Skip to main content

Topic: Zagi za profesionalce (Read 7428 times) previous topic - next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Zagi za profesionalce

Recimo da je ovo odgovarajući podforum... :) : NASA sa partnerima isprobava nove tehnologije za zrakoplovstvo,

, a ovo je eksperimentalno leteće krilo X-56 A i ako sam dobro shvatio testirati će promjenljivu geometriju krila, sustav upravljanja čak i sa promjenom težišta itd.




Sljedeća slika prikazuje eksperimentalni model u letu, pogonjen sa dve mlazne turbine , navodno su ga uspjeli malo skršiti pri slijetanju itd.

Ako donju sliku povećate do maksimalne rezolucije, primijetiti ćete u lijevom gornjem kutu nešto vrlo neočekivano. Ovo sam otkrio slućajno gledajuči kako su spojili servače sa elevonima ispod krila...   ???

D.

Odg: Zagi za profesionalce

Reply #1
Pretpostavljam da mislis na elise?


Odg: Zagi za profesionalce

Reply #3
Nemrem povećati toliko da skužim na kaj misliš  8)
Pretpostavljam da mislis na elise?
Točno, iza , na tlu se nalazi ogromna vjetroelektrana, pokušao sam dio izbrojati i ispada da ima nekoliko stotina stupova sa elisama-generatorima.

Ako ih se ovdje nalazi toliko mnogo, zašto testiraju na području koje je očito jako vjetrovito ?

Damir

Odg: Zagi za profesionalce

Reply #4


Odg: Zagi za profesionalce

Reply #6
Zagi, to je meni prvo palo na pamet, samo malo u drugacijem izdanju  :)



Odg: Zagi za profesionalce

Reply #9
Mozda su to motori da generiraju vjetar za zagia :)
zasto je cudno sto ima toliko vjetrenjaca gdje je puno vjetra?
Meni je samo zao sto ih kod nas nema vise.

Odg: Zagi za profesionalce

Reply #10
Aaaa, sad vidim
bravo Plavi, niti moje bla-bla o vjetrenjačama nije te omelo. Okosokolovo  ;)

@tomoooo
Normalno je da su vjetrenjače tamo gje ima vjetra, što bi radile inače', ali meni je bilo čudno što na vjetrovitom području testiraju model zrakoplova ? Možda im baš to i dogovara ?

Za testove vele da su ih obavljali u Armstrong Flight Research Center, Edwards, California. ( http://www.nasa.gov/centers/armstrong/features/X-56A_milestone.html )

BTW, najveći vjetropark kod nas u Obrovcu  ( http://www.ing-grad.hr/hr/projekti/energetika-i-infrastruktura/energetika/184-vjetroelektrana-zelengrad-obrovac )  izgleda kao maketa prema ovome na slici...

Damir

 

Odg: Zagi za profesionalce

Reply #11
Na Pagu su ih postavili na obliznje brdo, nekada ima vjetra, nekada nema, vjetrenjace se skoro uvijek vrte