Skip to main content

Topic: 'Mimi' F3K mini DLG - gradnje, letenje (Read 63930 times) previous topic - next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

'Mimi' F3K mini DLG - gradnje, letenje

Na zahtjev cijenjenih kolega, malo slika i opisa izrade omiljenog čukca 'Mimi'.

Nemam slikane faze izrade, uostalom sve se može pronači u izvornoj temi (i zamoliti autora za nacrte) ovdje:
http://www.rcgroups.com/forums/showthread.php?t=840763

Ja ne šaljem nacrte (eventualni PP sa takvim zahtjevom ignoriram !), autor traži da se njega osobno pita i odgovori unutar jednog dana i to treba ispoštovati !

Autor ima nekoliko inačica modela: osnovna je sa polyhedral solid balsa krilima i bez elerona, zatim konstruktivno krilo sa jednostrukim v-oblikom i niz drugih varijanti koje su napravili razni graditelji.

Ja sam se odlučio za krilo iz komada balse, ali sa jednostrukim V-oblikom , dodanim eleronima i nisam ugradio kontrolu vertikalca.

Ovaj model nije za početnike graditelje, kao niti za početnike u RC-letenju: nema fuliranja, svaka greška se plaća krešom, mala nespretnost pri gradnji završava tako da u momentu starta u zrak model polijeće u nekoliko dijelova, a neki mogu ostati i u ruci, sa druge strane to je tek 50%, jer slijedi letenje nakon uspjelog starta. Nije ga teško letiti, model je uglavnom miran i predvidljiv, ali da bi mogli 'predvidjeti' ponašanje, treba vam nešto iskustva. Ovo nije plašenje, nego sami procjenite da li ima smisla upuštati se u gradnju. Iskustva sa RCG su pozitivna.

Nekoliko slika dovršenog modela u mojoj izvedbi:

Damir

Odg: 'Mimi' F3K mini DLG - tips,tricks&traps

Reply #1
Ajde ga danas ponsi na livadu da ga vidim uživo

lp
Zagi, Mini Titan 325, F5J-N 400 by Beli, MPX Easy Star II
MPX Funjet, Cessna 177 GP-10,MPX FunCub, Robbe Charter, Combat & Slope Soaring Wing, Mini Dex DLG, SpaceWalker, Cirus.
Futaba 7C

Odg: 'Mimi' F3K mini DLG - tips,tricks&traps

Reply #2
Ajde ga danas ponsi na livadu da ga vidim uživo
 
 lp
 
Smijati ćeš se ... izgleda kao da je preživio nuklearni pokus..  :D
 D.
 
 
 Ok, ajde nekoliko riječi o setupu: preporučam prvo nabaviti setup: baterija, prijemnik, servači. Prostor za ugradnju je uzak i malen, pa će možda trebati proširivati trup.
 
 Od servaća preporučio bi d47, ako imate 24 $ za jedna komad. Ja nisam imao pa sam ugradio ovaj za horzić:
 http://www.hobbyking.com/hobbyking/store/__10965__D05010MG_5_7g_61kg_07sec_Digital_Metal_Gear_Micro_Servo.html
 
 i ovakva dva za elerone:
 http://www.hobbyking.com/hobbyking/store/__9903__Single_Cell_3_9g_18kg_10sec_High_Speed_Micro_Servo.html
 
 Ako idete na verziju sa eleronima, obavezno izvedba sa 2 serva, jer sa jednim stvar nema smisla: nema diferencijala, nema speed položaja i nema položaja kočnice. Znači, y-kabel ne dolazi u obzir !
 
 Dobro će doći svaki minijaturni prijemnik, i onaj od 4 kanala je dostatan, ja letim sa 5-kanalnim kako bi imao odvojene kanale za servače, jedan za napajanje, jedan za horzić i jedan rezervni ako se odlučim ugraditi servo za vertikalac, konkretno ovaj prijemnik od 2 grama me oduševio svojom kvalitetom ( prijemnik NEMA telemetriju, nego je sposoban bindati u telemetrijskom modu i netelemetrijskom modu , opet ga gnoje  >:( ):
 
 http://www.hobbyking.com/hobbyking/store/__22689__FrSky_VD5M_2_4Ghz_5CH_Micro_Receiver_w_Telemetry.html
 
 
 Baterija: baterija za dlg je uvijek sranje na vidiku, ili je premala, pa hebe težište, ostaneš u zraku bez struje ili je preteška pa opet nemaš težište.  Uglavnom igraju dvije varijante prva je 4*NiMH, nekad koristim ovakve, to je dakle varijanta sa 5 V:
 
[attach=1]

..nabavio ih (izradili mi komplet) u www.baterije-zagreb.hr

Druga varijanta je 1S NiMH, ako imate prijemnik i servače koji uredno rade na 1S, to je super izbor jer na HK imaju cilindrične baterije 1S LiPo raznih veličina, težina i kapaciteta, izbor prvaliga.
Kako mi je model ispao pretežak, ja sam ugradio dvije LiPo 750 mAh paralelno i tako dobio 1S 1500 mAh; sa time se može letiti valjda 72 h kontinuirano..  :) :

Damir


 
 

Odg: 'Mimi' F3K mini DLG - tips,tricks&traps

Reply #3
Odlicno! :)

Odg: 'Mimi' F3K mini DLG - tips,tricks&traps

Reply #4
Evo još par baterijskih rješenja za čukce,
D.



