Skip to main content

Topic: Novi način ostakljivanja (Read 21191 times) previous topic - next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Novi način ostakljivanja

Jedna misao me okupira već duže vremena i tek nedavno sam je sproveo u djelo.
Razmišljao sam da li bi se moglo ostakljivati nečim drugim osim epoxy smolom.
Stjecajem okolnosti, dosta često sam u kontaktu sa lakovima za parket i pokušao sam ostakljivati površine sa njim.
Korišten je dvokomponentni PU lak za parket Chromoden. Miješa se u omjeru 1:1.
Napravio sam ogledni primjerak sa staklenom tkaninom 18 gr, balzom 1mm i tim lakom.
Rezultat iznad očekivanja.
Sam postupak ostakljivanja lakše ide nego sa epoxyjem jer je taj lak neuporedivo rjeđi, ali ništa manje ''ljepljiv''. Samim tim što je rjeđi lakše prodire kroz platno i treba ga manje težinski. Nanosi se mekanim kistom.
Već nakon tri sata, staklo sam prebrusio brusnim papirom 250 i ponovio postupak sa lakom. Dobio sam lijepu, glatku i čvrstu površinu.
Nakon 24 sata sušenja, pokušao sam ''na vlak'' raskinuti balzu ali nisam uspio.
Sama cijena tog laka nije mala, ali postoje za kupiti količine koje su potrebne za 1 kvadratni metar. Dosta često ljudima ostane tog laka poslije postavljanja ili sanacije starog parketa, pa se može od njih ''ogrebati'' za malo.
Lak nije posebno agresivan za kožu ali nikada nije na odmet koristiti tanke zaštitne rukavice. Miris tog laka je intenzivan ali ne i nepodnošljiv kao poliesterska smola.
Nije upotrebljiv za stiropor, jer ga nagriza.

Odg: Novi način ostakljivanja

Reply #1
može koja slika urađenoga :)

Odg: Novi način ostakljivanja

Reply #2
Ja bi rado isprobo taj nacin na mimiju kojeg sad brusim.Molio bi te koju slikicu zato kaj mislim da imam taj lak doma istog proizvodača samo aqua neznam jel isti pa bi te molio da i lak slikas.

edit: vidim da je pu i fali mi stakla.
Spektrum dx7s i razni modelčeki

Odg: Novi način ostakljivanja

Reply #3
Naravno da može.
 Potrudiću se da u toku sutrašnjeg dana postavim sličice ovog načina korak po korak  ;)
Osim toga Toki ovaj lak nije aqua, nego poliuretanski.
Aqua bi značilo da je na vodenoj bazi.

Odg: Novi način ostakljivanja

Reply #4
budem probo s aqua pa javim.
Spektrum dx7s i razni modelčeki

Odg: Novi način ostakljivanja

Reply #5
nebuš uspįo sa aqua, polįuretan topį stakloplastįčnu podlogu į postaje poput plastįke, vodenį lak če se ponašatį gelasto į neče reagįratį sa platnom na načįn ukručenja..... no možda se varam.. ::)
dx9-xd8-gobac630

Odg: Novi način ostakljivanja

Reply #6
I ja se već neko vrijeme služim s tom tehnikom.
Koristim jednokomponentni akrilni lak za parket, vodeni, može i na stiropor.
[attach=1]

Rezultat je fantastičan.
Presvukao sam krila Hype Fox-a sa 18 gramskim platnom.
Sad kad iz strmog poniranja napravi loop krila se samo malo savinu,
a prije su se vrhovi krila savijali 20-30 cm i kod laganog pomaka elevatora.

Radio sam po ovom videu:
http://www.youtube.com/watch?v=DF4jNl4d5Zk

Odg: Novi način ostakljivanja

Reply #7
Imam isti taj lak samo drugi proizvođac, dečki ima ko viška 18g stakla za prodat najbolje iz Zg ili drugdje pa poslat?
Spektrum dx7s i razni modelčeki


Odg: Novi način ostakljivanja

Reply #9
đaba kad ga nema na stanju barem nije bilo zadnji put.
Spektrum dx7s i razni modelčeki

Odg: Novi način ostakljivanja

Reply #10
Evo kako sam i obećao nekoliko sličica.
Prve dvije prikazuju lak sa kojim je rađeno, a druge dvije finalni izgled.
Ne bih raspredao o načinu, jer je to puno puta objašnjavano na forumu. Tek da napomenem da je nanošeno mekanim kistom. Sa jednim umakanjem kista može se puno površinski prekriti platna. Nakon nanošenja laka na platno, poželjno je kreditnom karticom iscijediti višak laka.

