Skip to main content

Topic: Pravilno korištenje LiPo baterija (Read 10814 times) previous topic - next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Pravilno korištenje LiPo baterija


Pozdrav svim članovima foruma.

Približava se maiden mog prvog aviona (a i mene kao "upravljača" tim avionom).
Daleko sam još od naziva pilot...
Pročitao sam hrpu postova ovdje na forumu i na nekim stranim forumima.
Odgledao brdo youtube videa, odradio preko 100 sati leta na Phoenic RC simulatoru.
Pohvatao sam dosta toga, no muče me još neke stvari vezane uz LiPo baterije.
Molim stoga iskusnije kolege za savjete (koji imaju vremena pročitati ovaj post i/ili one koji koriste IMAX B6 punjače).
Shvatio sam kako treba biti oprezan i kod čuvanja (moje su u LiPo safe bag-u u starom express loncu na lođi) i kod punjenja (nabavio sam IMAX B6 SkyRC original), i kod
transporta... Uglavnom kod tih baterija nikad dosta opreza...


Iz informacija koje sam uspio prikupiti tj. koliko sam ja shvatio potupak korištenja baterija:
* prvo punjenje se odradi (punjenje uvijek uz nadzor) na punjaču, program "LiPo BALANCE" (baterija je nova, nekorištena)
* bateriju obavezno puniti u LiPo safe bag-u (svaki put)
* uključim IMAX, zatim prvo spajam XT60 terminal na punjač, a onda balance konektor na punjač
* puniti sa strujom 1C (moja baterija je 3S, 2200mAh), dakle punim sa 2,2A. Odabrati 3S (11,1V) za tip i napon baterije.
* Prilikom korištenja baterije (let), bateriju ne prazniti ispod 20% kapaciteta baterije, odnosno napon pojedine ćelije ne smije biti manji od 3,5V (Frsky FLVSS senzor, telemetrija, alarm na 3,6V)
* nakon odrađenog leta ostaviti bateriju da se ohladi (ako je topla)
* ako ne mislim letjeti više isti dan nego tek za npr. tjedan dana, baterija ne smije stajati niti prazna niti puna, nego se preko punjača bateriju stavi u tzv. STORAGE MOD
(na IMAX-u je to program "LiPo STORAGE")
1. pitanje: da li "LiPo STORAGE" program koristi balansirano punjenje? Ili staviti bateriju u STORAGE MOD programom "LiPo BALANCE" (puniti do napona pojedine ćelije 3,8V-3,9V)?
* nakon što se baterija napuni i ohladi (pretpostavljam IMAX javi zvučnim signalom kako je punjenje gotovo?) pospremiti bateriju
2. pitanje: na dan leta bateriju (koja je u STORAGE MOD-u) nadopunim programom "LiPo BALANCE" do kraja i spremna je za let?

Nisam se imao priliku do sada susresti se i koristiti LiPo baterije, pa radije pitam nego da nešto zeznem.

Ako sam nešto krivo napisao, molim ispravke...
Hvala puno na odgovorima/komentarima...

Odg: Pravilno korištenje LiPo baterija

Reply #1
1. da, storage izbalansira svaku ćeliju na 3.80 V i tako baterija može stajati duuuugo dugo. (imax pišti kad završi u svim modovima rada), ja svoje baterije stavljam u storage čak i ako ću letjeti slijedeći dan, zato su mi baterije dugovječne.
2. da, nema se šta dodati.

Sretno s letenjem
Ovdje treba ići potpis - no ja sam nepismen.

Odg: Pravilno korištenje LiPo baterija

Reply #2

varadero hvala puno na odgovorima i strpljenju.

