Skip to main content

Topic: Atlantis SLOPE 2m (Read 78314 times) previous topic - next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Atlantis SLOPE 2m

Vec neko vrijeme zelim izraditi univerzalni "allround" model, koji bi trebao popuniti rupu između perolakih modela kategorije F5J-N te elektrificiranim "F3J-Xperiencom". Model bi trebao zamjeniti "Spirita V", koji je unatoc dobrim letnim karakteristikama ipak sa svojom masom od 1,5kg bio malkoc preteski za termicko jedrenje. Također ni ostali modeli, koji se mogu naci na trzistu u klasi 2m ne zadovoljavaju sve moje kriterije koje zelim kod takvog modela, stoga sam odlucio da za svoj svoj zimski projekt izradim novu 2m specialku. Cini mi se da konstruktori te proizvođaci takvih 2m specialki ne posvecuju dovoljno paznje kod letnih karakteristika vec manje vise svi modeli baziraju na uskama od jotica, koje nataknu na manje trupove (vidi mini Vision, Pike Perfect Mini, Sprite, Espadita...) Sviđa mi se jedino Typhoon-X ali njegov profil SD8020 za moje uvjete nebi odgovarao.

Dakle kao konacni cilj zadao sam si masu 900gr. - sto bi bilo za 0,5kg manje od Spirita, raspon krila 2m - krilo mora biti sklopivo za laksi transport, a ujedno zelim da bi model bio dovoljno cvrsto građen, da ga mogu balastirat za "divljanje" po padinama u vjetrovitim uvjetima. Lagano te ujedno i dovoljno cvsto znaci samo jedno tj. kompozitna gradnja (karbon i jos jednom karbon). Trenutno sam u fazi projektiranja, rađaju se osnovne skice, a krilo bude na osnovi proslogodisnjeg projekta SAL: http://www.flyfreak.net/samogradnja/wind-f3k/15/
 
Nadam se da ce do kraja tjedna izaci iz kalupa trup odnosno dva. Naime slicne zelje ima jos jedan kolega modelar, pa ce se tako najvjerojatnije istovremeno raditi 2 modela.

Imam jos nekoliko dilema koji bi prije pocetka izrade trebao razrijesiti dakle::
 1. Kakvu jezgru upotrijebiti ili stirodur ili stiropor 30kg/m3? Stirodur je nesto tezi ali kod vakumiranju izađe bolja povrsina, naime zrnavost stiropora kod vakuma uvijek ucini svoje d'oh!
 2. Kako izraditi nosac krila odnosno remenjacu? Balza sa okomitim godovima + karbonske trake ili stirodur obucen u karbonsku "carapu"?
 3. Plank krila bude iz 163gr. karbona ali jos uvijek razmisljam, dali između jezgre i karbonske tkanine staviti laganu 0,6mm balzu Think
4. Trenutno nisam ni sa profilom sasvim na jasnom, jer zelim prodoran i termicki profil istovremeno (slicno kao SAL i F3B modeli) ali to su dvije suprotne stvari vec po definiciji. Tu imam vise varianti dali koristiti jednog iz serije HN npr. 354,  MH30, MG06 ili budem modificirao nesto po svome na temelju F3K iskustva... Debelina između 7,5 in 7,85%, zakrivljenost  1,8-2,0% Not talking
 
 Za pocetak prilazem idejne skice te zamisljeni design  :-*





Modelarski pozdrav, Belovanovic
 

Odg: Atlantis SLOPE 2m

Reply #1
Proucavam malo profil MG06 koji koriste francuzi na padinskom F3F modelu Miraj i u jednom trenutku mi se ucinio vrlo poznat Na brzaka preletim svoju bazu Drelinih SAL profila i dobio sam potvrdu MG06 7,4% = AG44ct 7,29% podebljan na 7,4% (vidi prilozenu skicu). Ima neke male razlike u na zadnjem dijelu profila - modificiran je radi manje dubine elerona ali sve je to toliko minimalno, da spada u toleranciju pogresaka kod izrade. Sada mi se taj MG06 jos vise dopada i odlucio sam, da cu ga i ja koristiti na mojem krilu. Iskreno ocekivao sam, da je taj konstruktor Marcel Guwang (MG) inovativniji a ne da koristi COPY PASTE by dr. Drela  ::)





Odg: Atlantis SLOPE 2m

Reply #2
Pozz Beloviću,

ove skice ti izgledaju fantastično. Pazi se, neko bi te mogel iskopirati (Činezi) pa da vidiš na HK uskoro nekaj jako sličnoga.   :D

Nego, da pitam, zakaj ne bi krilo radil infuzijom? Mislim da bi ispalo puno lakše bez jezgre. Ili jezgra ima svoje prednosti u ovkavim slučajevima?
Ideš, ovo leti... :D

na stolu: BT 1/6 F4U Corsair
build log: http://www.flyfreak.net/samogradnja/bt-f4u-corsair-u-16-skali/
u zraku: Skyartec 182 Cessna

Odg: Atlantis SLOPE 2m

Reply #3
Bok, nazalost u mojoj skromnoj "radionici" nemam tehnologojiu za infuziju a kao drugo za to bi trebalo krila raditi u nagativnim kalupima sto se za 2 aviona ne isplati. Ovako za pojedine modele najlakse je krila vakumirati na pozitivima a za sto je svakako potrebna neka jezgra, koja precizno drzi oblik profila  ;)

Sto se tice kineza nece dugo trebati da mi njih pocnemo kopirati  :D 

Odg: Atlantis SLOPE 2m

Reply #4
Da, istina, za 2 kom se ne isplati.  :-X

Ja mislil da ti ideš u masovnu proizvodnju, da plasiraš nekaj novog na tržište.  ;)
Nego, reci to planiraš složiti V-rep?

