Skip to main content

Topic: FPV experimenti (Read 245153 times) previous topic - next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

Odg: FPV experimenti

Reply #600
Sad su gotova i mala krila pa se krenulo na vaganje, uravnotežavanje i određivanje težišta modela u obje verzije(s malim i velikim krilima). Rezultati vaganja:


                                               NELA-mala krila                                                                             NELA-velika krila
           Trup                             1570 g                                                                                          1570 g
           Krila                                793 g                                                                                          1068 g
           Baterija(14Ah)                825 g                                                                                            825 g
           Ukupna masa                3188 g                                                                                          3463 g


Masa trupa je sa svim što ide, kamere, fpv oprema, dodatna baterijica za elektroniku, rep itd...Pogonska baterija je ona netom prije sastavljena uz dodatak zaštite, čička i drvene letvice koja služi za zakvačiti za trup. Ova baterijica za napajanje elektronike bi se mogla izostaviti i umjesto nje staviti UBEC koji bi bio spojen na pogonsku bateriju. Baterijica(2,2Ah) ima 147g a UBEC oko 30g pa bi se ukupna masa modela mogla smanjiti za 117g tj. na 3071g(mala krila) odnosno na  3346g(velika krila). Naravno tad bi pogonska baterija trebala "hraniti" i elektroniku pa bi manje energije ostalo pogonu ali bi zbog smanjene mase pogon vjerojatno trošio manje energije...treba isprobati...Za orijentacijsko određivanje težišta koristio sam kao i obično CG kalkulator koji prema unesenim mjerama računa NP,AC,CG,površinu krila,m/dm^2, kubno opterećenje krila, stall brzinu itd...Precizno određivanje težišta se ionako radi na livadi.
[attach=1][attach=2][attach=3][attach=4]

Odg: FPV experimenti

Reply #601

Iz gornjih kalkulacija vidljivo je da se NELA s malim i velikim krilima prilično razlikuje.CG je pomaknut za 11,5mm prema naprijed kod velikih krila što znači da se i pogonska baterija mora pomaknuti bliže nosu. Iako je masivnija za 275g, nazovimo je NELA(V), ima samo 44g/dm^2 i wing aspect ratio 9,52:1 što je približava jedrilici. NELA(M) pak ima 56g/dm^2 i WAR 7,64:1. To se odražava i kod stall brzine koja iznosi 34,1km/h za NELU(M) odnosno 30,4 km/h za NELU(V). Položaj CG određuje statička margina tj. dužina od neutralne točke(NP) krila do CG. Ta dužina, za dobru stabilnost modela, mora imati duljinu od 5%-15% MAC.
Evo par slika i kratki video gotovih krila i "uravnoteživanja":
http://www.youtube.com/watch?v=8-1WF8aPdbc








 

Odg: FPV experimenti

Reply #602
Bolji balans u zadnje vrime nisam vidija. Bravo meštre!!
Sve više znan a sve manje mogu

Odg: FPV experimenti

Reply #603
Hvala Nino.
Eto poslije duže vremena odrađen prvi probni let NELE-M s novim(malim) krilima i slijetanjem u pokošenu mokru travu. Mislio sam danas podesiti i AP ali s obzirom da sam morao čekati sat i po da prestane kiša dobro da sam i to uspio...
https://www.youtube.com/watch?v=BG0cwtNEgsE

Odg: FPV experimenti

Reply #604
Odličan posao, nego me interesira par videa on-board. Još jednom pohvale na ustrajnosti i preciznosti!

Poslano sa mog WAS-LX1 koristeći Tapatalk

Sve više znan a sve manje mogu

Odg: FPV experimenti

Reply #605
Kao što se vidi u videu, stavio sam na nju sve što će biti i na fpv letovima jer sam htio provjeriti točnost cg kalkulatora i onog balansa kad je bila obješena na niti. Pokazalo se da je poletjela prilično stabilno ali je trebalo malo korigirati propadanje elevatorom jer je ipak malo nosata tj. trebat će pomaknuti bateriju za oko 1cm u nazad.
Što se tiće videa on-board bit će ih kad sve podesim. Čini mi se da je s ovim krilima dosta brža nego prije. Malo sam povećao i kut dihedrala -sad je 5,7° pa je još više autostabilna tj. AP će imati manje posla po osi krila. To bi moglo značiti i mirniju sliku...

