Skip to main content

Topic: FPV experimenti (Read 245173 times) previous topic - next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Odg: FPV experimenti

Reply #570
Pozdrav Flyfreakuser! Da, ovo su moji prvi pokušaji u toj tehnici. Posjetio sam vašu stranicu i zaista imate prekrasne modele, najviše su mi interesantni Dunavska golubica i Dunavski galeb s obzirom na fpv pokuse. Kolika im je masa? Predpostavljam da su vjerojatno lakši nego što će biti samo ova moja krila(ako ih uspijem uopće i napraviti) :) . One ramenjače sam jučer na večer, nakon 24h u "inkubatoru" izvadio i mogu reći da je karbon donekle ojačao balzu s obzirom na savijanje ali nije baš da sam previše oduševljen(šarenilo-nisam pokrio ravnomjerno letvicu) pa ću one tanje ramenjače pokušati obući karbonskom trakom. Inače ona peel ply folija se fino skida i matira(ohrapavi) površinu laminata a i ona plava folija fino odvaja-ne dozvoljava lijepljenje laminata za kalup ili vreću i može se ponovo koristiti. Evo par slika:
[attach=1][attach=2][attach=3]
[attach=4][attach=5][attach=6]



Odg: FPV experimenti

Reply #571
Pozdrav Dare!
Iskoristit ću citat svog prijatelja Maria koji mi je pomogao u tom projektu.



Profil 3021 po izboru Makija, raspon 180cm, dubina profila 240mm, servaci turnigy9025 x 3 komada, regler blue series 20A (nije simonik gore iako mislim da bi to bilo dobro), prop graupner 10x5 iako moze i manji (u budučnosti ide sklopivi graupner 10x6), motor hp2217-930kv, prijemnik frsky 8xr, trup je home-made od epoxy+carbon i fiberglass by Željac , odnosno 99% radova na istom je by Željac.Krila su ostakljena 48g fiberglas... Ukupna težina s batkom multistar 4s 4000 mah 10c 980grama, kada dodje fpv oprema i apm oko 1100grama rtf....Vingleti će doći nakon detaljnijega testiranja tako da se može usporediti s njima i bez njih....iako u budučnosti planiramo postaviti uške od cca 30cm(tada bi se raspon popeo na 240cm) pod kutem koji će imati završetke s suženjem - ali otompotom....  Iskustva s letenja kažu:leti vrlo pitomo i upravljivost mu je odlična, kod penjanja u punom gasu (cca 18A) ide gotovo vertikalno 100m visine postigne vrlo brzo, pri vjetru je poslušan i neče dolje..... 
Inače za fpv avion uvijek bih predložio jedriličarski profil ali jezgre ne bih radio od stiropora nego od stirodura. Mogla se ''Golubica'' napraviti još mudrije, no to je bila osnova za kasnije modele koji na žalost nisu dokumentirani.
Dunavski galeb je bio projekt iz zezancije, čisto da se iskoristi jedan stari trup.
Sretno u daljim radovima!

Imaš i temu o gradnji Golubice ako si se kasnije priključio ''Freaku''
http://www.flyfreak.net/index.php?topic=19268.0



Odg: FPV experimenti

Reply #572
Hvala Flyfreakuser na opširnim i detaljnim informacijama o karakteristikama i gradnji Dunavske golubice. Stvarno je lagana, aerodinamična, malo troši pa zbog svega i ne treba veliku bateriju...idealna za fpv. Jel je mislite ove godine opremiti fpv opremom? To će joj malo narušiti aerodinamiku ali i dalje će ostati iznimna...bilo bi vrlo interesantno pratiti rezultate testiranja ako bi bili voljni to podijeliti na forumu...
Ja nastavljam s izradom krila koja će, sad više nema nikakve sumnje, biti teška kao cijela Dunavska golubica :D . Doduše imat će i površinu od nekih 76 dm^2 ali sad skupljam prva iskustva s "komponovanjem" kako kaže kolega Flyfreakuser pa mi je težina u drugom planu, najvažnije mi je da ispadnu čvršća i glađa nego ova dosadašnja. Sad sam presvukao karbonom i tanje ramenjače i to tako da sam omotao spiralno karbonsku traku oko letvica. Rezultat i opet nije naročit-nešto su otpornije na savijanje ali daleko od "krutosti". Kolega Mladen iz Karlovca opisao mi je u detalje kako se rade lagane i čvrste ramenjače od balze, karbona i kevlarskog konca pa ću kod slijedeće izrade tome posvetiti posebnu pažnju. Naime ove sam već ugradio u jedno krilo. Krilo sam ojačao s pet trakica karbona -dvije trake preko ramenjača, po jedna na napadnoj i izlaznoj ivici i karbonske vlati po sredini gornje strane krila i mogu reći ,sad nakon vakumiranja ,da su izuzetno čvrsta bez obzira na ramenjače i još nisu presvučena staklenom tkaninom. Evo kako to za sad izgleda:
[attach=1][attach=2][attach=3][attach=4]
[attach=5][attach=6][attach=7][attach=8]


