Skip to main content

Poll

Podržavate li donošenje zakona o sustavima bespilotnih zrakoplova?

  • Za
    52 (55.3%)
  • Protiv
    42 (44.7%)

Total Members Voted: 89

Voting closed: February 27, 2015, 07:40:44 pm

Topic: Nacrt Pravilnika o sustavima bespilotnih zrakoplova (Read 249195 times) previous topic - next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

Odg: Nacrt Pravilnika o sustavima bespilotnih zrakoplova

Reply #30
Nebi rekao da ne znaju vodit drzavu ::) , jako su sposobi, na primjer stave novi asfalt na cestu, poberu lovu, pa za tri mjeseca treba cijevi za plin, opet novi asfalt i onda treba nove cijevi za kanilizaciju :D :D


Ali sva sreca, opet se rodaci nadu i dobiju na natjecaju radit cestu :D :D

Odg: Nacrt Pravilnika o sustavima bespilotnih zrakoplova

Reply #31
Vidis to sam imao namjeru napisat ali eto znak je da mislimo isto, jebi ja phantom ce te ubit osjec ce ti glavu i ruke sa one 4 male usr... propelice a x8 ili nes vece i tesko kao tenk od tog ti nece bit nista, jebi gato je profesionalna sigurna teska letjelic tu nema straha
Sve je to elektronika pokvarljiba na zalost, nema profi neprofi sigurno me igurno sve to leti sve to pada....


Pa razlika je u tome da bolje profesionalno najebes, to te odmah ubije, ali kada te neki amater pokupi s bixlerom opako patis od ogrebotine i sto je najgore mozes jos tuzit vlasnika!

Odg: Nacrt Pravilnika o sustavima bespilotnih zrakoplova

Reply #32
Mene samo muci hocemo mi uopce moci letit, dok naprimjer profici vjezbaju na livadi!

Odg: Nacrt Pravilnika o sustavima bespilotnih zrakoplova

Reply #33
Uvjek mali najebe!!!!


Necemo moci kolega znas zasto jer nemamo para za pizdarije placat i to opet nekome namjestenome ko ce brat pare za dozvole a uz to ces morat jednom mjesecno i na ljecnicki, vozacka dozvola ti traje 40 godina a ova ce ti vrijedit godinu a ljecnicki mjesec dana tako da nas se lako i jednostavno rijese...

Leti samo leti :-)

Odg: Nacrt Pravilnika o sustavima bespilotnih zrakoplova

Reply #34
A gle, ja na to gledam ovako, ne mogu oni donjeti zakona koliko ga mi mozemo krsiti!

Onda u tom slucaju, proficima treba zabranit na livade gdje mi letimo, pa ako ipak dodu lijepo u miragea stavim 12s baterije, jos ga malo pojacam sa staklom i ful gas kroz letjelicu od profesionalaca :D

Odg: Nacrt Pravilnika o sustavima bespilotnih zrakoplova

Reply #35
Ubrzo ćemo saznati koji su to junaci.

Odg: Nacrt Pravilnika o sustavima bespilotnih zrakoplova

Reply #36
Coljo, ak dobor pročitaš na letenje modela odnose se čl.11 i čl.12, sve ostalo se odnosi na komercijalne operacije,
prema tome nije primjenjivo na modelare, i ja tu ne vidim ništa što do sada nismmo radili (pregledali model prije leta,
letjeli na mjestima gdje nikom ne smetamo tipa preljevnica, travica...), samo smo dobili legalnost.

Ostalo se odnosi na komercijalu, ne na nas, a i tu je logično da se postavljaju zahtjevi glede sigurnosti operacija, i da se
traži da se netko tko se komercijalno bavi sa time i investira u opremu, a ne da npr. nije problem dat bilo koju lovu
za HD link, a broj motora nije bitan jer eto to leti i sa četri, pa zašto bi bilo osam (karikiram).

Nadalje ako se ne varam u bliskoj nam Austriji uopće nije dozvoljen FPV, pa je ovo daleko liberalnije neko u ostalim zemljama.

Eto, to je samo moj pogled na problematiku.

Odg: Nacrt Pravilnika o sustavima bespilotnih zrakoplova

Reply #37
A bas su se nasli njih dvoje, Facebook prosvjednici.  :D

Ovo je prijedlog zakona. Ako vam se ne svidja, onda ce te otici na javnu raspravu i dati svoje konstruktivne prijedloge.
Ja sam prvi za to da se definira i komercijala i hobi. To je normalno svugdje u svijetu.
Evo nedavno mi je frajer na Bundeku na festivalu vatrometa letjeo sa Fantomom na metar od glave. Tatek da pare, a on pravi TOP GUN pilot sa Playstationa, pa udri misko nad rulju.
I kad mu padne na necije djete, ne da nema osiguranje, nego lagano daljinac u ruksak i paljada.

