Skip to main content

Topic: ZAGI - dvokrilac ?? (Read 25186 times) previous topic - next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Odg: ZAGI - dvokrilac ??

Reply #15
Vidim da se patiš sa polugicama za serva, ja sam to rješio sa drvenim štapićima za ražnjiće. Borerom 1mm probušiš štapić, provučeš žicu i saviješ kako ti paše i termo-bužirom stisneš. Ne mrda nikud provjereno!
Al kako kažu: Slika vrijedi 1000 riječi ;)

Odlična ideja, hvala DJDarky.

Posebno je dobra stvar ovo sa luster klemom (ili redna stezaljka), iako to nije novo, vidio sam nešto slično u Osijeku, varadero mi je pokazao. Malo drugačija varijanta, ali super ideja.

Ponekad se dogodi da imam previše ideja, ali ne mogu ostvariti zbog svakojakih razloga. No ponekad zaglavim na najobičnijim stvarima.

Dali imaš ti ili netko drugi ideju kako da improviziram kotače? To me pati. Nemam pjenaste gume, nemam neki materijal, da je dovoljno elastičan, a opet dovoljno čvrst da izdrži 'šmirglanje' po asfaltu ili betonu (polijetanje/slijetanje).

Gledao sam po kući i nakupljenoj drndi, ali nisam uspio naći ništa ni približno ni slično. Ebay otpada, za sada nemam novaca, a ni strpljenja čekati da se kinez smisli poslati. Nemam ni lipe da ju stavim kao osnovu za kotač... eto, toliko sam bankrotirao...

LP,
milan
---

EDIT: Kod ovog aviona nije problem slijetanje, mogu i skije napraviti, no bit će problem kod zaleta - a bacanje iz ruke gotovo da je nemoguće (zbog cjelokupnog oblika i gabarita).

Odg: ZAGI - dvokrilac ??

Reply #16
Sad sam tražio po radioni i nenađem, ugl. pravio sam točkove do čepa od mlijeka i šperploče (šperpl. ide u čep) ali nisam bio zadovoljan, klimali su se ko babin zub a i na težini dobiješ, pa sam ih skinuo (izgleda bacio). Imaš točkova na dječijim igračkama ili tak' šta...
Možda za poljetanje bolje naći nekog da ti baci avionček, samom ti je stvarno nezgodno.
Kudikamo je bolje znati o svakoj stvari ponešto nego o jednoj sve.

Odg: ZAGI - dvokrilac ??

Reply #17
Jesi razmisljao da umjesto da kukas tu kako nemas s cim raditi avijune to vrijeme ulozio u trazenje posla.. stari moj ako si radno sposoban mogao si na moru traziti neki poslic za 2-3 soma kuna bez beda sude prati bilo sto to se uvjek nade.. tako se krece upoznas ljude raspitas se dobijes priliku za novi job... tko zna kuda te to sve moze odvesti.. znam da brutalno zvuci  ali ne mogu to vise slusati.. sory..

Zoran

Odg: ZAGI - dvokrilac ??

Reply #18
Sad sam tražio po radioni i nenađem, ugl. pravio sam točkove do čepa od mlijeka i šperploče (šperpl. ide u čep) ali nisam bio zadovoljan, klimali su se ko babin zub a i na težini dobiješ, pa sam ih skinuo (izgleda bacio). Imaš točkova na dječijim igračkama ili tak' šta...
Možda za poljetanje bolje naći nekog da ti baci avionček, samom ti je stvarno nezgodno.

Ma, hvala ti na trudu. Evo i ja sam malo dublje čeprkao po smetlištu u kući... našao poneku gumu, poneki kotač od krepanog miša za komp... i dobio neku ideju za amortizer...

[attach=1]

Svejedno, hvala ti za trud.

LP,
milan
---

Odg: ZAGI - dvokrilac ??

Reply #19
Jesi razmisljao da umjesto da kukas tu kako nemas s cim raditi avijune to vrijeme ulozio u trazenje posla.. stari moj ako si radno sposoban mogao si na moru traziti neki poslic za 2-3 soma kuna bez beda sude prati bilo sto to se uvjek nade.. tako se krece upoznas ljude raspitas se dobijes priliku za novi job... tko zna kuda te to sve moze odvesti.. znam da brutalno zvuci  ali ne mogu to vise slusati.. sory..

Zoran

Da nemam totalnu nesposobnost za rad, zasigurno bi imao neki posao. Mirovina mala, a imam puno dugova u banci...

Samo je pitanje vremena kad ću krepati. Ako želiš, mogu ti nabrojiti koje sve bolesti imam... pa procjeni dali sam radno sposoban. Ovaj stent koji mi je ugrađen u LDA u srcu... istekao mu je vijek trajanja... želudac - to nije želudac, to je jedan veliki čir. Jedva se krećem zbog propalih zglobova, zubi poispadali, neka bolest kostiju (ne znam sad ime)... Mentalne bolesti da ne spominjem.

