Skip to main content

Topic: Mješanje nitro goriva (Read 22213 times) previous topic - next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Odg: Mješanje nitro goriva

Reply #31
aj ti meni reci di nabaviš metanol ?
bio je na njuškalu neki tip iz Kutine, koji je prodavao metanol... za relativno male novce...

lp

Odg: Mješanje nitro goriva

Reply #32
Da od tipa iz kutine sam bio kupio i još imam tih 5 litara koje mi za ništa ne koriste, to je metanol za proizvodnju biodiesela i ima prevelik udjel vode u sebi, ne mješa se sa ricinusom, dobivaš emulziju.
Metanol smo kupili u firmi Velekem, Žitnjak, samo što moraš napomenuti sa trebaš čisti metanol za RC modele. Ako se ne varam 10 kn/lit i metanol je 100% čist.
http://www.velekem.hr/index.php/hr/sadrzaj/zagreb

Ricinus kupuješ u firmi Kemig ili online kosarica.hr,
http://kosarica.hr/Ricinusovo-ulje-kemig-RICINI-OLEUM-VIRGINALE-1000ml?keyword=ricinus


Gorivo mješaš u omjeru 80/20, a ako dodaješ nitro oduzimaš postotak metanola a ne ulja.


I normalno pamet u glavu, ne poljevati metanol po rukama, pošto se upija kroz kožu i mješati u dobro ventiliranoj prostoriji ili otvorenom.
Gaui X3
Trex 600N
Seagull Decathlon 20cc

Odg: Mješanje nitro goriva

Reply #33
hvala za info...
sada ga neću kupovat.. jer sam neki dan uzeo 4L gotovog goriva... pa dok to skurim....
inače, jedan dobri forumaš mi je dao oko pola litre tog Motula micro za RC modele, pa ću smiksat 2/3 sintetike, 1/3 ricinusa kao lubrikant
u ukupnom omjeru od 18-20% i resto metanol..
Još nešto me zanima što nitko nije spominjao u ovom postu, a mislim da je itekako važno - da li ulje i metanol mjerimo masom ili volumenom prilikom spravljanja goriva ?

lp


Odg: Mješanje nitro goriva

Reply #34
Volumenom, masom bi dobio jako malo ulja pošto je ricinus gust kao med.
Najjednostavnije ti je u 4l metanola uliti litru ricinusa i to je to
Gaui X3
Trex 600N
Seagull Decathlon 20cc

Odg: Mješanje nitro goriva

Reply #35
Ovdje bih se nadovezao kratkim pojašnjenjem: to što je ricinusovo ulje viskozno, ne znači i da je gusto. Gustoća ricinusovog ulja je približno 0,96 kg/l, što znači da ga možete dozirati i menzurom i vagom bez velike pogreške!
Ono na što zaista treba obratiti pažnju jest obrada ulja nakon cijeđenja iz sjemenja. Naime, sirovo ricinusovo ulje sadržava ricin, vrlo otrovan spoj (LD50 je manja od 2 mg!) i niz alergena koji vam mogu zagorčati život. Da bi se izbjegle opasnosti, ulje se podvrgava različitim postupcima obrade od kojih je kuhanje najjednostavniji. Zato pitajte dobavljača je li ulje obrađeno i sigurno za upotrebu. Najčešće jest, ali nikad se nezna!
Nešto je u zraku...
Multiplex Profi mc3030 - 22 years of excelence and counting...
Siniša

Odg: Mješanje nitro goriva

Reply #36
Bez brige, ovo je, da nije već bi mi nećakinja bila pokojna, pošto ona to utrljava u kosu i drži na glavi po sat vremena. Znam, znam babe.......



Sent from my iPhone using Tapatalk.
Gaui X3
Trex 600N
Seagull Decathlon 20cc

Odg: Mješanje nitro goriva

Reply #37
Velekem više ne prodaje metanol  :(

Odg: Mješanje nitro goriva

Reply #38
Posalao sam im upit... mailom...
pa bumo vidli šta kažu....

