Skip to main content

Poll

Podržavate li donošenje zakona o sustavima bespilotnih zrakoplova?

  • Za
    52 (55.3%)
  • Protiv
    42 (44.7%)

Total Members Voted: 89

Voting closed: February 27, 2015, 07:40:44 pm

Topic: Nacrt Pravilnika o sustavima bespilotnih zrakoplova (Read 249878 times) previous topic - next topic

0 Members and 3 Guests are viewing this topic.

Odg: Nacrt Pravilnika o sustavima bespilotnih zrakoplova

Reply #810
DGU navodno ni nema inspektore pa je sve to besmisleno. A najbesmislenije je da se DGU zakon odnosi na bilo kakvo snimanje iz zraka - znaci, ne profi, ne Phantom... Nego sve - video, foto... FPV snimke sportskog letenja, cak i fotografije kroz prozor aviona... Sve!


Potuno suludo.




 

Odg: Nacrt Pravilnika o sustavima bespilotnih zrakoplova

Reply #811
U tijeku je trenutno usaglašavanje sa EU regulativama gdje će svaki grad/općina definirati zone leta.
Jel znaju ovi nasi tulipani bilo sto drugo osim prepisivati?

Odg: Nacrt Pravilnika o sustavima bespilotnih zrakoplova

Reply #812
ha bilo bi dobro da znaju prepisati i primjeniti nego izmišljaju toplu vodu, ne da ih branim nego su i oni novi na ovom polju i jedva plivaju u svemu tom.
Ovo me podsjeća na zakon o urbanističkom građenju i uređenju, između svih pustih propisa većina se oslanjala na to nalij teracu i moli boga da te susid ne prijavi. Ovo funkcionira na isti način.

Poslano sa mog WAS-LX1 koristeći Tapatalk

Sve više znan a sve manje mogu

Odg: Nacrt Pravilnika o sustavima bespilotnih zrakoplova

Reply #813
Da. Na to se sve svodi  :-[ ... Stari zakon je bio puno blazi i u potpunosti se nije odnosio na ono sto ja vozim (brushed mikroi i whoopovi) i dozvoljavao je bilo gdje i bilo sto za tu kategoriju (manje od 79J) uz minimum pravila (vezano uz blizinu ljudi itd.) - a ovaj novi sad je totalno restriktivan i odnosi se na sve sto leti i sad legalno ne mogu s npr. whoopom upravo tamo gdje mu je i mjesto - zabranili su mi parkove, igralista, vlastito dvoriste itd. - cak i kad nema ljudi na tim mjestima  >:(  iako sama definicija "naseljenog" i "nenaseljenog" podrucja nije precizna (mislim, u zakonu pise "i sl." sto je krajnje stupodno jer ostavlja mjesto za interpretaciju i dodavanje po zelji)


Sad, da li cu se pridrzavati ili ne, jasno je kakav je odgovor  ;) . Ali jasno je i da, ako naleti policija, bit ce problema >:(


Posebno jos ako sad svale na lokalnu upravu da odredi zone - onda ce vjerojatno "po defaultu" sve biti zabranjeno sto nije proglasenom dozvoljenim - a ovdje gdje ja zivim nema teorije da se "lokalni serifi" bave s tom temom...

Odg: Nacrt Pravilnika o sustavima bespilotnih zrakoplova

Reply #814
Argento; ili jednostavno Policajcu koji te upita za letenje u parku pokazes tablicu u kojoj je tvoj dron naveden pod A i ne komplicirash sa fpv i ne fpv, jer covijek to ionako nece razumjeti i chist  si , i niko te nece gnjaviti! Chim imash neki papir sa sobom i pokazes im da ti spadas unutar toga, nebude se nitko zamarao, bez brige!

Odg: Nacrt Pravilnika o sustavima bespilotnih zrakoplova

Reply #815
Ne spadas u tablicu A ako ne radis letacke operacije - tu i je problem. Labavija su pravila sad za te famozne letacke operacije, a za hobby je sad drasticno restriktivno.