Drago mi je da sam si barem približno posložio sve u glavi.
Zaboravio sam još pitati samo jednu sitnicu.
Ako je baterija u storage modu, a trebam (recimo kod izrade modela) spojiti ESC na bateriju (bindanje receivera nakon kreiranja modela na Taranisu, testiranje i fino podešavanje serva i smjera okretanja motora), trebam li prije toga:
* bateriju napuniti (kao da idem letjeti), a nakon što sve podesim bateriju vratiti u storage mod na punjaču
* bateriju u storage modu spojiti i sa takvom sve odtestirati, pa na kraju bateriju vratiti u storage mod na punjaču
* bateriju u storage modu spojiti i sa takvom sve odtestirati, bez dopunjavanja ju pospremiti


Znam da ovisi o tome koliko sam je potrošio prilikom testiranja, ali interesira me načelno.
Koliko sam informiran, LiPo baterije nemaju memory efekta, pa bih ih na kratko vrijeme (teoretski) mogao koristiti i dok su u storage modu.
Pa nakon korištenja dopuniti do storage napona.
Rado bih stekao dobre navike odmah u početku.

Hvala!

Odg: Pravilno korištenje LiPo baterija

Reply #3
Pa za ta testiranja ja ostavim baterije kako su i bile, serva i receiver ne troše toliko da bi se stvorila značajna razlika. No ako ćeš vrtiti motor sa propelerom radi mjerenja potiska duže od pola minute, onda nadopuni na storage.
Motor ti je najveći potrošač.
Ovdje treba ići potpis - no ja sam nepismen.

Odg: Pravilno korištenje LiPo baterija

Reply #4
Kod mene ja mali problem, imam Trainstar tough trainer i kod njega da se baterija izvadi moraju se skinut krila, i onda nakon toga muku mučit da ju se opet unutra stavi. Znam da riskiram požar ali što drugo mogu, potrošit pola sata svaki puta da ju izvadim i stavim?

Odg: Pravilno korištenje LiPo baterija

Reply #5
Ja sam bio ozbiljno zagrijan za taj avion (dok nisam skužio da mi je jednaki gušt i izrada i letenje).
Nema li on otvor za bateriju sa donje strane nosa?

Odg: Pravilno korištenje LiPo baterija

Reply #6
Ima ali uz malo jaču bateriju avion prevaguje na nos previše. Zato sam ja morao skinuti krila i montirati bateriju dalje iza, kod serva. Usput, avion je super. Osim ako ga ne zaletiš punom brzinom u bukvu nemože mu ništa bit. Trup je od neke elastične plastike, ako ga ideš bušit on se savija, ne puca, i vrati se natrag. Ja sam probao sa nožom prorezati tanki otvor za žicu i da znaš da sam se namučio pošteno. Od svih padova su nastradala samo krila, ostatak aviona je vraški čvrst. Kad malo manje budem padao naručit ću krila pa ih zamjeniti.

Odg: Pravilno korištenje LiPo baterija

Reply #7
Od kuda si ga naručio?
Gledao sam review-ove i svi su hvalili upravo tu čvrstoću trupa...
Meni je fora kaj ima za njega kupiti plovke za vodu i skije za snijeg...

Sent from my SM-A500FU using Tapatalk


Odg: Pravilno korištenje LiPo baterija

Reply #8
Ima još jedna stvar koja bi se mogla svrstati pod "pravilno korištenje LiPo", a to je kreš !


Kad-tad model kresne, neizbježno je i tada je dobro da je baterija u modelu postavljena tako da pri naglom kretanju naprijed (udarac) ne zakači neki tvrdi dio, šaraf nosača motora, servo, prijemnik bilo kakav dio koji bi je mogao oštetiti ili je deformirati. Tada slijedi mali vatromet, bilo je toga po livadama..
Ponekada stavim ispred baterije onu žilavu spužvu u kojoj dolaze monitori ili neka elektronika, osim što je fino pozicionira za težište modela daje i neku sigurnost kod udarca. Vezivanje čičak trakom isto može pomoći.
D.

Odg: Pravilno korištenje LiPo baterija

Reply #9
Od kuda si ga naručio?
Gledao sam review-ove i svi su hvalili upravo tu čvrstoću trupa...
Meni je fora kaj ima za njega kupiti plovke za vodu i skije za snijeg...

