Skip to main content

Topic: os max 10 FP pomoć (Read 12486 times) previous topic - next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Odg: os max 10 FP pomoć

Reply #15
kaj mu je na kraju bilo?

ja uvijek vrtim u kontra smjeru kad palim na prst. ako vrtim u u pravom smjeru uvjek zapali kontra :)
struja zakon, nitro USTAV


Odg: os max 10 FP pomoć

Reply #17
Jos jednom da se zahvnalim kolegi pongri i robiu1 sto su mi ozivili moj os max tako da i ja moogu uci u novu dimenziju modelarstva. Veliki pozdrav vidimo se uskoro

Evo da ti opisem kako ces bez pomoci sa strane sam da startas i nastelas Motor a to treba da naucis,neces uvijek imati na terenu nekoga tko ce ti
se ponuditi za pomoc ili ce te cak i krivo poduciti,

zatvori Iglu gasa do kraja,
otvori ju DVA puta i tako ostavi za pocetak,
Gas-dovod Zraka otvori do kraja i stavi Prst na Usisnik i okreci Prop toliko dugo dok ne cujes da je Gorivo u Motoru,

zatvori Gas do polovice i stavi Stipaljku sa Strujom na Svijecicu,Akumulatori su obicno 2V dok za Svijecicu trebas 1.2-1.5  ja uzmeme dosta duzi Kabel
da otporom smanjim Napon,

Anlaser je daleko bolji nego Kurblati Prstom,kada uvjezbas ili kada je Motor dobro nastelan veoma se lako Starta Prstom,

ako nece brzo da prihvati otvori Iglu jos za pola okreta,
desi se da prilikom Anlasovanja na Karburatoru izbacuje-Pljuje sitne Kapljice sto znaci da je suvise Goriva navukao,
tada ukloni Stipaljku i Prstom bacaj Prop na suprotnu stranu dok suvisno Gorivo izbaci van,

kada Motor upali nakon 2-3 sekunde skini Stipaljku i sada lagano otvaraj Gas do kraja i regulisi Iglom dok postignes puni broj Obrtaja,
to ne odmah,sacekati kratko da se Motor ugrije,

kada si postigao puni broj obrtaja lagano podigni Nos Modela na gore-Trup vertikalno
normalno je da broj obrtaja opadne i tada otvori Iglu da ga vratis na maksimalnu turazu,
kada okrenes Nos Modela na dole obrtaji treba da se lagano smanje-to je ispravno jer sada dobija vise Goriva sto se u poniranju nece desiti,

ja sam uvijek stavljao "masniji" rezim rada a to znas po bjelicastom Dimu iz Auspuha,

jos jedno,
Gorivo je Hemijska mjesavina i kao takva se nakon izvjesnoga vremena pocinje da razlaze i Gorivo gubi svojstva u prvom redu podmazivanja kliznih Povrsina a to dovodi do brzega trosenja Motora,cut ces od iskusnih Modelara,tih koji drze do ispravnosti Motora da Gorivo starije od ca. 6 mjeseci
treba izbjegavati upotrebiti,
ako kupujes Metanol i sam miksas sto te dodje mnogo jeftinije,kupi ga u Prodavnici Kemijskih Proizvoda jer mora da bude kemijski sto je moguce cisto a to jeste sa sto manjim postotkom Vode.

VAZNO, nakon svakoga rada Motor isprati Petrolejem ili sa MOs2,
Metanol a narocito Nitro Metan nagrizaju Aluminijske dijelove Motora a i Ricinus se stvara u gumastu Masu koju nije lako otstraniti.
Ovo sve pod ujetom da imas pritisak u Rezervoaru !
Zelim ti mnogo zadovoljstva,
Poz.Iv

Odg: os max 10 FP pomoć

Reply #18
Jos jednom da se zahvnalim kolegi pongri i robiu1 sto su mi ozivili moj os max tako da i ja moogu uci u novu dimenziju modelarstva. Veliki pozdrav vidimo se uskoro

nema na čemu vidimo se na livadi čim to vrijeme dopusti..

lp...

Odg: os max 10 FP pomoć

Reply #19
kaj mu je na kraju bilo?

ja uvijek vrtim u kontra smjeru kad palim na prst. ako vrtim u u pravom smjeru uvjek zapali kontra :)

U pravilu ništa.. samo dobar omjer zraka i goriva i mali je sastavil....
a nemrem vjerovat da di uvijek zapali u kontru..
to mi se dogodilo jednom, dva puta čista slučajnost..

lp...

