Skip to main content

Topic: Problem s elektronikom gasenje i poludjeli servaci (Read 4552 times) previous topic - next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Problem s elektronikom gasenje i poludjeli servaci

Pozdrav kolege letači :)
Ispricavam se unaprijed na dugom postu da ne otvaram dvije teme nadam se da ce se naci dobra dusa pa da to i procita i pomogne mi ako moze, novi sam u ovome pa bih molio pomoc iskusnijih vezano za moja 2 problema.

Naime, napravio sam svoj prvi model prema Flite Test Simple Storch modelu i bio sam zadovoljan izgledom (ne skroz dotjeranim) i cvrstocom aviona i setup sam korisio prema preporuci kolege ovdje s foruma.
[attach=1]
No problem je bio taj sto je na kraju avion bio pretezak i zapravo nije letio...skoro uopce... XD

Sjetio sam se odmah onoga sto kazu za prvu samogradnju gradi avion da leti a ne da lijepo izgleda hehe... tako da sam istu noc poceo raditi na drugom modelu i rađen je prema Mikey`s Sport Trainer modelu (http://mikeysrc.com/Sport-Trainer.html) i na moje zadovoljstvo avion je odlicno letio imam snimljen i Maiden flight pa cu to uskoro uploadati.
[attach=2][attach=3][attach=4]

No javio se problem tj. 2 problema iz meni nepoznatog razloga. Može biti da je zbog grubljeg slijetanja no avion nije pao tako da ne bi trebao biti problem ali evo:

1. PROBLEM: On se javio jos i prije maidena kada sam pokusavao s polijetanjem neznam zasto ali ponekad znaci ne uvijek ali nekada se znalo desiti da kada pomaknem servace da se prekine napajanje za motor i on se gasi i servaci i dalje rade bez problema no kako se prekinulo napajanje za motor on se vise ne pali dok ne odspojim bateriju i ponovno spojim i onda sve opet bude ok. To bih volio rijesiti jer znate da nije bas zgodno u sred leta da ostanete bez motora XD

Neznam meni je ovo prvi model pa nemam puno iskustva s tim no nekako logikom si mislim da je mozda problem ESC? Posto je 25A pa kada je motor pod vecim opterecenjem i ako se ukljuce i servaci da povuce vise struje pa dodje do prekida? Sto vi mislite?
Znam da bi bilo dobro staviti drugi ESC pa probati ali posto sam tek novi u ovome i ulupao sam dosta novaca sad u pocetku za sve pa nemam drugi ESC. Da li ga mogu kako ispitati ili mislite da bi jaci (s vecom amperazom) rijesio problem?

Evo videa da vidite o cemu se radi:
http://www.youtube.com/watch?v=qjnxC385Nfw

E sad drugi problem i mislim da je ovaj kompliciraniji pa me vise i brine. 
2. PROBLEM:
Ovo mi je stvarno cudno. Prijemnik i stanica su bindani i sve je radilo super i maiden je prosao odlicno i vise sam nego zadovoljan :D
No nakon toga, kasnije sam zelio ponovno letjeti i javlja se to da kada spojim bateriju servaci jednostavno polude i prvo kod ukljucenja izvrte ruke serva na sve moguce strane i kad s tim zavrse onda se smire no nekad izvrte i jednostavno pocnu zujati jer vjerojatno vrte na neku stranu gdje zbog poveznica s krilima ne mogu.
Evo stavio sam i video u videu sam ih malo brze lijevo desno pomicao cisto da na videu vidite o cemu se radi gdje ih pomicem i u jednom trenu prijemnik pocne pistati i servaci pocnu raditi po svome vidite da sam kasnije i pustio palice a oni jos vrte svoje.
Ne znam o cemu se radi...da li je do veze stanice i serva ili koji vrag nemam pojma.
Inace u letu normalno skrecem ne toliko intenzivno kao na video i ista se stvar dogodi...nije normalno...
Da li imate ideju sto bi to moglo biti?