[size=78%] [/size]

Odg: FPV experimenti

Reply #573
Pozdrav Dare!
Golubica odavno nije kod mene jer ja osobno nisam baš zainteresiran za fpv-anje. Previše vremena oduzima montaža same opreme na terenu, a osim toga više volim gledati model u zraku nego gledanje u monitor ili kroz ''naočale''  ;) . Kod nas u Vukovaru ima dosta kolega koji se bave fpv-om ali to samo doprinosi raznolikosti naše ekipe.
Što se tiče ramenjača tu sam stvari dosta pojednostavio i ubrzao bez da je model oslabljen, nego se čak čvrstoća može pojačavati po želji..
Radi se o karbonskim letvicama različitih debljina i širina koje se jednostavno ulažu u jezgre krila. Sve se kasnije vakumira i stvar radi savršeno.
Naime jezgra se zasiječe skalpelom u visini karbonske letvice, letvica se malo usmoli i uloži u taj šlic. Sa donje strane krila također ide letvica.
Vidjet ćeš to na sličicama. Na sličicama je dlg krilo tek izvađeno iz vakuuma.
Druga priča je ako se radi o velikim rasponima, tada je potrebno na krajevima jezgri ulagati kutije i joinere za spajanje segmenata krila.
Što se samog vakumiranja tiče i tu je stvar olakšana. Koristim vakumator za namirnice i originalne pripadajuće vrećice koje imaju ''saće'' na donjoj strani. Uloga saća je da odvodi sav zrak nesmetano iz vrećice, kao što ti moraš staviti papirni ubrus.
Max. širina jezgre koja stane u takvu vreću je 28 cm a dužina iznosi do 300 cm.
Puno uspjeha!

Odg: FPV experimenti

Reply #574
Konačno sam uhvatio malo vremena da nastavim s "izvještajem" o daljnjem napredku mog prvog ostakljivanja krila. Poticaj za daljnji rad daju mi ova tvoja krila Flyfreakuser! Baš lijepo izgledaju s ovom mrežastom "armaturom"-predpostavljam da je to jedan od načina ojačanja krila na uvijanje?
Ovo s karbonskim letvicama ću svakako napraviti u budućim gradnjama kad se malo uhodam u ovoj tehnologiji i kad budem pokušao napraviti savršenija i tanja krila.
Proteklih dana sam ojačao i drugo krilo a danas sam konačno ostaklio ono prvo tj. dok ovo pišem upravo je pod stiskom u "inkubatoru" a vakum pumpa me svojim zujanjem lagano izluđuje  :) .Za sad sve radim školski prema Youtoube filmićima iako sam mogao proći i jeftinije na način kako opisuje kolega Flyfreakuser. Izrezao sam najprije iz mylar folije "poklopce" koji bi trebali dati glatkoću površini, zatim sam prema njima skrojio staklenu tkaninu(pod 45°) pa sam voskom ispolirao mylar do visokog sjaja i spojio oba dijela folije na ravnom dijelu. Nanio sam velurskim valjkom smolu najprije na jednu foliju, položio na nju tkaninu i opet valjkom razmazao smolu. Ovo polaganje tkanine na usmoljenu podlogu je zajebano, jer kad se jednom počne lijepiti vrlo je teško vršiti bilo kakve korekcije jer se stvaraju nabori i tkanina se rasteže i skuplja ali uspio sam nekako  >:( .
Nakon što sam to isto napravio i na drugoj foliji, umetnuo sam krilo u sendvić i na par mjesta zalijepio selotejpom gornju i donju foliju tako da je krilo ostalo fiksirano točno u sredini. Sve sam omotao još plavom folijom koja sprječava da smola ne iscuri na brider filc i stavio u kalup i u vakum.
Sutra u 20h izlazi iz inkubatora pa ćemo vidjet što je ispalo-evo nešto slika:
[attach=1][attach=2][attach=3][attach=4]
[attach=5][attach=6][attach=7][attach=8]
[attach=9][attach=10][attach=11][attach=12]