Odg: 'Mimi' F3K mini DLG - tips,tricks&traps

Reply #5
Krila se mogu napraviti na razne načine, uglavnom neće biti problema ako su dovoljno čvrsta i ako je peg (onaj komadić za što se drži krilo kod lansiranja) dobro učvršćen da se ne iščupa kod snažnog zamaha.

No pravi problem je trup, tj. glava trupa naprijed i ispod krila: udarci o zemlju i vrlo jake bočne sile kod lansiranja, meni je puklo nekoliko puta, upravo u blizini rebra gdje se ulijepi tailboom prema repnim stabilizatorima: tu je najjača sila poluge u momentu starta. Na RCG ima hrpa slika polomljenih trupova na tom mjestu, zato glava trupa samo do balese - NE!

Najbolja je kombinacija 1 mm aviošpera (breza) i jedno 2 ili 3 mm čvršće balse. Unutrašnja rebra na koja se montiraju krila i tailboom (rep) za stabilizatore su od 3 ili 4 mm aviošpera i na nekoliko mjesta sam trup omotao kevlarom (žute niti ), no može se i sa nekim drugim materijalom (recimo ribička dyneema ili drugi pleteni materijal, staklo..). Učvrščenja se namažu sa epoxy-em, kao i sam nos trupa, jer će dobivati udarce. Nos trupa sam iznutra ojačao sa malo karbona, bilo bi bolje izvana.
Da ne gnojim dalje, sve je vidljivo na slikicama...pa tko voli, neka si pogleda.  ;)
Damir



Odg: 'Mimi' F3K mini DLG - tips,tricks&traps

Reply #6
Prijemnik, 2 serva, batka 1S 200 mAh = 19 grama !

Što je slijedeće ako ovako nastave, valjda ćemo modele upravljati mislima...  :D

Ovo već daje nadu da Mimi MK-2 može ciljati težinu malo iznad 100 gr..

Mifi..imaš riječ:

Damir

Odg: 'Mimi' F3K mini DLG - tips,tricks&traps

Reply #7
pozdrav damire dali znate tezinu krila prije montaze servaca za elerone i tezinu praznog trupa .fala

Odg: 'Mimi' F3K mini DLG - tips,tricks&traps

Reply #8
pozdrav damire dali znate tezinu krila prije montaze servaca za elerone i tezinu praznog trupa .fala

Nisam zapisao i ne sjećam se   :( .. no računaj da spreman za let bude 160 ili manje grama.
Tri su varijante krila: solid, semi-solid i konstruktivna, a neki su probali i stiro-nešto, origigi nacrt nema elerone, to sam ja dodao, a izbacio sam servo za vertikalac.
D.

Odg: 'Mimi' F3K mini DLG - tips,tricks&traps

Reply #9
Kak ste uspjeli zadrzat CG nakon ovih promjena?

 


Odg: 'Mimi' F3K mini DLG - tips,tricks&traps

Reply #12
Može 72 h..., 5 i 6 slika odozgo u ovom topic-u !  :D
Damir

Odg: 'Mimi' F3K mini DLG - tips,tricks&traps

Reply #13
neznam zasto ali izgleda da mi je prosli post izbrisan tako da evo opet...dali imate planove za ovo ? lp
R.I.P modeli: cessna 185, 5xF16 Falcon,2x zagi,Super Bandit,Eurofighter,Mig 29,Mig 29 v1.1,Eurofighter v1.1,Eurofighter v1.2
U izgradnji: Tarot fy 450 & F15 Frc Foamies MK2
Sada letim: -Ništa

Odg: 'Mimi' F3K mini DLG - tips,tricks&traps

Reply #14
neznam zasto ali izgleda da mi je prosli post izbrisan tako da evo opet...dali imate planove za ovo ? lp

Sve ti piše u prvom postu

citiram

Nemam slikane faze izrade, uostalom sve se može pronači u izvornoj temi (i zamoliti autora za nacrte) ovdje:
http://www.rcgroups.com/forums/showthread.php?t=840763

Ja ne šaljem nacrte (eventualni PP sa takvim zahtjevom ignoriram !), autor traži da se njega osobno pita i odgovori unutar jednog dana i to treba ispoštovati !


lp
Zagi, Mini Titan 325, F5J-N 400 by Beli, MPX Easy Star II
MPX Funjet, Cessna 177 GP-10,MPX FunCub, Robbe Charter, Combat & Slope Soaring Wing, Mini Dex DLG, SpaceWalker, Cirus.
Futaba 7C