Video navedenog problema:
http://www.youtube.com/watch?v=4t0_rr9wwhM

Unaprijed se zahvaljujem i sorry sto gnjavim ali bas mi je zao da je odlicno letio i sad ne mogu vise letjeti :( ...a vrijeme odlicno XD

-------------------------
Moj setup:

D2822/17 Brushless Outrunner 1100kv
Turnigy AE-25A Brushless ESC
Aerostar Composite Propeller 10x5 Bone (CCW)
Turnigy™ TG9e Eco Micro Servo 1.5kg / 0.10sec / 9g
ZIPPY Compact 2200mAh 3s 40c Lipo Pack

STANICA:
Turnigy TGY-i6 AFHDS Transmitter and 6CH Receiver (Mode 2)

Odg: Problem s elektronikom gasenje i poludjeli servaci

Reply #1
Pozz kolega prvo sto sam vidio da neradis dobro ja prvo palis bateriju na modelu pa.stanicu, nikad, uvijek prvo stanica pa model, kada gasis onda prvo model.pa.stanica,! Ja sam imao taj problem ko i ti, ja sam zamjenio esc i sad je sve ok.

Odg: Problem s elektronikom gasenje i poludjeli servaci

Reply #2
Neispravan esc kako kolega Miso kaže. U stvvari može se riješiti da na prijemnik dodaš dodatno napajanje od 4-6V i meni je radilo.

Poslano sa mog LG-H500 koristeći Tapatalk

Sve više znan a sve manje mogu


Odg: Problem s elektronikom gasenje i poludjeli servaci

Reply #4
Evo ima san i danas isti problem sa jednim malim modelom za 3D ali provlem je bija sa neispravnim repnim servom. Isti simptomi ko i prije ali ovaj put je izgleda servo bija taj koji bi pri pomicanju povuka više struje pa bi se esc i reciver resetirali. Otkaćija servo i sad sve ok.

Poslano sa mog LG-H500 koristeći Tapatalk

Sve više znan a sve manje mogu

Odg: Problem s elektronikom gasenje i poludjeli servaci

Reply #5
Ovo je klasični "brown-out", BEC reglera se preoptereti (ili ne radi kako spada) i pod vecim opterecenjem gubis i servace i motor ustvari (jer i na prijemniku padne napon).
Bolji regler rješava problem. Ako nemaš rješenja javi se na PM, naći će se nešto valjda u radioni.

Odg: Problem s elektronikom gasenje i poludjeli servaci

Reply #6
Pozdrav dečki, puno hvala na odgovoru  ;)
Miso227, da shvatio sam i ja kasnije da ide obrnutim redosljedom pa cu pripaziti na to.

Nino, zed hvala na odgovoru nadam se da je svo zlo u ESC-u hehe svakako cu ga zamijeniti. Kazem sumnjao sam na njega ali opet tek sam krenuo s ovim pa ne znam previse o tome i da li je servo ili sto drugo da to radi tako da mi ovo puno pomaze. Javim kako je proslo s drugim ESC-om ;)

Hvala!

Odg: Problem s elektronikom gasenje i poludjeli servaci

Reply #7
Pozdrav Igore. Evo identičan regler, identičan problem. Kupio sam 2 takva i oba su došla neispravna. Video sam napravio da mi vrate novac. Vratili bez dodatnih pitanja, pa možda još stigneš i ti.


http://www.youtube.com/watch?v=t8SXd29Wt2U

 

Odg: Problem s elektronikom gasenje i poludjeli servaci

Reply #8
Pozdrav kolega,
da to je taj problem hvala ti puno sto si ukazao na to hehe znaci moj nije jedini. Daj mi reci gdje si ih kontaktirao na koji mail? Ili moraš ispunjavati RMA & Warranty Policies i da li im moraš slati ESC nazad?

Hvala ti! ;)
Pozdrav