Skip to main content

Topic: Alien 5" (225) (Read 10948 times) previous topic - next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Alien 5" (225)

Pozdrav ekipi,




Kako sam najavio u svom predstavljanju u rubrici "Početnici" sklopit ću si jednog FPV racera i do sada je naručeno/kupljeno:
- Alien 5" 225 frame (u setu dolaze i elise s 3 kraka 5045 pa će možda trebati neke sa manjim "zahvatom")
- Racestar 2205 2300 PRO 2~5S motori
- Taranis Q X7 sa prijemnikom FySky XM Micro D16
- Holybro Kakute F4 AIO v1.3

- 30A DYS BLheli_S
- Eachine TX526 25/200/600mW sa 4dBi Mushroom antenom
- RunCam Micro Sparrow 16:9 (FOW 145)
- Eachine RC832 Boscam FPV receiver (Spojit ću ga na 7" monitor koji imam od prije za početak)
- Charger ISDT SC-608 150W
- Dinogy Graphene 2.0 1500 80C
- Propovi Cyclone T5046C par setova za "nek se nađe"



Na popisu al još nije naručeno:
- 4S 1500mAh 80C      //Kupljeno kod Zlatka//
/
- Charger + napajanje     //naručeno s ebay//
- Dilema 1: 20A ili 30A ESC?      //Dilema1 rješena-naručeni 30A DYS BLheli_S//
- Dilema 2: Dali ću pogriješiti ako uzmem Naze32 Rev6 Acro FC? (15€ je na HC pa si mislim da je prilika ali ako ima što bolje za koji € više poslušat ću;-)       //Dilema2 rješena- naručen Kakute F4 AIO//

- Drone Keeper (kit verzija koja se šalje bez baterije): http://www.nichemall.net/index.php?route=product/product&product_id=71
ili ruska verzija sa ebay-a koja se također šalje bez baterije: http://www.ebay.com/itm/Autonomous-Lost-Drone-Model-Buzzer-Plane-Finder-Alarm-RC-FPV-Racing-Quadcopter-/262909658778?hash=item3d36a3069a:g:tFsAAOSwDRxZr~QD





FPV varijanta "za početak" bi bila ovako nešto a jednog dana bi se možda poigrao sa nekim 3D rješenjem;-)
- Eachine-ROTG01-UVC-OTG-5_8G-150CH-Full-Channel-FPV-Receiver-For-Android-Mobile-Phone
- Eachine-TX02-Super-Mini-AIO-5_8G-40CH-200mW-VTX-600TVL-14-Cmos-FPV-Camera
- VR-BOX-2-Universal-Google-Cardboard-Virtual-Reality-3D-Glasses

//Odustao od sirotinjske varijante i ide Eachine TX526 25/200/600mW sa 8dBi Mushroom antenom i Dominator V3 ocale+ Eachine 058Pro diversity sa istom mushroom i 16dB patch antenom//


Gledao sam vaše filmiće i teško mi je pojmiti kako dobivate osjećaj za prolaz kroz uski prostor i osjećaj kolko ste blizu zemlji pri niskom letenju. Vjerojatno je odgovor "sati i sati letenja" ali ću morati s nekim pretresti tu tematiku uz pivu dve kada za to dođe vrijeme tj kada upogonim prvijenca;-))


Odg: Alien 5" (225)

Reply #1
Uzmi 30A, nije neka razlika u cijeni
Takodjer gledaj da su Blheli_S sa BB2 procesorom ili ako zelis ulozit vise onda da su Blheli_32


FC definitivno uzmi neki F4, F3 je staro cudo koje jos drzi cijenu
Takodjer razmisli da li zelis FC stand alone ili bi htio vise stvari u njemu (preporuka vise stvari kao recimo PDB pa da mozes ravno na njega spojiti reglere i da imas napajanje za VTX i kameru na njemu, i definitivno OSD integriran na FC) da izbjegnes guzvu koju ces dobiti sa dodatnom plocom PDBa

VTX i kamera definitivno uzmi odvojeno, ako zelis jeftino a dobro rjesenje ovo je zanimljiv bundle: Eachine VTX03 i runcam micro swift
https://www.banggood.com/RunCam-Micro-Swift-600TVL-2_1mm-or-2_3mm-IR-Blocked-1-or-3-CCD-FPV-Camera-PAL-or-NTSC-5_6g-p-1144546.html

Ili ako elis nes bolje onda vidi VTXove u kojem cjenovnom rangu trebas ;) a tako i kamere

Tko visoko leti, nisko pada
Nebo vodi :)


Odg: Alien 5" (225)

Reply #3
Tko visoko leti, nisko pada
Nebo vodi :)

Odg: Alien 5" (225)

Reply #4
To se tice ove fpv kombinacije preko ovog usb receivera zaboravi odmah u startu. Ima preveliko kasnjenje signala i nema smisla letjeti na to. Daj si radje uzmi neki google tipa ovoga


https://goo.gl/G5c2MJ
[/size][/color]
[/size]ona kamerica je ok, ja vozim micro na slicnoj[/color]


 

Odg: Alien 5" (225)

Reply #5
Jbatga. Onda cu zasad naruciti video transmitter i antenu a "gledalice" ce sacekati priliku.

