Skip to main content

Topic: FPV tuning (Read 15923 times) previous topic - next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Odg: FPV tuning

Reply #45
Hvala, 20+ godina s lemilicom u ruci, bilo bi besmisleno da se ne vidi  :)
Inaće lem koji je korišten (neznam gdje ga ima za kupit) sam dobio od poznatog nam glazbenog producenta g. Nikolina, ostalo im kada su sastavljali studio, ja predpostavljan da se radi o dosta kositra + srebro bez imalo paste i aditiva, ali se ne kužim baš u kemiju prije ću im vjerovat kad kaže da je lem brutalan  ;D teško se topi treba 100w lemilica, a 2 žice nalemljene na kant se mogu savijat a da ne pukne lem.
Naravno s takvim lemom se ne može lemiti na bilo koji kabl jer bi se izolacija istopila, ja sam koristio semi rigid RG402 koji dolazi gol ali ja sam ga obukao u crni termobužir.  :)

Evo za ostale koji prate ovu temu, danas sam malo testirao, ali pravi test koji ću tek radit ovih dana ću snimit na prijemnoj strani capture karticom pa okačim video.
Inaće VTX s ovom novom antenom konzumira cca30mA struje više (na 3s) a jednako se grije (60 stupnjeva nakon 10min s originalnom i s ovom antenom) - ćini se da antena bolje rezonira u korist izlazne snage, ali to ćemo još napravit neka mjerenja, zasada moj subjektivan dojam sa današnjeg leta je jako pozitivan, slika se nije gubila pa čak ni kada nisam imao optičku vidljivost sa modelom. Također pratio sam na monitoru i RSSI Futabinog recivera i nisam uoćio nikakve anomalije u odnosu na već naviknuto ponašanje te skale s obzirom na mjesto letenja i udaljenost, dapaće rekao bi da se i RSSI popravio za nekih mojih subjektivnih par posto (mjesta gdje bi se inaće znao zaustavit u zraku i očitat RSSI recimo inaće bi bilo 40-42%, a danas 45-46%).
COME IN PEACE & GO IN ONE PIECE
Jeti DS16 Carbon Line & Electric Helis

Odg: FPV tuning

Reply #46
Ovako izgleda moja Helixica sa 3 namota.





Ugrađeno u kučište od kartonske cijevi


Domet 2,5km(ground test) sa 200mW.Dalje nisam ni mogao zbog nedostatka optičke linije.
Futaba 6EX 2,4 , Taranis X9D Plus
SkyWalker 1.68 DIY, Zagi 1,6m, SkyVan SC7 DIY, Mini 250

 

Odg: FPV tuning

Reply #47
Odlično Krešo..
Svako mehaničko riješenje koje drži geometriju namota je ok.
Zgodna ideja s zaštitnom tubom od kartona,samo treba paziti da se ne smoči previše jer u tom slučaju vjerujem da bi utjecalo na samu antenu.
Možda ne bi bilo loše izvana prelakirati s razrijeđenim lakom....

3 zavoja i 2.5km :) odličan rezultat....

Odg: FPV tuning

Reply #48
Odlično Krešo..
Svako mehaničko riješenje koje drži geometriju namota je ok.
Zgodna ideja s zaštitnom tubom od kartona,samo treba paziti da se ne smoči previše jer u tom slučaju vjerujem da bi utjecalo na samu antenu.
Možda ne bi bilo loše izvana prelakirati s razrijeđenim lakom....

3 zavoja i 2.5km :) odličan rezultat....

E sad ako namažem karton s lakom promjenit ću dielektričnu konstantu premda sam koristio 1,5mm2 tako da je bandwidth dosta tolerantan.Mislim!
Prilagodbu impedancije sam napravio tako što je prva četvrtina namota paralelna sa reflektorom na udaljenosti od 1mm. Naravno pod ovim prilagodbu mislim odokativno pošto nisam mjerio SWR.
Futaba 6EX 2,4 , Taranis X9D Plus
SkyWalker 1.68 DIY, Zagi 1,6m, SkyVan SC7 DIY, Mini 250

Odg: FPV tuning

Reply #49
Quote
E sad ako namažem karton s lakom promjenit ću dielektričnu konstantu premda sam koristio 1,5mm2 tako da je bandwidth dosta tolerantan.

