Skip to main content

Poll

Podržavate li donošenje zakona o sustavima bespilotnih zrakoplova?

  • Za
    52 (55.3%)
  • Protiv
    42 (44.7%)

Total Members Voted: 89

Voting closed: February 27, 2015, 07:40:44 pm

Topic: Nacrt Pravilnika o sustavima bespilotnih zrakoplova (Read 251242 times) previous topic - next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Odg: Nacrt Pravilnika o sustavima bespilotnih zrakoplova

Reply #75
Tu su samo neke slicnosti, kao i slicnosti s zakonima drugih zemalja!

Kod nas je slucaj maknut male, a veliki ce rodaci, rodacima!

Odg: Nacrt Pravilnika o sustavima bespilotnih zrakoplova

Reply #76
Bilo bi cisto u redu da se vide imena u anketi, mislim tko je za sto glasao!

Odg: Nacrt Pravilnika o sustavima bespilotnih zrakoplova

Reply #77
Daj se malo opusti.

Odg: Nacrt Pravilnika o sustavima bespilotnih zrakoplova

Reply #78
Ja sam naravno glasao ZA pravilnik ijako bih volio da se neke stvari malo bolje pojasne, poput rezervnog kontrolera, osiguranja letjelice, provođenje te licence za RC Pilote, taj padobran me svrbi, zašto 8 motora što nije najmanje 12 a mislim i da je 6 sasvim dovoljno, Šta je sa helićima sa jednim rotorom, kak se njih tješi, dozvola za rf spektar (WTF?)? i mnogo drugih detalja me zanima i želio bih naučiti.

Odg: Nacrt Pravilnika o sustavima bespilotnih zrakoplova

Reply #79
Ja sam glasao isto za (al ne hdz). Ugl bilo prepisano ili ne, glupost je da se multikopter sa vise motora tretira kao sigurniji, jer nitko na komercijalnim strojevima nije radio failure rate cjelokupnog sustava. Ici sa pretpostavkom samo na osnovu broja motora po meni nije korektno.


Odg: Nacrt Pravilnika o sustavima bespilotnih zrakoplova

Reply #81
A ništa, letit ćemo ilegalno kao i ameri po Pakistanu,Somaliji,Maliu,Afghanistanu.....itd.

Odg: Nacrt Pravilnika o sustavima bespilotnih zrakoplova

Reply #82
Neznam na čijoj to livadi mislite da ćete smjet letit osim vlastitoj.

Odg: Nacrt Pravilnika o sustavima bespilotnih zrakoplova

Reply #83
Znači FPV se smije izvoditi samo sa zrakoplovom?
I ovaj 15. članak cijeli mi nije jasan...
Prema članku 20. kada idem na livadu moram nositi pun registrator dokumenata ako sam dobro skužio?

Zrakoplov je sve što leti po zraku, znači i avion i helikopter i ....nastavi kako ti odgovara

Ti članci koje si nabrojao odnose se na komercijalno korištenje, znači ne za hobi na livadi



Odg: Nacrt Pravilnika o sustavima bespilotnih zrakoplova

Reply #85
4,6,8 ili vise motora?
Padobran
dupli autopilot sistem

O svim tim stvarima se moze razglabati,sto je koliko ucinkovito ili nije.
Broj motora je definitivno bitan i nitko me ne moze razuvjeriti da je 4 motora isto sigurno kao 8 ili 12.
Dupli autpilot radi vrlo ucinkovito i to apsolutno podrzavam (ako pricamo o kategoriji C i D)
Padobran je promasaj i ostat ce promasaj.Da nije tako,danas bi helikopteri(helikopter=multirotor) nosili padobrane.Kod aviona padobran ima smisla i komercijano se na laksim avionima i koristi.
Slazem se da ima tu dosta nepotrebnih i nejasnih stvari ali zato se treba na toj radionici argumentirano (a ne izjavama rođaci,veliki i mali itd.) izjasniti zasto nesto je a zasto nije dobro.


Odg: Nacrt Pravilnika o sustavima bespilotnih zrakoplova

Reply #86
Vezano uz Područje primjene koje kaže da se Pravilnik ne odnosi na bespilotne zrakoplove koji ne mogu postići kinetičku energiju veću od 79 J.
Kinetička energija je energija gibanja, bilo ono horizontalno ili vertikalno i definira se kao EK = (brzina^2*masa)/2. Brzina se unosi kao m/s, a masa u kg - rezultat je J. 

Ako imamo miniquad od 0,5 kg, koji može juriti (ili padati s neba) brzinom od 50 km/h (13,88 m/s), on tada ima kinetičku energiju od 48,22 J i Pravilnik se ne odnosi na njega. Granica za model od 0,5 kg (avion ili multikopter) je brzina od 63 km/h. Model od 1 kg ne bi se smio kretati ili padati brže od 45 km/h. Znači miniquadovi i igračke su izuzeti od novog zakona, ako granica ostane kako je sada definirana.

Odg: Nacrt Pravilnika o sustavima bespilotnih zrakoplova

Reply #87
Robi,

kod helikoptera je padobran problem zbog konstrukcijske prirode koja se ne javlja na malim zrakoplovima, a vjerujem da je padobran stavljen
zato da smanji kinetičku energiju pri padu i tako smanji negativne posljedice na najmanju moguću mjeru

Odg: Nacrt Pravilnika o sustavima bespilotnih zrakoplova

Reply #88
Odnose li se ove propisane udaljenosti i na visinu? Ono, letim 150 metara iznad ceste, udaljen sam 150 metara od cesta?  :)


Površno sam proletio po dokumentu i meni se čini da bi se ja sa svojom letjelicom lako mogao provući u ove najniže kategorije a to znači i najmanje regulacije  ;D


Zna li netko hoće li biti javne rasprave i kad? Neda mi se sad googlati te infromacije.


Spominju se nekave lječničke dozvole i to koliko shvaćam svakih 5 godina? Pa zar nebi bilo logično ako imam važeću vozačku da imam i zdravstvenu sposobnost upravljati bespilotnom letjelicom?


Treba to detaljno proučiti i odmah poslati prijedloge s izmjenama. Treba ih upozoriti na sve nelogičnosti kojima je jedini cilj cijeđenje love (kao ovo s lječničkim).

Odg: Nacrt Pravilnika o sustavima bespilotnih zrakoplova

Reply #89
Meflycopter, a jako ceju pobrat pare ako ce ti vazit ljecnicki o vozacke dozvole, to sam komentirao na pocetku, voza ka vrijedi 40 godina a za ovu pizdariju od avioncica ajde placaj svako koju godinu a tako ce se trebat i letacka dozvola produzavat kao sta moras polagat za auto us, ma samo da pokupe pare i sjebu nas male...
Leti samo leti :-)