Skip to main content

Topic: FPV experimenti (Read 245259 times) previous topic - next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

Odg: FPV experimenti

Reply #645
Ma postoji više načina kako smanjiti smetnje, oklapanje, "uzemljivanje", filteri-stupice itd...i najvažnije da sve žice budu što kraće. Na NELI-M je MOBIUS jako blizu anteni pa nisam siguran koliko zapravo smeta i bez ovih žica za dodatnu batku. U svakom slučaju uskoro stiže nova batka pa neće biti potrebe za vanjskom. Kod NOSAČA je MOBIUS na više od 0,5 m od antene i zato je RSSI još bio 45% iznad Karlovca...
Eto sad koristim dane od starog godišnjeg pa nisam doma, odmaram i od FPVa a i vrijeme je zadnjih dana promjenjivo i vjetrovito ali evo snimke s zadnjeg leta kad je MOBIUS zeznuo...
http://www.youtube.com/watch?v=BVyuGCIeQcg

Odg: FPV experimenti

Reply #646
Ako dobro vidim to je Li Ion baterija? Gdje nabavljate Li Ion baterije?


Odg: FPV experimenti

Reply #648
Prekjučer po podne sam napokon ponovo letio. Vremenske prilike su cijelo ovo vrijeme nestabilne i često se dosta razlikuju od mjesta do mjesta na ruti leta. Sad  kad planiram let npr. prema Karlovcu moram pogledati prognozu(najvažnije smjer i jakost vjetra ali i padaline) za Zagreb,Jastrebarsko,Pisarovinu,Karlovac...i još nisam siguran da će tako i biti...često se i jačina i smjer vjetra jako mijenjaju s visinom...
Na ovom zadnjem letu zaobilazio sam aerodrom Lučko s zapadne strane preko Kerestinca jer je bio popriličan promet...neki avion je stalno šlepao jedrilice pa sam se baš pitao kakvi to ljudi mogu letit sad 2 sata prije utakmice s Rusijom!?  :D
U međuvremenu stigla je batka za mobius pa je kamerica opet kompaktna bez nadojeba koji mi je smanjio domet, zamijenio sam i prop 11x6 sa 11x7 koji bi trebao,prema ecalcu, povećati vrijeme leta, brzinu i dolet.
Uglavnom letio sam opet prema Karlovcu ali sam na pola puta naletio na kišu pa sam skrenuo prema Ozlju i dosegnuo udaljenost od 36512m što je NELIN-M rekord i općenito moj najduži let ove godine. U kranjoj točki sam malo prešao preko Kupe(kod Zorkovca) pa bi se let mogao nazvati i od Save do Kupe. Povremeno su naleti vjetra bili jaki pa me znao fino šamarati, ljuljati i okretati model u svoj pravac. Na povratku sam počeo koristiti i vertikalac da održim model na željenom pravcu. Slika je ovaj put bila prilično dobra s obzirom da nisam prelazio oko 650m visine. Koristio sam "pola" dugačke yagice ali sam ju digao na 6m visine a istovremeno sam koristio i staru yagicu na tronošcu i malo uspoređivao prijeme s obje. Evo tri videa leta u punoj dužini-s mobiusa,OSD-a i s naglavne kamerice. U jednom dijelu videa s mobiusa vidi se i duga...skoro sam poželio proletjeti ispod nje... :)
http://www.youtube.com/watch?v=HoeEXU1PiyI&t=4443s


http://www.youtube.com/watch?v=SZHGzjFlS6k&t=3724s


http://www.youtube.com/watch?v=n0HXNhTBMGI&t=396s


Odg: FPV experimenti

Reply #649
Dare samo naprijed, ove godine mora biti 100km u jednom pravcu  :)

Odg: FPV experimenti

Reply #650
Odlično. Kakva je ovo antena na repu?

Odg: FPV experimenti

Reply #651
Jos malo pa ces ko NASA morat repetitore razmjestit ili dizat video i upravljanje na satelit pa downlinkati.

Odg: FPV experimenti

Reply #652
100 km u jednom pravcu bi mogao odletjeti već i danas po podne ali bez povratka  :) . Trebalo bi se samo popeti na neko više brdo, staviti na avion VTx od 1500 mW i samo ravno, dat mu lagani trim za gore i prema Jadranu. Vjerojatno bi dostigao visinu od 2,5km prije Velebita ili krajnjeg kapaciteta baterije a dalje bi jedrio i vjerojatno sletio u more...naravno trebalo bi biti relativno mirno vrijeme...
Drugi način za postići tako velike daljine, reda 100-tinjak km bi bio kupiti neki dobar gotovi model tipa X-UAV Talon ili My Twin Dream koji jedva da imaju 1kg mase (prazni) pa ih nakrcati liio baterijama do krajnje nosivosti a to znači da bi stalo na njih i više od 56Ah tj. oko 3,2kg kako na koji model. Kod mene je situacija obrnuta-model prazan ima već 2300g a batka(21Ah) 1300g  :)
Ali da se vratimo u realnost s prošlog leta:


