Skip to main content

Topic: Atlantis SLOPE 2m (Read 78309 times) previous topic - next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Odg: Atlantis SLOPE 2m

Reply #15
raspon svake uške je točno 1m, imam kalup i za 12x12mm remenjače i neku šablonu za debljinu remenjače, tak da je to problem riješen....
dubina uške je negdje oko 22cm u korijenu, možda 23, 24... moram priznat da nemam pojima na pamet, bilo je to davno  ;)


kalupi na sebi imaju sve otvore potrebne, otvor za servaće, remenjaču, sve kak "prave" jotice imaju....

na kompu nemam nikakve pametne tlocrtne slike kalupa, samo ovak nekaj pod kutem....
uglavnom tlocrt je isti ko tvoj, samo je vrh uške malo više zašiljen prema iza jer mi se dopada agresivnost koju model dobiva sa time

budem ti poslikal za koji dan, nemam to doma.... ili javiš ak ideš u ovom pravcu pa pogledaš u živo i pokupiš odmah ak ti se svidi....

Odg: Atlantis SLOPE 2m

Reply #16
Printanje šablona i "štih" proba...

Odg: Atlantis SLOPE 2m

Reply #17
mogao bi ti sa tim i u serijsku proizvodnju
Karlo. 098-711-540, Sisak

Odg: Atlantis SLOPE 2m

Reply #18
mogao bi ti sa tim i u serijsku proizvodnju

To bi se isplatilo jedino za neki veci plasman na trziste ZDA, VB i eventualno zapadne drzave EU gdje se takvi 2m SLOPE modeli lete. Racunao sam samo za trupove trebao bi prodati 15 komada da dođem na nulu bez ikakve zarade, tek toliko da vratim ulozena sredstva u materiale i kalupe za trup. Kad zbrojis utroseno vrijeme od ca. 16 sati za jedan trup (priprema materijala, izrada, tempranje, zavrsno obrezivanje) tu nema racunice. Poucen dosadasnjim iskustvom kod nas bi prosli jedino kompletni modeli od građevinske izolacije za 1kw motore i jos za bi se 10 dana cijenkali preko privatnih poruka  :-X . Kompoziti nazalost imaju svoju cijenu i samim time uzi krug kupaca, tako da su izgledi za serijsku proizvodnju gotovo jednaki nuli  :(

Odg: Atlantis SLOPE 2m

Reply #19
Polako se krece...  Kreso H. odradio je vrhunski posao na CNC-u  ;D

A jos uvijek pred pitanjem br.1 (remenjaca):  Think
 -XPS u "carapi"
 -balza sa okomitim godovima

URSA Puzzle



Wing planform


HN-Straak

Odg: Atlantis SLOPE 2m

Reply #20
Naravno da nesmijem zanemariti ni "zadnje" krilo... Shame on you

Sablona sa pomocnim linijama za preciznije brusenje u profil.


Oblik prenesen na Rohacell *2


 



Odg: Atlantis SLOPE 2m

Reply #23
Prema tablicama izgleda da bi bajonet h=11mm morao biti dovoljan za brzu jedrilicu do mase 1,4kg, sto mi kod visine profila u korijenu h=16,1mm sasvim zadovoljava ali takav bajonet sa pravilnim V-lomom nemogu nigdje nabaviti, tako cu morati i ovdje neplanirano kemijati sa rovinzima 




 

Odg: Atlantis SLOPE 2m

Reply #24
Nakupilo se nesto dokumentacije prilikom nastavka izrade...


Segmente krila potrebno je međusobno zaljepiti i cijelinu precizno pobrusiti u pravi tlocrtni oblik te profil.



Sa "stirožagom" zatim izrežem utor za remenjaču.



Jezgre sa utorom...

Odg: Atlantis SLOPE 2m

Reply #25
Slijedi izrada remenjača, koje budu sestavljene od 10mm balze sa okomitim godovima te pojasa gore i dolje od karbona.


Ljepljenje daščica balze sa okomitim godovima.


Sa dekupirnom žagom odrežem remenjaču po visini, koja odgovara visini utora u jezgrama -1 do -2mm.



Priprema UD-karbona za pojaseve. U korijenu 10 slojeva, koji se prema kraju krila tanji na 2 sloja.



Laminiranje karbona sloj po sloj i tako 10x. Na taj način dobijem laminat deb. 1,5mm na početku i širine ca. 9cm



Sve skupa ide u vakumsku vreču...



... i kad se smola stvrdne do kraja, treba taj laminat narezati tako da dobijem letvice širine 10mm.



Nastavak slijedi...  ;)


 

Odg: Atlantis SLOPE 2m

Reply #26
Karbonske trake lagano sam pobrusio te premazao sa Sikinim aktivatorom za pripremu gladkih površina, a remenjaču od balze sa preimerom 3N za porozne površine te zatim sve skupa zaljepio sa smjesom epoxi smole i pamučnih pahuljica.






 Zatim je slijedila izrada tuljaca za bajonete. Iste sam namotao od 3 sloja kevlarske tkanine te 1 sloja steklene tkanine. Sve skupa sam omotao sa abrajzom te učvrstio sa tankom, kontra okrenutom lepljivom trakom. Trenutno se sve skupa tempra na ca. 50 stupnjeva.




Odg: Atlantis SLOPE 2m

Reply #27
gotov proizvod... paše sve u 16  ;D


Odg: Atlantis SLOPE 2m

Reply #28
Brusim, režem, prilagođavam...  ???


Odg: Atlantis SLOPE 2m

Reply #29
Preko novogodisnjih blagdana nastalo je nesto fotodokumentacije prilikom nastavka projekta. Jezgre su sada konacno spremne za vakumiranje karbonske tkanine


Bajonete su spasane te pod zadanim kutem zaljepljene u "remenjače".



Sve skupa se omota u 50gr. staklenu tkaninu pod kutem vlakana 45st. Tkanina se predhodno fiksira sa ljepilom u spreju da ju je lakše prepojiti smolom a da se ujedno ne odmotava.



Remenjače se zatim uljepe u stirodurne jezgre sa PU-ljepilom. Lijepo se vidi kako je remenjača u korijenu dodatno omotana sa kevlarskim rovingom. Utor se zapuni sa trakom od balze.



Višak balze se odreže sa oštrim nožem. Utor je na strani zaštićen sa PIK trakom tako, da slučajno oštar nož ne promaši željeni pravac te zareže u samu jezgru.



Ovako mora izgledati utor nakon brušenja, da se kasnije na laminatu nebi pojavili neki neželjeni prelazi ili udubine ;)



Eventualne nepravilnosti nakon brušenja moraju se još dodatno zakitati sa laganim stirokitom, te ponovo pobrusiti.