Svi materijali koji su u blizini na neki način utječu na karakteristike antene,što je rez.frq višlja to je veći utjecaj.
Vidim da dobro poznaješ materiju...
Ja obično premjerim s mostom i po njemu podesim.
Ali za naše modelarske potrebe radi gotovo svaka dovoljno dobro :)

Odg: FPV tuning

Reply #50
Radilo se malo na novom helixu, treba još samo izbušit rupu na refliktoru, ugradit kabl, sastavit i zalijepit.
Bilo bi idealno kada bi se mogao navući tanak sloj srebra na reflektor (na bakar) tako nebi korodiralo.

Može li malo o dimenzijama antene (reflektor,nosač antene, debljina žice...) ?
Jel rađeno prema ovom kalkulatoru ?

Odg: FPV tuning

Reply #51
Možeš korisit taj calculator. Uzmi u obzir da ti se prva četvrtina namota ne računa, ona služi za prilagodbu impedancije na kakti 50 ohma.Ako nemaš SWR metar (a rijetko tko ga ima za 6Ghz) probaj se držat što preciznije kalkulatora i APP metode ;) .

Poanta nosača spirale je da ima što manju dodirnu površinu zbog dielektrične konstante. Imaš po netu puno rješenja.
Žica od 1mm do 1,5mm. Žica od 1mm će imati bolji Q faktor ........ali se nemoj previše opterećivati s perfomansama. Uzmi običnu žicu od 1,5mm2 (diametar približno 1,5mm), namotaj ju na neki drveni štap na kojem si prethodno nacrtao šablonu i to je to.
Ako si pedantan nema razloga da ne radi.
Futaba 6EX 2,4 , Taranis X9D Plus
SkyWalker 1.68 DIY, Zagi 1,6m, SkyVan SC7 DIY, Mini 250

Odg: FPV tuning

Reply #52

Evo je nabrzinu sklepana...ako se pokaže o.k. radim ozbiljniju [emoji2] . Gdje nabavljate ovaj staklolit...gerolit..? U morlak-a ?

Odg: FPV tuning

Reply #53
Koliki ti je zazor između reflektora i početka namota??Čini mi se nekako veći.
Futaba 6EX 2,4 , Taranis X9D Plus
SkyWalker 1.68 DIY, Zagi 1,6m, SkyVan SC7 DIY, Mini 250

Odg: FPV tuning

Reply #54
Cca 1.5mm

Odg: FPV tuning

Reply #55
Materijal koji koristim (o) za reflektorski zid (čitaj ovaj okrugli nosač namota) je vitroplast fr4 s 35 mikronskim bakrom...
Obično bi za shf područje trebalo koristiti druge materijale odnosno laminate s bakrom ali za ovu primjenu može bilo koji jer materijal koji je iza bakrene površine praktično ništa ne utječe na same karakteristike antene.
Imaš primjera na netu gdje koriste lim cca debljine 0.5-1mm bakar , mesing, pa i aluminij, i to je ok ali vitroplast je po meni najbolje riješenje jer se lakše lemi ( odvođenje topline )....
Ja sam osobno koristio 1.6mm debljine ( taj imam  :)  ), ako trebaš za koju antenu mogu ti poslati malo, ali u osnovi ima ga za kupiti na netu gdje hočeš pa i u HR...


https://www.google.hr/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=5&cad=rja&uact=8&ved=0ahUKEwiElYibsPfMAhXE1xQKHUvfD5MQFgg3MAQ&url=http%3A%2F%2Fwww.chipoteka.hr%2Fartikli%2Fgrupa%2F290400%2Ftiskane-plocice%2F%3Fshowas%3DTABLE&usg=AFQjCNHD9B_ys8fTnuXD4OAuSfppVhlPcw


https://www.google.hr/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=6&cad=rja&uact=8&ved=0ahUKEwiElYibsPfMAhXE1xQKHUvfD5MQFgg-MAU&url=http%3A%2F%2Fwww.njuskalo.hr%2Finformatika-sve-ostalo%2Fvitroplast-staklolit-fr4-17.50-m-1.55mm-oglas-15718833&usg=AFQjCNE6xwL2o5Vd2Ud2F6KTKtxoCDVz8g