Odg: FPV experimenti

Reply #575
I još par:
[attach=1][attach=2][attach=3][attach=4]

Odg: FPV experimenti

Reply #576
Tako je Dare. ''Mreža'' je predviđena za dodatno ojačanje torzionog uvijanja krila. Ne nabija puno grama a doprinosi umnogome čvrstoći krila što je vrlo bitno u ''sportu'' kojim se bavim.
Ako te zanima, mogu ti objasniti kako se to radi.
Radi se o nitima karbonskog rovinga tipa 1K pletenog u mrežu.

 

Odg: FPV experimenti

Reply #577
Baš sam se pitao koliko strpljenja i vremena treba da se zalijepi takva mreža na krilo ako bi se stavljala nit po nit, s obzirom da i nema baš previše vremena prije nego smola počne želirati. Predpostavljam da nakon što izpleteš mrežu na okviru, staviš malo smole na sjecišta (zalijepiš čvorove) i kad se osuši samo izrežeš s okvira gotovu mrežu koju onda  pažljivo položiš na krilo?
Ja sam jučer ostaklio lijevo krilo i mogu reći da je mehanički sad još jače, naročito na torziono uvijanje. Što se tiče estetike nije baš prema očekivanju-istina žuta boja je dobro prekrila bijele površine ali karbonska ojačanja su i dalje jako vidljiva sa svim svojim naborima(moje neiskustvo kod obrade) i strukturom. Osim toga zaboravio sam namazati smolom ta ranije nanesena karbonska ojačanja pa se staklena tkanina na te dijelove nije tako dobro zalijepila. Najveći problem je na napadnoj ivici krila jer se gornja mylar folija nije točno sastala s donjom pa je sam vrh ostao malo smežuran i hrapav.
To sam pošmirglao i ne znam da li da samo malo namažem smolom ili da nalijepim još usku trakicu tkanine? Sve u svemu dao bih si prolaznu ocjenu ali samo dvojku  :D . Vagnuo sam krilo i ima 512g  ::)  ali to je ipak samo 23% teže od starih nelinih krila a ova su ipak za 32% dulja. Osim toga prilično su glatka(tu i tamo koja udubina) iako stiropor zbog svoje dosta zrnate strukture nije dobar kao stirodur za jezgre, kako mi je i rekao kolega Flyfreakuser. Bit će sigurno bolje od oracover folije koja s vremenom dobije nabore(na stiropornom krilu) iako se na početku fino može zapeglati i krilo dosta dugo ostane glatko.Evo par slika:
[attach=1][attach=2][attach=3]


Odg: FPV experimenti

Reply #578
Ostakljeno krilo sa stiropor jezgrom ni ne može bolje izgledati nego kao što si ti napravio. To je ok, samo da si prije stakljenja kistom nanio malo smole na karbonska ojačanja bilo bi i čvršće i ljepše.
Što se disser krila tiče, stvar je vrlo jednostavna, pogledaj kratki video.
Ono što u videu nije baš prikazano, to je špricanje karbonske mreže kontaktnim ljepilom u spreju.
Ljepilo povezuje mrežu sa staklenim platnom.
http://www.youtube.com/watch?v=gGxcq4EGays

Odg: FPV experimenti

Reply #579
E ovo s ljepljenjem mreže je stvarno jednostavno, lako izvedivo i vrlo dosjetljivo-to ću sigurno u dogledno vrijeme isprobati tim prije jer već imam ljepilo u spreju od ranije(3M77). Kad se mreža nanese na platno onda je sigurno i s njim lakše manipulirati(rastezanje).
Inače završio sam drugo krilo i ispalo mi je za nijansu bolje jer sam dodatno nasmolio karbonska ojačanja. Čak mi je ovo krilo ispalo lakše(ima 499g) tj. 12g razlike pa ću ga morat još otežavati :D . Sad još moram ubaciti serva i izrezati ailerone. E sad kolega Flyfreakuser ako bi bio voljan dati još kakav dobar savjet glede toga...vidio sam doduše u videu od onog Jan Henninga kako se to radi na DLGovima ali ja nisam stavio na jezgru kevlar koji služi kao pant-šarka pa ću morati odrezati aileron skroz i vjerojatno spojiti opet s onom specijalnom trakom...
Evo par slika kako izgleda NELA s novim krilima:
[attach=1][attach=2][attach=3][attach=4]




