Skip to main content

Topic: FPV experimenti (Read 245251 times) previous topic - next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

Odg: FPV experimenti

Reply #735
Svaka cast dare ako je netko Flyfreak ti si taj  ;D

Odg: FPV experimenti

Reply #736
Hvala Zlatcom, to mi je stvarno veliki kompliment! :)
Evo i kratki video "ozračja" u bazi, polijetanja i slijetanja...to je više kao podsjetnik da ne zaboravim što sam koristio i kako sam posložio bazu...Ovaj nasip mi dobro dođe i kod polijetanja jer odmah imam neku visinu. Polijetanje ide s zaletom, puni gas i u PA modu jer s masom od 3,6 kg više nije baš elegantno bacati. Slijetanje je u najveću travu zbog dole okrenute VTx antene...tako sam ju morao staviti zbog konstrukcijske, moglo bi se reći i početničke greške koju sam napravio. Naime vertikalac je ojačan karbonskim trakama koje su činile "reflektor" za koaksialni dipol VTx-a kad je bio okrenut gore. To je prouzročivalo duplo manji domet i lošu sliku u odlazu ali i odličnu u dolasku...trebalo mi je vremena dok sam to skužio...
http://www.youtube.com/watch?v=XtKVRv9zB2c



Odg: FPV experimenti

Reply #737
Podaci o modelu su isti kao i na prethodnom letu.Evo i podataka s leta:



Ukupno prijeđeni put:  130km
Najveća udaljenost od baze:  60704m
Najveća visina leta:  1122m
Najveća brzina:  95km/h
Trajanje leta:  2,5h
Najveća struja:  17,5A
Potrošeno kapaciteta baterije:  22Ah ...u odlazu 10,5Ah (65,7km  61min  srednja brzina 64,62 km/h)
                                                                 u dolazu  11,5Ah  (64,3km  89min  srednja brzina 43,34 km/h)
Srednja brzina leta: 52km/h
Srednja struja:  8,8A
Srednja potrošnja:  0,169Ah/km ili 5,91km/Ah


U odnosu na prošli let ovdje je potrošnja u odlazu manja nego u dolazu. Kriv je sjeveroistočni vjetar po visini koji je prouzročio znatno usporenje i "valjanje" modela prema Plešivici u povratku ali i ubrzanje u odlasku. To je prouzročilo i veću potrošnju.

Odg: FPV experimenti

Reply #738
Konačno je na red došao i preuređeni FOTON. Kao i obično ništa ne ide glatko i od prve pa je tako i on imao neke "dječje bolesti" koje sam morao u hodu otklanjati...Kao prvo elektronika je bila previše dobro zatvorena pa je dolazilo do popriličnog zagrijavanja sklopovlja u ove vruće dane. To sam riješio novim poklopcem s otvorima...Zatim nije imao dovoljnu uzdužnu krutost...zapravo se ovi ribički štapovi ne savijaju previše već se pojavio "slobodni hod" na mjestu spoja drvenih dijelova i štapova. To je prouzročilo lošu stabilizaciju AP-a po pitch osi. To sam pak riješio aluminijskim profilima-svojevrsnim "langetama" :)  koje su ukrutile cijelu stvar(i otežale za 190 g). Treći problem stvorio je instrument za praćenje doprinosa FNP-a. Naime njegov display ima određenu frekvenciju "osvježavanja" zbog čega slika treperi...Smanjenjem shotera kamerice slika više ne treperi ali kamerica dobiva previše svjetla pa se display uopće nije vidio pri dnevnom svjetlu...Rješenje sam našao u "tamnoj komori" ;D  koja spaja kamericu i display instrumenta ali s tim se još treba poigrati...Pravo rješenje bi svakako bio neki dodatni OSD generator/modulator koji bi mogao prikazati U, I i Ah koje proizvode FNP-i...Ako netko zna za kakav jednostavan bio bih mu zahvalan da dojavi...Uglavnom trebalo je tri do četiri odlaska na livadu da se avion dovede u red i poleti zadovoljavajuće. Pri tom FNP-i gotovo da nisu došli do izražaja jer sam letove izvodio iza 18 h kad je sunce već nisko (...ono dok se dođe s posla, sve nakrca u auto i stigne do pozizije...vrijeme leti) a trebalo bi oko podneva (u ove vruće dane treba za to imati hrabrosti ::) ...ali morat ću ako želim experimentirati s FNP-ima)...Evo kraći video polijetanja, slijetanja i manipulacije modelom.
http://www.youtube.com/watch?v=1TMrkE8FZMk&t=552s

