Skip to main content

Topic: ASM Cessna 182 (Read 14910 times) previous topic - next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

ASM Cessna 182

Evo posto je stuka gotova, na red je dosao najveci model koji sam ikad radio. Riječ je o cessni 182 skyline, proizvođača ASM modeli koji je prodavao i ripmax. Nažalost model je izašao iz proizvodnje prije cca godine dana, a ja sam ga nabavio bas u tako neko vrijeme.

Sam model je raspona 3050 mm i duzine trupa 2080mm, težina deckima sa giant scale ispada oko 12-14 kg. Model je narucen iz lindingera, a dosao je u ogromnoj kutiji koja je jedva stala u auto, da ni to ne prođe glatko pobrinuli su se kinezi, model dosao bez trupa, pa sam imao natezanja sa ripmaxom koji je zastupnik za eu, dok ih nisam uvjerio da stvarno nema trupa u kutiji i da mi je ostećen kaputaž motora. Nakraju su poslali trup i novi kaputaž  besplatno ali me nasa carina dobrano oderala jer nisu htjeli priznat da je ovo reklamacija. Kako god model je nakon godinu dana stajanja u kutiji dosao do faze gradnje. Model je zanimljive gradnje, krila su konstruktivna i plankirana, ali sam trup je radjen od sperovih rebara i "letvica" od karbona, a oblozen je plastom od ABS plastike.

Nedavno je nabavljen i motor za njega, serva i kokpit. Tako da me nista ne spriječava da dovršim model. Motor sam dugo trazio jer mi je trebalo nesto teze zbog samog balansiranj, ne prejako, ali i ne preskupo. Nakraju sam uzeo kineza MLD-70, riječ je o boxer motoru od  70 kubika, sa kojim sam u kitu narucio i elektro starter. Motor bi trebao bit taman za taj model, koliko vidim dosta stranaca leti i sa puno slabijim motorima. Kazu da vrti elisu 24x10 bez problema, ali  posto na cessnu ona ne stane morat cemo malo eksperimentirat sa trokrakim elisama. Serva su mjesana uglavnom analogni hitec 645mg, nesto digitalnih hitec 5645mg i graupnerovih 708bb mg.

















Gradnja je lagano zapocela tako da ce uskoro bit i slike sam gradnje...
Pozdrav svima...

Odg: ASM Cessna 182

Reply #1
golemo....

još slikica daj baš me zanima usporedba sa nečim npr čovjekom

Odg: ASM Cessna 182

Reply #2
Golema mrcina :), sretno sa radom i jos slika. Pozdrav

Odg: ASM Cessna 182

Reply #3
Bit ce slika kako se bude gradilo vec imam par, vjerojatno veceras cu stavit jos, a budem stavio pored njega nesto da mozete usporedit velicinu, jer model je stavrno ogroman, sama elisa ima promjer od cca 58 cm.

Odg: ASM Cessna 182

Reply #4
Bit ce slika kako se bude gradilo vec imam par, vjerojatno veceras cu stavit jos, a budem stavio pored njega nesto da mozete usporedit velicinu, jer model je stavrno ogroman, sama elisa ima promjer od cca 58 cm.

Pa ta elisa je ko nož od kosilice  :o :o :o :o
Pa za taj avion ti treba produženi i povišeni furgon za prijevoz  ;D ;D

lp
Zagi, Mini Titan 325, F5J-N 400 by Beli, MPX Easy Star II
MPX Funjet, Cessna 177 GP-10,MPX FunCub, Robbe Charter, Combat & Slope Soaring Wing, Mini Dex DLG, SpaceWalker, Cirus.
Futaba 7C

Odg: ASM Cessna 182

Reply #5
Veliki plus je sta je trup napravljen iz dva djela =) . Tako da za prijevoz ga se moze razdvojit, pa je ipak nesto kompaktniji. Vidit cemo kako ce to u praksi funkcionirat .

Odg: ASM Cessna 182

Reply #6
E moj Jesuse,sada si u giant klubu ...svaka čast,veliki posao i strpljenje.Moja 182 je duplo manja i jedva stane u karavan...Tebe će Riječani uočavati iz velike daljine...lol  ;D
Djeca i luđaci su iskreni u svojim kreacijama
Mes

ASM Cessna 182

Reply #7
Wau koja pila će to bit... Možeš klince prevozit u tome!

