Skip to main content

Poll

Podržavate li donošenje zakona o sustavima bespilotnih zrakoplova?

  • Za
    52 (55.3%)
  • Protiv
    42 (44.7%)

Total Members Voted: 89

Voting closed: February 27, 2015, 07:40:44 pm

Topic: Nacrt Pravilnika o sustavima bespilotnih zrakoplova (Read 249815 times) previous topic - next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

Odg: Nacrt Pravilnika o sustavima bespilotnih zrakoplova

Reply #795
Na zalost, tako je to s pravnim stvarima - svaki zakon pise se tako da se moze ili protumaciti na bar 2 (ali pozeljno je i vise) nacina, ili se pise nedorecen tako da ima sivu zonu za "provlacenje" ili kaznjavanje... Ili ga jednostavno pisu "strucnjaci" za ovo podrucje (navodnici su namjerno ;) ).


Mozes molim te sad ovdje postati linkove na Narodne novine? Jer bili su u tom drugom threadu, a tu ih sad nema (ili ne nalazim) :( Pardon - vidim da su postani...


I da - sto se tice snimanja, taj zakon nije promijenjen? To je pod DGU i cini mi se da je i dalje isto...


Odg: Nacrt Pravilnika o sustavima bespilotnih zrakoplova

Reply #796
OK. Procitao sam vise puta taj novi zakon i sve sto se toga tice na CCAA stranicama i mogu reci da mi je, svakim citanjem, sve manje i manje jasno sto sad sa sportskim FPV letenjem... Naime, sve je usredotoceno na "letacke operacije", a to, prema definiciji iz clanka 2, nije FPV. FPV je posebna kategorija koja se tek spominje u clanku 4 pod "sportsko letenje" sto je besmisleno jer i letacke operacije su vecinom FPV, a to se uopce ne spominje (!), a, dodatno, sportsko FPV letenje je jos i nevezano uz ostale clanke (ili ja nisam skuzio). A na CCAA stranicama je PDF koji fino rasclanjuje sportsko letenje i letacke operacije (http://www.ccaa.hr/download/documents/read/sazeti-prikaz-zahtjeva-za-letenje-sustavima-bespilotnih-zrakoplova_3225) , ali ne spominje FPV niti 250g granicu koju zakon spominje, ali samo za letacke operacije (!)

Ili ja nis' ne kuzim...  :(

Moze li netko sazeti i pojasniti sad nova pravila konkretno za FPV i hobi/sportsko letenje?

Odg: Nacrt Pravilnika o sustavima bespilotnih zrakoplova

Reply #797
Čanak 2....
( 5 ) let izvan vidnog polja (BVLOS –  beyond visual line of sight): izvođenje leta sustavom bespilotnog zrakoplova pri čemu pilot koji upravlja na daljinu (u daljnjem tekstu: pilot na daljinu) nije u vizualnom kontaktu s bespilotnim zrakoplovom,

...
( 8 ) način rada prikazom pogleda iz bespilotnog zrakoplova (FPV –  first person view): izvođenje leta bespilotnim zrakoplovom kada pilot na daljinu upravlja bespilotnim zrakoplovom preko kamere instalirane na njemu,

...
( 16 ) pilot koji upravlja na daljinu: fizička osoba odgovorna za sigurno upravljanje letom bespilotnog zrakoplova koja upravlja njegovim komandama leta, bilo ručno ili, kada bespilotni zrakoplov leti na automatiziran način, praćenjem njegova pravca letenja uz mogućnost intervencije i promjene pravca u svakom trenutku. U smislu odredaba Zakona o zračnom prometu, pilot na daljinu se smatra zapovjednikom zrakoplova,


