Skip to main content

Topic: Pravilnik o sustavima bespilotnih zrakoplova (Read 80557 times) previous topic - next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Odg: Pravilnik o sustavima bespilotnih zrakoplova

Reply #15
Molim, ako netko ima volje napisati opširnije, kako je protekla radionica u Agenciji.



Odg: Pravilnik o sustavima bespilotnih zrakoplova

Reply #18
I upravo takvi "hebu" sve one sta se drze sigurnosnih regulativa i koji postuju sigurnost drugih ljudi i imovine.
Upravo zbog idiota se i rade zakoni a ne zbog nas savjesnih i ozbiljnih aeromodelara svih vrsta i dobi.
Jedino sta moja malenkost smatra da bi trebalo bit vazno je to da se hobi letacima i snimacima iz zraka ne zakomplicira zivot do ludila samo zato sta bi u nedjelju isli napravit jedan mali "djir" svojom letjelicom, jer tko ce ic letit iz zabave 20 minuta tjedno ako treba prije toga napraviti puste prijave, traziti dozvole i izvojevat raznorazne dokumente! Zakone treba jasno razdjelit od aeromodelara i onih koje ovaj hobi koriste u svrhu nekog "biznisa" a sto se tice sigurnosnih aspekata, boze moj, naravno da ih svatko treba postovat. Mislim da je prijedlog ovog zakona bespotrebno kompliciranje. Sve se moglo puno jednostavnije uredit.
3 x rc helikopter :P

Odg: Pravilnik o sustavima bespilotnih zrakoplova

Reply #19
Majka Rusija je odvijek imala suficit žešćih debila, pa tako ni ovo područje nije razlika.
Još jedan video od tog lika u kojemu je na model zakvačio nož, pa letucka po kvartu. ::)

https://www.youtube.com/watch?v=EKABz3OLKYU

Odg: Pravilnik o sustavima bespilotnih zrakoplova

Reply #20
I upravo takvi "hebu" sve one sta se drze sigurnosnih regulativa i koji postuju sigurnost drugih ljudi i imovine.
Upravo zbog idiota se i rade zakoni a ne zbog nas savjesnih i ozbiljnih aeromodelara svih vrsta i dobi.
Jedino sta moja malenkost smatra da bi trebalo bit vazno je to da se hobi letacima i snimacima iz zraka ne zakomplicira zivot do ludila samo zato sta bi u nedjelju isli napravit jedan mali "djir" svojom letjelicom, jer tko ce ic letit iz zabave 20 minuta tjedno ako treba prije toga napraviti puste prijave, traziti dozvole i izvojevat raznorazne dokumente! Zakone treba jasno razdjelit od aeromodelara i onih koje ovaj hobi koriste u svrhu nekog "biznisa" a sto se tice sigurnosnih aspekata, boze moj, naravno da ih svatko treba postovat. Mislim da je prijedlog ovog zakona bespotrebno kompliciranje. Sve se moglo puno jednostavnije uredit.

budalu zakon nece sprijeciti a samo ce zakomplicirati zivot svima ostalima, neovisno jesu li profici ili amateri ... zakon treba biti jednostavan i sluziti da olaksa suzivot korisnicima zracnog prostora i onima ispod njih, a ne da bude sam sebi svrha tj da se stavi nesto u zakon samo zato da se napravi neki zakon ... jel ima neki zakon koji posebno propisuje nabacivanje s kamenjem po igralistu ?? pa cemu sad komplicirati sa nekim zabranama i propisima koje su sami sebi svrha ... zamislimo samo paralelu sa Zakonom o sigurnosti prometa na cestama ... i da nema jasno definiranih prometnih traka na nekoj cesti bio bi kaos, ili da su semafori samo ukras na cesti ... a pijanoj budali zakon tu ne koristi, ali dok se normalni ponasaju u skladu s nekim pravilima ponasanja svima je lakse ?? jel se slazemo oko toga ?? dakle ne zakon za budale nego logican i koristan zakon ...

evo americke ideje:
 Micro drone pilots would remain subject to regulation with 5 simple rules:
    fly below 400 feet above ground level;
    fly no faster than 40 knots;
    fly within visual line of sight;
    fly only during daylight hours; and
    stay at least 5 statute miles from the geographic center of a tower-controlled airport, or airport denoted on a current FAA-published aeronautical chart, unless ​​the pilot provides prior notice to the airport operator and ​​the pilot receives, for a tower-controlled airport, prior approval from the air traffic control facility located at the airport.

