Skip to main content

Topic: Mini dlg ''Kockica'' (Read 18526 times) previous topic - next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Mini dlg ''Kockica''

Paralelno se radi na nekoliko projekata, no ovaj me je toliko zaintrigirao da je prvi priveden kraju.
U suradnji sa 4TM i Srepflerom, osmišljen je ovaj zahvat. Od izbora profila, skaliranja nacrta, rezanja jezgri i idejnih rješenja.
Neću prikazati sve detalje gradnje nego samo najbitnije pozicije modela koje će možda nekome biti zanimljive u eventualnoj gradnji ili kao ideje koje smo mi iskoristili.
Rad sa kompozitnim materijalima je već dosta puta objavljivan, tako da se nećemo ponavljati.

Prva stvar koja je urađena je bio trup. Izrađen je kao kombinacija kevlara i karbona. Prednji dio (gondola) je izrađen laminacijom dva sloja kevlarskog platna a na strateškim mjestima ojačan trakama karbona.
Boom je karbonski, iskorišten od dijela ribičkog štapa.

Odg: Mini dlg ''Kockica''

Reply #1
Vert. i horz. su izrađeni od balze brušenjem u profil. Vakumirani su karbonskim papirom i upravo ta kombinacija se pokazala kao dobitna. Karbonski papir je jako lagan(10gr/m2) i ne dozvoljava kasnije vitoperenje balze.
Epoxy smola je sve to lijepo povezala i stvorila nepropusni sloj koji ne dozvoljava djelovanje vanjskih utjecaja.
Prednji dio gondole je dosta malen i trebalo je poprilično kombinirati izbor elektronike koja može stati unutra.
Model je zamišljen kao mini dlg sa eleronima ali u rudderless varijanti, dakle samo eleroni i horz.
U gondolu je dakle trebalo smjestiti tri serva, prijemnik i bateriju.

Odg: Mini dlg ''Kockica''

Reply #2
Krilo je izrađeno od stirodura vakuum tehnikom.
Na ovom modelu nema klasične ramenjače ali je ubačeno nešto, što je trebalo ojačati krilo na torzijsko opterećenje.
Sa gornje i donje strane krila su pažljivo urezani kanali i u njih ubačene karbonske šipkice promjera 1,5mm. Pozicionirane su sa malo 5 min. epoxyja.
Krajevi krila su ojačani sa karbonskim platnom. Preko svega toga je išlo 48 gr. staklo i i sve skupa izvakumirano.
Napadna ivica ojačana je sa malo karbonskog rovinga.

Odg: Mini dlg ''Kockica''

Reply #3
Jako lijepo i odlično za vidjeti.Malo sam ljubomoran kaj moj "Kivi" nije poletio :-\

Odg: Mini dlg ''Kockica''

Reply #4
Polako Mario! :)
Spoj dvije polovine krila odrađen je jednostavnim spajanjem trake karbonskog platna širine 40 mm.
Mjesto nalijeganja trake je dobro pobrušeno i nahrapavljeno tako da se karbon može dobro sjediniti sa jezgrama.
Sve je spojeno pod kutom 13°. Mini dlg modeli inače imaju taj kut od 26°ali obzirom na elerone stabilnost ovog modela postižemo na isti način kao i kod dlg-a punog raspona spuštanjem flaperona u cruise i thermal modu.
Servoi koji se nalaze u prednjem dijelu gondole spojeni su sa hornovima flaperona pomoću čelične žice.

Odg: Mini dlg ''Kockica''

Reply #5
Dalje na slikama vidimo poziciju ugrađenog pega i nešto što ću sad objasniti.
Naime radi se o izvedbi šarke kakve već dugo praktikujemo na našim modelima.
Posebno izrađenom profiliranom brusnom paknom Izvadimo utor za elerone. Zatim taj utor zapunimo silikonom. Višak silikona izvadimo pomoću štapića na čijem kraju se nalazi vata (štapići za uši).
Kasnije, kad se silikon osuši sasvim lijepo i čvrsto drži poziciju flaperona i glavnog krila.

Odg: Mini dlg ''Kockica''

Reply #6
Izgled glavnog krila i završen model:


Odg: Mini dlg ''Kockica''

Reply #8
Stvarno super,odličan let na videu,bravo :) .Ali opet sam ljubomoran :-\ .BTW:Model je prekrasanog i lijepo usklađenog dizajna,simpa mi je :P

Odg: Mini dlg ''Kockica''

Reply #9
Nećeš biti ljubomoran kad i ti kvalitetno sastaviš svoj model.
No njega ćeš sastaviti jedino ako budeš uvažavao savjete iskusnijih kolega na forumu. Ovo nemoj shvatiti kao nešto loše  ;) .

Odg: Mini dlg ''Kockica''

Reply #10
Nećeš biti ljubomoran kad i ti kvalitetno sastaviš svoj model.
No njega ćeš sastaviti jedino ako budeš uvažavao savjete iskusnijih kolega na forumu. Ovo nemoj shvatiti kao nešto loše  ;) .
Sve ok.Nego imam dvije polovice poklonjenog dlg krila od Nikole"nixa" tako da mi je u planu to pokrpati i spojiti pa da napravim jedno mini krilo za taj "mirtov" trup tj "Kivi"  :) .Valjda će letjeti.Staviti ću uskoro to na forum da vidite o ćemu se radi i poslušat ću sve vaše savjete,pogotovo o spajanju dvije polovice i koja ideja za to bi bila najbolja.Hvala :)

Odg: Mini dlg ''Kockica''

Reply #11
Evo to su ove dvije polovice koje svaka ima 600mm,naravno ja bi to još skratio tako da ima do recimo 800mm ukupno raspon.Koji kut (dihedral)da stavim ,od čega,koje ljepilo i hrpa ostalih pitanja,rupe itd.I da,krila imaju airleone i napravio bi isto ko i vi sa tri serva kontrole.Hvala unaprijed na pomoći,može i na PP da nezatrpavam rubriku sa svojim dlg-om.
[attachimg=1]