Znači "pilot na daljinu" može i ne mora koristiti FPV.
Može se isprogramirati autonomna misija i stvar poslati samu da odradi posao, bez FPV-a.
Ove pak klase izvođenja letačkih operacija (I, II, III, IV i A, B, C, D) su sada skroz izbačene i ima samo definicija naseljeno ili nenaseljeno područje, a letenje u njima je drefinirano operativnom masom (OM) BPL-e i njenom brzinom.
...
(9) naseljeno područje: područje koje je primarno namijenjeno za stanovanje, poslovanje, rekreaciju ili okupljanja, na kojem se nalaze stambene zgrade, kuće, škole, uredi, sportski tereni, parkovi i sl.,
...
(11) nenaseljeno područje: područje koje nije naseljeno područje, a u kojem je, osim pilota na daljinu i osoba koje sudjeluju u izvođenju leta, dopušten samo povremeni prolazak bez zadržavanja ljudi (biciklisti, šetači i sl.),

Dakle sportsko letenje sa FPV (bez snimanja) sa BPL-om OM-e od 0 do 900g i brzine do 19m/s (68.4km/h) po meni ne traži nikakvu prijavu, registraciju i sl. papirologije itd.

Odg: Nacrt Pravilnika o sustavima bespilotnih zrakoplova

Reply #798
OK - ali tablica se odnosi na letacke operacije, a ne na sportsko i hobby letenje - i to je upravo ono sto mi nije jasno. A CCAA je jasno razgranicila sportsko letenje od letackih operacija u PDFu ciji sam link dao.


Dakle, izgleda da za sportsko letenje (FPV ili ne FPV) samo je definirana lokacija (nenaseljeno podrucje i klase podrucja prema CCAA PDFu), udaljenost od ljudi (valjda ljudi u prolazu s obzirom da je dozvoljeno letjeti samo u nenaseljenom podrucju ;) ) i nista vise - dakle bez obzira na tezinu, brzinu itd. + i ne trebaju papiri, ali i dalje se moraju imati dozvole za frekvenciju (prema informacijama iz CCAA PDFa)... Snimanje je i dalje zabranjeno bez gomile egzibicija s DGU (tu ocito nema promjena - dakle, samo FPV bez DVRa ;) )


Inace, vec sam komentirao - po novom dakle ni s tiny whoopom ne smijemo u park jer park je naseljeno podrucje :(

Odg: Nacrt Pravilnika o sustavima bespilotnih zrakoplova

Reply #799
Pa tako glasi izvod iz pravilnika
(2) Kada se bespilotni zrakoplov koristi za potrebe rekreacije i sporta dopušteno je:
a) izvođenje leta koristeći prikaz pogleda iz bespilotnog zrakoplova (FPV – first person view),
b) letenje samo u nenaseljenom području, i
c) iznimno od stavka 1. točke b. ovoga članka, letenje na visini većoj od 120 m iznad tla.(ODOBRENO DO 300m)
(3) Bespilotnim zrakoplovom nije dopušteno:
a) prevoziti opasnu robu, teret, ljude i životinje,
b) izbacivanje predmeta tijekom leta, i
c) letenje iznad skupine ljudi.

Poslano sa mog WAS-LX1 koristeći Tapatalk

Sve više znan a sve manje mogu

Odg: Nacrt Pravilnika o sustavima bespilotnih zrakoplova

Reply #800
možeš snimat do mile volje al ne smiješ objavljivat[emoji16]

Poslano sa mog WAS-LX1 koristeći Tapatalk

Sve više znan a sve manje mogu

Odg: Nacrt Pravilnika o sustavima bespilotnih zrakoplova

Reply #801
A CCAA je jasno razgranicila sportsko letenje od letackih operacija u PDFu ciji sam link...
Htjedoh reći između ostaloga da taj dokument barata pojmovima iz pravilnika koji više ne vrijedi, pa stoga mislim da više nije relevantan uopće.Kada će to maknuti ili promijeniti ne znam.

