Skip to main content

Topic: Zagi sloper (Read 25368 times) previous topic - next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Zagi sloper

Pitanje za znalce i njima slične: Da li je "klasični" Zagi od Plavog dovoljno probojan, tj. da li ima dobar airfoil za slopanje bez motora? Znači ne XL ili nešto drugo nego klasika.
Ako ne, koji bi profil bolje pasao za tako nešto? Znači lakši servači, mini batka i receiver itd.?

Odg: Zagi sloper

Reply #1
Uskoro bum radil neki franken zagi, imao bu drevenu sredinu na koju cu moc stavljat i skidat motor kad god pozelim, imao bu i ledice na velcro i takoder mogu ostavit samo serva stavit bec batku i na padinu, plavi mi je reko da je mh3 profil bolji za opcenito jedrenje bilo to padina ili termika ili nekej trece.
Spektrum dx7s i razni modelčeki

Odg: Zagi sloper

Reply #2
Ja sam si slope uzel onog s hk
Vidil si ga
Zagi, Mini Titan 325, F5J-N 400 by Beli, MPX Easy Star II
MPX Funjet, Cessna 177 GP-10,MPX FunCub, Robbe Charter, Combat & Slope Soaring Wing, Mini Dex DLG, SpaceWalker, Cirus.
Futaba 7C

Odg: Zagi sloper

Reply #3
Iz vlastitog iskustva mogu ti savjetovati da je originalni profil Tsagi 12% naj univerzalniji (stoga i meni najbolji) profil za padinskog Zagija. Njega mozes letjeti i po bonaci jer pokupi svaki dasak i po orkanskom vjetru kad i ptice radije odluce otici na kavu nego na padinu. Uz masu 350-400gr. dovoljno je probojan i po vjetru od 70km/h. Znali smo istovremeno letjeti u grupi sa razlicitim koncepcijama krila i profilima i kolege su se uvijek cudili kako je originalni toliko bolji od ostalih...

U subotu bili su udari jacine do 13m/s i Zagi sa tim profilom odlicno je odradio posao. I jos jedan savjet nemoj uzimati najslabije servace vec nesto malo jace jer letenje po vjetru na padini nije nimalo lak zadatak za servace.
 
Slika od subote:


Jedna povijesna... Origi žuti uvijek pobjeđuje


Odg: Zagi sloper

Reply #4
Hvala na brzom i preciznom odgovoru...
Jel 1.5kg dovoljno za servace ili da idem na 2.5kg metal gear?

Odg: Zagi sloper

Reply #5
1.5 bude na knap, stoga ako imas mogucnosti uzmi ove od 2.5kg. Nikad neznas kad ce ti ga vjetar zabiti u brdo i tada ove manje plasticne getribe vrlo rado pucaju. Jos jedan savjet ako ides u izradu Zagija. Ako nađes negdje onu samoljepljivu traku ojacanu staklenim vlaknima svakako je upotrijebi, barem za diagonalna pojacanja i napadnu ivicu jer na taj nacin Zagiju ces bitno produziti vijek trajanja.

Odg: Zagi sloper

Reply #6
Odlicno, servace imam - traku imam. Ova sa HobbyKinga je zacudjujuce iznimno kvalitetna i cvrsta. Ljepilo isto drzi tamo di nist ne drzi.
Planiram jos na CG-u napraviti neku komoricu za balast, smislit cu neki dobar sistem.

Hvala na odlicnim savjetima!


Sent from my iPhone using Tapatalk

Odg: Zagi sloper

Reply #7
Nema problema, ako bude jos nekih pitanja rado cu pomoci...

U vezi balasta vjerujem da ti nece trebati cesto jer nazalost kod nas vrlo rijetko puse toliko da bi trebalo dodatno opterecivati krila, i koja su sama po sebi dosta losi glideri - dakle u usporedbi sa jedrilicama imaju malu finesu odnosno relativno veliko propadanje ukoliko nema dobrog uzgonskog vjetra ali zato takva krila imaju citav niz drugih prednosti zbog koji su omiljena kod modelara.  

Eventualno ako imas volje mozes napraviti u tezistu kutijicu od balze u koje tijesno uguras olovo i prekrijes selotejpom ili jednostavno ovako kako su predlozili na rcgroupsu...






Odg: Zagi sloper

Reply #8
Od ovog teško da može jednostavnije i bolje ;D

Hvala još jednom!

Odg: Zagi sloper

Reply #9
Napokon je pocelo slaganje slopera...jos jednom hvala Plavom na nagradi tj.izrezanim krilima, nagradna je bila zabavna :) stira odlicno izrezan, kalup isto dobijete tako da mozete po zelji i volji presvlacit sa staklom, karbonom, balzom, kako god.
Do sad sam samo poljepio krila, izdubio rupe za ojacanja i uljepio ojacanja PuMaxom. Jos ih moram povezati.
Za ojacanja sam koristio dvije karbonske strijele 6mm. Iznimno su cvrste. Kad se povezu jos prelazim na rezanje i pripremu elevona i rupe za lansiranje s donje strane.




Sent from my iPhone using Tapatalk

Odg: Zagi sloper

Reply #10
Odlicno!
I nemoj zaboraviti na vinglete koje su vrlo bitne na takvom modelu, najbolje da jih napravis demontazne (+jedan rezervni par) pomocu cicka ili jace obostrane ljepljive trake pa kad negdje zapnes ili piknes model, mozes jednostavno nabrzaka na terenu rijesiti problemcic.

Odg: Zagi sloper

Reply #11
Odlicno!
I nemoj zaboraviti na vinglete koje su vrlo bitne na takvom modelu, najbolje da jih napravis demontazne (+jedan rezervni par) pomocu cicka ili jace obostrane ljepljive trake pa kad negdje zapnes ili piknes model, mozes jednostavno nabrzaka na terenu rijesiti problemcic.

Mislio sam napraviti ili demontažne ili nepoderive :)
Daj reci koliko ima veze veličina, nagib, itd.? Da li je istina da su puno efikasniji (tj. s manje draga) wingleti koji počinju tek negdje malo prije polovice profila krila (na kraju)?
Prvo sam mislio zakomplicirati stvar i napraviti lijepe winglete (otprilike slika u attachu), a mozda i samo puknem coroplast i bok :D


Odg: Zagi sloper

Reply #12
Nema potrebe za vingletima po cijeloj dužini, do sad sam ispitao barem 20-tak verzija i ovi kao na slici odrađuju svoj zadatak besprijekorno.

Eventualno napraviš lagani prijelaz prema napadnoj ivici.

dimenzije su:
širina korjena : 10cm
širina vrha : 6cm
visina : 15cm

Odg: Zagi sloper

Reply #13
Hvala Plavi!

Ovo je motorna verzija ili jedraljka?
Citao sam nesto okolo po forumima da je gotovo duplo manji winglet isto potpuno funkcionalan, ali se nikad nisam probao igrat sa tim.
Krenut cu od ovih tvojih dimenzija i probat par razlicitih, u tom je i prednost ovak jednostavnog letala :)

Odg: Zagi sloper

Reply #14
Ovo je motorna verzija ali uz malo termike lako prelazi u glidera.
Standardni setup i 720g RTF.

Ovaj sa slike je u zraku bio preko 2h bez promjene batke a onda je junior odlučio da ga pošalje u zagorje  :D .



Export zagorje