Odg: FPV experimenti

Reply #739
Dare imas odlican model i pratim te ovdje i na youtube, drago mi je sto si u skladu sa vremenom i razbijas glavu sa necim sto nije toliko prisutno vec svi ispitujemo i trazimo mogucnosti. U planu mi je slicno odradit al ce biti elektronika od parrot disca i slican model istome jer cu dodati repni dio. Dakle zagi sa repom tako nesto da dobijem yaw i mjesta za celje. Ako ces htjeti u nabavku celija mozemo se dogovorit pa uzemo 100 komada il tak nesto onih novijih mono celija 20% iskoristivosti po celiji. Mislim da su to najmodernije na trzistu. Parrot elektronika ili nesto slicno vec ima odlicnu izdrzljivost baterije te domet pa mi je dovoljno nabacit boostere, celije, preradeno krilo i idem na tesla ili rimac baterije pa ak ces i ti uzimat mozda nam bude jeftinije na vise. U glavnom super izgleda i to je buducnost letjelica. Svi rade na tome jer motorni idu u zaborav pa kad proizvodim neka bude zanimljvo odnosno dio buducnosti. Svaka ti cast.
Long range F450(30min,6km), Arial Tarot octacopter(30min, 4K gimbal), Solar wing(unlimit solar flight and 4g arduino range with no limits)

Odg: FPV experimenti

Reply #740
Hvala Ivan...



Podaci o modelu i s leta:


               PRVI LET                                                                                 DRUGI LET
Vrijeme leta:  između 18 i 19 h                                                                   između 17:15 i 18:45 (dva dana kasnije)
Naziv modela:  FOTON                                                                                -
Masa, raspon, površina krila: 6,6kg;  3,15m;  105dm^2                                    -
VTx predajnik:   800mW                                                                            -
VRx prijemnik:  LAWMATE                                                                          -
RcRx prijemnik: DL micro Rx                                                                        -
Prijemna antena(video): koaksialni dipol (1,07 VSWR)                                         -
Predajna antena na VTx: koaksialni dipol (1,01 VSWR)                                       -
AP/OSD: STORM CYCLOPS 2.2                                                                     -
ESC: 80A Turnigy                                                                                       -
Motor: SK3 4250-500 (Turnigy)                                                                   -
Propeler: 15x10 APC electric E                                                                     -
Baterija sastavljena od SANYO liio članaka 4S/8P  28Ah  3C                                -
Ukupno prijeđeni put:  42,7km                                                                      70,3 km
Najveća udaljenost od baze:  3983m                                                                4372 m
Najveća visina leta:  215m                                                                             238 m
Najveća brzina:  81km/h                                                                               85 km/h
Trajanje leta:  0,875h                                                                                   1,4833 h
Najveća struja:  35,4A                                                                                   32,2 A
Potrošeno kapaciteta baterije:  10,8Ah -0,42 = 10,38 Ah                                     17 -2,3 = 14,7 Ah (prema punjaču 14,5)
Doprinos FNP-a:  0,42Ah                                                                               2,3 Ah (oko 35 Wh)                                                              
Srednja brzina leta: 48,8km/h                                                                         47,4 km/h
Srednja struja:  12,34A                                                                                 11,46 A
Srednja potrošnja:  3,95 km/Ah                                                                       4,135 km/Ah
Srednja potrošnja iz baterije:  4,11 km/Ah                                                         4,848 km/Ah


Sad treba obaviti letove između 12 i 15 h...
Evo OSD videa s prvog leta:
http://www.youtube.com/watch?v=7JRH5EzojRc&t=1466s

Odg: FPV experimenti

Reply #741
Prošle subote obavio sam i treći let u vremenu između 13-14:30 h. Uvjeti nisu bili baš idealni jer je puhao prilično jak  J i JZ vjetar a ni sunca nije bilo konstantno. No ipak FNP-i su uspjeli doprinijeti s više od 33% u ukupnoj potrošnji. Potrošnja je bila zbog vjetra za oko 4Ah veća nego na drugom letu koji je bio približno isti po vremenu leta i kilometraži...Na ovom letu pojavio se problem prevelikog oslabljenja RC signala DL linka-svega 15% na 8 km ?! Vjerojatno je antena preblizu aluminijskoj konstrukciji ali i FNP-ima pa ću je morati malo odmaknuti...Kasnije ću staviti i neki video s leta gdje se vidi kako sad djeluje "mračna komora" za prikaz doprinosa FNP-a  :) .    Evo i podataka s leta:



               TREĆI LET                                                                                
Vrijeme leta:  između 13 i 14:30 h                                                                  
Ukupno prijeđeni put:  69,5 km                                                                     
Najveća udaljenost od baze:  8246 m                                                               
Najveća visina leta:  458 m                                                                            
Najveća brzina:  93 km/h                                                                              
Trajanje leta:  1,4875 h                                                                                  
Najveća struja:  31,2 A                                                                                  
Potrošeno kapaciteta baterije:  20,8 -6,9 =13,9 Ah (prema punjaču)
Doprinos FNP-a: 6,9 Ah....103 Wh.....33,17 % (od ukupne potrošnje)
Srednja struja FNP-a: 4,64 A
Srednja brzina leta: 46,72 km/h                                                                                                                                                                            [size=78%]Srednja struja: 14,18 A                                                                                                                                                        [/size]
Srednja potrošnja:  3,34 km/Ah                                                                      
Srednja potrošnja iz baterije:  5 km/Ah 

Odg: FPV experimenti

Reply #742
Za trećeg leta su se izkristalizirale neke stvari...Iako let nije bio baš u idealnim uvjetima i bilo je puno skretanja, kruženja, odnosno promjena položaja FNP-a u odnosu na sunce opet su FNP-i doprinosili snagom od oko 70 W (prosječno) tj. priskrbili su trećinu potrebne energije za ovaj prilično rastrošan let...Kod mirnijeg-pravocrtnog leta ovom "avionu" je dosta oko 10-ak A za let (održavanje visine) a na ovom letu je prosjek bio veći od 14 A ! Recimo da je prosječna struja potrebna za let, realno, oko 12 A uz srednji napon baterije, odnosno paralelke baterije i FNP-a, od 14 V to onda znači da avion treba snagu od oko 170 W. To pak znači da je udio energije dobiven suncem 70/170 =41,17 %, Taj postotak u određenim razdobljima leta mogao bi biti i veći od 60 % (npr. kod snage iz FNP-a od 100+ W) ali generalno mislim da sa 38 segmenata FNP se ne može očekivati više od 50%. A to je puno...za sunčanih dana bi se mogla koristiti baterija upola manjeg kapaciteta/mase...još kad bi se općenito smanjila masa modela...npr. napraviti konstruktivna krila kako je predlagao kolega Diogen koji je i uspio potpuno solarno letjeti...Ovih 38 FNP segmenata inače ima snagu od oko 126 W kad su okomiti na sunce ali nije samo stvar u njima nego i u brzom i efikasnom GENASUN DC/DC pretvaraču (konverteru) koji svojom efikasnošću od 98% igra ključnu ulogu...Evo i dvadesetminutni video s kraja trećeg leta...s ovog electric parameter testera se sad dobro mogu vidjeti/očitavati vrijednosti parametara...pa čak i temperatura u visininama :)...
http://www.youtube.com/watch?v=oirxvUGoMn8

 

Odg: FPV experimenti

Reply #743
Bok Dare. Jel mi mozes reci koje si celije koristio poly ili mono te dimenzije istih.

Gledam/trazim celije malo se raspitujem zbog buduceg projekta...
Iskreno od velike si pomoci jer se bojim deklarirane(od strane proizvođača) te stvarne snage trenutnih celija na trzistu.
Po tvojim izracunima ako sam ja to dobro izracunao... jedna celija daje otprilike 1.80w( 70w%38kom) to je puno manje nego sto proizvođaci napisu za recimo jednu mono celiju 12cmx12cm = 2.70w





Long range F450(30min,6km), Arial Tarot octacopter(30min, 4K gimbal), Solar wing(unlimit solar flight and 4g arduino range with no limits)

Odg: FPV experimenti

Reply #744
Najčešće ta snaga koju oni napišu je dobivena u laboratorijskim uvjetima. Tako da u upotrebi je to daleko od toga. Čelije su jako osjetljive na to pod kojim kutem ti upada sunce na njih.  ;)
FrSky Horus X10
Extreme Flight Extra 300 88",2x SebArt Angel S50e,SebArt Katana S30e,NPM Yak 54,Piper PA 38,Cessna 747,Protech Alpha 180,Align T-Rex 450 V2

Odg: FPV experimenti

Reply #745
@ Kpatrik: važi za određenu geografsku širinu, određeni datum (=snaga insolacije), doba dana (podne) i okomito postavljene ćelije u odnosu na sunce ! Vedro nebo se podrazumijeva, sve skupa -  ???

