Skip to main content

Topic: Mješanje nitro goriva (Read 22212 times) previous topic - next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Odg: Mješanje nitro goriva

Reply #15
Nekad su ljudi hodali po Zemlji koja je bila ravna ploča, pa zašto ne bi i dalje?  :D
MAK Zapad


Odg: Mješanje nitro goriva

Reply #17
Nije zlonamjeran, a ja mislim da nije ni glup!
Ricinus je 50% jeftiniji od sintetike, da je stvarno bolji od sintetike proizvođači bi ga koristili u svojim mješavinama i naplaćivali gorivo po istoj cijeni kao da je full sintetika unutra.
Uglavnom stara garda i dalje leti na ricinusu (pričamo o avionima) dok su se oni otvorenijeg pogleda na stvari okrenuli sintetici.
Zaključak bi bio da je i jedno i drugo dobro, najbolje je imati par posto ricinusa u mješavini u slučaju previsokih temperatura (jer tu je ustvari ricinus najbolji) i zbog stvaranja tog zaštitnog filma.
Sve lijepo pišem u onom članku, mada je star već 29 godina i sigurno su se stvari promjenile od onda što se sintetike tiče.
MAK Zapad

Odg: Mješanje nitro goriva

Reply #18
Roby,
sve je stvar iskustva a i mogucnosti, ja mogu da biram i uzimam Ricinus ali i to mi je proslost, mislim da ne grijesim ili da ali dok ne probam ne znam,

narucio sam NGH GT 9  i tu mislim da je buducnost kod Aviona
kako ce mi se pokazati ????

novo je novo i veoma cesto  "Macak u Vreci"

ali o tom po tom !

Odg: Mješanje nitro goriva

Reply #19
Evo iskustvo iz prve ruke - ricinus jako masti cijeli model, što nije problem jer se s folije/plastike lako skine, ali je problem kaj se na vrućim dijelovima (auspuh, glava motora...) skuplja jako ružna patina kad se zapeče - sa sintetikom toga nema a i lakše se briše. Ja heli nakon leta skoro da i ne moram brisati jer jako malo masti, najviše ustvari ima na sabljama od inverted hovera.
Jedina pizdarija je kaj živimo u državi kakvoj živimo, pa moraš van po gorivo kako god okreneš - miješao sam ili kupovao gotovo!
Da mogu doći do jeftinog alkohola, sigurno bih sam miješao gorivo s čistim ricinusom bez nitra, pogotovo za jeftine motore tipa ASP, kak recimo eewan radi.
Na heli motoru se ipak držim Cruel Powera jer je pošteno gorivo preskupo a i treba potegnut do Deutschlandsberga
MAK Zapad

Odg: Mješanje nitro goriva

Reply #20
To Robi sve ima svoje ljepote u uzivanju mirisa sagorjeloga Ricinija,
problem sto masti Model mi nikada nije bio problem a i drugima koje znam,

svako zadovoljstvo ima svoju cijenu,bez toga ne ide,

a da kvari Motore ???
ja ih imam dvadesetak godina starih pa ne primjecujem nikakva ostecenja na njima,
vazno je da je gorivo frisko a sto za mnoge nije,
Ricinus se nakon godinu dana pocinje da razdvaja a to je nesto sto moze da bude za Motor stetno,

miksam sam gorivo od uvijek,

Pozz Iv

Odg: Mješanje nitro goriva

Reply #21
Pozdrav svima Vama koji volite smrditi po spaljenom ricinusu ! :D

Našao sam ovu staru temu na forumu, pa da vidimo da li je možemo malo oživjeti..  ;)
Pošto sam neki dan kupio dva lijepo očuvana rabljena avio-nitrača, svaka informacija mi je više nego dobro došla, jer sam u nitro svijetu totalni rookie, iako sam stari konj od 4 banke... . Ne bih volio zaribat nekaj na početku..