Odg: os max 10 FP pomoć

Reply #20
decki iz kluba su mi svedoci. meni je omjer pravog i kontra paljenja 30:70 :)

kad jednom zapali onda ga palim normalno kontra od kazaljke na satu, ali prvo paljenje kad je motor hladan je najcesce da zapali kontra.
struja zakon, nitro USTAV

Odg: os max 10 FP pomoć

Reply #21
decki iz kluba su mi svedoci. meni je omjer pravog i kontra paljenja 30:70 :)

kad jednom zapali onda ga palim normalno kontra od kazaljke na satu, ali prvo paljenje kad je motor hladan je najcesce da zapali kontra.

 :D :D moguće nije da ti ne vjerujem ali stvarno mi se to nije događalo..

Odg: os max 10 FP pomoć

Reply #22
danas palio motor utnatoć tome što je vani bilo -5 motor radi, doduse nema puni gas jer mu zima vjerojatno smeta a iz auspuha curi sirup  ;D pali rukom ali puno lakše olovkom, i da sigurno 5 puta mi upalio kontra samo drdlja na leru i vidi se kako gorivo jednim dijelom izlazi van iz karburatora naravno i puse kontra ..... uglavnom radi

Odg: os max 10 FP pomoć

Reply #23
 :) :)  namjesti si elisu na 2 sata i onda ga pali na prst... najvjerojatnije ne bude išel u kontru


pozz

Odg: os max 10 FP pomoć

Reply #24
danas palio motor utnatoć tome što je vani bilo -5 motor radi, doduse nema puni gas jer mu zima vjerojatno smeta a iz auspuha curi sirup  ;D pali rukom ali puno lakše olovkom, i da sigurno 5 puta mi upalio kontra samo drdlja na leru i vidi se kako gorivo jednim dijelom izlazi van iz karburatora naravno i puse kontra ..... uglavnom radi

ako ti je Sirup bjelicaste boje to je Metanol uzeo Vodu iz Zraka jer je hladno i Zrak vlazan,
to sto je -5 ne utice na rad Motora,
pri tim temperaturama se leti normalno,
pitanje Griva ??


Poz.Iv

Odg: os max 10 FP pomoć

Reply #25
danas palio motor utnatoć tome što je vani bilo -5 motor radi, doduse nema puni gas jer mu zima vjerojatno smeta a iz auspuha curi sirup  ;D pali rukom ali puno lakše olovkom, i da sigurno 5 puta mi upalio kontra samo drdlja na leru i vidi se kako gorivo jednim dijelom izlazi van iz karburatora naravno i puse kontra ..... uglavnom radi

ako ti je Sirup bjelicaste boje to je Metanol uzeo Vodu iz Zraka jer je hladno i Zrak vlazan,
to sto je -5 ne utice na rad Motora,
pri tim temperaturama se leti normalno,
pitanje Griva ??


Poz.Iv

nije istina. nisam letio nikad na minusu, ali oko nule motori imaju toliko osjetljivu gornju iglu da jedan do dva zuba cine razliku izmedju siromasne i bogate smjese. eventualno da sam probao sa vise od 5% nitra...
struja zakon, nitro USTAV

Odg: os max 10 FP pomoć

Reply #26
sirup je zelene boje mislim da je do vlage jer prije dva dana kod pongre je radilo normalno. ma nema veze bitno da radi veselju nema kraja  8)

Odg: os max 10 FP pomoć

Reply #27
eewane slažem se s tobom ... kod ovako niskih temperatura vrlo teško je pogoditi optimalnu smjesu...

bit svega je da radi i kolega je zadovoljan.. i to je to...

Odg: os max 10 FP pomoć

Reply #28
da se ispravim... jesam letio po hladnome i to uspjesno, ali nikak nastelati motor da dela u svim rezimima dobro. tesko ga je zapaliti, a sa praznijim rezervoarom vise ne prima gas lijepo jer smjesa postane siromasna.

za nitro je najljepse proljece kad seva zapjeva :D
struja zakon, nitro USTAV

Odg: os max 10 FP pomoć

Reply #29
eewane slažem se s tobom ... kod ovako niskih temperatura vrlo teško je pogoditi optimalnu smjesu...

bit svega je da radi i kolega je zadovoljan.. i to je to...

tak je. vidis kakva je to volja kad se na -5 ide lupati po prstima ;)
struja zakon, nitro USTAV