Skip to main content

Topic: Paralelno punjenje baterija i priprema za storage (Read 3527 times) previous topic - next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Paralelno punjenje baterija i priprema za storage

Pozdrav,


punim baterije sa LiPro Balancer Charger i pločicom za paralelno punjenje. Skužih da na adapteru kojim napajam punjač piše max current 3.5A.


Sad me zanima:
1. što ako punim 4 baterije sa 6A zadanim na punjači sa spomenutim adapterom.... da li to radi stres na adapteru ili adapter samo neće isporučivati više od 3.5A?


2. što ako punim 4 baterije sa recimo 3.5A zadano na punjaču..koliko i adapter omogućava ...pretpostavljam da u ovoj varijanti nema što škoditi baterijama, štoviše da im je zdravije ako ih punim manjom strujom? Samo će punjenje duže trajati? To mi kaže logika, ali neće biti na odmet da mi netko potvrdi. :)


3. Opcija "storage" ... smijem li raditi "storage" kada su baterije spojene paralelno preko pločice za paralelno punjenje? Ako sam dobro shvatio, "storage" je ništa drugo nego pražnjenje baterija da napon bude 3.8V po ćeliji? Po tome ako prekinem punjenje na tom naponu, napravio sam istu stvar?
Čudno mi je da mi punjač neće započeti storage proces kada spojim prazne baterije...hoće samo pune baterije isprazniti na 3.8V/cell. Bilo bi mi nekako logično da "storage" mod prazne baterije napuni do tog napona i onda da se isključi. Ima li možda način da se to izvede sa spomenutim punjačem?


4. Kod paralelno punjenja, koliko smije odstupati napon od baterije do baterije koje idem paralelno puniti? (4S)


Hvala.








Odg: Paralelno punjenje baterija i priprema za storage

Reply #1
1. 3,5 A < 6 A, adapter nije dimenzioniran za 6 A

2. Da

3. Bolje ne, koristiti balance konektor i program za storage

4. Naponi ne smiju odstupati više od tolerancije voltmetra. Paralelno punjenje izbjegaviti jer punjač ne može očitati stvarno stanje svake pojedine ćelije. Koristiti bolje balance charge.