Skip to main content

Topic: Pravilnik o sustavima bespilotnih zrakoplova (Read 80561 times) previous topic - next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Odg: Pravilnik o sustavima bespilotnih zrakoplova

Reply #90
A odoh ja snimat onda, hehe. Mala je sd kartica, lako se zagubi u sumi  ;D
3 x rc helikopter :P

 

Odg: Pravilnik o sustavima bespilotnih zrakoplova

Reply #91
Jel moguče sa phantomom dobit:

Dozvolu A i B kategorije, tj letenje u I., II. i III. skupini?

Odg: Pravilnik o sustavima bespilotnih zrakoplova

Reply #92
Jel moguče sa phantomom dobit:

Dozvolu A i B kategorije, tj letenje u I., II. i III. skupini?





Ako imaš padobran na phantomu možeš A i B, ako nemaš samo A.


Odg: Pravilnik o sustavima bespilotnih zrakoplova

Reply #93
toni, mislim da te vlupis1 pita za korištenje snimljenog materijala i dozvolu za snimanje, a ne za to s čim se smije gdje letjet.

Iako ne bi bilo loše ponovit gdje je što po pitanju letenja:
Imaš X) klasu područja izvođenja letenja (to su ovi rimski brojevi) i imaš  Y) klasu sustava bespilotnog zrakoplova (to su ove mase s lijeve strane) u tablici koju ti je toni attachirao gore.
X i Y tvore matricu za kategorije letačkih operacija (to su ova zelena, žuta, crvena polja u toj tablici) označene sa ABCD.

Na ccaa stranici su važeći zakoni i pravilnici: http://www.ccaa.hr/hrvatski/nacionalni-propisi_48/
Od navedenih, proučiti ove:
http://narodne-novine.nn.hr/clanci/sluzbeni/2015_05_49_974.html
&
http://narodne-novine.nn.hr/clanci/sluzbeni/2015_07_77_1469.html

Nikako ne zanemarit DODATAK4-DODATAK5 koji je linkan na ovom zadnjem linku jer je tamo navedeno koji su tehnički preduvjeti za izvođenje letačkih operacija.


Za ovo što vlupis1 pita nema nekog kratkog i jasnog tutoriala.
Meni je u biti dosta bedasto da se prilikom donošenja pravilnika nije napravila kratka i jasna uputa što za snimanje treba čovjek napravit za tu matricu gore. Znači ne na 18 strana, nego kratko i jasno... i da se uključi u uputu gdje se traže dozovole za snimanje iz zraka i koje su sve potrebne...
Gospodo,
CCAA je jedna ustanova.
DGU je druga ustanova.
Agenciju ne zanima sto nosite ili ne nosite na letjelici.
Sto se tice nebuloze zvane DGU,ima i tu novosti...

Pocnite pisati primjedbe za 10ak dana:
Poštovani,
DGU u suradnji sa MORH-om izradila je novi prijedlog Uredbe o snimanju iz zraka koji će biti objavljen na stranici https://esavjetovanja.gov.hr  za cca 10 dana
Svoje mišljenje na navedeni prijedlog možete iskazati putem e-savjetovanja.

Odg: Pravilnik o sustavima bespilotnih zrakoplova

Reply #94
Robi,

Ovdje se ne pozivam na CCAA niti na DGU nego na upute letačima. Imamo 7 stranica u ovoj temi i gro stranica u drugoj temi o pravilniku gdje se na prste jedne ruke mogu nabrojat ljudi koji u 5-10 natuknica mogu nabrojat sve što je potrebno napravit da bi vlupis1 dobio odgovor na svoje pitanje.


Bottom line: Ili nema interesa ili ne postoji volja za napisat takvo nešto i smatram to tipičnim primjerom kako se rade stvari kod nas ("....mi smo svoje napravili, sad nek oni naprave svoje"..). Kužiš, nema spone koja će to sve povezat.

Odg: Pravilnik o sustavima bespilotnih zrakoplova

Reply #95
Ima tko informaciju kad će revizija zakona sa novim prijedlozima?
Dolaze Igre prijedstolja, treba pogurati let noću  ;)

Odg: Pravilnik o sustavima bespilotnih zrakoplova

Reply #96
Ok, čitam već par sati i nikako da mi se posloži sve u glavi. Dakle, ja sam početnik vulgaris koji nema pojma o modeliranju ali već neko vrijeme pratim razvoj "dronova" i u dogledno vrijeme bih htio kupit nešto tipa Phantom 3 čisto zbog snimanja. Nije mi problem ići na tečajeve i polagat ispite dokle god je to u nekoj razumnoj mjeri (dakle, ne da platim tečajeve i ispite više nego što platim letjelicu). Može li mi netko dati sažetak od 3 rečenice što smijem, što ne smijem i kome trebam platit?

Odg: Pravilnik o sustavima bespilotnih zrakoplova

Reply #97
Ako si blizak sa vladajućim strukturama, netreba ti ništa. A ovi kojima trebaš platit javit će ti se sami. Za treću rečenicu nemam baš neki savjet nego da počneš letjeti

Odg: Pravilnik o sustavima bespilotnih zrakoplova

Reply #98
Nikom ništa ne moraš platiti, prijavi se preko obrasca u Agenciju, s Phantomom dobiješ kategoriju A, ako ugradiš padobran onda može i B (mislim) i peglaj.

Odg: Pravilnik o sustavima bespilotnih zrakoplova

Reply #99
Hvala na odgovorima :)

Odg: Pravilnik o sustavima bespilotnih zrakoplova

Reply #100
Ovo u vezi sa DGU i njihovim pravilnikom za snimanje iz zraka ne vidim nista previse limitirajuce, barem u kategoriji A i B. Ako sam nesto krivo protumacio, my bad! :-)
3 x rc helikopter :P

Odg: Pravilnik o sustavima bespilotnih zrakoplova

Reply #101
U izjavi koju dostavljamo Agenciji, pod Letacke operacije, stoji: Tip(ovi) sustava bespilotnih zrakoplova, identifikacijske oznake (ako je primjenjivo) i glavna baza/
Dali se pod tip(ovi) sustava bespilotnih zrakoplova unosi broj rotora i masa?
dali se pod glavna baza unosi adresa rukovatelja-vlasnika?
3 x rc helikopter :P

Odg: Pravilnik o sustavima bespilotnih zrakoplova

Reply #102
@vlupis1 - ne radi mi quote pa pišem ovako. Pod tip sustava upiši marku zrakoplova, registraciju i adresu.
Primjer: DJI Phantom 4 Pro, HR-Lupis1, 10000 Zagreb - Trg Sv.Marka 2

Odg: Pravilnik o sustavima bespilotnih zrakoplova

Reply #103
Ah hvala, pretpostavlja sam da bi moglo bit tako ali nisam bi siguran pa da ne zahebem.
A onda sta se tice registracijske oznake, koliko shvacam mi sami odredjujemo kako ce glasit zar ne? Nema nekih posebnih pravila osim da ne smije zapocinjati velikim "D" ako uav nije za kategoriju D?
3 x rc helikopter :P

Odg: Pravilnik o sustavima bespilotnih zrakoplova

Reply #104
da sam odredis ime napravis napjepnicu i zaljepis


Sent from my iPhone using Tapatalk