Skip to main content

Topic: Još jedan Polaris (Read 5846 times) previous topic - next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Odg: Još jedan Polaris

Reply #15
+ ispod mog repa je još komad balze 8mm
[attach=1]

bočne stranice su od balze 3mm.. tako da je trup krut.
[attach=2]

rep je zapunjen po spojevima sa pu-om, s time da ima mix balze oko nosača serva.
[attach=3]

Odg: Još jedan Polaris

Reply #16

Epoxy na depronu je popriličan promašaj, jer se odlomi komad epoxy-a skupa sa površinom deprona ili popuca kao staklo .. 


@wora:  Zato se koristi epoxy smola koja ima veću sposobnost penetracije materijala nego li gusto ljepilo. Dobro je površinu deprona malo prebrusiti da se stvore mikropore u koje se tada uvlači ljepilo ili bolje smola.

@pongra:  dešavalo se to u početku...dok nismo shvatili da depron ne možeš jednostavno opteretiti, tj da je opterećenje o cm2 vrlo malo prije pucanja.  Zato je rejšenje na neki način rasporediti opterećenje ne veču površinu,
pogledaj moju skicu, vako ja to radim: napraviš T-nosać od špera i 'potopiš' ga u depron, zalijepiš ili sa Pu Max ili sa epoxy, kada se stvrdne, preko svega prebaciš jedan sloj stakla+epoxy, može lagano tek toliko da i izvana stvori jednu 'koricu'.  Motor našarafiš gdje treba....

Iščupali smo nekoliko motora iz onih 'Divinity' letećih krila prilikom slijetanja ili leta , dok nismo napravili ovakve nosače, sada jedino možeš jedino skršiti cijeli model.

Damir

Odg: Još jedan Polaris

Reply #17
je Diogen hvala lijepo točno na taj način sam i krenuo u izradu novog...

uz jedinu razliku što nisam namjeravao sa staklom ojačavati

pokušal budem kombinacija špera i balse i konstrukcijski ga ojačati..

hvala ti lijepo

Odg: Još jedan Polaris

Reply #18

Epoxy na depronu je popriličan promašaj, jer se odlomi komad epoxy-a skupa sa površinom deprona ili popuca kao staklo .. 


@wora:  Zato se koristi epoxy smola koja ima veću sposobnost penetracije materijala nego li gusto ljepilo. Dobro je površinu deprona malo prebrusiti da se stvore mikropore u koje se tada uvlači ljepilo ili bolje smola.

Damir

@diogen.. ja ne znam za neki drugi epoxy a da to nije epoksidna smola?  kad se otkine otkine se sa komadom ili popuca.. isprobano na više kombinacija... čak se i sa staklom da uredno polomiti ;)

nvm. svejedno depron je premekan za epoxy..  sve mu ovo štima bez greške ako na par mjesta ojača trup i rep. to je model koji sam po sebi mora biti napravljen čvrst, što zbog vožnje po vodi što po zemlji..


[attach=1]

Eto moj rep.. čvrst, na cijelom modelu nema kapi epoksija.

Odg: Još jedan Polaris

Reply #19
@diogen.. ja ne znam za neki drugi epoxy a da to nije epoksidna smola?  kad se otkine otkine se sa komadom ili popuca.. isprobano na više kombinacija... čak se i sa staklom da uredno polomiti ;)   .....

Eto moj rep.. čvrst, na cijelom modelu nema kapi epoksija.


Sve se dade polomiti kada dobro tresne ...  :D

Osim epoxy smole imaš i omiljena epoxy ljepila (2,5,15,30 min za rad do početka vezicanja), a nađe se i epoxy podova, veziva za građevinarstvo i još dosta toga...

Problem kod deprona je što on spada u porodicu XPS, tj ekstrudiranih materijala pa mu je vanjska površina zaglađena i nešto teže će primiti ljepljenje, osim ako ga malo ne pošmirglaš.

Inače depron i slični mateijali (stirodur, XPS i EPS) idealni su za vezivanje sa epoxy smolom i staklom : trik je u tome - kada komad 'mlohavog' stiropora ili deprona obučeš u jednu vrstu 'školjke' od epoxy+staklo taj do rada mlohavi komad postaje nevjerojatno čvrst i otporan čak i na torziju.

Taj princiip koristi se kod one tehnike stiro-staklo ili slićno i tako danas imaš vrhunske i vrlo skupe F3K takmičarske modele i druge uratke (Čak i repove za F3J) - npr, poznati mini-čukac Dex (od našeg Dexa sa foruma ) je isto XPS materijal ubučen u staklo i smolu.

Glavno je da je sloj stakla + epoxy vrlo-tanak jer inače dešava se baš ono što kažeš - odlomi se komad epoxy-a zajedno sa depronom ispod i niškoristi.

Ako je sloj debel i krut, stvori se neka vrsta 'koljena'  na spoju tvrdi-meki materijal i kod malo večeg opterećenja tu jednostavno mora puknuti jer ne može rasporediti opterećenje na veću površinu.

Eto , otišli smo malo u širinu, no nema veze, delaju se modeli !  :)

BTW, tvoje rješenje depron_PU_Balsa kod nosača motora je sasvim dovoljno za ovu konstrukciju!

Damir

EDIT: ovo je jedan primjer vrhunske gradnje krila od XPS-a uz upotrebu staklo+epoxy :
http://www.planet-cnc.com/_storklja/articles/vacumbagging/index.asp

 

Odg: Još jedan Polaris

Reply #20
yep.. sve su to epoksidne smole i otvrđivači.. jedan takav pod imaš na slici iznad.. ponovno od epoksidnih smola. no nvm. važno da taj model poleti ..