Odg: FPV experimenti

Reply #606
Odlično si to odradija. Jedva čekam vidit snimke i domet. Mi na jugu ne možemo sklopit nikako dva lipa dana za redom za proguštat malo na livadi. Kolega sritno sa experimentima!

Poslano sa mog WAS-LX1 koristeći Tapatalk

Sve više znan a sve manje mogu

Odg: FPV experimenti

Reply #607
Jučer sam napravio par letova i podesio AP. Prvi let 7,8km, potrošeno 1,2Ah a drugi 12,5km i 2,2 Ah. Dakle potrošnja je nekih 5,6 do 6,5 km/Ah ovisno o načinu vožnje. Predpostavljam da mogu računati s 6km/Ah pa bi to trebalo značiti nekih 75,6km kod potrošenog kapaciteta 12,5 Ah (90% od 14 Ah) i bez jedrenja. Treba napomenuti da sad pogonska baterija napaja i svu elektroniku jer sam maknuo dodatnu baterijicu. Potrošnja elektronike ide do nekih 1A pa ispada da motor troši oko 5A za normalni let što je bolje nego prije. Inače uspio sam smanjiti masu za oko 200g i sad ima 2984g. Napravio sam "novi" trup od lakših letvi i tu sam uštedio oko 80g, pa sam napravio središnji dio("palubu" za elektroniku ) od 2mm špera, pa je tu i novi žilaviji poklopac. Paluba i poklopac su presvučeni stakloplastikom. Najvažnija stvar koju sam promijenio su "rogovi"-nosači krila koje sam sad izrezao iz 2mm špera(5kom) i slijepio skupa, pa onda s gornje i donje strane presvukao karbonom a središnji dio ojačao kevlarom. Za ova manja krila to bi trebalo biti dovoljno a za ona veća vidjet ćemo. U svakom slučaju naručio sam karbonsku ploču iz koje ću dati izrezati nove nosače. Ispitivanja se nastavljaju, prvo treba odraditi jedan lokalni maratonski let do krajnjeg dozvoljenog kapaciteta baterije-ja prakticiram 90% pa će se vidjeti koliko daleko može. Poslije treba sve to ponoviti u konfiguraciji s velikim krilima i baterijom od 21Ah...Bit će posla za cijelo ljeto samo ne i toliko puno vremena...
Evo par slika i zadnji ecalc:
http://www.youtube.com/watch?v=4uLNdjGEX5Y
[attach=1][attach=2][attach=3][attach=4]


Odg: FPV experimenti

Reply #608
Jučer sam iskoristio priliku i otišao isprobati NELU-M. Obavio sam duži let u trajanju preko sat vremena i podaci su slijedeći:


Trajanje leta........................66min i 20s...............1,105h
Prijeđeni put........................54 km
Prosječna brzina...................48,87 km/h
Potrošeno.............................8,1 Ah...............Prosječna struja .............I=7,3 A
Prosječna potrošnja.................0,15 Ah/km  ili  6,66 km/Ah


Aktivirao sam kormilo na vertikalnom stabilizatoru s ciljem da dobijem "nježnije" skretanje tj. manje naginjanje u okretanju modela. Zbog toga sam maknuo HEAD HOLD u STORMU da ne bi krivo shvaćao moje upravljanje vertikalnim kormilom, pa vraćao model na prethodni pravac leta jer stabilizacija djeluje samo na elerone i elevator a ovo bi mogao tretirati kao smetnju. Kao što se vidi iz gornjih podataka potrošnja iznosi 0,15Ah/km tj. uspijevao sam prijeći 6,66km/Ah. To je potrošnja u realnim uvjetima -polijetanje(struja i do15A), normalni level let (uspijeva se održavati povremeno s samo 3-4A) a bilo je i kraćih razdoblja jedrenja.
To je dakle ukupna potrošnja pogonskog dijela i elektronike. S obzirom da sva elektronika i servaći troše oko 1 A onda je potrošnja pogona oko 6,3 A. Znači na duljim fpv letovima bez puno skretanja i kad se jednom postigne potrebna visina leta (naročito na povratku, ako ga bude  :) ) vjerujem da bi trošio oko 5 A. S ovom potrošnjom od 6,66 km/ Ah bi se moglo, kako sada stvari stoje, odletjeti 84 km ukupno(6,66km/Ah x 12,6Ah=84km).
Ali javio se i jedan problem. Kad se napon baterije približi 14 V a struja je veća javljaju se smetnje u videu. Kad sam imao posebno napajanje(baterijicu) za elektroniku to se nije događalo. Predpostavljam da dc/dc konverter(matek) ili ESC ne rade dobro pa se moram pozabaviti time...U slijedećem postu ću staviti video s OSDa ako nekog zanima tijek testiranja. Letio sam samo lokalno do približno 4km udaljenosti.






