Skip to main content

Topic: Pravilnik o sustavima bespilotnih zrakoplova (Read 81180 times) previous topic - next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

Odg: Pravilnik o sustavima bespilotnih zrakoplova

Reply #45
ajmo se igrati birokracije ... predlazem da zakonodavac usvoji sljedece definicije pojmova vezano uz dronove, uostalom zasto bi izraz "dron" morao pokrivati samo letenje, moze biti i autic, brod, podmornica

DRON/ROBOT je uredaj koji vrsi radnju u ime fizicke osobe – operatera koji nije fizicki prisutan na njemu, ali upravlja njime putem direktnih komandi ili koristeci software za autonomne odluke.
LETACI DRON/ROBOT je dron kome je primarni nacin kretanja letenje. Za dronove koji imaju vise mogucnosti kretanja Pravilnik se primijenjuje samo za vrijeme odrzavanja leta. 
OPERATER je osoba koja upravlja dronom putem direktnih komandi ili koristeci software, a odgovorna je za njegove postupke. Solidarno sudjelovanje u odgovornosti moze biti posebno ugovoreno s proizvodacem softwarea (firmware prijemnika ili umjetna inteligencija)
 

The technical difference between an R/C model and a drone is that an R/C is a remotely piloted aircraft, while a drone flies autonomously; there is no human in the control loop for a drone.
 
 Of course, to the non-technical press and most lay people, the distinction is splitting the finest of hairs. 'No pilot onboard? It's a drone...'

A ti prijatelju mi izgledas kao jedan od onih kojima odgovaraju svi parametri ovog naseg novopecenog pravilnika ili se jednostavno  pravis pametan.
3 x rc helikopter :P

Odg: Pravilnik o sustavima bespilotnih zrakoplova

Reply #46
... pravim se pametan, to mi je drugi najdrazi hobby ...

Odg: Pravilnik o sustavima bespilotnih zrakoplova

Reply #47
Ja se ne pravim pametan, ja to jesam! I nije mi hobby nego profesija!
3 x rc helikopter :P

Odg: Pravilnik o sustavima bespilotnih zrakoplova

Reply #48
Castim pivom ...  ;)

Odg: Pravilnik o sustavima bespilotnih zrakoplova

Reply #49
Za jos jednu zelim saznati odgovor da li je R/C model u RTH modu dron ili ne?  ;D

there is no more human in the control loop ... ;D

Odg: Pravilnik o sustavima bespilotnih zrakoplova

Reply #50
Pa i vani se lome koplja oko toga. Zato sam i pokrenuo ovu raspravu. Ono sta me najvise nervira je cinjenica da prije nikom nije smetalo sta se voze rc helikopteri klase 600 i vise ili klase .50 i vise imali oni kameru ili ne a sada najednom igracke poput quada sa kamericom postale strasni zloglasni dronovi a pod pojmom autonomije nijedna ta igracka (osim profi platformi) ne moze ostat u zraku vise od nekih 20 minuta. Autonomno "my ass", i oni to zovu "dron", "uas" i slicno. Bezveze.
3 x rc helikopter :P

 

Odg: Pravilnik o sustavima bespilotnih zrakoplova

Reply #51
Sad ih ima vise nego prije, voze ih mnogi koji to nekad ranije nebi bili u stanju, uspjeli se neki parkirat na krivo mjesto i u krivo vrijeme, a treba na regulativi i nesto zaradit drzava u konacnici ... rezultat je ovo sto se sad desava ... pojednostavljeno objasnjenje ... itd itd ... uglavnom nema povratka na staro ...

Drago mi je da smo ovako veselo razradili temu, nadam se da smo doprinjeli "opcem interesu" ovom raspravom ... iako je do racionalnog kraja ovakve price jos daleko ...

Odg: Pravilnik o sustavima bespilotnih zrakoplova

Reply #52
Sad ih ima vise nego prije, voze ih mnogi koji to nekad ranije nebi bili u stanju, uspjeli se neki parkirat na krivo mjesto i u krivo vrijeme, a treba na regulativi i nesto zaradit drzava u konacnici ... rezultat je ovo sto se sad desava ... pojednostavljeno objasnjenje ... itd itd ... uglavnom nema povratka na staro ...