Da, kaj se kineza tiče, veli naš prof iz menadžmenta da im treba točno 3 mjeseca da iskopiraju neki proizvod i kompletan način proizvodnje.  :o

Ideš, ovo leti... :D

na stolu: BT 1/6 F4U Corsair
build log: http://www.flyfreak.net/samogradnja/bt-f4u-corsair-u-16-skali/
u zraku: Skyartec 182 Cessna

Odg: Atlantis SLOPE 2m

Reply #5
Baš se veselim temi o gradnji 2M jedrilice uz upotrebu kompozita, naravno da odmah imam i pitanje  :)

Dvoumiš - ramenjača od vertikalne balse+carb.letvice ili stirodurna obučena u karbonsku čarapu ? Činjenica je ako radiš stiro-carbon tehniku za krila, još k tome razmišljaš i o dodatnom sloju 0,6 mm balse , daje to čvrsta ljuska koja bi i uz slabiju ramenjaču trebala izdržati.
No s druge strane, kada sam vidio koliko je puta ove sezone zatajila stirodur-čarapa ramenjača na ultralakim F5J-N, pomislim da je bolje dati si truda i napraviti ramenjaču od karbonskih letvica+vertikalna balsa+kevlarni omotač, pogotovo ako se zaletiš na Sorišku planinu gdje se vozi i dynamic soaring ?

Kakav je tvoj stav o tome?

Damir

Odg: Atlantis SLOPE 2m

Reply #6
Ima tu još interesenata.  ;D
 
 Za napraviti negativ kalupe, ak niš drugo u MDF-u, za desetak a možda i više krila imamo i tehnologiju i tehniku.

Odg: Atlantis SLOPE 2m

Reply #7
Krenimo redom:
1. Rep ce biti V-oblika, također vakumiran pozitiv. Pitanje je jos jedino jezgra, imam na izbor komad rohacell-a od 6mm, stirodur i vrlo laganu balzu a laminat ce biti 65gr. karbon. Konacna odluka past ce netom prije vakumiranja jer ce model biti izgrađen uglavnom od materijala kojeg imam na lageru.
2. Za remenjacu se slazem sa Diogenom mada sam si u jednoj varianti zamislio da bi stiroduru, koji bi bio obucen u karbonsku carapu gore i dolje jos dodao nekoliko uzduznih karbonskih rowinga. Slicno su napravljene remenjace kod F5B modela (vidi info na http://www.aerodesign.de ). Idejna skica:

Balzu sa okomitim godovima bez pravog alata dosta je tesko precizno rezati i brusiti do potrebne visine. Drugi problem je druga remenjaca kod elerona ali tu sam si na jasnome, isla bude odrezana jegra obucena u karbonsku carapu:

3. Kreso, drago mi je cuti da ima jos interesenata i svakako te budem angazirao za CNC rezanje jezgri  ;) . Morat cu u skoro vrijeme (dok bude gotov trup) svratit do tebe da popricamo oko eventualnog frezanja negativa, jer to je tematika koja premasuje ovih nekoliko recenica na forumu. 

 



Odg: Atlantis SLOPE 2m

Reply #8
Ima tu još interesenata.  ;D
 
 Za napraviti negativ kalupe, ak niš drugo u MDF-u, za desetak a možda i više krila imamo i tehnologiju i tehniku.

ak će to ići i na struju, možda ih ima još :)


Odg: Atlantis SLOPE 2m

Reply #9
A mozda i jos!

Odg: Atlantis SLOPE 2m

Reply #10
Evolucija u stilu F3F mašina  8) ali jos uvijek radna verzija...



Odg: Atlantis SLOPE 2m

Reply #11
Nesto se je pokrenulo... trenutno se bavim obrezivanjem i brusenjem kabine te poklopaca na trupu. Malo sam ga kiksnuo na poklopcu ispod krila, koje sam prebrusio po duzini za 3-4mm ali to se sa 1 metra nece vidjeti   
Trup je inace "bombenfest" posto je izrađen od 2 sloja karbona ~200gr. te steklene tkanine. Masa je 185gr. sto je u odnosu na Spirit-V -35gr.




 

Odg: Atlantis SLOPE 2m

Reply #12
Bravo Beli  ;) .. pa kud prije, zar je kalup za trup već gotov ?  (da i ja stanem u red za dogovor  ::) ..)
Damir

Odg: Atlantis SLOPE 2m

Reply #13
bravo Ivica, vidim da si se prihvatil kak spada projekta....
jedva čekam nastavak...

pitanje, na dosjed tvojeg trupa kak bi pasal profil HQW 2,5/8,9...  ?

na tavanu bi se našli neki kalupčići savršeni za tvoj testni model, naravno ako znaš voskat ko karate kid i ako tvoja gospođa da zeleno svijetlo....  ;)


skopiral sam ti skicu modela kolko god sam mogel, samo sam krivo pročital profil koji si napisal  8)

Odg: Atlantis SLOPE 2m

Reply #14
Profil je najmanji problem  ;) Nego daj mi reci dubinu krila na pocetku i koliki je raspon uske? Mogao bi poslikati i odozgora kalup pa da ako bi pasalo ozenimo jos jedan full kalup model  :D