Odg: FPV experimenti

Reply #609
Hvala na detaljnom izvješću. Ima nas još koji bi "ubrali" tvoje iskustvo. Bravo i samo naprid!!!

Poslano sa mog WAS-LX1 koristeći Tapatalk

Sve više znan a sve manje mogu


Odg: FPV experimenti

Reply #611
Testovi se nastavljaju. Jučer sam napravio još tri leta ukupne duljine 52,1 km, ukupnog trajanja 1,061h pa je prosječna brzina bila 49,1km/h i potrošio sam 7,954 Ah tj. potrošnja je bila prosječno 0,152 Ah/km ili 6,55km/Ah što je približno isto kao na prethodnom letu(ovdje su bila tri uzleta kad se troši više za postizanje visine). Sad sam nabavio molerski produžni štap od 6m i na njega stavio VRX da vidim koliko se može dobiti na dometu. Uspio sam hvatati dobru sliku skoro do 7km s običnim VRX-om(doduše ima ugrađen SAW filter) i dipol antenom. Taj štap bi inače htio iskoristiti da stavim na njega yagicu kad budu išli daleki letovi, samo bi ga trebalo nekako bolje učvrstiti ili koristiti samo dva deblja segmenta.
One smetnje u slici uzrokuje ESC i prenose se preko napajanja koje je sad zajedničko. Trebalo bi staviti neki filter(možda samo feritni torus) na ulazu napajanja u MATEK (to je ubec tj. dc/dc konverter koji koristim) ali mislim da ću se ipak vratiti dodatnoj baterijici (dodatnih 100 g) za napajanje elektronike. U tom slučaju plusevi (+12V i +16V) su skroz odvojeni i smetnje su puno manje.


Odg: FPV experimenti

Reply #612

Jučer sam rano ranio i već u 6 bio na poziciji. Pokušao sam s NELOM-M dosegnuti Karlovac ali nije išlo. Stigao sam do nekih 27 km i onda se jako počeo kvariti video a i RSSI (rc veze) je pao na svega 45% pa sam se okrenuo nazad i napravio samo još jedan maratonski test. Kad RSSI padne na tako malu vrijednost na relativno maloj udaljenosti, to je pokazatelj velike vlage u zraku i tad nema ništa od velikih dometa. Jednostavno ovih dana su velike sparine i vlaga u zraku, pa ni vidljivost nije bila dobra, sve neke izmaglice-vidi se u videu s MOBIUSA...
Evo i podataka s leta:


Ukupna udaljenost..............................................72,4km
Vrijeme leta.......................................................80 min..........1,33h
Prosječna brzina.................................................54,4 km/h
Potrošeno (pogonska baterija)................................9,4 Ah..................75% od 12,6 Ah..........struja pogona približno 7A
Potrošnja.............................................................0,13 Ah/km...........7,7 km/Ah
Najveća visina...................................................468 m
Potrošeno (baterijica za elektroniku).....................816 mAh...........struja elektronike je bila oko 0,6 A


Umjesto MATEKA vratio sam baterijicu od 1,45 Ah i mali UBEC od 3A (max 5 A). Sad je avion nešto teži ali zato ima barem "čisto" napajanje za elektroniku i nešto više energije za pogon. Potrošnja po km se popravlja a možda je i bolja od gore navedene jer još nisam nadopunio pogonsku bateriju da vidim koliko će pokazati punjač..
http://www.youtube.com/watch?v=TFZVGWaiANk

Odg: FPV experimenti

Reply #613
Dare koliki misliš da ti je max flight time na letjelicama?

Odg: FPV experimenti

Reply #614
Ova NELA-M bi trebala kod ovakvog načina letenja izdržati 106 min a ako bi se letjelo malo racionalnije i još s malo više jedrenja mislim da bi mogla 2 h. Uglavnom vrijeme leta ovisi o pogonskoj i batki koja napaja elektroniku. Ova mala batka za napajanje elektronike (1,45 Ah) vjerujem da može kroz 2 h davati 0,6A a da joj napon ne padne ispod 10 V. Na 10 V elektronika još dobro radi.