Under the amendment, a "micro drone" is defined as one that weighs 4.4 pounds (2 kg) or less, including any payload it carries.

imaju obveznu registraciju i leti koliko te volja

jasno i jednostavno ... ili sam nesto propustio ?? rekao bih i da su mi i preliberalni ;)

europa je na tragu da sve manje od 250gr bude bez propisa (harmless), a do 1kg bude prilicno jednostavno za letenje, u Open kategoriji

jos je u procesu donosenja i to bu trajalo, ali u nacelu je jendostavno, bez neke papirologije i nepotrebnih zahtjeva

a za sve koji vole galamiti na propise

ajmo bez prozivanja "oni su krivi" ili "zbog njih ce svi na.ebat" jer to samo stvara galamu, a time necemo postic bolji propis

takoder neke prepiske koje su mi dosad zalutale u inbox o medusobnom tuzakanju u stilu "on je letio treba ga kazniti" su isto glupost svoje vrste i upravo ono sto omogucuje da se donose urnebesni propisi koji kompliciraju zivot di ne treba

tko se ukljucio u donosenje propisa u HR ili EU?? tko je napisao neki suvisli prijedlog u fazi donosenja propisa na CCAA?? tko je dosao na radionicu kad se donosio propis ?? tko je napisao komentare na prijedlog EU propisa?? tko se uopce zelio organizirati da se cuje misljenje i sa nekom tezinom osim pisanja ovdje po forumu ??

evo sad ekipa sa ovim dronefestom nesto organizira, a da nije radionica u CCAA, i njima je motiv u nacelu novac, pa mozda se i nade neka organizirana ekipa koja ce pokusati krenuti u smjeru realnijeg i jednostavnijeg propisa


Odg: Pravilnik o sustavima bespilotnih zrakoplova

Reply #21
AT&T I InteL imaju zanimljive ideje.

http://www.cnet.com/news/at-t-intel-hope-4g-will-let-drones-fly-higher-and-further-than-ever/#ftag=YHF65cbda0

AT&T has ambitions to connect everything from cars to whole cities. So why not drones, too?

The Dallas wireless carrier and chip giant Intel said Monday that they would partner to investigate adding 4G LTE connectivity on drones, which would be a key element in getting them to fly higher and further than ever before. The companies will offer an early look at their work at the Intel Drone Zone here in Barcelona during the Mobile World Congress trade show. The agreement marks yet another step in drone technology, which grown in popularity as more consumers take up amateur flying and as businesses look at how these pint-sized unmanned aerial vehicles can help with tasks like construction, film-making and deliveries. Most drones use short-range signals like Wi-Fi, Bluetooth or radio airwaves. By tapping a nationwide cellular network, the drone could theoretically go as far as its batteries will let it. "We're using the network to transfer important information, images and video quickly and efficiently -- far beyond the boundaries of short-range connectivity," said Chris Penrose, who heads up connected devices for AT&T, in a statement. Since the US Federal Aviation Administration restricts long-distance drone flights, the companies are still in the testing stages. The hope is to have drones ready when the authorities ease the rules. Beyond range, adding LTE connectivity allows new features like video streaming, or letting the drone send back diagnostic, telematics and flight information. A cellular connection could eventually enable drones to deliver packages over long distances or help with other industries. "Intel believes UAVs have great potential, from inspections, precision agriculture to deliveries of consumer goods and providing emergency disaster relief," said Anil Nanduri, vice president of Intel's New Technology Group. In addition, a cellular network would reduce the risk of interference by using licensed airwaves rather than public wavelengths, a la Wi-Fi.


But there are potential pitfalls, such as the drone hitting a dead spot in coverage.

AT&T said it is studying the impact of adding cellular connectivity, and acknowledges that there are many questions around long-range drones that still need answers.

Intel will show off the Yuneec Typhoon H with its RealSense image-recognition technology at Mobile World Congress, which kicks off Monday.