Odg: Nacrt Pravilnika o sustavima bespilotnih zrakoplova

Reply #802

Pa tako glasi izvod iz pravilnika(2) Kada se bespilotni zrakoplov koristi za potrebe rekreacije i sporta dopušteno je:a) izvođenje leta koristeći prikaz pogleda iz bespilotnog zrakoplova (FPV – first person view),b) letenje samo u nenaseljenom području, ic) iznimno od stavka 1. točke b. ovoga članka, letenje na visini većoj od 120 m iznad tla.(ODOBRENO DO 300m) (3) Bespilotnim zrakoplovom nije dopušteno:a) prevoziti opasnu robu, teret, ljude i životinje,b) izbacivanje predmeta tijekom leta, ic) letenje iznad skupine ljudi.Poslano sa mog WAS-LX1 koristeći Tapatalk


OK - znaci, to bi bio jedini set pravila, ocito - za sportsko i hobby letenje ni tezina, ni brzina vise nisu relevantni. Ali da je sad postrozeno - je. Jer ovo znaci nista od letenja ni u parkovima ni na igralisitma ni na stadionima - i s nicim na takvim mjestima - cak ni s igrackom kakva je tiny whoop :( Bezveze :(


možeš snimat do mile volje al ne smiješ objavljivat[emoji16]Poslano sa mog WAS-LX1 koristeći Tapatalk


Hm... Cini mi se da po trenutnom zakonu ne smijes snimati uopce bez njihovih papira - bez obzira na to sto ces s tim kasnije... Ali sad vise nisam siguran niti mi se provjerava jer taj zakon je notorna glupost s obzirom na Google i njegove satelitske snimke i cinjenicu da DGU nema mehanizme kaznjavanja... (prema zadnjim informacijama kojih se sjecam iz ovog threada)


A CCAA je jasno razgranicila sportsko letenje od letackih operacija u PDFu ciji sam link...
Htjedoh reći između ostaloga da taj dokument barata pojmovima iz pravilnika koji više ne vrijedi, pa stoga mislim da više nije relevantan uopće.Kada će to maknuti ili promijeniti ne znam.


Da - ocito nije uskladjeno... :(

Odg: Nacrt Pravilnika o sustavima bespilotnih zrakoplova

Reply #803
Ovako u subotu 15.12.  sam baš sudjelovao u radionici na FESB-u u Splitu baš po ovim pitanjima. Agencija i kontrola leta su suglasni da treba imati pravila leta isto kako postoje i pravila u cestovnom prometu. Sa druge strane ponavljam što se tiće hobista sve je jasno. Što se tiće komercijalista razgraničeno je operater /pravna ili fizička osoba vlasnik "drona" i pilot/ može biti i nemora vlasnik drona.
U tijeku je trenutno usaglašavanje sa EU regulativama gdje će svaki grad/općina definirati zone leta. Od isključivo zabranjeno do slobodno, a kako stvari stoje to će biti vrlo brzo.(kako kontrolirat turiste)

Poslano sa mog WAS-LX1 koristeći Tapatalk

Sve više znan a sve manje mogu

Odg: Nacrt Pravilnika o sustavima bespilotnih zrakoplova

Reply #804
e a ona boljka snimanja i objavljivanja svatko tko sad ima djecu u školi mislim da je barem pet puta potpisa/ili nije  suglasnost za objavljivanje slika djece na priredbama, izletima i sl. Pa što se čudimo za nešto gdje bi se snimalo  razno razna događanja i skupovi. To pravo isključivo ima MUP, pogotovo na stadionima.

Poslano sa mog WAS-LX1 koristeći Tapatalk

Sve više znan a sve manje mogu

Odg: Nacrt Pravilnika o sustavima bespilotnih zrakoplova

Reply #805
Idem sad rezimirati: znaci, sportsko letenje onda ovako kako si citirao zakon u postu:


(2) Kada se bespilotni zrakoplov koristi za potrebe rekreacije i sporta dopušteno je:
a) izvođenje leta koristeći prikaz pogleda iz bespilotnog zrakoplova (FPV – first person view),
b) letenje samo u nenaseljenom području, i
c) iznimno od stavka 1. točke b. ovoga članka, letenje na visini većoj od 120 m iznad tla.(ODOBRENO DO 300m)
(3) Bespilotnim zrakoplovom nije dopušteno:
a) prevoziti opasnu robu, teret, ljude i životinje,
b) izbacivanje predmeta tijekom leta, i
c) letenje iznad skupine ljudi.