Drago mi je da smo ovako veselo razradili temu, nadam se da smo doprinjeli "opcem interesu" ovom raspravom ... iako je do racionalnog kraja ovakve price jos daleko ...
Konstatacija apsolutno na mjestu.
Prije 5-6 g. su se helikopteri raznih velicina i tezina klase od 250-800 letili puno vise nego danas i nitko nije stradao.Isto tako nije ucinjena nikakva steta prema nekom drugom a naravno da su neusporedivo opasniji od phantoma ili nekog multirotora tih gabarita i mase.
Pa u cemu je onda problem?
1.da bi modelar uopce poletio modelom helikoptera trebao je puno "zganaca pojesti"a kad je poletio onda je shvatio da to nije igracka i stvorio je prema istoj respect.
2.S obzirom na respect prema helikopteru, doticnom modelaru nije ni u snu palo na pamet poletiti recimo usred Trga Bana Jelacica ili recimo na Đamiji nego je otisao na neku livadu(Lucko recimo)gdje nikoga ne ugrozava i tamo letio.a
Da se vratimo u danasnje vrijeme...vecina novokomponiranih letaca  nema predznanje niti respekt a sa izostankom respekta prema takvim letjelicama se stvorila anarhija sto znaci da vise nije bitno gdje se leti nego samo da se leti(snima)
Zato je pravilnik neophodan,koliko je kvalitetan to je drugi par opanaka.


Odg: Pravilnik o sustavima bespilotnih zrakoplova

Reply #54
Robi, koliko je to naglaseno oupce? Ovako sticem dojam da je Hrvatska puna "toy dronova" i da je bilo masu nekakvih incidenata kad je trebalo da se donese prailnik! Ovako u juznoj Dalmaciji jedva mozes vidjet koju RC letjelicu.
3 x rc helikopter :P

Odg: Pravilnik o sustavima bespilotnih zrakoplova

Reply #55
Postovani kolega vlupis 1 volio bih se s vama sloziti ali ako malo bacite pogled na youtoube iznenadit cete se.
Par primjera lokacija oko Splita(tamo sam cesto)
https://www.youtube.com/watch?v=tZ8o5JyBAg4
https://www.youtube.com/watch?v=9APkc2H7vS0
https://www.youtube.com/watch?v=wZ28p0qXpJM
Sto se tice incidenata,srecom nije ih bilo (barem vjerujem siroj javnosti poznati)ali s obzirom na drastican porast razlicitih letjelica predpostavka je da ce se prije ili kasnije desiti zlo.

Odg: Pravilnik o sustavima bespilotnih zrakoplova

Reply #56
jel cessna s jednim motorom smije letiti iznad grada ako nema instaliran 30 metarski padobran::)
ne osjećam se sigurno kada ova naša jedna 'turistička zagrebačka' leti iznad strogog centra na oko 200m visine, kada vidim ovakve slučajeve... a redundancija?
 
http://www.jutarnji.hr/video--snimljen-pad-aviona-na-cestu-u-los-angelesu-pilot-je-izgubio-kontrolu-nakon-naleta-olujnog-vjetra--stropostao-se-ravno-na-ulicu/1527591/


https://www.youtube.com/watch?v=c3SQTCkEmkA

Odg: Pravilnik o sustavima bespilotnih zrakoplova

Reply #57
Robi, moram ti priznat da mi je drago da zivim na Peljescu, bogu iza nogu di sam jedan od rjetkih (jedan od par) letaca. Na livadu i letit do mile volje i nikog okolo :-)
3 x rc helikopter :P

Odg: Pravilnik o sustavima bespilotnih zrakoplova

Reply #58
Koga je žuljao P2, pa onda još više P3 bojim se da će s onim što dolazi 1. 3. imati grdih problema.

https://www.youtube.com/watch?v=uTrgoedkyqc

New Shell, air-vents, positioning, and battery confirmed!

DJI unveils what it has in store for 2016 on March 1st (US Time). A lot of the rumor's about the new shell are confirmed with this video. The round openings on the Aircraft body, aswell as new Aircraft vents with metal mesh ( which looks like its made of very high quality ).

Also there is a new battery which can be seen below. This battery seems to have nearly double the capacity as the previous Phantom 3's battery! - This also as been a rumor for a while now after some of the first leaked images poped up last year. The cost of this Model will probably be positioned at 1700$ to go along with the recently announced Typhoon H.

Something to note is that the front facing sensors probably include the technology introduced in the matrice. That combined with the new DJI Care would be awesome, giving you quite the peace of mind when flying in the forest or harsh conditions.

We are defionately excited! and cant wait to see what DJI is going to reveal on the 1st of March. Whatever comes, we will stay glued to the screen to inform you guys asap!



 

Odg: Pravilnik o sustavima bespilotnih zrakoplova

Reply #59
Napeta reklama Toni ...nema šta.... 8)
Djeca i luđaci su iskreni u svojim kreacijama
Mes