Odg: Pravilnik o sustavima bespilotnih zrakoplova

Reply #22
I upravo takvi "hebu" sve one sta se drze sigurnosnih regulativa i koji postuju sigurnost drugih ljudi i imovine.
Upravo zbog idiota se i rade zakoni a ne zbog nas savjesnih i ozbiljnih aeromodelara svih vrsta i dobi.
Jedino sta moja malenkost smatra da bi trebalo bit vazno je to da se hobi letacima i snimacima iz zraka ne zakomplicira zivot do ludila samo zato sta bi u nedjelju isli napravit jedan mali "djir" svojom letjelicom, jer tko ce ic letit iz zabave 20 minuta tjedno ako treba prije toga napraviti puste prijave, traziti dozvole i izvojevat raznorazne dokumente! Zakone treba jasno razdjelit od aeromodelara i onih koje ovaj hobi koriste u svrhu nekog "biznisa" a sto se tice sigurnosnih aspekata, boze moj, naravno da ih svatko treba postovat. Mislim da je prijedlog ovog zakona bespotrebno kompliciranje. Sve se moglo puno jednostavnije uredit.

budalu zakon nece sprijeciti a samo ce zakomplicirati zivot svima ostalima, neovisno jesu li profici ili amateri ... zakon treba biti jednostavan i sluziti da olaksa suzivot korisnicima zracnog prostora i onima ispod njih, a ne da bude sam sebi svrha tj da se stavi nesto u zakon samo zato da se napravi neki zakon ... jel ima neki zakon koji posebno propisuje nabacivanje s kamenjem po igralistu ?? pa cemu sad komplicirati sa nekim zabranama i propisima koje su sami sebi svrha ... zamislimo samo paralelu sa Zakonom o sigurnosti prometa na cestama ... i da nema jasno definiranih prometnih traka na nekoj cesti bio bi kaos, ili da su semafori samo ukras na cesti ... a pijanoj budali zakon tu ne koristi, ali dok se normalni ponasaju u skladu s nekim pravilima ponasanja svima je lakse ?? jel se slazemo oko toga ?? dakle ne zakon za budale nego logican i koristan zakon ...

evo americke ideje:
 Micro drone pilots would remain subject to regulation with 5 simple rules:
    fly below 400 feet above ground level;
    fly no faster than 40 knots;
    fly within visual line of sight;
    fly only during daylight hours; and
    stay at least 5 statute miles from the geographic center of a tower-controlled airport, or airport denoted on a current FAA-published aeronautical chart, unless ​​the pilot provides prior notice to the airport operator and ​​the pilot receives, for a tower-controlled airport, prior approval from the air traffic control facility located at the airport.

Under the amendment, a "micro drone" is defined as one that weighs 4.4 pounds (2 kg) or less, including any payload it carries.

imaju obveznu registraciju i leti koliko te volja

jasno i jednostavno ... ili sam nesto propustio ?? rekao bih i da su mi i preliberalni ;)

europa je na tragu da sve manje od 250gr bude bez propisa (harmless), a do 1kg bude prilicno jednostavno za letenje, u Open kategoriji

jos je u procesu donosenja i to bu trajalo, ali u nacelu je jendostavno, bez neke papirologije i nepotrebnih zahtjeva

a za sve koji vole galamiti na propise

ajmo bez prozivanja "oni su krivi" ili "zbog njih ce svi na.ebat" jer to samo stvara galamu, a time necemo postic bolji propis

takoder neke prepiske koje su mi dosad zalutale u inbox o medusobnom tuzakanju u stilu "on je letio treba ga kazniti" su isto glupost svoje vrste i upravo ono sto omogucuje da se donose urnebesni propisi koji kompliciraju zivot di ne treba

tko se ukljucio u donosenje propisa u HR ili EU?? tko je napisao neki suvisli prijedlog u fazi donosenja propisa na CCAA?? tko je dosao na radionicu kad se donosio propis ?? tko je napisao komentare na prijedlog EU propisa?? tko se uopce zelio organizirati da se cuje misljenje i sa nekom tezinom osim pisanja ovdje po forumu ??

evo sad ekipa sa ovim dronefestom nesto organizira, a da nije radionica u CCAA, i njima je motiv u nacelu novac, pa mozda se i nade neka organizirana ekipa koja ce pokusati krenuti u smjeru realnijeg i jednostavnijeg propisa