A dok "lokalne samouprave" ne odrede mjesta (a to bi moglo biti mozda nikad kod mene  :-[ ) samo u tzv. nenaseljenom podrucju (znaci, ne smijem ni u svom dvoristu :( ) sto sad rigorozno ogranicava cak i koristenje quadcoptera igracki koje se mogu kupiti skoro u svakom ducanu...

Sto se tice snimanja - u pravu si za djecu, ljude itd. - ali DGU ne dozvoljava nista - ni praznu livadu. Dakle, cak ni iznad prazne livade iz quada se ne smije snimati, a niti snimka objaviti bez njihove procedure...

I da - sto je s letom po mraku? Za sportsko letenje ne pise nista (samo za letacke operacije se spominje...)...

Odg: Nacrt Pravilnika o sustavima bespilotnih zrakoplova

Reply #806
Ti argento vec godinama samo filozfiras umjesto da letis. Kru ti jebem..em letis te ficleke, em bar tamo kod tebe u radijusu od 20 kilometara, imas spotova da mozes dozivtno svaki dan letit na drugom mjestu.  :D


Odg: Nacrt Pravilnika o sustavima bespilotnih zrakoplova

Reply #807
Evo mi u klubu imamo jednog quada "parrota" baš ću probat od registracije do prijave letačke operacije pa do objave snimki.
Probat ću vas izvjestiti o svemu gdje što i koliko će to trajat.

Poslano sa mog WAS-LX1 koristeći Tapatalk

Sve više znan a sve manje mogu

Odg: Nacrt Pravilnika o sustavima bespilotnih zrakoplova

Reply #808
Ti argento vec godinama samo filozfiras umjesto da letis. Kru ti jebem..em letis te ficleke, em bar tamo kod tebe u radijusu od 20 kilometara, imas spotova da mozes dozivtno svaki dan letit na drugom mjestu.  :D

*ebi ga - ma znas mene  :D  komplikacija is maj midl nejm  ;D

A sto se ficleka tice - napravio sam 2 brushlessa - 2" i 3" - zakon su, ali iz nekog razloga, vise volim brushed i ta dva samo skupljaju prasinu... Ne mogu to objasnit', ali nekako mi je veci izazov probati izvesti svasta na necemu sto, teoretski, ne moze izvesti nista  :)


Evo mi u klubu imamo jednog quada "parrota" baš ću probat od registracije do prijave letačke operacije pa do objave snimki.Probat ću vas izvjestiti o svemu gdje što i koliko će to trajat.Poslano sa mog WAS-LX1 koristeći Tapatalk

Ovo ce biti zanimljivo pratiti  :)

Odg: Nacrt Pravilnika o sustavima bespilotnih zrakoplova

Reply #809
Što se tiče DGU morate imati otvoren obrt ili d.o.o(NKD-42 ili tu negdje). Prema zakonima CCAA i HKZP se drže ovako imaš npr DJI Phantom(ili bilo koji sličan dron,sam sam vlasnik Phantoma) ako si ga registrirao na AMC portalu i u CCAA onda ti ne kršiš njihove zakone i njih ne zanima DGU. Otprilike ovako ja imam DJI PHANTOM 4pro  i ako sam registriaran u CCAA mene CCAA nemože kazniti može me samo kazniti DGU jer sam snimao a nisam izvadio 15 dana ranije dozvolu i nemam registrirano obrt(NKD-42). Ako nemaš obrt ne možeš na legalan način raditi snimanja i objavljivati snimke što 99%(amateri i profesionalni) ljudi radi jer sumnjam da će ti neki agent od DGU prići i naplatiti kaznu(jedino će ti prići znatiželjni ljudi ili policajac,ali ni policajac ti nemože ništa jer CCAA je iznad policije).Naravno da će ti policija spustiti dron ako ugrožavaš sigurnost.


Novost: Prije nekoliko dana kontakitrao sam DGU-u i rekli su mi planiraju promijeniti uredbu o snimanju (napokon).



Izvor:poslani e-mail-ovi DGU-u i CCAA.
Zašto jednostavno,kad može komplicirano hehe.