Skip to main content

Topic: Diplomski rad - zaprašivanje sa dronom? Termalna kamera? Možda UAV? (Read 2608 times) previous topic - next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Diplomski rad - zaprašivanje sa dronom? Termalna kamera? Možda UAV?

Htio bih napraviti diplomski na temu "Primjena i mogućnosti dronova u poljoprivredi". Imam par zamisli, jedna od njih je da napravim sličan dron, kao što je MG1 agricultural drone od DJI. Čini mi se malo komplicirano, onda sam razmišljao o termalnoj kameri koja prati nametnike u polju i još par stvari. Htio sam čuti Vaša mišljenja i ideje? Ta strana je realno u HR i na balkanu još dosta neistražena, pa bih stvarno to volio malo okarakterizirati. Hvala.

Odg: Diplomski rad - zaprašivanje sa dronom? Termalna kamera? Možda UAV?

Reply #1
Ma iskreno DJI jeste najaci u toj prici ali za puno manje novce mozes sloziti slican proizvod. Trenutno ima u prodaji ternalnih kamera te trackera koji se stave na kameru. Ima i prskalica na 12V.


Dalo bi se nesto napravit al 4s su slabe baterije i trebale bi biti 6s na framu minimalnom f650 zbog same nosivosti i propelera.


Potrebno je 8x 4-6s esc od 35a burst40a, minimalni motori 8x 3508 low kv. minimalni propeleri 15inch. baterije 2x 8000mah 6s. Na tu opremu mozes okacit termalnu, tracker i prskat polje do mile volje heh.


I naravno jedno 1000 evrica posto su kamere skupe ko vrag. Ima tu kod nas nekakvih za 2500kn al nisu bas nesto ekstra. Tracker pokreta i nije skup i spaja se na gimbal tak da locira pokret te salje podatke gimbalu i gimbal se krece kak on kaze a kamera dela svoj posao.
Long range F450(30min,6km), Arial Tarot octacopter(30min, 4K gimbal), Solar wing(unlimit solar flight and 4g arduino range with no limits)

 

Odg: Diplomski rad - zaprašivanje sa dronom? Termalna kamera? Možda UAV?

Reply #2
Long range F450(30min,6km), Arial Tarot octacopter(30min, 4K gimbal), Solar wing(unlimit solar flight and 4g arduino range with no limits)

Odg: Diplomski rad - zaprašivanje sa dronom? Termalna kamera? Možda UAV?

Reply #3
Mislim da će te dobra termovizijska kamera izaći i više od 1000eura. Uhvatio sam se malo tog područja i nije jeftino. Možda i griješim, al dobre kamere su skupe.
FrSky Horus X10
Extreme Flight Extra 300 88",2x SebArt Angel S50e,SebArt Katana S30e,NPM Yak 54,Piper PA 38,Cessna 747,Protech Alpha 180,Align T-Rex 450 V2

Odg: Diplomski rad - zaprašivanje sa dronom? Termalna kamera? Možda UAV?

Reply #4
Dronovi se već koriste za pratit usjeva u Belju.
Znam da je bila neka priča da s tim termo kameram prate temperaturu i onda gdje je razlika šalju ekipu da provjeri.
Probaj tamo nekog naći...