Pisanje po forumu??? Pisanje po forumu po meni ima tezinu, a vjeruj mi da nisam pomorac koji sam vecinom vremena van drzave dosao bih na tu radionicu i u najmanju ruku bih barem iz prve ruke vidio i cuo ljude koje donose ovakve pravilnike, mozda i kojom rijeci izrazio svoje misljenje. Slazem se da propisi moraju postojat , ali sve godine bavljenja aeromodelarstvom nisam trebao pravilnik da mi kaze kako nikom ne trebam smetat, nekog ugrozit, neciju privatnost povrijedit itd. Svidja mi se USA ideja, zaista je jednostavna i sama po sebi razumljiva! Hrvati pak s druge strane nisu ni sami sebi razumljivi pa svejedno onda. Dronovi i rc modeli mora da su se u zadnjih par godina eksponencijalno namnozili pa zuje ko roj poludjelih osa, ja to nisam vidio i mora da sam propustio revoluciju da nam je trebao neki pravilnik visit nad glavom svaki put kad odlucimo svoj modelcic vinut u zrak i mozda snimit nesto. Pa neka nam je sa srecom u tako naprednoj drzavi! Sta je sljedece? Cipiranje? FEMA kampovi?
New world order???
3 x rc helikopter :P

Odg: Pravilnik o sustavima bespilotnih zrakoplova

Reply #23
U kojem ste vi smjeru otisli decki...maaalo predaleko :)


Hrvoje definitivno smatram da si u pravu, a nekim dijelom i "vlupis"...pricate o dvije razlicite stvari a zvuci kao da se svadjate ;D

Odg: Pravilnik o sustavima bespilotnih zrakoplova

Reply #24
U kojem ste vi smjeru otisli decki...maaalo predaleko :)


Hrvoje definitivno smatram da si u pravu, a nekim dijelom i "vlupis"...pricate o dvije razlicite stvari a zvuci kao da se svadjate ;D

Ma neeee! Dapace da se niko tu ne svadja! Ja smatram da je pravilnik malo pretjeran i to je to. Za komercijalnu upotrebu o.k al za nas hobiste malo "too much"! Preserans!
3 x rc helikopter :P

Odg: Pravilnik o sustavima bespilotnih zrakoplova

Reply #25
Ma tko ce nas potjerat kolega reci ti meni?
Sto, lovit ce nas po livadama? Slobodno!

Odg: Pravilnik o sustavima bespilotnih zrakoplova

Reply #26
U kojem ste vi smjeru otisli decki...maaalo predaleko :)


Hrvoje definitivno smatram da si u pravu, a nekim dijelom i "vlupis"...pricate o dvije razlicite stvari a zvuci kao da se svadjate ;D

Malo sam danas u elementu po pitanju pravilnika, uhvati me to s vremena na vrijeme ... nije mi bila namjera svadati se ... sorry ...

Odg: Pravilnik o sustavima bespilotnih zrakoplova

Reply #27
Ma svađajte se vi nije ni to loše, sam velim da se generalno slažete :D


Niti jedan pravilnik o bespilotnim letjelicama nije svima po volji, jel tako? Ameri isto brutalno pljuju i sprdaju se sa svojim (fora sa maslacom ako ste upoznati, itd.)


Mi smo udaljeni od svega toga na svojim mjestima za letenje i ne bi trebali imati ikakvih problema.

Odg: Pravilnik o sustavima bespilotnih zrakoplova

Reply #28
Ma svađajte se vi nije ni to loše, sam velim da se generalno slažete :D


Niti jedan pravilnik o bespilotnim letjelicama nije svima po volji, jel tako? Ameri isto brutalno pljuju i sprdaju se sa svojim (fora sa maslacom ako ste upoznati, itd.)


Mi smo udaljeni od svega toga na svojim mjestima za letenje i ne bi trebali imati ikakvih problema.


Pa mislim da se na modelare i sve koji se u to ubrajaju (raceri) odnosi isključivo:


Članak 11.

