let RC uopće

Reply #29
Vas muci iskljucivo SAMO nedostatak sati leta tj. prakse.
Predlazem simulator, isprobavanje raznih aviona u raznim uvjetima.
Sa vremenom covjek "osjeti" koliki je airspeed upravo po odzivu aviona na komande (isto kao sto u autu ne treba brzinomjer kako bi znali da smo na autoputu-osjeti se na volanu) :)
Pricam iz svog iskustva - za druga ne znam :)


Sent from my iPhone using Tapatalk