Skip to main content

Topic: Može li netko objasniti????????? (Read 25322 times) previous topic - next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Odg: Može li netko objasniti?????????

Reply #15
Zracna masa (atmosfera) rotira skupa sa Zemljom zbog trenja sa povrsinom zemlje, avion se krece u toj zracnoj masi i jedina bitna stavka je Airspeed koja daje pomak nekamo u odnosu na povrsinu.
Prije nego li se potpuno uozbiljimo: ne rotira skupa sa površinom zbog trenja (jer da je trenje postojao bi vjetar) nego zbog Zemljine gravitacije, isto kao i mi koji hodamo po Zemlji.

E sada (ono što sam ajmoreći stavio kao kukavičje jaje); zašto prema istoku ? Tj. zašto večina umjetnih zemljinih satelita rotira od zapada prema istoku, recimo najpoznbatiji (i vidljiv) ISS?

Dobro bi bilo proučiti i ovo: https://hr.wikipedia.org/wiki/Inklinacija
D.

Odg: Može li netko objasniti?????????

Reply #16
Da li ima kakve veze sto avioni koji lete ISTOK - ZAPAD idu recimo brzinom 800 km/h, a ZAPAD - ISTOK 1100 km/h ili je to samo zbog vjetra

Odg: Može li netko objasniti?????????

Reply #17
Ta bi crvena ruta imala jedino logike ako pretpostavimo da je zemlja ravna i uzmemo kartu ravne zemlje  iz 10 stoljeća. Onda bi plava ruta bila duža a crvena kraća.
[emoji3][emoji3][emoji3][emoji3][emoji3][emoji3][emoji3][emoji3][emoji3][emoji3][emoji3][emoji3]


Ich seh den Wald vor lauter Bäumen nicht.
Ich seh den Wald vor lauter Baeumen nicht!!

Odg: Može li netko objasniti?????????

Reply #18
Jednu moju susjedu 20 godina nitko nije mogao uvjeriti da se Zemlja okreće;


Kad bi joj netko pokušao objasniti, rekla bi "Kako pamtim, ova je kruška navijeke bila kraj ove kuće, nikud se ona nije okretala."

Odg: Može li netko objasniti?????????

Reply #19
[emoji3][emoji3]


Ich seh den Wald vor lauter Bäumen nicht.
Ich seh den Wald vor lauter Baeumen nicht!!


Odg: Može li netko objasniti?????????

Reply #21
Zracna masa (atmosfera) rotira skupa sa Zemljom zbog trenja sa povrsinom zemlje, avion se krece u toj zracnoj masi i jedina bitna stavka je Airspeed koja daje pomak nekamo u odnosu na povrsinu.
Prije nego li se potpuno uozbiljimo: ne rotira skupa sa površinom zbog trenja (jer da je trenje postojao bi vjetar) nego zbog Zemljine gravitacije, isto kao i mi koji hodamo po Zemlji.

E sada (ono što sam ajmoreći stavio kao kukavičje jaje); zašto prema istoku ? Tj. zašto večina umjetnih zemljinih satelita rotira od zapada prema istoku, recimo najpoznbatiji (i vidljiv) ISS?

Dobro bi bilo proučiti i ovo: https://hr.wikipedia.org/wiki/Inklinacija
D.
To je bar jednostavno, zašto zapad-istok.
Prilikom lansiranja koristi se i brzina rotacije zemlje da bi se postigla ako se dobro sjećam, prva svemirska brzina. Samim time se štedi na masi potrebnog goriva.

Poslano sa mog MediaPad T1 8.0 koristeći Tapatalk
Ovdje treba ići potpis - no ja sam nepismen.

Odg: Može li netko objasniti?????????

Reply #22
To je bar jednostavno, zašto zapad-istok.
Prilikom lansiranja koristi se i brzina rotacije zemlje da bi se postigla ako se dobro sjećam, prva svemirska brzina. Samim time se štedi na masi potrebnog goriva.
Napokon smo krenuli u pravom pravcu !
Kada nađem malo vremena, snimim jedan Jubitoi gdje ću objasniti onima koji ne vjeruju..
D.

Odg: Može li netko objasniti?????????

Reply #23
Zbog nejednolike raspodjele oceanskih i kopnenih masa, Zemlja nije okrugla, nego kruškolika. Bit će da su zato i putanje aviona nalik na "kruškoide"!
Nešto je u zraku...
Multiplex Profi mc3030 - 22 years of excelence and counting...
Siniša

Odg: Može li netko objasniti?????????

Reply #24
@SDespot , apsolutno točno ...pa svi vidimo da od ''KRUŠKOIDNOG SINDROMA'' boluje cijela vlada i okolica...kao da su pali S KRUŠKE... :-[
Djeca i luđaci su iskreni u svojim kreacijama
Mes

Odg: Može li netko objasniti?????????

Reply #25
Evo dok se uplouda Jubitubi, da objasnim što sam napravio: uzeo sam jedan mali globus, dva flomastera i kurvimetar.

Ovo je recimo, onako "izviđački" način rješavanja ovog pitanja; vidljivo je da je sjeverna putanja 14 cm, a ona južna "direktna" 16 cm.(u nekom mjerilu korištenog globusa).
Obje putanje su "ravne" kada se gledaju u ortogonalnoj projekciji.

I da, ispričavam se storm9a na zafrkanciji: ja sam malo u šali - malo ozbiljno komentirao u ovoj temi.
Odgovor na postavljeno pitanje je: može se objasniti, zemlja je okrugla i piloti su izabrali kraći put.

https://www.youtube.com/watch?v=5row6g3ZWeo

Damir


Odg: Može li netko objasniti?????????

Reply #27
U skoli su nas ucili da je zemlja malo spljostena na polovima , navodno zbog gravitacije na polovima. A po snimkama iz svemira se vidi da je zemlja savrsena kugla.  ::)