Čitam Vaše stare postove u vezi odabira goriva, i posebno u vezi odabira lubrikanata (sintetski vs ricinus), čitam user manuale proizvođača motora, pa mi još uvijek nije jasno kako da postupim, jer je dosta informacija s različitih strana kontradiktorno.

Vidim da ima nekoliko Vas koji donekle kužite priču, no nije mi jasno zašto nitko od Vas u raspravi o lubrikantima ne uzima u obzir po meni najbitnije parametre, a to su:
- vrsta glow motora po konstrukciji - ABC, AAC, ABN, AAN , zatim
- vrsta ležaja (ležaj klizni ili kuglični),
- range obrtaja u kojem motor radi (5.000 ili 50.000 nije isto)
- namjena motora ( da li je u pitanju neki laganini trainerić ili nasvirani pilon racer sa rezonantnim auspuhom
       koji kolje motor preko svih mogućih preporuka što ih proizvođač daje)

Vrstu lubrikanta određuje previše paramatara da bismo mogli postaviti jednostavno pitanje: NITRAČI - RICINUS ili SINTETIKA ?
Usporedbe radi, postoje vanbrodski Tomosi stari > 40 godina koji su svo to vrijeme voženi na običan ININ DVOTAKTOL, koji po svim svojim karakteristikama spada u zonu sumraka ako pričamo o lubrikantima.... Pa ipak, motor koji je konstruiran za ININ DVOTAKTOL veselo bruji već nekoliko decenija podmazivan baš tim uljem.. i brujat će i dalje...
Ako bismo pokušali na taj isti DVOTAKTOL voziti primjerice Apriliu RS 250 ili Kawasaki KR 250, ubili bismo motor za par stotina prijeđenih kilometara. Zašto ? Zato što su dizajnirani za podmazivanje sintetskim lubrikantima i tolerancije u mašinskoj obradi su puno finije nego kod Tomosa..

Ono što bih volio postići ovim postom je da se svi iskusni mozgovi ovog foruma dogovore i da se raspiše nekakva tablica prema tipu motora sa preporukama za goriva / lubrikante, čisto kao zajeb-free vodilja svima nama koji smo novi u ovome.

Slušam preporuke GORIVO/LUBRIKANT za ove motore (ako ima Tko kakvu pametnu):
- TT GP-15
proizvođač navodi:
"We strongly recommend using a fuel containing 20% castor oil or castor/synthetic blend with
no more than 10% nitromethane for break-in. We strongly discourage using fuel containing
only synthetic lubricants during the initial break-in period.

- MDS 40 (Rus)
? znam samo da ga je prijašnji vlasnik vozio na ricinus koji sam 2 dana otapao sa svih dijelova motora..  :D


Odg: Mješanje nitro goriva

Reply #22
Motori s piksom obavezno sa ricinusom, a motori koji su vec ranije vozeni sa ricinusom najcesce slabije i nepouzdanije ako ih se prebaci na sintetiku.
struja zakon, nitro USTAV

Odg: Mješanje nitro goriva

Reply #23
S obzirom da radim u tvornici maziva, kemičar sam po struci i dublje sam u toj prići od večine, mogu reći da je najopasnija stvar za vaš motor neznanje i nagađanje. Zato čitajte upute i poštujte ih do najmanje sitnice i vaš će motor raditi kako treba.
@šišmiš, po čemu zaključuješ da je Dvotaktol zona sumraka ako "penta" već desetljećima fino radi s tim uljem?
Dvotaktol koji se danas prodaje zadovoljava zahtjeve testa CEC L-077-X-95 i nadmašuje zahtjeve API TC++, JASO FC i još poneki. Za svog "firtakta" možeš kupiti 4bike koji ima dozvolu JASO T 903 MA i nadmašuje ACEA A3-02 i API SL. Ako ti ove oznake ništa ne znače, možda se ne bi trebao upuštati u piskaranja o uljima i podmazivanju općenito, zar ne?
Kada su naše igračke u pitanju, svima preporučam kupnju gotovih mješavina goriva. Miješanje u vlastitoj režiji postavlja zahtjeve koje večina nije u stanju ispuniti u vlastitim garažama, balkonima, kuhinjama i sličnim prostorima.
Na kraju (ili početku?), optimalno ulje za "no name" motore i svakodnevno letenje bila bi mješavina trečine ricinusa i dvije trečine sintetike.
Dodatak od 5% nitrometana neće naškoditi ni jednom motoru, a svi će mirnije raditi pri nižim okretajima i  bolje primati gas.
Za detalje, tu sam!
Nešto je u zraku...
Multiplex Profi mc3030 - 22 years of excelence and counting...
Siniša