Misliš da nisam pokušao naći 'lagani' posao?! Ne jedan puta... ništa od toga.

Ako mi ne želiš ili ne možeš pomoći, to je u redu, shvaćam. Ali mi nemoj, molim te, stvarati još veću ranu na želucu, ionako uglavnom jedem sam sebe.

LP,
milan
---

Odg: ZAGI - dvokrilac ??

Reply #20
Napisao sam "ako si radno sposoban"..  u protivnom ne odnosi se na tebe
Svakodnevno kukanje ne mogu vise slusati... svi misle da su bogom dani i ocekuju da netko poduzme nesto  za njih same.. a ti si upravo sa tim zacinio svoje postove sto e povuklo moju reakciju i ne zelim se ispricavati vec ti zelim da uspjesno zavrsis vijun.


Lp Zoran

Odg: ZAGI - dvokrilac ??

Reply #21
Napisao sam "ako si radno sposoban"..  u protivnom ne odnosi se na tebe
Svakodnevno kukanje ne mogu vise slusati... svi misle da su bogom dani i ocekuju da netko poduzme nesto  za njih same.. a ti si upravo sa tim zacinio svoje postove sto e povuklo moju reakciju i ne zelim se ispricavati vec ti zelim da uspjesno zavrsis vijun.


Lp Zoran

Ma dobro, znam da ponekad previše kukam. Tu si u pravu. Ja ću se svejedno ispričati za moj propust.

U svakom slučaju pokušavam da nađem rješenje za neki problem, no dogodi se da naletim na zid, pa ne ide dalje. A možda je takvo rješenje sasvim jednostavno, no u tom silnom mozganju mi jednostavno takova ideja promakne. Zato sam i pitao "dali netko ima ideju...", jer je meni očigledno ponestalo ideja (ok, ovo za kotače sam se već nekako snašao, no ima toga još).

Pokušati ću da više ne pitam ništa i nikoga za savjet, očigledno ovaj forum tomu ne služi. I unaprijed isprika ako mi se ipak omakne neko pitanje.

LP,
milan
---

EDIT: Evo, opet  moram ispričavati. Ovaj puta za sarkazam u mojim prethodnim rečenicama. Osim toga, moram paziti da ne pišem puno off topic, da me moderator ili admin ne izbaci, ili zaključa temu.

Odg: ZAGI - dvokrilac ??

Reply #22
Čuj lega, tu smo da pomognemo. Slobodno pitaj šta god! Nemoj se sad predati, ja kad odem u radionu i na livadu zaboravim na sve probleme a imamo ih svi, vjeruj mi!
Kudikamo je bolje znati o svakoj stvari ponešto nego o jednoj sve.

Odg: ZAGI - dvokrilac ??

Reply #23
Evo rješenje za osvježenje...  8)

Napokon sam smislio... lutao po trgovinama dok nisam ugledao to što tražim: japanke (ne opanke).  :D

I napravio prvi od četiri kotača (sad se moram pshihički i fizički pripremiti za sutra - zubar).  :-X

http://www.youtube.com/watch?v=K6nZGq8EHLQ

Za 14.90 kuna, par japanki (bila neka akcija) - svaka dovoljna za dva jako velika kotača (recimo jedan kao ovaj 7 cm u promjeru, drugi još veći), ili puno manjih. Ostatak materijala za razne vibracijske prigušnike.

LP,
milan
---

Odg: ZAGI - dvokrilac ??

Reply #24
Kako napreduje projekat, oće biti skoro probni let?
Kudikamo je bolje znati o svakoj stvari ponešto nego o jednoj sve.

Odg: ZAGI - dvokrilac ??

Reply #25
Dobra ideja za kotac....sad sam odmah i ja dobio neke ideje... :-)
Lp,
Alex

Odg: ZAGI - dvokrilac ??

Reply #26
Kako napreduje projekat, oće biti skoro probni let?

Projekt je totalno stao... Razlog je što otprve nisam našao rješenje kako napraviti tandem elevone, tj. da se paralelno pomiču. Pa sam zato bio pravio nešto nalik na "pancake" leteću.... tepsiju. I odmah skršio nosač propelera.

Poslije toga sam gledao jedan dokumentarac, gdje sam vidio kako su kroz povijest avijacije rješavali taj problem - jednostavno su stavili oprugu na kontra strani da vuče kontrolnu površinu na jednu stranu, dok servo vuče na drugu. Problem je bio što na tom mjestu nisam mogao staviti cjevčicu kako bi napravio nešto kao što je sajla na biciklu - da servo može gurati tu površinu. Ovaj sistem sa oprugom koriste u DLG-ovima za repne stabilizatore...

Sad kad znam kako, sad sam se razbolio. Peku me oči, glavobolja, nesanica, mučnina... a k tome i depresija. Malo će ovaj projekat kasniti, a ja tu ništa ne mogu.

Svejedno, hvala ti puno za tvoj interes. Nadam se da sve vas neću razočarati.