Odg: FPV experimenti

Reply #580
Obzirom da nisi stavljao kevlarsku traku na poziciju ''hinge line'' ima i drugih rješenja.
Inače, izrezivanje elerona koji imaju kevlarsku šarku je po prilici zahtijevan posao.
No... predlažem.. nemoj rezati eleron!
Obilježi poziciju reza i po sredini tog markera zalijepi ovo:
https://hobbyking.com/en_us/1-x-4m-roll-3m-blenderm-tape-hinging-tape-twin-pack.html?___store=en_us
Sa suprotne strane zasijeci skalpelom ali naravno ne do kraja jer ćeš odsjeći eleron i traku  :) .
Napravi jednu vrstu pakne od avio špera ili već... debljine 2mm dužine 100 mm i visine cca 30mm.
Donju stranu pakne obradi u konus. Na paknu zalijepi brusni papir granulacije 80-100.
Povlačeći prema sebi uz pomoć te pakne napravićeš lijep utor koji neće oštetiti ni staklo ni blenderm tape, a imat ćeš lijepo pozicioniran eleron koji nije pobjegao van profila krila.
Ako je još nešto nejasno samo pitaj.

Odg: FPV experimenti

Reply #581
Pozdrav Flyfreakuser!
Ne znam što da kažem, nego da Bog da- da ti svaka dala  :D . Eto držao sam se tvojih uputa i sve napravio kako si mi predložio i uspjelo je super!
Onu traku (blenderm tape) sam već imao od ranije, zapravo sam je uvijek i koristio jer mi je bilo bez veze stavljati neke bolje šarke na priprosta stiroporna krila. Ove tvoje pakne-turpije zaista fino odrađuju posao. Napravio sam zapravo dvije-jednu usku i jednu širu ali ova po tvojim specifikacijama je sasvim dovoljna. Aileroni su zaista ostali fino pozicionirani na mjestu jer ih drži i stakleno platno i fino su pokretni ali ne prelabavi.
Izbrusio sam utor toliko da je otklon ailerona oko 31°. Je li to dovoljno? Sad ću još zalijepiti blanderm tape i s donje strane ili je možda bolje ostakliti?
Eto slika i opet jedan video od onog Henninga, kako on izrezuje ailerone na DLG krilu-to je stvarno majstorstvo.
https://www.youtube.com/watch?v=OeCr90a83Q0


[attach=1][attach=2][attach=3][attach=4]
[attach=5][attach=6][attach=7][attach=8]
[attach=9][attach=10][attach=11][attach=12]
 

Odg: FPV experimenti

Reply #582
Evo još slika. Sad mi se baš dopalo to ostakljivanje pa mislim da ću ubrzo u proizvodnju još jednih krila za NELU ali ovaj put od stirodurne jezgre i obavezno s kevlarskom trakom na poziciji hige line.
[attach=1][attach=2][attach=3][attach=4]


Odg: FPV experimenti

Reply #583
Na mjestu ''loma'' dovoljna je i blenderm traka. Ima fantastično svojstvo širenja i skupljanja, a pored toga je odlikuje i vrhunska adhezijska svojstva.
Na svoje modele stavljam kevlarske trake i znam koliko je strpljenja i vještine potrebno da se izreže dobar eleron.
Hod elerona na tvom modelu je dovoljan, jer znaš i sam da kod pravilno dimenzioniranog elerona dovoljan je i mali pomak da se odradi manevar.
Osim toga, model koji ti radiš nije akro nego FPV  ;) .
Samo naprijed!

Odg: FPV experimenti

Reply #584
Ugradnjom serva, moja prva ostakljena krila su završena. Nisu baš nešto specijalna ali su čvrsta, glatka i zahvaljujući savjetima kolege Flyfreakusera aileroni su fino pozicionirani i dobro se gibaju. Vidio sam na https://www.lindinger.at/en/  gap covering tape (prva slika) ali ne znam bi li to bilo pametno zalijepiti? A skupo je da boli glava...
[attach=1][attach=2][attach=3][attach=4]