Opći uvjeti za letenje bespilotnih zrakoplova

(1)   Rukovatelj mora osigurati da se let bespilotnog zrakoplova izvodi na način da ne predstavlja opasnost po život,
        zdravlje ili imovinu ljudi zbog udara ili gubitka kontrole nad sustavom bespilotnog zrakoplova i da ne ugrožava ili ne ometa javni red i mir.
(2)   Rukovatelj mora:
        (a)   osigurati da se let bespilotnog zrakoplova odvija danju,
        (b)   prije leta provjeriti i uvjeriti se u ispravnost sustava bespilotnog zrakoplova,
        (c)   prikupiti sve potrebne informacije za planirani let i uvjeriti se da meteorološki i ostali uvjeti u području leta osiguravaju sigurno izvođenje leta,
        (d)   osigurati da je sva oprema ili teret na bespilotnom zrakoplovu odgovarajuće pričvršćen na način da ne dođe do njegovog ispadanja,
        (e)   osigurati da bespilotni zrakoplov tijekom uzlijetanja ili slijetanja sigurno nadvisuje sve prepreke,
        (f)   tijekom leta osigurati sigurnu udaljenost bespilotnog zrakoplova od ljudi, životinja, objekata, vozila, plovila, drugih zrakoplova, cesta, željezničkih pruga, vodenih putova ili dalekovoda, ne manju od 30 metara.
        (g)   osigurati da je minimalna udaljenost bespilotnog zrakoplova od skupine ljudi 150 metara,
        (h)   osigurati da se let bespilotnog zrakoplova odvija unutar vidnog polja rukovatelja i na udaljenosti ne većoj od 500 m od rukovatelja,
         (i)   osigurati da se let bespilotnog zrakoplova odvija izvan kontroliranog zračnog prostora,
        (j)   osigurati da se let bespilotnog zrakoplova odvija na udaljenosti najmanje 3 km od aerodroma i prilazne ili odlazne ravnine aerodroma,
                osim u slučaju kada su posebno predviđene procedure za letenje bespilotnih zrakoplova definirane  naputkom za korištenje aerodroma, i
        (k)   osigurati da se tijekom leta iz ili s bespilotnog zrakoplova ne izbacuju predmeti.

Članak 12.

Letenje korištenjem sustava za prikaz pogleda iz zrakoplova (FPV)

(1)   Let korištenjem sustava za prikaz pogleda iz zrakoplova (FPV) smije se izvoditi isključivo zrakoplovnim modelom.
(2)   Rukovatelj smije izvoditi let samo u pratnji pridruženog promatrača.
(3)   Rukovatelj je dužan upoznati pridruženog promatrača sa svim bitnim detaljima planiranog leta, a najmanje s visinom i planiranom rutom.
(4)   Pridruženi promatrač dužan je tijekom cijelog leta održavati neprekidni vizualni kontakt s bespilotnim zrakoplovom i upozoravati rukovatelja
        na sva odstupanja od planiranog leta, moguća narušavanja minimalne udaljenosti kao i obavještavati ga o ostalim stvarima bitnim za sigurno izvođenje leta.
(5)   Pridruženi promatrač i rukovatelj, tijekom izvođenja leta, moraju biti na udaljenosti koja omogućava nesmetanu glasovnu komunikaciju bez tehničkih pomagala.


a sve ostalo iz pravilnika se odnosi na one kojima ovo nije zabava i sport već izvor prihoda.

Koliko znam nitko od racera nije imao problema zbog svojih video uradaka koji se svakodnevno objavljuju, te da su se uvijek
pokazale kao problematične snimke snimljene gotovo u pravilu sa nečim kupljenim direktno sa police u dućanu (da baš ne napišem
sa nekom od varijanti Phantoma, snimano u centru grada, itd....)

No sve što sam naveo isključivo je moje privatno mišljenje bez ikakve želje da sa bilo kime ulazim u diskusije ili rasprave.



Odg: Pravilnik o sustavima bespilotnih zrakoplova

Reply #29
Ma svađajte se vi nije ni to loše, sam velim da se generalno slažete :D


Niti jedan pravilnik o bespilotnim letjelicama nije svima po volji, jel tako? Ameri isto brutalno pljuju i sprdaju se sa svojim (fora sa maslacom ako ste upoznati, itd.)


Mi smo udaljeni od svega toga na svojim mjestima za letenje i ne bi trebali imati ikakvih problema.


Pa mislim da se na modelare i sve koji se u to ubrajaju (raceri) odnosi isključivo:


Članak 11.

