Skip to main content

Topic: Pravilnik o sustavima bespilotnih zrakoplova (Read 80523 times) previous topic - next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Odg: Pravilnik o sustavima bespilotnih zrakoplova

Reply #240
CE ili ne CE, ali popis dokumentacije koja je potrebna za letenje ukljucuje te dvije dozvole tj. jednu ako se ne koristi FPV (nemam sad link na taj popis... moram potraziti...). Tako da ja samo ponavljam sto kazu "nadlezni". Zapravo, tako je bilo do prije nekoliko mjeseci kad smo gledali taj popis... Ne znam uopce da li to jos vrijedi i je li se sto promijenilo...

Odg: Pravilnik o sustavima bespilotnih zrakoplova

Reply #241
Kad ti stignes letit od silnog čitanja hrvatskih zakona? Jel te ikad itko što pitao na livadi? Smiješ uopće poletit, jesi uspio nać :D

Odg: Pravilnik o sustavima bespilotnih zrakoplova

Reply #242
Ma ne citam ja vise nis' - isprintao sam sve sto treba i u torbi je. A letim samo <79J za sad i to tamo gdje nema nikog...
Ali spremam se sloziti jedan brushless tako da cu morati onda popunjavati i onaj UAS obrazac  ::) .

Inace, nasao sam PM - jedan od letaca ovdje mi je zapravo preporucio da se skinu dozvole od HAKOMa tako da nisam uopce siguran da li to treba ili ne, al' nek se nadje...
Ovo:

http://www.hakom.hr/UserDocsImages/op%C4%87e%20dozvole%20prosinac%202009.g/Opca_dozvola_92.pdf
http://www.hakom.hr/UserDocsImages/op%C4%87e%20dozvole%20prosinac%202009.g/Opca_dozvola_16.pdf


Uglavnom, boli me briga - ja isprintao pa ak' me netko nesto pita, eto im  ;) .


Odg: Pravilnik o sustavima bespilotnih zrakoplova

Reply #244
Lijepo  :)
Ja to radim s whoopom i svojim klincima  :)  Zeni ne smijem  ::)


Inace, ovi split-s okreti... dovraga - to nikako ne mogu savladati... jednostavno ne kuzim kako se to radi  :(  (mislim, teorija mi je jasna, ali to ne lici ninasta kad probam)

Odg: Pravilnik o sustavima bespilotnih zrakoplova

Reply #245
Ovo je brushless micro, whoop je slab za ovakve manevre :-\

Odg: Pravilnik o sustavima bespilotnih zrakoplova

Reply #246
Ma nije preslab. Brushed 7x16 (ili jos bolje 7x20 ili 8mm) motori s 19000kv i 3 blade propeleri i to moze cak raditi i diving. Bez ikakvih problema!
A tek kad skinem duct zastitu i stavim veci frame i propelere, u kombinaciji s npr 300mAh 45C/90C 1S baterijama - to je bolesno brzo (za brushed) i reagira bez problema  - power loops, brza kocenja, flipovi, rollovi, "stajanje naopako" (inercija je odlicna), diving... sve ide za 5! I split-s je izvediv - samo sto ga ja ne znam izvesti - kod mene izgleda kao malo sam naopako pa malo na stranu pa ni vam' ni tam'  :-[  Nikako da to savladam - uopce ne mogu pokopcati sto i kako da dobijem taj efekt...  :-[  Al' to je druga tema...

Odg: Pravilnik o sustavima bespilotnih zrakoplova

Reply #247
Probaj koristiti suprotni yaw, znaci ako rolas ulijevo lagano yawas udesno (ali to vrijedi za vece kuteve kamere - sto vise kuta kamera vise je potrebno yaw koristiti kako bi roll ostao aksijalan). Sumnjam da te to muci na whoopu :P

Odg: Pravilnik o sustavima bespilotnih zrakoplova

Reply #248
Mene muci split-s... Roll sa suprotnim yawom (tzv koordinirani roll - "centrirani" roll u letu) znam - to mi ide... Ali split-s je roll do pola pa flip do pola (bar kako kazu tutoriali)  - ali kad to probam, totalno se pogubim i ne znam vise sto je gore/dolje itd. Bez obzira da li napravim koordinirani roll ili ne. Inace, "agresivni" brzi 180 okret (po horizontali) mi ide bez problema - ali cim probam gore pa okrenuti se "s" metodom, ode sve u kaos!
Mislim, ovdje trebam napraviti manevar dok sam naopacke i to sve mi ode slampavo i ne lici ninasta ako se ne srusim jer ne znam kud i sto... Nije do whoopa - ne ide mi ni u simulatoru...  :-[ 


Inace, ne vozim inductrix whoop vec custom verziju BWHOOP boarda sa 7mm 19000kv motorima i  silverwareom koja je dovoljno jaka i ima agresivne PIDove pa moze sve sto i prosjecni micro brushless (ne mini! - micro! da ne bude zabune :) )  ako nema vjetra, naravno  8)  . A verzija na boss frameu s H8 propelerima je bolesna... vidi malo kako takve male brushed quadove voze po youtubeu - user notfastenough koji je i kreirao boss frame ima par videa za ne vjerovati (ne mogu linkati jer sam na poslu i ne radi youtube u radno vrijeme.. ehm :-X )... Mislim da nikad necu dostici taj nivo ::)

Odg: Pravilnik o sustavima bespilotnih zrakoplova

Reply #249
Tvoj problem sa split S-om je taj sto radis obje komande odjednom, gotovo sam siguran.


Znaci prvo roll pa onda pitch, ne zajedno i ne odjednom.

Odg: Pravilnik o sustavima bespilotnih zrakoplova

Reply #250
Hm. Da. Tu imas pravo - gledajuci video tutoriale, upravo mi se i cini da treba ici odjednom i kuzim da ne ide jer se onda srusim obavezno... A kad idem odvojeno, izgubim orjentaciju ako probam "glatko" ih spojiti (ono, kad sam naopako i odmah krenem u flip, obicno vise ne znam gdje sam i dok se snadjem, srusim se). Ako idem fazu po fazu, onda to izgleda kao roll pa flip, a ne kao glatki okret... Ocito je do mojih prstiju i smotanosti...  ::)


A nis'... trebam vjezbati, ocito  8)


Odg: Pravilnik o sustavima bespilotnih zrakoplova

Reply #252
Interesantno stivo...
Sve ispod 250g bi po tom zakonu bilo izuzeto - znaci, zakon ne bi vrijedio za mikro quadove, pa cak i neki laksi mini bi bili ocito izuzeti (ako sam dobro shvatio)...
A za ostalo, sto problema....

Odg: Pravilnik o sustavima bespilotnih zrakoplova

Reply #253
Nekad smo radili kartonske avione koji bi sada bili zabranjeni  ???

Odg: Pravilnik o sustavima bespilotnih zrakoplova

Reply #254
Jel moze netko pomoci onako ukratko o dozvoli za letenje u zoni A i B. Dron samogradnja 3.5kg. Koja je procedura ???
Long range F450(30min,6km), Arial Tarot octacopter(30min, 4K gimbal), Solar wing(unlimit solar flight and 4g arduino range with no limits)