Odg: Mješanje nitro goriva

Reply #24
S obzirom da radim u tvornici maziva, kemičar sam po struci i dublje sam u toj prići od večine, mogu reći da je najopasnija stvar za vaš motor neznanje i nagađanje. Zato čitajte upute i poštujte ih do najmanje sitnice i vaš će motor raditi kako treba.

@SDespot,
zahvaljujem na informaciji , no mogao si nas poštedjeti svojeg pretencioznog i podcjenjivačkog uvoda i u jednoj smislenoj rečenici napisati da koristiš 1/3 RICINUSA i 2/3 SINTETIKE.. i to bi bilo sasvim ok i dovoljno..

@šišmiš, po čemu zaključuješ da je Dvotaktol zona sumraka ako "penta" već desetljećima fino radi s tim uljem? Po tome što se to ulje desetljećima nije mijenjalo niti razvijalo i što je odgovaralo samo za oldtimere bez uljnog injektora (JAWE, MZ-e, Tomose, ČZ) i sve ono što po svojoj tehnologiji pripada u prošlo stoljeće. I da... zato što sam se načistio parafinske gareži koje stvara DVOTAKTOL po klipu, sviječici, glavi, ispušnim kanalima i ispuhu bilo koje mašine u koju sam ga točio..a točio sam ga i potrošio pun kufer.. TMZ dan danas nema potpuno sintetičko ulje za tekućinom hlađene 2T motore koje smiješ natočiti u bilo koji bolji talijanski ili japanski skuter..
Dvotaktol koji se danas // mrvicu Ste zakasnili - kojih 20-ak godina.. ne puno...prodaje zadovoljava zahtjeve testa CEC L-077-X-95 i nadmašuje zahtjeve API TC++, JASO FC i još poneki. Za svog "firtakta" možeš kupiti 4bike koji ima dozvolu JASO T 903 MA i nadmašuje ACEA A3-02 i API SL. Ako ti ove oznake ništa ne znače, možda se ne bi trebao upuštati u piskaranja o uljima i podmazivanju općenito, zar ne? Krivo procjenjuješ ljude i bez potrebe omalovažavaš sudionike foruma - zar zbilja misliš da moraš biti kemijski tehničar da znaš što znače kratice ILSAC, ACEA, JASO ili ASTM ?
Kada su naše igračke u pitanju, svima preporučam kupnju gotovih mješavina goriva kaj ne voziš avione na DVOTAKTOL ?  :D :D . Miješanje u vlastitoj režiji postavlja zahtjeve koje večina nije u stanju ispuniti u vlastitim garažama, balkonima, kuhinjama i sličnim prostorima.
Na kraju (ili početku?), optimalno ulje za "no name" motore i svakodnevno letenje bila bi mješavina trečine ricinusa i dvije trečine sintetike.
Dodatak od 5% nitrometana neće naškoditi ni jednom motoru, a svi će mirnije raditi pri nižim okretajima i  bolje primati gas.
Za detalje, tu sam!

