Skip to main content

Topic: DLG -i (Read 26222 times) previous topic - next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Odg: DLG -i

Reply #15
Najs! Sad treba vježbat malo, budeš kad tad skuzio termiku pa budeš po svuda :-\

Spektrum dx7s i razni modelčeki

Odg: DLG -i

Reply #16
Dečki kakvi su uvjeti najperspektivniji za glidanje?
Gotovo svaki dan od kad je dosao barem 15 minuta - pol sata bacakam. Dobivam feelin za osjećaj [emoji23] pa me zanima malo vasih životnih iskustava, da ne ucim samo od Mrs Google...

Odg: DLG -i

Reply #17
Prvo, jedna napomena!!!
Za mini dlg moraš uspostaviti dva mod-a.
Prvi mod je izbačaj a drugi je glajd, thermal, cruising ili kako god.
U svakom slučaju caka je u poziciji horizontalca. Za izbačaj namještaš horzić da ti odgovara kut pod kojim voliš da postigneš najoptimalniju putanju. To ti je ujedno i prvi mod.
Drugi mod pretpostavlja položaj horzića malo prema dolje, onako da bude granična pozicija CG-a jer na taj način se najbolje čita eventualna termika.
 Sve to je najbolje regulirati namajnje dvopolnim kip prekidačem na stanici.
Za traženje termike su napisani cijeli elaborati, tipa praćenje ptica, toplo-hladni zrak, isparenje jutarnje rose, topli krovovi....
U svakom slučaju ja bih to komparirao sa ribolovom, što si češće na vodi veća je vjerojatnoća da ćeš uloviti ribu.
Ponekad čak i po sniježnim uvjetima kad je bilo sunčano, uhvatilo se puno lijepe termike.
Sretno!!!

Odg: DLG -i

Reply #18
Aha, to sam na YT ubro sa modovima. I ovih 30ak bacanja koje sam do sada napravio mi pokazuju da ima smisla.
Kad bacam mi horizontalac treba biti malo dolje jer ljepse od gore i malo naprijed i kad izgubi energiju fino se izravna. Ako je previse gore ide okomito u zrak i kad dode na vrh ne pređe krivuljom u ravno vec izgubi 2-3 metra visine dok ne ulovim glide. Tako da bum nekaj po tom pitanju skombiniral.
Vezano za uvjete sam mislio ono dali je neko doba dana ili godine top sezona, dali iznad oranice ili livade, drveča ili čega. Dali je bolje da ima vjetra ili nema...
I da, to me zanimalo, kak znate kad je batka pri kraju?!??

Odg: DLG -i

Reply #19
Paa, recimo da termike ima gotovo cijele godine. Top sezona bi bila upravo proljeće do sredine ljeta mada nije 100% uvjet. To je relativno.
Najbolje je kada se dešava lagani porast dnevne temperature, dakle jutro kada se dešava isparenje rose.
Što se tiče batke, osobno moje zapažanje je da se kontrolne površine počinju nekontrolirano trzati prilikom letenja, jer naravno svi servoi imaju svoj radni i ''paradni'' napon  :D [size=78%].

[/size]

Nije naravno dobro ni previše isisati bateriju. Može se ona oživjeti i oporaviti ali to je uvijek lutrija.Najbolje se opskrbiti sa nekoliko batki i svakih pola sata leta promijeniti je. Naravno i to ovisi o ''mAh-ovima''.

Odg: DLG -i

Reply #20
A takoooo... oukei. Hvala na savjetima!

Odg: DLG -i

Reply #21
Ja sam ti to podesio po PS-u sa launch, zoom i ostalim flight modovima i radi odlično. Istina nisam od ljetos letio ali počeli su me svrbiti prsti. Problem mi je sto se moram voziti 20km do prve pristojne livade a vremena jako malo  :( .
A da je zarazno, je  ;)
Starenje je neizbježno ali zato odrastanje nije

Odg: DLG -i

Reply #22
Aaaa DDark znaci kad sam na GO ti i ja radimo piruete a Bodula nas snima sa Mavicom! Tamo iza Zemunika ima lijepih perspektivnih livada!

Odg: DLG -i

Reply #23
Iza Zemunika su nam livade za ostati bez glave, u ona polja nije bas pametno ići. Jedini lipi tereni su prema Ninskim stanovima di smo se nekad okupljali.
Starenje je neizbježno ali zato odrastanje nije

Odg: DLG -i

Reply #24
Aaaaa mislis da su minirana? Okej okej, kamo kaze lokalna ekipa, tamo idemo!

Odg: DLG -i

Reply #25
Čujemo se kad budeš u ZD
Starenje je neizbježno ali zato odrastanje nije

Odg: DLG -i

Reply #26
Normalno!

Odg: DLG -i

Reply #27
Kako sam i ja ponosni vlasnik jednog ovakvog Željinog uratka: http://www.flyfreak.net/jedrilice/dlg-w-'zeljo'/msg221319/#msg221319
rekao bi par riječi: HK se već nekoliko godina trudi ponuditi jeftin a dobar mini DLG raspona oko 1 m. Sudeći po postovima , a i slikama to mu još nije uspjelo jer za sve što su ponudili već se na slikama vide očite noob greške.
Jedini način  da to isprave je da počnu naručivati ovakve modele od Flyfreakusera :-)  Ili da ponude Elf-a, ali to onda više nije jeftin model!

Vezano za uvjete sam mislio ono dali je neko doba dana ili godine top sezona, dali iznad oranice ili livade, drveća ili čega. Dali je bolje da ima vjetra ili nema...
I da, to me zanimalo, kak znate kad je batka pri kraju?!??
Letenje sa iskorištavanjem termike pretpostsavlja da je model dobro uregliran i da ga dobro poznaješ, jer inaće bez te "simbioze" rezultat će biti slabašan.
Sama po sebi termika i jeste vjetar, ali sa izraženom vertikalnom komponentom koja nastaje zbog nejednakog zagrijavanja tla od Sunca.
Dakle razlike u boji tla, osunčanosti, vlazi ,daju vertikalne struje zraka. Svježe uzorana njiva uz rub prema travi, livada uz rub šume ,drveta ugl. bilo kakva razlika svjetlo/tamno , hladno/toplo, cesta koja sijeće nasip..sve su to standardna mjesta gdje počinje nastajati termički balon.
Dag, ti si lovac i razumjeti ćeš: ako primjetiš pticu grabljivicu, recimo škanjca kako leti u krug i ne maše krilima, pri tome ne gubi visinu ili je čak dobiva, to je -bingo ! Samo ptica je daleko...no znak da postoji termika u blizini je dovoljan da znaš da je dan povoljan !

Za baterije  je rješenje telemetrija, danas možeš dobiti jeftine prijemnike sa takvom opcijom, izmjeriš pri kojem naponu počinje trzati, dodaš par decimala sigurnosti i pri toj razini  napona namjestiš alarm.

Želim ti puno adrenalinskih letova sa mini DLG-om !

Damir

Odg: DLG -i

Reply #28
Dag, nema druge nego da povedeš Diogena da nam održi par sati školice za poletarce :)
Starenje je neizbježno ali zato odrastanje nije

Odg: DLG -i

Reply #29
Mogli bi se on, Flyfreakuser i jos par njih zaletit do Zadra ovo ljeto na pivicu i bacakanje...