Odg: Novi način ostakljivanja

Reply #11
Da ne otvaram novu temu želio bih da dodam još jednu alternativnu ideju.
Ovo su modelari koristili dok nije bilo staklenog platna u Hrvata.
Preko gotovog, izrađenog krila od balze, navuče se fina, svilenkasta ženska najlonka - ''halteruša''  :D.
Preko toga se nanese epoxy ili lak dobre kvalitete. Kada se osuši, višak se kasnije obreže oštrim skalpelom ili žiletom.
Ženskih najlonki također ima po finoći, gustoći  tkanja i kvaliteti (cijeni).
Naravno da ne dolaze u obzir mrežaste čarape (mada bi to fino izgledalo).
Za kvalitetu je najbolje da se posavjetujete sa svojim boljim polovinama  :D.

Odg: Novi način ostakljivanja

Reply #12
naravno,svi ste zaboravili na svilu,kod nas u zgb ima u hobyartu,vukovarska,od 18 gr pa na vise.nekada davno krila sam jedino svilom plankiro 8)

Odg: Novi način ostakljivanja

Reply #13
Evo kako sam i obećao nekoliko sličica.
Prve dvije prikazuju lak sa kojim je rađeno, a druge dvije finalni izgled.
Ne bih raspredao o načinu, jer je to puno puta objašnjavano na forumu. Tek da napomenem da je nanošeno mekanim kistom. Sa jednim umakanjem kista može se puno površinski prekriti platna. Nakon nanošenja laka na platno, poželjno je kreditnom karticom iscijediti višak laka.


Vidim da to lijepo izgleda. Imam tog dvokomponentnog PU laka, ali isto tako loše iskustvo s njim. Barem sa onim što se može u mješaonici boja u Vinkovcima nabaviti (ide 2:1, lak/katalizator), a moguće je kupiti na decilitre.


Ono što mi je bio problem ranije je skupljanje poliuretana. Na prvi pogled sve je izgledalo u redu, no nakon nekog vremena se sve počelo jako skupljati. Naime, bio sam 'enkapsulirao' jednu visokonaponsku zavojnicu tim lakom. Izgledalo je prekrasno, kao žuto staklo. No nakon samo nekoliko dana, sve se počelo vitoperiti i iskrivljavati, da bi nakon dužeg vremena sve to drastično promijenilo oblik (to je bilo prije par godina). Ostatak i jedne i druge komponente u posudi se polimerizirao i skupio do neprepoznatljivosti.


[attach=1]


Ovo je ostatak katalizatora, koji je u početku bio potpuno bijel, no nakon nekog vremena na suncu je promijenio boju. Isto se događa sa lakom bez katalizatora, a najgore sve zajedno. Sveukupni rezultat je vrlo tvrda masa, gdje je finalni volumen oko 2/3 originalnog (nakon dužeg vremenskog perioda).


Ne znam točno naziv ni proizvođača tog poliuretana, jer je pakiranje veliko, na desetke litara (u mješaonici boja se može onda dobiti po želji manja količina). Možda to nije isti poliuretan...


Za sada, za manje površine ostajem pri epoksidnom ljepilu, koje je preskupo, ali za male količine i za samo jedno nanošenje je nekako podnošljivo.


Dali se vaš poliuretan toliko skupio nakon dužeg vremena?


LP,
milan
---




Odg: Novi način ostakljivanja

Reply #14
Milane, veliko pitanje je, hm, koji je to lak koji se kupuje u mješaonama.  >:(
Inače, treba voditi računa da se ambalaža u kojoj se drži lak dobro zatvori.
Dovoljna je mala količina vlage iz zraka da kontakt za lak počne želirati, a nakon nekog vremena dolazi do potpunog stvrdnjavanja. Isto tako mora se paziti da posude u kojima se miješa lak moraju biti 100% suhe.
Lak preko zime treba čuvati da se ne smrzne, jer i u tom slučaju dolazi do stvrdnjavanja komponenti.