LP,
milan
---

Odg: ZAGI - dvokrilac ??

Reply #27
Napravi na svakom elevonu dva dodatna horna i povezi ih pushrodovima!

Nas sigurno neces razocarati posto razvijas nesto svoje, eventualno sebe. Samo cu reci da postoji jako malo aviona "iz glave" koji su iz prve poletjeli i bili dobri. Metoda pokusaja i pogresaka je ovdje da dodjemo do rjesenja, a ne da se zivciramo i gubimo bitku :)

Odg: ZAGI - dvokrilac ??

Reply #28
Dobra ideja za kotac....sad sam odmah i ja dobio neke ideje... :-)

Hvala.

Jedna od ideja koja me je mučila su amortizeri. Obična čelična žica može poslužiti kao opruga, no svrha opruge je da uspori udarac u tlo (recimo) pri slijetanju. No, nakon toga, opruga se vraća i avion poskakuje - što nikako nije dobro, pogotovo kad izgubi brzinu. Isti problem može nastati i pri polijetanju, ako avion naleti na neki kamen.

Oprugu ja vidim kao privremeni akumulator potencijalne energije, koja je oslobođena (ili bolje reći - pretvorena nazad u energiju kretanja, tj. u kinetičku energiju) odmah po popuštanju sile pritiskanja (tlačenja).

Bolje bi bilo tu 'udarnu' silu pretvoriti u toplinu (na primjer). To je moguće sa posebnim klipovima koji komprimiraju zrak i polako otpuštaju isti kroz majušni otvor - točno onako kako je u autima ili motorima. No, to je prevelika težina za dodavanje.

Isti efekt ima zrak unutar minijaturnih pora u pjenastoj gumi (materijal od čega su japanke izrađene) ili stiroporu. Stiropor je potrebno pred-komprimirati prvo - da bi ostao djelomično komprimiran. Nakon toga može služiti kao vrlo lagani, a opet efikasni materijal za absorpciju udara. U motociklističkim kacigama, upravo je stiropor taj koji to radi vrlo dobro.

No, onda nedostaje opruga, a pjenasta guma to ima: i elastičnost i te male pore koje pretvaraju kompresiju zraka u toplinu, i najvažnije - ne otpuštaju tu energiju tako brzo kao čelična opruga. Mislim da bi avion sa takovim amortizerima manje poskakivao pri polijetanju ili slijetanju, a amortizerski dio i dalje služio svojoj svrsi - da ublaži udarac (i da ga eventualno rasporedi po velikoj površini trupa aviona).

Kotači napravljeni od takovog materijala rade svoj posao, no relativno im je kratak put kretanja pri udaru. Nosač kotača bi zato trebao imati jedan ili više dopunskih elemenata, kako bi avion pri malo lošijem slijetanju ipak trpio manje opterećenja. Nije uvijek moguće pravilno sletjeti (u mom slučaju, gotovo nikada).

LP,
milan
---


Odg: ZAGI - dvokrilac ??

Reply #29
Napravi na svakom elevonu dva dodatna horna i povezi ih pushrodovima!

Hornovi sigurno, no pushord neće ići. Razlog je udaljenost od 20 cm od elevona do elevona (dva paralelna). To bi trebala biti zaista debela čelična žica da bi izdržalo guranje bez savijanja. Povlačenje nije problem. Zato i planiram opruge staviti na kotra stranu od pushrod-a, kako bi pri guranju zapravo opruga vršila povlačenje i pomagala otklon elevona.

U slučaju opruge, nije čak potreban ni pushrod (štap za guranje), nego je dovoljna špagica koja u jednom momentu vuče, a u drugom samo otpušta - a sa druge strane opruga povlači.

Quote
Nas sigurno neces razocarati jerazvijas nesto svoje, eventualno sebe. Samo cu reci da postoji jako malo aviona "iz glave" koji su iz prve poletjeli i bili dobri. Metoda pokusaja i pogresaka je ovdje da dodjemo do rjesenja, a ne da se zivciramo i gubimo bitku :)

U pravu si. Modeli aviona koji sliče jedni drugima imaju samo drugačije dimenzije i proporcije (ok i druge kuteve).

Nešto potpuno novo, bez početnih uputa - teško je predvidjeti kako će se ponašati. Donekle neke stvari mogu predvidjeti, ali neke stvari nekako iskrsnu neočekivano (nisu tako očigledne pri dizajnu) i treba ih riješiti.

Moje živciranje nije usko vezano samo za leteće zvijeri. Ili zapravo u opće nije vezano. No, prethodni događaji (tog dana i dana prije), kao i sva ova cjelokupna situacija mi već dobrano leže na želucu i živcima.

Samo je potrebna jedna iskra i ja sam gotov - što se u većini slučajeva manifestira eksplozijom očaja, nezadovoljstva, ljutnje (ponajviše na sebe samoga) i slično.

LP,
milan
---