Opći uvjeti za letenje bespilotnih zrakoplova

(1)   Rukovatelj mora osigurati da se let bespilotnog zrakoplova izvodi na način da ne predstavlja opasnost po život,
        zdravlje ili imovinu ljudi zbog udara ili gubitka kontrole nad sustavom bespilotnog zrakoplova i da ne ugrožava ili ne ometa javni red i mir.
(2)   Rukovatelj mora:
        (a)   osigurati da se let bespilotnog zrakoplova odvija danju,
        (b)   prije leta provjeriti i uvjeriti se u ispravnost sustava bespilotnog zrakoplova,
        (c)   prikupiti sve potrebne informacije za planirani let i uvjeriti se da meteorološki i ostali uvjeti u području leta osiguravaju sigurno izvođenje leta,
        (d)   osigurati da je sva oprema ili teret na bespilotnom zrakoplovu odgovarajuće pričvršćen na način da ne dođe do njegovog ispadanja,
        (e)   osigurati da bespilotni zrakoplov tijekom uzlijetanja ili slijetanja sigurno nadvisuje sve prepreke,
        (f)   tijekom leta osigurati sigurnu udaljenost bespilotnog zrakoplova od ljudi, životinja, objekata, vozila, plovila, drugih zrakoplova, cesta, željezničkih pruga, vodenih putova ili dalekovoda, ne manju od 30 metara.
        (g)   osigurati da je minimalna udaljenost bespilotnog zrakoplova od skupine ljudi 150 metara,
        (h)   osigurati da se let bespilotnog zrakoplova odvija unutar vidnog polja rukovatelja i na udaljenosti ne većoj od 500 m od rukovatelja,
         (i)   osigurati da se let bespilotnog zrakoplova odvija izvan kontroliranog zračnog prostora,
        (j)   osigurati da se let bespilotnog zrakoplova odvija na udaljenosti najmanje 3 km od aerodroma i prilazne ili odlazne ravnine aerodroma,
                osim u slučaju kada su posebno predviđene procedure za letenje bespilotnih zrakoplova definirane  naputkom za korištenje aerodroma, i
        (k)   osigurati da se tijekom leta iz ili s bespilotnog zrakoplova ne izbacuju predmeti.

Članak 12.

Letenje korištenjem sustava za prikaz pogleda iz zrakoplova (FPV)

(1)   Let korištenjem sustava za prikaz pogleda iz zrakoplova (FPV) smije se izvoditi isključivo zrakoplovnim modelom.
(2)   Rukovatelj smije izvoditi let samo u pratnji pridruženog promatrača.
(3)   Rukovatelj je dužan upoznati pridruženog promatrača sa svim bitnim detaljima planiranog leta, a najmanje s visinom i planiranom rutom.
(4)   Pridruženi promatrač dužan je tijekom cijelog leta održavati neprekidni vizualni kontakt s bespilotnim zrakoplovom i upozoravati rukovatelja
        na sva odstupanja od planiranog leta, moguća narušavanja minimalne udaljenosti kao i obavještavati ga o ostalim stvarima bitnim za sigurno izvođenje leta.
(5)   Pridruženi promatrač i rukovatelj, tijekom izvođenja leta, moraju biti na udaljenosti koja omogućava nesmetanu glasovnu komunikaciju bez tehničkih pomagala.


a sve ostalo iz pravilnika se odnosi na one kojima ovo nije zabava i sport već izvor prihoda.

Koliko znam nitko od racera nije imao problema zbog svojih video uradaka koji se svakodnevno objavljuju, te da su se uvijek
pokazale kao problematične snimke snimljene gotovo u pravilu sa nečim kupljenim direktno sa police u dućanu (da baš ne napišem
sa nekom od varijanti Phantoma, snimano u centru grada, itd....)

No sve što sam naveo isključivo je moje privatno mišljenje bez ikakve želje da sa bilo kime ulazim u diskusije ili rasprave.




Aha! A sta fantom nije rc model? I sta ga stavlja u skupinu da nije rc model? Kamera? A koliko ja znam jedan 50-60 class nitro heli je opasniji od Fantoma a isto tako se moze opremit autopilotom i slicnim "gadgetima". 50-60 class nitro heli se takodjer moze kupit s police! Fantom je quad ko i svaki drugi quad i masu ih se moze kupiti RTF. To su vam ljudi moji sve pizdarije!
3 x rc helikopter :P