Odg: Alien 5" (225)

Reply #6
pogledaj ovdje na oglasima, ima kutija dosta na prodaju
Tko visoko leti, nisko pada
Nebo vodi :)

Odg: Alien 5" (225)

Reply #7


Pregledo sam malo dostupne sadržaje o preporučenoj RunCam Micro Swift kameri i naručujem i nju. Dostupna je trenutno sa objektivom 2.3(150) stupnjeva). Na AE se da naručiti leće 2.1(165 stupnjeva) i 2.5(130 stupnjeva) za cca 8€.
Koliko je po vašem mišljenju stupnjeva idealno za leću za FPV Race kameru da bi se imalo najbolji osjećaj za prostor i prepreke?


*Gore u prvom postu "updejtam" stanje kako stižu savjeti i idu narudžbe kako bi bilo preglednije

Odg: Alien 5" (225)

Reply #8
na sve se covjek navikne  ;)
ja letim na FOV130 runcam Eagle 16:9, razmisljao sam uzet drugu lecu da povecam taj FOV ali su malo skupe pa mi je dobra i ova


Takodjer kad ces uzimati kameru i neke naocale baci pozornost da su i naocale i kamera u istom formatu 4:3 ili 16:9
mozes malo baciti oko na youtube sta ti je bolje pa vidi


Imas od runcama i micro sparrow kameru pa vidi koja je bolje, joshua bradwell ima dobar video gdje prikazuje slike sa te dvije kamere i jos par njih pa vidi kakva ti se slika vise svidja
Tko visoko leti, nisko pada
Nebo vodi :)

Odg: Alien 5" (225)

Reply #9
...idem probat otkazat swift i naručiti sparrow radi 16:9 formata.
Nisam pazio na format;-))


//Narudžba uspješno izmjenjena za Sparrow model preko BG Live Chat-a. Sad vidim da uz Swift nebi dobio kablić sa tipkama za podešavanje OSD-a dok uz Sparrow ide;-))
Kaže "Yvette" da tu promjenu neću vidjeti u statusu narudžbe ali da ne brinem jer će mi sigurno doći dobar "item"//


Hvala još jednom;-))

Odg: Alien 5" (225)

Reply #10
Odlicnoooo  :)
kazu ljudi da je 16:9 kao bolje, vise se vidi ruba ali mislim da je to ipak stb+var navike
nikad nisam letio sa 4:3 pa ne znam, ali meni je to preko naocala sve cudno, percepcija prostora i velicine drona u njemu je skroz iskrivljena :)
budes vidio
Tko visoko leti, nisko pada
Nebo vodi :)

Odg: Alien 5" (225)

Reply #11

Pliz pomoć ako može tko,Quad sastavljen i polemljen. Spojio sam ga na BF Configurator i preko njega vrti motore te ga mogu u "Receiver" tabu virtualno naginjati napred nazad (roll i pitch) i rotirati (Yaw)- po tome vidim da je stanica uparena sa prijemnikom i da je sve dobro polemljeno. Throttle status u Receiver tabu pokazuje pomake. AUX1 također. Podesio sam i ARM sigurnosni kut na 30 stupnjeva.
Problem je što neznam kako to sada "ARMati" da mi Throttle proradi. Probao sam držati Yaw/Throttle palicu dolje desno par sekundi ali se ništa ne dešava- ledica na FC stalno svjetli pri tome.

Vidim da nije memorirao taj kut od 30 st nego polje stoji prazno. Armanje sam sada stavio na prekidač SF/AUX1 i kada nagnem quad cca 30 stupnjeva počne migati plava ledica na FC. pod tim kutem ne reagira na Arm prekidač. Ako pak kvad stavim vodoravno onda se migajuća ledica ugasi kada prebacim Arm prekidač na stanici.
Na Throttle palicu motori i dalje ne reagiraju bez obzira na sve. U konfiguratoru se ne aktivira onaj Arm trokutić sa uskličnikom na vrhu bez obzira na prekidač. Failsafe znakić padobrana u konfiguratoru se aktivira kad isključim stanicu i ostaje aktivan sve dok ne uključim stanicu i ne dignem prekidač SF/AUX1. Po tome bi rekao da prekidač odradi svoje i da bi morao odraditi i ARManje (??).
Ako ne rješim do sjutra volio bih svratiti na pivu s nekim iz ZG voljnim da me izvede na pravi put;-)


Probao sam i "disejblati" Accelerometar ali ni tada se ne Arma.

