Skip to main content

Topic: Solar-zagi (Read 50114 times) previous topic - next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Odg: Solar-zagi

Reply #15
Nama bi bilo zanimljivo da su stavili panel prije senzora(odmah paralelno batki)jer bi onda vidjeli ukupnu potrošnju modela od koje bi oduzeli energiju batke.Tad bi točno znali koliko panel daje.
Oni su zapravo napravili vrhunsku koncepciju s površinom krila 100dm2 i masom od 1660g što je 16,6g/dm2 ili CWL(kubno opterećenje krila) od 1,66.S tim su mogli letjeti i cijeli dan!
To je puno bolje od naših klasičnih zagija od jedno 600g i površine 29dm2 što daje 20,68g/dm2 ili CWL=3,84.
Napravili su dobro što su uzeli 4S batku tako da im fotonaponski panel može ići direktno u paralelku(0,56V x 30=16,8V).Doduše taj napon panel dosegne vjerojatno rijetko-kad je pod najboljim kutem.Za 3S bi vjerojatno bilo najbolje uzeti 22 FN članka ili ići na više članaka pa staviti dc/dc konverter.
No ovako se može samo nagađati dok Diogenu ne stignu i dok ih ne istestira pod raznim opterećenjima,svim kutevima i naročito u vodoravnom.Pa ako daju i pola snage u horizontali-super! :)

Odg: Solar-zagi

Reply #16
.....
Ako su bili u zraku 6h i da im zagi vuče u prosjeku 3A(mix vožnja s jedrenjem) morali su potrošiti 18Ah.E sad da su potrošili i cijelu batku ispada da su paneli "priskrbili" 18-3=15Ah ili 15:6=2,5Ah po satu).
To bi značilo da je fotonaponski panel u njihovom slučaju davao oko 2,5Ah x 15V=37,5Wh energije na sat(snaga 37,5W),a to je najsiromašnija procjena ili se varam?
Ispada da je tako. Uz jednu napomenu: naveli su da ako im ampermetar na OSD pokazuje 0,00 A, znači da se baterija sa panela - puni! Tj. ampermetar im ne može u toj konfiguraciji spoja pokazivari "negativne vrijednosti".
Zato je i bila potrebna tvoja računica - koliko su potrošili a koliko utočili!

Ovdje ima par trikova koje treba poštovati: ako se ide na penjanje modela, onda "stražnjicu" treba okrenuti prema suncu (model se naginje prema gore-ćelije su bolje okrenute prema Suncu). To znači da je u većini slućajeva jake insolacije (11 do 15 h) potrebno penjati prema sjeveru ! isto tako ako se penje prema sjeveru, da bi penjanje bilo max iskoristivo - treba puhati približno sjeverni vjetar !

To samo po sebi nije loše, jer kada puše bura nebo je vrlo čisto i sunčeve zrake neometano dopiru do solarnih ćelija. Zanimljivo je da se pri oblačnom nebu isto dobije nešto malo sa panela, primjer: izradio sam solarni punjač koji mi 3 kom AAA NiMH 900 mAh napuni za 3 sata (dakle struja je cca 0,3 A). Ako je oblačno, efektivno ih puni 3 dana po 8 sati, dakle struja je cca 35 mA, približni omjer sunce/oblačno=10/1. Panel je okrenut pod 60 st na jug. Kada ga postavim vodoravno, dobijem oko 50%. zato je ova ekipa od panela snage cca 90W dobila oko 40W u konačnoj računici.
Damir


Ima više vrsta,neke daju više wati na direknon suncu al su zato na oblačno jako slabe,a imaju i one koje na oblačnon daju dobro,ali zato na suncu ne mogu izvuć wati ko one prve
I never crash, I simply have a trick where I use impact with the ground to revert my model back into kit form

Odg: Solar-zagi

Reply #17
Ima više vrsta,neke daju više wati na direknon suncu al su zato na oblačno jako slabe,a imaju i one koje na oblačnon daju dobro,ali zato na suncu ne mogu izvuć wati ko one prve
ovisi o spektralnoj osjetljivosti upotrebljene ćelije:



Napravili su dobro što su uzeli 4S batku tako da im fotonaponski panel može ići direktno u paralelku(0,56V x 30=16,8V).Doduše taj napon panel dosegne vjerojatno rijetko-kad je pod najboljim kutem.Za 3S bi vjerojatno bilo najbolje uzeti 22 FN članka ili ići na više članaka pa staviti dc/dc konverter.