Još jednom hvala za info. i LP


Odg: Mješanje nitro goriva

Reply #25
Ti si započeo s pretencioznošću i podcjenjivanjem, pa da iz zone sumraka iziđemo na svjetlo idemo redom;
"Po tome što se to ulje desetljećima nije mijenjalo niti razvijalo...", naprotiv, ulje razvijamo sve vrijeme i prilagođavamo ga zahtjevima novih motora. Google je i tvoj prijatelj, potraži onaj "CEC..." i vidjet ćeš da Dvotaktol ide i u pentu i u Piaggio!
"TMZ dan danas nema potpuno sintetičko ulje za tekućinom hlađene 2T motore...", da znaš što neznaš, ne bi tražio čistu sintetiku u mješavini za dvotaktni motor.
"zato što sam se načistio parafinske gareži koje stvara DVOTAKTOL...", bilo koje ulje umiješano u pogrešnom omjeru radi štetu. Redovito upozoravamo korisnike da dodaju onoliko ulja koliko zahtjeva proizvođač motora. Ali svatko zna bolje, pa umjesto 1,5 % zaokruži na 2 % i više. Jesi li i ti od onih koji godinama rade krivo i zatvaraju oči pred time?
Bilo kako bilo, ne obaziri se na intonaciju, nego na sadržaj. Moj izrićaj možda ne godi svakom uhu, ali ja i ne idem za time. Važan je sadržaj, točna i provjerena informacija umjesto neznanja i logično zaključivanje umjesto nagađanja. To je OK, zar ne?
Nešto je u zraku...
Multiplex Profi mc3030 - 22 years of excelence and counting...
Siniša

Odg: Mješanje nitro goriva

Reply #26
pajdo, Ti si alkemičar, ne kemičar......  :D :D
No dobro.. oprosti što sam Ti seruckao po DVOTAKTOLU... nemoj se ljutiti... Moja namjera nije bila zla..

Nego, ajmo mi biti malo konstruktivni.... s obzirom da si nedvojbeno znalac, imaš iskustva, zasigurno i uvjete,
da li bi Ti meni smućkao koju litricu goriva za moje 'no name' nitrače ili da zemem kod Bolšeca Cool Power 10% ?
Kak se Tebi čini to gorivo ?
Pretpostavljam da Ti nabavka nitrometana CH3NO2 i metanola CH3OH nije problem, pošto delaš di delaš...

ambalažu imam:






Odg: Mješanje nitro goriva

Reply #27
Nije problem u Dvotaktolu, nego u uvriježenom stavu kako kod nas niš' ne štima i da mora bit iz švabije ili švice da bi vrijedilo svake (pre)plaćene lipe.
A gorivo, kupi Cool i budi cool. Davno sam prestao namješavat goriva jer je ta rabota prljava, opasna i skupa.
Nešto je u zraku...
Multiplex Profi mc3030 - 22 years of excelence and counting...
Siniša

Odg: Mješanje nitro goriva

Reply #28
Momci...
je'l netko koristio:
MOTUL - Micro 2T ?
http://www.motul.com/system/product_descriptions/technical_data_sheets/136/original/Micro%202T_GB.pdf?1290086772

To je ulje razvijeno za male nitrače i za razliku od ricinusa se vrlo dobro dobro miješa se sa metanolom - ne separira se..
Da li je istina da avio glow motor može raditi samo na mješavini metanola i odgovarajućeg lubrikanta - u konkretnom primjeru ovog Motulovog Micro 2T ulja ? Može li motor upalit ako nema barem par postotaka nitrometana ?


Odg: Mješanje nitro goriva

Reply #29
Naravno, ja sam mješam gorivo, ricinus i metanol, i skoro da nema razlike u radu aviomotora naspram coolpowera 10%, možda mrvicu manje snage, ali ništa strašno. Kod autića je već druga priča, oni se vrte puno više i imaju manju kompresiju, pa im treba nitrometana. Nisam probao sa motul micro, ali kada zamješaš ricinus sa kvalitetnim metanolom bez vlage, on se ne odvaja.


Sent from my iPhone using Tapatalk.
Gaui X3
Trex 600N
Seagull Decathlon 20cc