Skip to main content

Topic: Pravilnik o sustavima bespilotnih zrakoplova (Read 80623 times) previous topic - next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Odg: Pravilnik o sustavima bespilotnih zrakoplova

Reply #75
Nemojmo se zavaravati, svima je interes dobiti apsolutno dozvolu za let bilogdje bilokad, odnosno ultimate category D.
A i B  nikad nisu bili od nekog interesa niti pod opaskom.
C je siva zona.
D je ono što se svi prave da smiju raditi.

Ajde budite iskreni recite da, letim bilogdje kad me volja, a istovremeno kritiziram druge i zakon :) To radim jer to se traži i tu je lova.

Da li je bilo riječi o tome da se D kategoriji skinu famozni padobran (jednom viđeno na jednoj letjelici u RH, nikad demonstrirano) i opaki dupli autopilot za koji nitko na svijetu ne stavlja u komercijalne multirotor letjelice?

Pa dobro, B kategroija nije loša, ako si ispod 5 kg praktički možeš letjeti svugdje, osim samog centra grada.

Odg: Pravilnik o sustavima bespilotnih zrakoplova

Reply #76
ono kada se veliki igrači uključe u priču.... ;)

http://in.pcmag.com/dji-inspire-1/100710/news/the-faa-wants-to-allow-small-drones-to-fly-near-pe

When the FAA announced its preliminary rules for commercial drone use, one of the requirements was that, for now, drone operators do not fly near people, which makes sense given recent events. But that's not realistic going forward, particularly as companies like Amazon and Google test services that will deliver packages to your house. So the FAA this week announced a task force that will be charged with compiling rules regarding drone use over people. The Aviation Rulemaking Committee (ARC) has until April 1 to develop guidelines for certain drones to travel above an unsuspecting public that has no control over the device.
"The Department [of Transportation] continues to be bullish on new technology," U.S. Transportation Secretary Anthony Foxx said in a statement. "We recognize the significant industry interest in expanding commercial access to the National Airspace System. The short deadline reinforces our commitment to a flexible regulatory approach that can accommodate innovation while maintaining today's high levels of safety." But don't worry about having to dodge monster drones overhead. For now, these guidelines will apply to small or "micro" drones that weigh 4.4 pounds or less, and are constructed of destructible materials "that break, distort, or yield on impact so as to present a minimal hazard to any person or object," the FAA said.
That 4-pound weight limit would cover most of the devices on our roundup of best drones, save for the 6.5-pound DJI Inspire 1. It's unclear if they are breakable enough to take to the skies, but that will likely be covered in the April 1 guidelines. It would not cover Amazon's PrimeAir drones, which will be 55 pounds or less, depending on their cargo.
Amazon PrimeAir recently showed off a prototype drone that can fly vertically and horizontally to drop packages in a designated area. Google, meanwhile, has successfully delivered a first aid kit, candy bars dog treats, and water to Australian farmers with Project Wing.
The FAA has been working on rules for commercial drones of all sizes for some time. An initial proposal was released in February 2015, but the agency missed a Sept. 30 deadline so submit final national regulations. The FAA is hoping to file that report this spring.
"The FAA will pursue a flexible, performance-based regulatory framework that addresses potential hazards instead of a classification defined primarily by weight and speed," FAA Administrator Michael Huerta said.
In the meantime, all small drone owners must register their gadgets with the Department of Transportation or face civil and criminal penalties if caught flying an unregistered vehicle.
This article originally appeared on PCMag.com.

Odg: Pravilnik o sustavima bespilotnih zrakoplova

Reply #77
Toni, druže neznam kakvi bi trebali biti ali pricalo se da bi se modelarska scena izuzela iz zakona i prebacila na modelarske klubove (ako sam dobro shvatio a mislim da jesam)
Predpostavljam da je to dobro za modelarsku scenu jer bit modelarstva i je tome da se odvija za to predviđenim mjestima gdje su eventualnom riziku izlozeni samo modelari.


Odg: Pravilnik o sustavima bespilotnih zrakoplova

Reply #78
mislim da nije dobro da se modelarska scena na takav nacin izuzme iz regulative jer tada bi svi morali ici na organizirana mjesta za letenje koja bi trazila posebnu papirologiju i proizvodila troskove, a nebi mogli letjeti na dosadasnjim uobicajenim mjestima za letenje di tako i tako nikome ne smeta, npr Domovinski, Hortikultura, Preljevnica itd itd ... tako da mislim da je pretjerana istitcionalizacija pogresna ... EU koliko sam se sazivio sa njihovom regulativom uopce ne ide u tom smjeru nego sortira "letece cigle" po velicini i sukladno tome odreduje di smiju i uz kakve uvjete letjeti ... tako da postoji mogucnost da dovoljno male "letece cigle" imaju prilicno otvoren pristup nebu (harmless = 250gr) a one melo vece (mislim da je granica do 1kg) su jos u nekoj raspravi i vjerojatno ce biti minimalni uvjeti za njihovo letenje sto i ima smisla ... tako da bilo kakvo ogranicavanje na "organizirana letjelista" nije ni potrebno niti ima smisla ... a da ne govorim o tehnickoj kulturi da bi se i ono malo entuzijasticnih klinaca koji pozele napravit neku letjelicu i shvatit letenje, tjeralo s lokalne livade propisivanjem suvisnih zakona, a zanemarivanjem zdrave pameti ...