I ja sam balansirao broj ćelija prema naponu baterije - i zeznuo se: ako se ćelija blizi točki napunjenosti, struja pada i napon PV nevjerojatno poraste ! Uspio sam tako napuhati 4 ćelije i to čak LiFe. Sada koristim DC-DC pretvarać da se ne ponovi.
Stvar je u tome, ako nema opterećenja, a ćelija je obasjana, napon je viši od deklariranog, tek kada se malo optereti stvar sjedne u zadane okvire. Neko sam vrijeme držao spojenu 12 v cob-LED da se ne desi overvoltage.

Kod avijuna u letu povoljno je što postoji to stalno opterećenje (motor i setup) pa se nadam da nam neće trebati DC-DC switcher, nego samo zaštitna dioda između panela i baterije.

Ovo je prvi puta da su se na tržištu pojavile dovoljno lagane/iskoristive PV ćelije koje nisu urnebesno skupe (kao one PowerFilm).
Isporuka vele za 3 tjena, idemo pripremati avijun... :D
Damir

Odg: Solar-zagi

Reply #18
Da dobro kažeš Diogen, napon naraste kod otvorenih stezaljki ovih FN ćelija (po specifikaciji) do 0,682V.Za cijeli panel od 30 ćelija to bi bilo 20,46V,pa bi napon na svakom članku lipo batke od 4S porastao na više od 5V.Takva situacija bi se lako mogla dogoditi na početku,prije samog leta, kad je batka puna  a panel je dobro osvijetljen(visoki napon) i tereta još nema(ne radi motor). Možda bi bilo bolje rješenje na batku staviti balanser kao kod punjača.Svojedobno sam napravio jednog takvog na univerzalnoj pločici i dobro radi.Naravno mogao bi se napraviti manji i kompaktniji nego ovaj moj na slici.Mislim da bi to bilo bolje rješenje od bilo kakvih serijskih regulatora,dc/dc konvertera ili zaštitnih dioda jer svi oni skidaju dio napona panela i kad ne treba.
Evo slike  balansera koji je bio izveden za 2S i 3S i shema za npr. 4S ali može biti i za više.Vjerojatno na ebayu ima i gotovih sličnih za nabaviti.

Odg: Solar-zagi

Reply #19
Eto, prošla ta tri tjedna i ... čorak !

Iako je paket izgledao nedirnut, SVE ćelije su oštećene na rubu. Neke su čak i puknute,a jedna mi je pukla u rukama samo što sam je krivo dodirnuo. Toliko o savitljivosti (postoji, ali samo u jednom smjeru).

Težina je stvarno 8 grama, napon oko 0,65 V sa strujom od cca 5 (short circuit) kod direktnog sunca pod 90 st.

Tehnološki ovo nema veze sa tankoslojnim film-solarnim ćelijama (https://en.wikipedia.org/wiki/Thin-film_solar_cell); ovo su tzv "vaferi" tj. poluvodički kristali koji se onda dalje obrađuju.
Zato mi se čini da je ovo industrijski poluproizvod koji se dalje pakira na podloge i u panele za upotrebu. Tako visoka iskoristivost je posljedica što je ćelija sa jedne strane, a vodići ispod, pa se ne gubi dio površine za vodove. U biti, iskoristivost površine aktivnog elementa je ista, samo je površina bolje iskorištena.

Da li se od ovoga može napraviti "solarni" avijun?

Da, ali nakon ovog iskustva to je sizifov posao slaganja modela ! Što će biti kada loše sletim ili opi***m u malo jaču prepreku? Odu ćelije!
Od 20 ćelija koje sam naručio (cca 12-13 V = 3S) barem tri su neupotrebljive.

Moj zaključak: poljepiti na elastičnu podlogu, staviti u zaštitni panel i nekaj daje struju dok može, ipak ću morati pričekati mogućnost nabave tankoslojnog solarnog filma. Za ovu snagu to je točno 10x više šoldi nego li sam potrošio na ovaj industrijski gnoj.