Prijeđeni put......................................................89,7km
Najveća visina....................................................655m
Vrijeme leta.......................................................106 min.......1,766h
Potrošeno.........................................................16,49 Ah (prema punjaču)
Najveća udaljenost od baze.................................36512m
Prosječna potrošnja..........................................5,44 km/Ah.......0,183 Ah/km
Prosječna brzina.................................................50,8 km/h
Prosječna struja motora........................................9,3 A


Za ovaj let sam stavio prop 11x7 jer bi prema ecalcu trebao biti bolji od 11x6 -evo tablice usporedbe, trebalo bi letjeti prema ovim vrijednostima uokvirenim crveno.
[attach=1]
Yagi antenu sam sad stavio visoko (skoro 6m) i to se pokazalo dobro, jedino sam je skratio jer još nemam dobro mehaničko rješenje za punu dužinu(previše se svija).
Video signale s VRx-ova dovodim do eagle tree diversity kutijice pomoću kvalitetnijih komponentnih video kablova.
[attach=2]
Ovaj put u pripremi je bila i antena za povećanje dometa dragon linka ali nije trebala jer mobius više ne smeta.
[attach=3][attach=4]
Inače kad idem na letenje auto mi je prekrcan i treba mi i više od sat vremena da sve posložim prije leta. :)






[size=78%] [/size]

Odg: FPV experimenti

Reply #653
Mozda upotrijebit stap od 7m, antenu stavit na 6 pa sa vrha stapa "sidrit" antenu npr na na 2/3 duzine sa spagom(?).

Odg: FPV experimenti

Reply #654
Da Balki Balki,moram staviti neki protuteg yagici s druge strane da mi ne savija štap i time bih odmah dobio na boljem usmjeravanju antene, naročito kod velikih udaljenosti aviona kad već i mali pomak antene znači bolju/lošiju sliku...
Jučer sam ponovno letio i mogu reći da je NELA-M nadmašila NOSAČA za nekih 1,5 km. To je sad moj najdulji let i iznosi 41815m. Nije baš puno više ali NELA-M je, kako sam zaključio poslije dosta letova, ipak malo manje "efikasan" model od NOSAČA s ovim krilima...vidjet ćemo kad stavim ona veća od 75dm^2...
Otkrila su se i dva bug-a na STORM-u, ne može prikazati vrijeme iznad 99:59 već prebacuje ponovo na 99:00 a također pokazivać ukupno prijeđenih kilometara ne može nakon 99,9km pokazati 100 već jednostavno stane...Ovaj put sam ostao u zraku 124min i napravio ukupno oko 102 km(kilometražu sam procijenio). Evo par slika prije i poslije okreta a možda stavim i koji video.




Odg: FPV experimenti

Reply #655
Evo opet podataka s zadnjeg leta i kraći video iz okolice Karlovca. Ideja je zapravo bila odletjeti do tunela sv. Marko ispod Stativa Gornjih (to je onaj prvi,kratki, tunel nakon Karlovca u smjeru Bosiljeva) na nekih 45 km od Zg ali ispao sam prekratak za oko 3km. Trebao sam samo letjeti ravno bez puno okretanja i bauljanja i vjerojatno bih ga dosegnuo jer sam i onako preletio oko 102 km a ispada da se moglo još koji kilometar. Autocesta je zapravo dobar orijentir, fino se vidi i s većih visina. I nadvožnjak preko Karlovca se lijepo vidi kad se leti malo SZ od grada.


http://www.youtube.com/watch?v=M8w4dpYemvo


Podaci s leta:
Poletio u 18:16:37
Sletio u  20:20:31
Trajanje leta oko 124 min = 2,066 h
Prijeđeni put oko 102 km
Potrošeno 18,2 Ah prema STORMu, odnosno punjač vratio 18,145 Ah  -sad kod većih pražnjenja blizu punog kapaciteta STORM pokazuje gotovo točno što mi je vrlo važno da znam koliko mi je stvarno preostalo

sape
Srednja struja pogona =8,78 A
Srednja brzina leta = 49,37 km/h
Potrošnja = 5,621 km/Ah odnosno 0,177 Ah/km - mjerodavniji podatak bi bio Wh/km jer napon na bateriji polako pada pa struja odnosno Ah se moraju povećavati ako želimo održavati istu snagu motora
Mala baterija dala elektronici i servačima 1294 mAh (od 2500 mAh)
Najveća visina leta =643 m
Najveća udaljenost od baze = 41,815 km


Dopunio sam i onu tabelu iz predposljednjeg posta(ecalc) s podacima s zadnjeg leta i podacima za prop 10x6 za tri različite struje. Vidi se da ecalc daje prilično točne izračune ali predpostavlja ipak da je model aerodinamičniji od ovog moga  :)


[attach=1]