@Ivan... javi mi se preko PP, pa ti šenkam par komada mono, tek toliko da vidiš kako je sa time delati i kaj dobiješ !

Odg: FPV experimenti

Reply #746
Ma hvala ti Diogen.
Iskreno imam neke puno manje celije a stajat ce mi i te tvoje al jos jednom hvala.
Zelim reci da mi same celije bas i ne pomazu vkao sto su rijeci iz prve ruke i na sta paziti.
Rade bi volje kad bude bio neki meeting pa da vidim uzivo letjelicu i eto pokupim malo znanja iz prve ruke pa da ne napravim neku gresku koja bi me mogla kostati cijelog truda.


Ovo je primjer koji bi koristio i nacuo sam da se izraduje po zelji ako treba.
Javis dimenzije i oni ti maksimalno iskoriste prostor.
Mislim da je ovaj dole jedan oko 100 dolara i tipa 50 do 80w jer ima vise vrsta i raspona e sad ti tome vjeruj heh












Long range F450(30min,6km), Arial Tarot octacopter(30min, 4K gimbal), Solar wing(unlimit solar flight and 4g arduino range with no limits)


Odg: FPV experimenti

Reply #748
Jučer (1. 9.) sam obavio četvrti testni let s FOTONOM. Avion je jednostavno prevelik da bi ga ponio na godišnji pa sam tako izgubio tri tjedna vrlo sunčanih dana, naročito u Istri... Prema krivulji insolacije koju je predočio kolega Diogen, u nepunih mjesec dana insolacija je pala na 80-ak % one s početka kolovoza. Jučer je bio sunčan dan a letio sam između 12 i 13:30 h. Međutim iako nije bilo ni jednog oblačka, atmosfera nije bila baš kristalno bistra. To se najbolje vidi na slici gdje se Medvednica slabo vidi s 8 km od baze...Evo opet podataka s leta:



               ČETVRTI LET                                                                                
Vrijeme leta:  između 12 i 13:30 h        1. rujna                                                                
Ukupno prijeđeni put:  73,7 km                                                                     
Najveća udaljenost od baze:  10653 m                                                               
Najveća visina leta:  323 m                                                                            
Najveća brzina:  88 km/h                                                                              
Trajanje leta:  1,5 h                                                                                  
Najveća struja:  33,7 A                                                                                  
Potrošeno kapaciteta baterije:  20,5 -6,84 =13,66 Ah
Doprinos FNP-a: 6,84 Ah....103 Wh.....33,36 % (od ukupne potrošnje)
Srednja struja FNP-a: 4,56 A
Srednja brzina leta: 49,13 km/h
Srednja struja:  13,66 A
                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                 
Srednja potrošnja:  3,59 km/Ah                                                                      
Srednja potrošnja iz baterije:  5,39 km/Ah
Srednja struja iz baterije:  9,1 A

Odg: FPV experimenti

Reply #749

Obavio sam još dva kraća leta s Fotonom tj. 5. i 6. po redu:
5.  15.09. između 13 i 14h
    Let je trajao oko 50ak min. i napravio oko 40 km na visini 259 m
    Potrošeno 11,6 Ah ukupno a solari doprinjeli 4 Ah tj. 34,48%
    Insolacija je na taj datum bila prema grafu oko 69% one na 03.08.


6.  21.09. između 13:30 i 14:30h
    Trajanje i duljina leta gotovo isti kao prethodni na 264 m visine
    Ovaj put potrošeno 12,5 Ah, solari priskrbili 3,5 Ah odnosno 28%
    Manji postotak ovdje je više rezultat lošijeg, kaotičnijeg leta nego
    smanjene insolacije koja ubrzano pada i tad je bila oko 65% u odnosu na 03.08.


Bit će i u jesen i zimi pokoji miran i sunčan dan pa ću probati obaviti još koji let, čisto da vidim kako stvari stoje tada...ali morat ću prijeći na drugačiju koncepciju trupa jer u ovom obliku nisam uspio dobiti dovoljnu stabilnost modela da ga pustim dalje od 10ak km :( Miran, duži let bez puno skretanja, sigurno bi donio i nešto bolje postotke doprinosa FNP-a...
Evo još jedan kraći (vjerojatno posljednji) video lansiranja FOTONA u ovom formatu...


http://www.youtube.com/watch?v=51UMUNcN6qQ