Odg: ASM Cessna 182

Reply #8
Polako se radi ovih dana, nije neki veliki napredak, ali radi se pomalo. Kao sto sam obecao probao sam slikat model da se malo bolje skuzi velicina.

Ugradio sam servo repa i nosac serva...



Ugradjena je ledica na vrhu , rijec je o ledici od 3w, racunam da bi se trebala vidit solidno, ovdje je slikano s blicom pa izgleda slabasno...



Zaljepljen je vertikalac, jos ima nekih sitnica koje sam radio ali to nisam fotkao jer ulaze u banalije...








Odg: ASM Cessna 182

Reply #9
Ma super izgleda, prava ''beštija'',volim crveno bijelu kombinaciju,nemreš reći da nije upečatljiva...lol ;D
Djeca i luđaci su iskreni u svojim kreacijama
Mes

Odg: ASM Cessna 182

Reply #10
Ma meni se jedino ne svidja font od kineza koji nije skroz jedna , slova su deblja ,a brojke su tanje, ali sta je tu je ... Neda mi se cijeli model farbat samo zbog toga...

Odg: ASM Cessna 182

Reply #11
To nikako ne diraj ,tako je dobro napisano/nalijepljeno,da češ ga samo izgrebati.Ne smeta ništa i tako cijeli svijet leti kineske modele...a pošteno ,da nije njihovih cijena ,tko bi i mogao od nas letiti takve modele..Ugodan vikend Jesus  ;)
Djeca i luđaci su iskreni u svojim kreacijama
Mes

Odg: ASM Cessna 182

Reply #12
Evo Jesuse i moje Cessne 182 -64''(mlađa sestra Tvoje),da Ti dam malo podstreka ... ;D
Djeca i luđaci su iskreni u svojim kreacijama
Mes

Odg: ASM Cessna 182

Reply #13
Nesto sam u guzvi ovih dana pa ne stizem puno radit na modelu, ali stvari poprilicno napreduju. Rep je prakticki gotov, sva serva su unutra, kormilo smjera je spojen sa servom, crvena i bijela ledica su ugradjene, a danas je model stao i na svoje noge...

Slikan je sa razbijen kaputazom, ali kako sam rekao na pocetku englezi su mi poslali novi, ali ovako je sigurnije da slucajno ne ostetim krivog...





To Remote...

Ljepa je ta cessnica ,  ja sam kupio cessnu jer sam htio nesto pitomo, posto mi je ovo prvi ovako veliki model. Bilo je za jos ok novce raznih pipera i slicno , ali bas sam se zazelio neke trokolice.

Odg: ASM Cessna 182

Reply #14
Evo nisam stigao ovih dana uplodat nikakve fotke ni nista, iako se nesto malo radilo , pa idemo redom ...

U laganoj zurbi uspio sam zaljepit nosac motora i firewall, na moje iznenadjenje sve je pasalo u mikron, bez ikakvog raspanja ili nepotrebnog lufta. Provjerio sam sve (barem sam mislio to ) i pustio da se susi.











Namontirao sam servo od prednjeg kotaca, tu je malo zapelo oko velicine poluge i izbusenih rupa na rebrima kroz koje prolazi sajla a nisu bas pristupacna za prosirit, ali sam na kraju jednostavno stavio vecu ruku, pa ako bude potrebe naknadno cu regulirat hod serva...





Nakon sta se sve ljepo osusilo probusio sam rupe da provizorno namontiram motor.









I onda dolazi lagano hladjenje, previdio sam, da kada sam gledao mjere motora to je bilo sa manjim zamasnjakom nego sto je ovaj na kojem je zupcanik od startera. Dobio sam to da mi je kraj motroa udaljen od kaputaza vise od 2cm i sve skupa izgleda nakaradno. Kolege modelari to nam je jos jedan dokaz da od velike zurbe nema nista...





Pala je odluka i odlucio sam ponovo sve rastocit, skinut 2.5 cm nosaca i ponovo sve upasat.





Zasada je ispalo kako vidite na slikama, jos moram malo posmirglat, zaljepit i uljepsat ali sve u svemu, ispalo je bolje nego sam mislio da oce . Sada viri cca 5mm, sto je po meni ok, a koji mm se uvijek da izregulirat.