Skip to main content

Topic: Aviomodelli (Mantua) Bipe Spezial MK2, savjet oko skidanja folije (Read 2584 times) previous topic - next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Aviomodelli (Mantua) Bipe Spezial MK2, savjet oko skidanja folije

Ovako, imam jednog Bipe-a (dvokrilac, 1400 mm raspon krila,  2t 15 ccm Super Tigre motor - malo oversized  ;D) kojem treba malo jači remont, nakon kaj sam ga skršio na maidenu prije dosta godina.
E sad, počeo sam skidat foliju s krila (kombinacija stira, presvučenog nekakvim drvetom, nije balza) i to je skoro nemoguće, jer je površina jako glatka, folija je tanka i strašno krta... Više ne znam kaj da radim, imate kakvu preporuku?
Nabacit ću i neke fotke kad krenem s restauracijom
MAK Zapad

Odg: Aviomodelli (Mantua) Bipe Spezial MK2, savjet oko skidanja folije

Reply #1
Ako je folija termoplastićna, a tako je u skoro 100 % slućajeva to se radi na slijedeči način-:
-uzmeš modelarsku peglu ili običnu peglu na recimo 90 C i malo 'pripališ' po jednom kraju folije da se odigne.
-E sada primiš taj odignuti kraj folije prstima (pazi, igraš se peglom ! ) i gurajuči peglu ispred njega polako odvajaš foliju od podloge.

Ako ti pomočnik drži model, ovaj posao i nije težak. Skidanje folije sa cijelog modela + peglanje nove je približno od par sati do cijelog dana posla, ovisno o veličini i zahtjevnosti modela.

Ako nije jasno, pitaj, imamo i neke 'jubito'

Damir

Odg: Aviomodelli (Mantua) Bipe Spezial MK2, savjet oko skidanja folije

Reply #2
Znači obrnuti proces navlačenja folije, oblačio sam dosta modela ali dosad nisam imao potrebe za skidanjem folije
Hvala Diogen!!
MAK Zapad