Evo i jednog videa iz baze. Dok sam čekao da se avion vrati naišli motorizirani paraglajderi  :)


http://www.youtube.com/watch?v=qJwJ1rYrACo&t=59s
 

Odg: FPV experimenti

Reply #656
Jučer sam napravio poboljšanje na yagi anteni koje sam trebao napraviti u početku ali nisam imao taj koaksijalac. Naime skinuo sam postojeći koaksijalac rg 316 duljine 75 cm i zamijenio ga s rg 402 duljine 25 cm.
Taj rg 402 je puno kvalitetniji, namijenjen je za frekvencije do 35 GHz i ima gušenje od 39,37 dB/100m dok rg 316 ima gušenje od 124,67 dB/100m i max. frekvenciju 3 GHz. Još sam i skratio kabel 3 puta tako da ga ima taman dovoljno do VRx-a. Tim zahvatom sam postigao da se gušenje signala iz antene do VRx-a smanjilo s nekih 24% kod rg316 na 2,29% kod rg402. To bi se trebalo odraziti u kvaliteti slike...
Evo par slika izračuna i izrade:
[attach=1]
[attach=2]
[attach=3]
[attach=4]

Odg: FPV experimenti

Reply #657
Napokon sam jučer opet poletio. Poslije godišnjeg i niza ometajućih događaja ovo je bila prava uživancija. Jedino sam zaboravio da su sad dani već dosta kraći i ako poletiš oko 18.10 h i let traje 102 min onda je neminovno da se slijeće dobrih pola sata poslije zalaska sunca, što će reći u debeli sumrak, odnosno po mraku  ::) . Kad je sunce zašlo avion mi je bio još na nekih 35 km od baze i stvarno me uhvatila panika kako ću sletit bez ikakvih bljeskalica na njemu...ali uspjelo je. Opet je bila ista meta ali rastojanje se povećalo pa sam tako opet popravio svoj prethodni rezultat i sad iznosi 45485 m. Sad sam zaista odletio do onog tunela sv. Marko koji mi je bio cilj na prošlom letu. Kad izanaliziram let objavit ću više podataka a sad samo nešto slika...


Odg: FPV experimenti

Reply #658
Stavio sam cijeli video zadnjeg leta zajedno s OSD prikazom podataka za vrijeme leta pa ko hoće neka gleda. Sad je na NELI-M propeler 11x7 pa je brža i nešto bolje dobiva na visini. Inače to penjanje je popriličan problem, troši se dosta dragocjene energije a ako ostanem niže slika je slaba i brzo se kvari. Vjerojatno najbolji način dizanja bi bio dat elevatoru dva-tri trima za gore i na jedno pola sata držati gas na 10+ A jer ovako kako ja radim dolazi do popriličnog ljuljanja i ispadanja s pravca. Naime ja mu, kad vidim da mi se slika počinje kvariti, dam gas odprilike 10-ak A pa onda dižem elevator pri čemu pretjeram s nagibom pa dolazi do ljuljanja. To se naravno ne bi dogodilo da dam još gasa ali moram štediti struju...Na povratku, negdje oko 27-mog km prije baze, kad sam vidio da se već poprilično mrači a njemu treba još barem pola sata da stigne, dao sam mu četiri trima za dolje pa je fino ubrzao na momente i 70 km/h. Nije bio problem jer je još imao visinu. Inače ne znam što se desilo ali senzor potrošnje opet krivo pokazuje, možda utjeće na njega razlika u temperaturi na visini...
Evo podataka s leta:


-model NELA-M mase 3,6 kg, površine krila 57 dm^2, raspona 2,1m
-propeler 11x7 aeronaut cam carbon preklopni
-trajanje leta 102 min..............1,7 h
-prijeđeno 98,1 km
-najveća udaljenost od baze 45485 m
-potrošeno kapaciteta baterije 15,4 Ah (prema senzoru) ?!...............prema punjaču 18,118 Ah
-prosječna potrošnja 0,1846 Ah/km ili 5,41 km/Ah
-prosječna brzina 57,7 km/h
-najveća visina 808 m
-struja kod polijetanja 18,5 A
-mala baterija(elektronika i serva)-potrošeno 1142 od 2500 mAh
Avion sam opet pratio s dvije yagi antene (13 elemenata) pa sam malo uspoređivao- koristio jednu pa drugu mijenjajući kuteve i nagibe pa stoga dolazi do svijetlije/tamnije slike i do povremenih potpunih gubitaka iste...
Slika s Mobius kamerice kod slijetanja ima neke čudne bljeskove kao da sijeva-vjerojatno neki njeni interni problemi vezani s razinom osvijetljenosti.
https://www.youtube.com/watch?v=jG3ng_pUMe0






Odg: FPV experimenti

Reply #659
Kao i uvijek, odličan let, domet i detaljan izvještaj, svaka čast!
Pratim i dalje temu.
Kudikamo je bolje znati o svakoj stvari ponešto nego o jednoj sve.