Odg: Pravilnik o sustavima bespilotnih zrakoplova

Reply #79
Nemojmo se zavaravati, svima je interes dobiti apsolutno dozvolu za let bilogdje bilokad, odnosno ultimate category D.
A i B  nikad nisu bili od nekog interesa niti pod opaskom.
C je siva zona.
D je ono što se svi prave da smiju raditi.

Ajde budite iskreni recite da, letim bilogdje kad me volja, a istovremeno kritiziram druge i zakon :) To radim jer to se traži i tu je lova.

Da li je bilo riječi o tome da se D kategoriji skinu famozni padobran (jednom viđeno na jednoj letjelici u RH, nikad demonstrirano) i opaki dupli autopilot za koji nitko na svijetu ne stavlja u komercijalne multirotor letjelice?

Pa dobro, B kategroija nije loša, ako si ispod 5 kg praktički možeš letjeti svugdje, osim samog centra grada.

Ajde de , za manje quadove ispod 5 kg i nije tako lose ispalo. Sad jedino jos taj padobran...neki Mars Lite se moze prozvakat!
3 x rc helikopter :P

Odg: Pravilnik o sustavima bespilotnih zrakoplova

Reply #80
U cemu ce padobran tocno pomoci osim u zadovoljavanju idiotskih hrvatskih zakona?


 :)

Odg: Pravilnik o sustavima bespilotnih zrakoplova

Reply #81


Odg: Pravilnik o sustavima bespilotnih zrakoplova

Reply #83
Dobro, a sto je sa snimanjem ako letis A i B ispod 5 kg? To sa snimanjem mi jos nije jasno. ::)
3 x rc helikopter :P

Odg: Pravilnik o sustavima bespilotnih zrakoplova

Reply #84
Pogledaj tablicu.

Četvoromotorna letjelica može letjeti u klasama I. II. i III. ukoliko je lakša od 5 kg


Klasa IV – Područje uskih urbanih zona (središta gradova, naselja i mjesta) ne može.



 

Odg: Pravilnik o sustavima bespilotnih zrakoplova

Reply #85
Pogledaj tablicu.

Četvoromotorna letjelica može letjeti u klasama I. II. i III. ukoliko je lakša od 5 kg


Klasa IV – Područje uskih urbanih zona (središta gradova, naselja i mjesta) ne može.



 

Ma mislio sam jel uopce dozvoljeno snimanje i koristenje snimljenog materijala :)
3 x rc helikopter :P

Odg: Pravilnik o sustavima bespilotnih zrakoplova

Reply #86
A što piše gore po sredini tablice -

Kategorije letačkih operacija!

Odg: Pravilnik o sustavima bespilotnih zrakoplova

Reply #87
ma samo sam paranoican  ;)
3 x rc helikopter :P

 

Odg: Pravilnik o sustavima bespilotnih zrakoplova

Reply #88
toni, mislim da te vlupis1 pita za korištenje snimljenog materijala i dozvolu za snimanje, a ne za to s čim se smije gdje letjet.

Iako ne bi bilo loše ponovit gdje je što po pitanju letenja:
Imaš X) klasu područja izvođenja letenja (to su ovi rimski brojevi) i imaš  Y) klasu sustava bespilotnog zrakoplova (to su ove mase s lijeve strane) u tablici koju ti je toni attachirao gore.
X i Y tvore matricu za kategorije letačkih operacija (to su ova zelena, žuta, crvena polja u toj tablici) označene sa ABCD.

Na ccaa stranici su važeći zakoni i pravilnici: http://www.ccaa.hr/hrvatski/nacionalni-propisi_48/
Od navedenih, proučiti ove:
http://narodne-novine.nn.hr/clanci/sluzbeni/2015_05_49_974.html
&
http://narodne-novine.nn.hr/clanci/sluzbeni/2015_07_77_1469.html

Nikako ne zanemarit DODATAK4-DODATAK5 koji je linkan na ovom zadnjem linku jer je tamo navedeno koji su tehnički preduvjeti za izvođenje letačkih operacija.


Za ovo što vlupis1 pita nema nekog kratkog i jasnog tutoriala.
Meni je u biti dosta bedasto da se prilikom donošenja pravilnika nije napravila kratka i jasna uputa što za snimanje treba čovjek napravit za tu matricu gore. Znači ne na 18 strana, nego kratko i jasno... i da se uključi u uputu gdje se traže dozovole za snimanje iz zraka i koje su sve potrebne...

Odg: Pravilnik o sustavima bespilotnih zrakoplova

Reply #89
A, OK. Moj bed onda.  :)