Sent from my SM-A500FU using Tapatalk



Hobbyking, EU skladište. Ma on je sveukupno čvrst. To mi je prvi avion i ne znam kakvi su drugi, ali ne vjerujem da ikoji koji ima trup od stiropora može doć blizu čvrstoći ovoga. A i lijepo leti, stabilno, malo brzo za mene početnika ali dobro, navikavam se.
E, nemoj slučano za njega kupiti veće kotače ili skidati one pokrove za kotače koje dobiješ s njim. Pokvarit ćeš aerodinamiku. Ja sam probao staviti velike kotače i toliki otpor zraka su stvarali da sam ga jedva mogao kontrolirati. Ovi kotači koje ima su dobri i za poljetanje sa grbavog terena, sve sam probao.

Odg: Pravilno korištenje LiPo baterija

Reply #10
Ima još jedna stvar koja bi se mogla svrstati pod "pravilno korištenje LiPo", a to je kreš !


Kad-tad model kresne, neizbježno je i tada je dobro da je baterija u modelu postavljena tako da pri naglom kretanju naprijed (udarac) ne zakači neki tvrdi dio, šaraf nosača motora, servo, prijemnik bilo kakav dio koji bi je mogao oštetiti ili je deformirati. Tada slijedi mali vatromet, bilo je toga po livadama..
Ponekada stavim ispred baterije onu žilavu spužvu u kojoj dolaze monitori ili neka elektronika, osim što je fino pozicionira za težište modela daje i neku sigurnost kod udarca. Vezivanje čičak trakom isto može pomoći.
D.

Diogen, super savjet. Hvala....
Ispod baterije sam stavio čičak traku i još sam je obujmio dodatnom čičak trakom da se ne bi pomicala tijekom leta (ili kod udarca).
Mislim da imam na poslu one tvrde crne spužve/stiropora pa ću ubaciti na nos (ispred baterije).
Kako sam napravio bixler-a, baterija je skroz naprijed (CG) i mogla bi biti prva na udaru.
Budem poslikao nos modela u slijedećem postu.
Spužva će svakako ublažiti udarac.
Hvala i pozdrav,
Darko

Odg: Pravilno korištenje LiPo baterija

Reply #11
Malo tvrde spužve oko baterije će definitivno ublažiti udarac...
Nadam se da ih neće biti previše


Odg: Pravilno korištenje LiPo baterija

Reply #12
Imam pitanje u vezi punjenja baterija. Prvi quadcopter mi je bio Bayangtoys X8 i uz njega se dobije 500mAh baterija i usb punjač za nju. Kasnije sam kupio Turnigy Nano-Tech 750mAh baterije koje sam punio preko Imaxa B6. Sad dao bi taj quadcopter prijatelju, ali me zanima da li smije s njegovim usb punjačem puniti te Turnigy baterije? Čini mi se kao da mi je netko rekao ili da sam pročitao da je pokušao i da se baterija napuhnula. Na punjaču ne pišu nikakve vrijednosti kojima puni.
Ovo je 500mAh baterija i punjač od Bayantoysa X8 [attach=1]
A ovo je 750mAh baterija i isti taj punjač. [attach=2]

EDIT: ovdje sam čuo da se Turnigy napuhnu jer nemaju overvoltage zaštitu da se ne prepune
http://www.youtube.com/watch?v=Ixt2B0OKq6E

Odg: Pravilno korištenje LiPo baterija

Reply #13
Možda može pomoći...


drugi dan radionice je ovo bilo, video je exportan iz powerpointa, i dosta je loš al šta je, tu je. Možda može pomoći o globalnom razumijevanju baterija.


https://www.youtube.com/watch?v=kbK4PorhSk4
"Ko leti, vrijedi, ko vrijedi, leti, ko ne leti, ne vrijedi."

Odg: Pravilno korištenje LiPo baterija

Reply #14
Moguce, turnigy baterije sigurno nemaju bms, a ove koje su dosle s quadom mozda imaju, ako mozes malo odvojiti foliju gdje zice ulaze i zaviriti unutra. Ako ima elektroniku onda ona pazi na prepunjavanje.