Sve vidljivo na slikama!

Damir

Odg: Solar-zagi

Reply #20
hm.. razočaravajuće...



Odg: Solar-zagi

Reply #23
Digi, tebi su barem stigle, mojih 100W se zagubilo u transportu još prošlo ljeto kada sam se bio malo zainteresirao za to.
pustilo me nakon toga  :'(



Odg: Solar-zagi

Reply #25
Uh, Damire ovo su vrlo loše vijesti...katastrofa.Ajde još što nisu savitljive ali da su skoro sve oštećene!?Kako mogu takve prodavati!?
Ja sam ih mislio naručiti idući mjesec...već sam osmislio avion i sve detalje za date dimenzije i specifikacije...
Imaš li možda kakav link na ove što su 10x skuplje na bazi tankoslojnog solarnog filma?

Odg: Solar-zagi

Reply #26
@Dare: zapravo te ćelije u električnom smislu nisu loše, jer specifikacije 0,65V/5A mjerim na suncu. Ali u mehaničkom smislu opisao bi ih kao kora od jajeta: krto i lomljivo, pa to nije za avijun.

"prave" film-ćelije pravi tvrtka PowerFilm; to je slićno kao da imaš onu grafo-foliju za projekcije samo je u njoj tehnologijom ne znam kojom ugrađena Si solarna ćelija. Za 60$ imaš 15 V/250 mA ( 5*50 mA):
http://www.amazon.com/PowerFilm-Solar-Module-MPT15-75-50mA/dp/B00D92KXEY?ie=UTF8&keywords=PowerFilm%20cell&qid=1464636498&ref_=sr_1_5&sr=8-5

Koliko god da je solarni avijun nešto atraktivno u modelarskom smilslu je to - ništa posebno! Krila sa Oralight folijama presvlaćimo odavno, a solarna folija je izvor napona kao i recimo LiPo baterija, dakle električki ništa posebno.

Problem je jedino tehnologija, a to mi u Flyfreakovskoj ekipi možemo samo kupovati.

Računica da li se isplati je jednostavna: usporedimo jednu 2S 1Ah Lipo, koja je teška recimo 50 grama i pogoni neki mali avijun 1 sat sa 1 A.  Ako imamo solarnu foliju koja je teška 50 grama i daje 1 A na suncu pri 7,4 V, stvar je perspektivna jer model nakon 1 sat ne mora sletjeti dok je sunčeva svjetlost dovoljno jaka.

Dobar članak o solarnim:
https://en.wikipedia.org/wiki/Solar_cell

i slika koja ulijeva nadu da ćemo i mi jednog dana "letati modele bez punjača":



Damir

Odg: Solar-zagi

Reply #27
Digi, tebi su barem stigle, mojih 100W se zagubilo u transportu još prošlo ljeto kada sam se bio malo zainteresirao za to.
pustilo me nakon toga  :'(
Tomo, da li si makar uspio sa reklamacijom da ti vrate šolde ?

Ja još razmišljam da li reklamirati ovo, jer mogu dobiti opet samo isti krhki materijal i eventulano neku novčanu kompenzaciju.
Damir

Odg: Solar-zagi

Reply #28
Damire kolika bi trebala povrsina krila da bi se naslagalo ovih 100 powerfilm celija koje bi dale 5A jakosti struje?
:)

Poslano sa mog LG-H815 koristeći Tapatalk

I never crash, I simply have a trick where I use impact with the ground to revert my model back into kit form

Odg: Solar-zagi

Reply #29
Damire kolika bi trebala povrsina krila da bi se naslagalo ovih 100 powerfilm celija koje bi dale 5A jakosti struje?
Dakle 15,4 V 5 A = 100 ćelija (kao što kažeš). Po tablici to je nekih 70-80 W i težine ćelija 1300 grama
Tablica je ova: http://www.powerfilmsolar.com/products/?mpt1575&show=product&productID=271545

Dimenzija jednog elementa je 7,5 cm*25 cm, znači krilo raspona 7,5 metara i širine 25 cm
ili
krilo raspona 3,75 m i prosječne širine 50 cm = 1,9 m2. 

Damir