Odg: Mješanje nitro goriva

Reply #39
Ovdje bih se nadovezao kratkim pojašnjenjem: to što je ricinusovo ulje viskozno, ne znači i da je gusto. Gustoća ricinusovog ulja je približno 0,96 kg/l, što znači da ga možete dozirati i menzurom i vagom bez velike pogreške!
Ono na što zaista treba obratiti pažnju jest obrada ulja nakon cijeđenja iz sjemenja. Naime, sirovo ricinusovo ulje sadržava ricin, vrlo otrovan spoj (LD50 je manja od 2 mg!) i niz alergena koji vam mogu zagorčati život. Da bi se izbjegle opasnosti, ulje se podvrgava različitim postupcima obrade od kojih je kuhanje najjednostavniji. Zato pitajte dobavljača je li ulje obrađeno i sigurno za upotrebu. Najčešće jest, ali nikad se nezna!

ne bih se složio s Tobom..
ako idemo volumnim udjelom
4 L metanola
1 L ricinusa
-----------------------------------
dobivaš 25%-tnu mješavinu

a ako idemo preko masenog udjela:
ricinus    = 0,9590 kg/l (na 20C)
metanol = 0,7925 kg/l (na 20C)
4 kg metanola = 5.047 l
1 kg ricinusa = 1.042 l
-----------------------------------
dobivaš 20,64 %-tnu mješavinu

to nije baš isto.. znači ako netko cilja smućkat 16 ili 18 % i krene vagat, teoretski može fulati do te mjere da sjebe motor ako podesi motor na blago siromašniju smjesu.. ...

 ::)

Što se ricinusovog ulja tiče, u Kemigu ili u bilo kojoj apoteci u RH (a ni šire) se ne može nabaviti sirovo ricinusovo ulje koje sadrži ricin.
Ono što je bitnije napomenuti je da je za ove naše cvaje igra rafinirano ricinusovo ulje, a ne ono kak oni vele hladno tješnjeno ili BIO,
jer je čišće od nekih neželjenih primjesa, a i jeftinije je..

Što se kozmetike tiče, ja ga dodajem u manjem postotku u masnoće kad proizvodim sapun, jer saponificira u sapun koji se jako pjeni,
što je zgodno ako praviš recimo sapun od maslinovog ulja, koji se slabo pjeni..


Odg: Mješanje nitro goriva

Reply #40
Sorry, moj bed 5l metanola 1l ricinusa, matematika na brzaka mi nije jača strana :-)


Sent from my iPhone using Tapatalk.
Gaui X3
Trex 600N
Seagull Decathlon 20cc

Odg: Mješanje nitro goriva

Reply #41
Napisao sam da se ricinusovo ulje može dozirati vagom i menzurom bez veće greške, nisam rekao da je to slučaj i s metanolom. Pa hajmo još jednom:

a. 4 l metanola i 1 l ulja daje 5 l smjese s udjelom ulja od 20%

b. 4 l metanola i 1 kg ulja daje 5,04 l smjese s udjelom ulja od 20,7%

Da je gemišt, ne bi ni osjetio! Zato vjeruj kemičaru, jer da nije nas, za pola lijekova ne bi bilo bolesti!
Nešto je u zraku...
Multiplex Profi mc3030 - 22 years of excelence and counting...
Siniša

Odg: Mješanje nitro goriva

Reply #42
Da malo skrenem ovu temu u lagani off... nekada smo sve ovo kao modelari morali polagati na ispitima da bi pristupili takmičenjima !

Ne šalim se, ovdje su scanovi iz priručnika za pripremu tog ispita na KMT za zrakoplovne modelare...stariji kolege će se sjećati imena Matija Lapenda !

Usput, ako ima problema sa računom mješavine, mogu i to proskenirati iz jednog drugog priručnika, a to je za pripremu ispita KMT za fotoamatere...vrlo lijepi primjeri, pa ako pučanstvo interesira, rado ću !

Ne kažem da smo bili tada pametniji , i tada je bilo burek-hoax-nebuloza, ali ove današnje koje se šire Internetom, ne znam da li bi plakao ili se smijao  :(

Damir


Odg: Mješanje nitro goriva

Reply #44
Pozdrav svima
Ja ricinusovo ulje namjenjeno za modelarstvo kupujem ovdje

http://www.cool-pc.org/artikel/34285/rizol-tornado-1l

Trgovina se nalazi 6 km od Sežane (Slovenija)

Pozdrav

Dosta zanimljiva trgovina
Da li se moze plaćati paypalom ili samo preko banke?
Nisam vidio na stranici uvjete kupnje

Lp
Zagi, Mini Titan 325, F5J-N 400 by Beli, MPX Easy Star II
MPX Funjet, Cessna 177 GP-10,MPX FunCub, Robbe Charter, Combat & Slope Soaring Wing, Mini Dex DLG, SpaceWalker, Cirus.
Futaba 7C