Ali cini mi se da za letacke operacije dodatno treba i drugih papira - pa ce to proci samo ako naleti neki policajac koji ne pozna temu... Njemu se moze prodat' fora... :) Ali ako naidje netko tko zna, trazit ce onda i ostatak dokumentacije...  ::)

Mislim da se necu pretjerano sekirati - ali ako mi se desi da stvarno naletim na policiju, treba znati kako postupiti i u kojem pravcu ici ako pocnu komplikacije.

Odg: Nacrt Pravilnika o sustavima bespilotnih zrakoplova

Reply #816
Razmjenio sam nekoliko mailova s CCAA kako bih pokusao razjasniti sto s mikro dronovima, igrackama itd. i nacelno mi je receno ono sto sam i sam shvatio i ovdje vec napisao - ako se leti u sportske i rekreacijske svrhe, leti se prema pravilniku i clanku 4, stavak 2. Ostaje problem definiranja sto je "nenaseljeno podrucje" - na zalost, u pravilnik su natrucali svasta i nista tj. prema napisanome, nema letenja nigdje osim na livadi izvan grada. To se primjenjuje na bilo sto - cak i na tiny whoop ili jos manje i bezopasnije plasticne igracke. Iz CCAA su mi konkretno rekli da bi oni smatrali pod "nenaseljeno podrucje" podrucje gdje nema ljudi kad se leti, Njih brinu samo opasnosti po ljude, a tamo gdje nema ljudi, nema ni problema. No, ako ce se "tjerati mak na konac", park u kojem trenutno nema ljudi po njima je OK, ali po pravilniku nije...

Na moje pitanje da li je onda protuzakonito letjeti i u vlastitom dvoristu, nisu bili konkretni (a prema pravilniku - protuzakonito je - jer to je naseljeno podrucje) vec su me savjetovali da u slucaju te lokacije i u slucaju problema, to proglasim letackom operacijom kategorije A - sto stvara nove probleme jer za letacke operacije kategorije A potrebna je hrpa papira - pogledajte PDF koji su objavili vezano uz to: http://www.ccaa.hr/upload/files/documents/Zahtjevi%20za%20operatora%20za%20izvo%C4%91enje%20leta%C4%8Dkih%20operacija%20sustavima%20bespilotnih%20zrakoplova.pdf

Uglavnom, ako zelim tiny whoopom letjeti u vlastitom dvoristu, trebam to proglasiti letackom operacijom kategorije A te moj tiny whoop osigurati, nalijepiti mu naljepnicu, nabaviti prirucnik...

Isto vrijedi i za mini quadove do 250g (dakle ono sto vecina mini quad letaca preferira)... Jako, jako, jako zakomplicirano... :(

Odg: Nacrt Pravilnika o sustavima bespilotnih zrakoplova

Reply #817
Jos uvijek ne letis?

Odg: Nacrt Pravilnika o sustavima bespilotnih zrakoplova

Reply #818
Letim - ali trenutno je prehladno vani i snijeg je...

Odg: Nacrt Pravilnika o sustavima bespilotnih zrakoplova

Reply #819
Razmjenio sam jos par mailova s CCAA vezano uz FPV i mislim da je sad konacno sve pojasnjeno.

Stanje je, dakle, ukratko po novom ovakvo:


  • FPV je dozvoljen SAMO za rekreativno i sportsko letenje (clanak 4, stavak 2). Za takav tip letenja (rekreativno i sportsko i unutar toga FPV ili ne FPV), ne treba osiguranje drona, ali se letjeti smije samo po danu i samo na nenaseljenom podrucju bez obzira na tezinu i brzinu drona - dakle, 30g tiny whoop plasticnu igracku - prema pravilniku, nije dozvoljeno koristiti ni u parku (cak ni kad nema ljudi), ni blizu zgrada, ni na stadionu (takodjer cak i kad nema ljudi) pa cak ni u vlastitom dvoristu (isto cak ni kad nema ljudi) jer dvoriste takodjer spada u naseljeno podrucje.
  • Ako se zeli letjeti i u naseljenom podrucju i po noci, onda se moze vrsiti tzv. letacka operacija u jednoj od kategorija. ALI - za letacke operacije bilo koje kategorije NIJE DOZVOLJEN FPV - dozvoljene su samo LOS varijante letenja. U letacke operacije spada i snimanje iz zraka itd. - koga zanima, pogledati pravilnik za detalje...
  • Osiguranje drona u HR je obavezno za bilo kakve letacke operacije bilo koje kategorije i vrste posla (cak i za znanstveno istrazivacke letove koji su ukljuceni u definiciju letackih operacija, a ne znace nuzno snimanje iz zraka) i bez obzira na tezinu drona (cak i za plasticne 30g whoopove ako se zeli njima izvoditi ne-FPV letacka operacija), kategoriju i EU uredbu vezanu uz osiguranje koju CCAA spominje u PDFu - a EU odredba kaze da sve lakse od 20kg ne treba osigurati - no kod nas se SVE STO IZVODI LETACKE OPERACIJE MORA osigurati unatoc tome...

Sve ovo sto sam napisao poslao sam u CCAA - ovako tocno kako tu postam - isti primjeri... i tocku po tocku su mi potvrdili inspektori iz CCAA s tri "Da". Dakle, to je to.

FPV generalno su definitivno sad upropastili. FPV s whoopovima je postao besmislen jer osnova toga je let izmedju prepreka po npr. igralistima itd. - a sad mozete to raditi samo ilegalno. Legalno jedino na livadi izvan grada....Stari pravilnik je takve mikro igracke potpuno izuzimao, a novi je sad upropastio stvar >:(

Za sve detalje (udaljenost od ljudi itd.) procitati pravilnik (ne ulazim u to sad jer ionako cu krsiti zakon vec cinjenicom da cu letjeti u naseljenom podrucju - pa onda paziti na udaljenost i da nekog ne osakatim BWhoopom postaje bespredmetno...  ::)  )

Inace, koga zanima, evo linkova:

Pravilnik za sportsko, rekreativno, FPV letenje i letacke operacije: https://narodne-novine.nn.hr/clanci/sluzbeni/2018_11_104_2040.html
CCAA PDF s detaljima za letacke operacije: http://www.ccaa.hr/upload/files/documents/Zahtjevi%20za%20operatora%20za%20izvo%C4%91enje%20leta%C4%8Dkih%20operacija%20sustavima%20bespilotnih%20zrakoplova.pdf
Uredba EU za osiguranja: https://eur-lex.europa.eu/legal-content/HR/TXT/PDF/?uri=CELEX:32004R0785&from=HU





Odg: Nacrt Pravilnika o sustavima bespilotnih zrakoplova

Reply #820
Primi se ti sumulatora i nemaš brige ako te ovo toliko uzrujava ;)

Odg: Nacrt Pravilnika o sustavima bespilotnih zrakoplova

Reply #821
Posalji ponovno pitanja kroz par dana pa ce drugi inspektor drugacije odgovoriti

Odg: Nacrt Pravilnika o sustavima bespilotnih zrakoplova

Reply #822
Primi se ti sumulatora i nemaš brige ako te ovo toliko uzrujava ;)
Nema teorije. Simulator je za luzere  ;)
A da me uzrujava - da. Bilo je donekle OK, a sad su kao poboljsali - i sve upropastili trpajuci i igracke i dvometarske modele u isti kos!?




Posalji ponovno pitanja kroz par dana pa ce drugi inspektor drugacije odgovoriti


Ovo i je rezultat razgovora s dvoje inspektora.  :)
I oboje su imali iste stavove osim razlike u definiciji nenaseljenog podrucja - jedan je imao "labavije" tumacenje koje nije u skladu s pravilnikom, a drugi je bio 100% u skladu s definicijom.


Uglavnom shit. Whooping oko ljudi i slicne igrarije definitivno su sad prerizicne, ali nema sanse da cu izbjegavati parkove i slicna "naseljena" mjesta ako u njima nema ljudi.. a posebno nema teorije da mi zabrane letjeti u vlastitom dvoristu. To ne dolazi u obzir...
GUERILLA WHOOPING!!!!