Skip to main content

Topic: Servo jitter/chatter (Read 2945 times) previous topic - next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Servo jitter/chatter

Pozdrav svima.

Molim za pomoć/savjet. Sastavio sam i ugradio na avion PAN/TILT nosač za kameru.
Sa nosačem sam dobio dva analogna "no name" 11g serva (plastični zupčanici). Imao sam doma i nekoliko Turnigy XGD-11MB digitalnih serva (sa metalnim zupčanicima).
E sad, bez obira koje servo-e ugradio (analogne ili digitalne) i bez obzira spojio li serva na FrSky prijemnik (X4R/X8R) ili na servo tester javlja, mi se "chatter" (ne znam hrvatsku riječ za ovaj "fenomen").
Uglavnom, bilo kod pomicanja serva ili mirovanja u "nultom" položaju, oba serva "drhte".
Kamera nije bila spojena na video transmitter, ali je bio upaljen WiFi na kameri.
Pokušao sam i prijemnik i servo tester napajati i preko ESC-a i preko baterije, ali je rezultat uvijek isti: serva "drhte" i pomicanje kamerice nije fluidno nego drhtavo.

Na žalost nemam doma feritne prstenove, pa ne mogu probati da li bi pomoglo.
Vidio sam u FPV bulidnig postovima od kolege dare kako on koristi feritne prstenove.
Ne znam je li to zbog duljine žica (meni su serva prilikom testiranja bila relativno blizu prijemmniku, možda je to problem?) između serva i prijemnika, ili je općenito dobro na servo lead staviti feritni prsten.

Ako se netko susreo sa ovime i ima neka iskustva, cijenio bih pomoć/savjet.
Pokušao sam potražiti po internetu, ali se na youtube-u uglavnom vrte filmići o problemu, ali ne i o rješenju problema...

Hvala i pozdrav,
Darko