Odg: Alien 5" (225)

Reply #12

Pliz pomoć ako može tko,Quad sastavljen i polemljen. Spojio sam ga na BF Configurator i preko njega vrti motore te ga mogu u "Receiver" tabu virtualno naginjati napred nazad (roll i pitch) i rotirati (Yaw)- po tome vidim da je stanica uparena sa prijemnikom i da je sve dobro polemljeno. Throttle status u Receiver tabu pokazuje pomake. AUX1 također. Podesio sam i ARM sigurnosni kut na 30 stupnjeva.
Problem je što neznam kako to sada "ARMati" da mi Throttle proradi. Probao sam držati Yaw/Throttle palicu dolje desno par sekundi ali se ništa ne dešava- ledica na FC stalno svjetli pri tome.

Vidim da nije memorirao taj kut od 30 st nego polje stoji prazno. Armanje sam sada stavio na prekidač SF/AUX1 i kada nagnem quad cca 30 stupnjeva počne migati plava ledica na FC. pod tim kutem ne reagira na Arm prekidač. Ako pak kvad stavim vodoravno onda se migajuća ledica ugasi kada prebacim Arm prekidač na stanici.
Na Throttle palicu motori i dalje ne reagiraju bez obzira na sve. U konfiguratoru se ne aktivira onaj Arm trokutić sa uskličnikom na vrhu bez obzira na prekidač. Failsafe znakić padobrana u konfiguratoru se aktivira kad isključim stanicu i ostaje aktivan sve dok ne uključim stanicu i ne dignem prekidač SF/AUX1. Po tome bi rekao da prekidač odradi svoje i da bi morao odraditi i ARManje (??).
Ako ne rješim do sjutra volio bih svratiti na pivu s nekim iz ZG voljnim da me izvede na pravi put;-)


Probao sam i "disejblati" Accelerometar ali ni tada se ne Arma.
Ak ne rijesis posalji reply sutra u jutro pa se dogovorimo ;)

Sent from my SM-G920F using Tapatalk

Tko visoko leti, nisko pada
Nebo vodi :)

Odg: Alien 5" (225)

Reply #13
Nisam uspio ???
Saljem ti br mob na PM pa nazovi kad ces moci ;)

Odg: Alien 5" (225)

Reply #14
Bilo je do krivo podesenog "Range-a" u BetaFlightu za Throttle pa se zato nije htio ARMati. Thx FreshRC ;)
Da mi srce bude na mjestu u boravku sam ga upravo digo 15cm i spustio pa cu sutra na obliznju livadu na probu (Nisam još upogonio VRX pa će proba biti "na liniji vidogleda". Probao sam setirati da se elise ne vrte kad je Throttle na min ali nisam uspio- valjda mora tako pa sam stavio 2%;-)


Od opisa slaganja cu samo napisati ono sto odstupa od "klasike":
- Kakute F4 AIO ima amortizirane senzore na flat kablu na nekoj vrsti spužvice pa se sam FC ne montira na gumice nego drito serafima na plocu sa par mm plasticnim odstojnikom. Kako ima sve integrirano mimo njega su samo prijemnik, kamera i VTX. Prijemnik i kamera su na njenih 5V a VTX na njenom B+ jer mu paše od 7~24V. FC izgleda vrlo kvalitetno a lemna mjesta su robusna i ljepo razmjestena pa nije problem polemiti (60W Weller i 3mm vrh)
- Kako nisam imao vremena istraživati gdje kupiti "silikonske" zice za spajanje konektora napajanja na ploču (U Avitehu nisu imali) otišo sam do Bauhausa i kupio metar kvalitetnog strujnog kabla 3x2,5mm2 za 20kn u kojem se nalaze "silikonske" žice- jedino što nije crvena i crna nego plava i crna (i žutozelena) pa kome zatreba da zna;-)
- Punjač uzeo ovaj za 29€ i radi odlično- na 1A punjenja na 4S skoro da i ne pali ventilator: https://www.ebay.com/itm/ISDT-SC-608-Smart-Battery-Balance-Charger-150W-8A-1-6S-Lipo-LiFe-Lilon-LiHv-NiMH/253159792275?ssPageName=STRK%3AMEBIDX%3AIT&_trksid=p2057872.m2749.l2649
- Stavio sam na napajanje i ESC-e 5 komada 470uF/25V lowESR elektrolite nek se nađe.
- Napravio sam par fotki sklapanja pa ih dignem ovih dana