Skip to main content

Poll

Podržavate li donošenje zakona o sustavima bespilotnih zrakoplova?

  • Za
    52 (55.3%)
  • Protiv
    42 (44.7%)

Total Members Voted: 89

Voting closed: February 27, 2015, 07:40:44 pm

Topic: Nacrt Pravilnika o sustavima bespilotnih zrakoplova (Read 249205 times) previous topic - next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Nacrt Pravilnika o sustavima bespilotnih zrakoplova

Evo izišao je nacrt pravilnika baš ga čitam, pa evo da podjelim i s Vama. Bit će tu svega od licenci i kategorija lokacija. Osiguranja itd.
Na prvu djeluje fer složeno.




Edit:
Po ovme zakonu čini mi se da je pisan samo za multirototore, let po noći ne postoji.

Odg: Nacrt Pravilnika o sustavima bespilotnih zrakoplova

Reply #1
nisam sve procitao detaljno, ali u nacrtu, clanak 12, tocka 4......sto to znaci....da ti spotter mora gledati u avion dok letis? pa to je tak..200-300 metara. ako je to to, jebo takav fpv.. nadam se da grijesim.

Odg: Nacrt Pravilnika o sustavima bespilotnih zrakoplova

Reply #2
Pa FPV je u kontekstu izgleda samo kao telemetrija koja ti javlja povratne informacije o statusu baterije, gps, prijem signala itd.

Odg: Nacrt Pravilnika o sustavima bespilotnih zrakoplova

Reply #3
S obzirom na sve neprovjerene informacije koje su kolale da FPV neće biti dozvoljen, i s obzirom na situaciju
sa sličnim zakonima u drugim europskim zemljama, odlično je da se može letjeti FPV. Tamo gdje je FPV dozvoljen
obavezan je i promatrač (primjer UK).


Koliko vidim spominju se i avioni i cepelini, tako da nije samo za multirotore.


Dobro je i da se mogu slati komentari i primjedbe.



Odg: Nacrt Pravilnika o sustavima bespilotnih zrakoplova

Reply #4
Quote
Odredbe ovog Pravilnika ne primjenjuju se na bespilotne zrakoplove pod uvjetom da ne mogu postići kinetičku energiju veću od 79 J.

ako model ima 1.57kg, kreće se max 36 km/h
kinetička energija je 78 J
isto ako ima 2 kg, i kreće se max 32 km/h (dual rateom se to lako podesi na stanici) ima 78J
točno?  ili sam negdje fulao cijeli red velične  :D

https://www.easycalculation.com/physics/classical-physics/kinetic-energy.php

ako nisam sada nabrzaka krivo ubacio podatke, onda za takve sve ovo ne vrijedi. zanimljivo....
a znamo da ima dronova ispod 2 kg, itekakvih,
tehnologija ide naprijed, bit će ih i ispod 500 grama  ;)

u padu aktivan padobran pa se spušta i sporije od onoga što ide horizontalno na pogon

Odg: Nacrt Pravilnika o sustavima bespilotnih zrakoplova

Reply #5
Vjerojatno smatraju to igračkom onda, pa se ne žele petljat u dječje stvari ;)


Odg: Nacrt Pravilnika o sustavima bespilotnih zrakoplova

Reply #7
Zakon rade veliki, oni koji mogu odvojiti navedene budalaštine, npr. dva gpsa, dva kompasa, i ostale pm, i ko tu najebe mi mali koji se igamo na livaama i nesmijemo letit 500-600m u krug na fpv jer promatrač ne vidi dalje, ajde kopat ćemo bunkere pa ćemo letit iz bunkera na fpv  :D :D
Leti samo leti :-)

Odg: Nacrt Pravilnika o sustavima bespilotnih zrakoplova

Reply #8
6 motora i vise a manje mora imati padobran, sta sad svi na fantomica moraju staviti padobrane
dovoljno jak motor moze dignuti i tavalon u zrak

Odg: Nacrt Pravilnika o sustavima bespilotnih zrakoplova

Reply #9
sve je to promišljeno napravljeno, ovo je čisti dokaz da se male sjebe u korjenu


ajde treba ti ljčnički dozvola promatrač eto ti i knjigovođu  :D :D  [size=78%]ajde daj pa ko da voziš pravog, jeftinije kupit polovnu cesnu i položit za pilota i onda gazit ove jake koji imaju padobrane nekoliko wokonga...gps-a... pa da vidimo oce izdržat [/size] :D :D :D :D
Leti samo leti :-)

Odg: Nacrt Pravilnika o sustavima bespilotnih zrakoplova

Reply #10
Na koji način misliš da se male sjebe u korjenu? u Klasi 1 i klasi 2 je dozvoljeno letenje zrakoplovnim modelom, kategoriji livade i što ti ja znam niko te niš nebude pitao di nema žive duše šume i parkovi, ali moraš imat liječnički itd. to je ionako prijedlog zakona.... tu najviše po meni dira nas koji smo volili snimat po gradu crkve mostove itd. dok zakon ne dođe odoh ja to snimit što mislim da će mi biti fora, poslje nebu išlo  :D  iako imam 8 motora ali padobrana nemam, ani pilotsku dozvolu 8)

Odg: Nacrt Pravilnika o sustavima bespilotnih zrakoplova

Reply #11
Vidi se da je odvojena modelarska aktivnost i hobi, od komercijalne i to je u redu.


Treba razlikovati dio koji se odnosi na komercijalnu primjenu od zabave, a koliko vidim da
se lijčničko uvjerenje ne odnosi na modelare već na komercijalu, a i taj zahtjev nije prerigorozan.




Odg: Nacrt Pravilnika o sustavima bespilotnih zrakoplova

Reply #12




Isto je bilo sa pojavom prvog automobila po zakonu je ispred njega trebao hodati covjek sa crvenom zastavom i vikom upozoravati ljude da ide automobil pa to nije bas zazivilo...


jammeri ce rjesavati probleme letenja u zabranjenim zonama

Odg: Nacrt Pravilnika o sustavima bespilotnih zrakoplova

Reply #13




Isto je bilo sa pojavom prvog automobila po zakonu je ispred njega trebao hodati covjek sa crvenom zastavom i vikom upozoravati ljude da ide automobil pa to nije bas zazivilo...


jammeri ce rjesavati probleme letenja u zabranjenim zonama




Isto je bilo sa pojavom prvog automobila po zakonu je ispred njega trebao hodati covjek sa crvenom zastavom i vikom upozoravati ljude da ide automobil pa to nije bas zazivilo...


jammeri ce rjesavati probleme letenja u zabranjenim zonama


jammeri čega pa to su slobodne frekvencije na kojima puno drugih sustava radi osim RC veze govorimo o 2.4GHz..

Odg: Nacrt Pravilnika o sustavima bespilotnih zrakoplova

Reply #14
isto kao i sa GPS i GSM jammerima