Ako ces letjeti na svojoj livadi, nema problema, radi sto hoces. Ali nemres onda kao oni specijalci sto se sa Bixlerom zalete do Sljemena i nazad.

A podrzavam i da za snimanje treba dozvola. Konkurencija je super stvar, ali pod jednakim trzisnim uvjetima.
Cisto sumnjam da ovi GoPro snimaci vjencanja placaju porez i davanja, sto znaci da onima koji svoje obveze placaju otimaju iz usta.
Posljednji model:
Sin V1: tezina: 7500 g, raspon: 70 cm, gorivo:mlijeko, kapacitet rezervoara: sve veci, izdrzljivost: 0-24

Odg: Nacrt Pravilnika o sustavima bespilotnih zrakoplova

Reply #38
Wespen je to lijepo opisao, ali potrebno je istaknuti da svi mi možemo uputiti primjedbe i prijedloge na prijedlog zakona,
i da je tamo negdje objavljen link za davanje primjedbi i prijedloga. Prema tome, nitko nije rekao to je to i gotovo, već svaki član
modelarske zajednice može dostaviti svoje mišljenje i prijedlog.


Odg: Nacrt Pravilnika o sustavima bespilotnih zrakoplova

Reply #39
Koj zakon će mi zabraniti snimiti sestrinu svadbu

Odg: Nacrt Pravilnika o sustavima bespilotnih zrakoplova

Reply #40
Ako snimas sa mobitelom, za kucnu upotrebu niti jedan.
Ako dodjes sa profi opremom vec sad postoji.
Posljednji model:
Sin V1: tezina: 7500 g, raspon: 70 cm, gorivo:mlijeko, kapacitet rezervoara: sve veci, izdrzljivost: 0-24

Odg: Nacrt Pravilnika o sustavima bespilotnih zrakoplova

Reply #41
Wespen je sve reko, vi tu pričate ko da će nam sve zabranit. A jasno se daje do znanja da je sigurnost i odgvornost na prvom mjestu. Nije ovo zakon protiv fantoma, bixlera itd. ovo je zakon protiv neodgovornih pilota. Ako se uzme u obzir i ja sam neodgovoran letim iznad grada, kuća itd. Ne postoji nešto što ne pada pa i MIG padne kamo li neće naše igračke. I postoje ultra neodgovorni piloti oni koji lete 1m od ljudi na skupovima (phantom u splitu na prosvjedu hajduka, itd.)
Trenutno zakon ne paše JEDINO svadbarima sa fantomom...



A kad ovaj zakon se donese opet ne smiješ snimat iz zraka i kad udovoljiš sve ove prohtjeve agencije jer ima drugi zakon gdje geodetska uprava nalaže pregled snimke i traži dozvolu itd.. ali sada kad tražiš dozvolu od geodetske ćeš moć popunit rubriku avion, licenca itd.

Odg: Nacrt Pravilnika o sustavima bespilotnih zrakoplova

Reply #42
Mini ovo moras zastititi: "svadbari sa Fantomom"TM
Posljednji model:
Sin V1: tezina: 7500 g, raspon: 70 cm, gorivo:mlijeko, kapacitet rezervoara: sve veci, izdrzljivost: 0-24

Odg: Nacrt Pravilnika o sustavima bespilotnih zrakoplova

Reply #43
Malo sam proučavao prijedlog zakona, sve je napisano, vjerovatno će doći i do nekih promjena ako će biti konstruktivnih prijedloga.
Nisam nigdje vidio koje su dimenzije onih ploćica koje ne gore, to me baš zanima zbog težine.
Ako prođe ovaj zakon, a nama ne odgovara, uvijek možemo napraviti referendum da mijenjamo Ustav RH, da za nas modelare hobiste progledaju kroz prste na nenaseljenim livadama. 
Zagi, Mini Titan 325, F5J-N 400 by Beli, MPX Easy Star II
MPX Funjet, Cessna 177 GP-10,MPX FunCub, Robbe Charter, Combat & Slope Soaring Wing, Mini Dex DLG, SpaceWalker, Cirus.
Futaba 7C

Odg: Nacrt Pravilnika o sustavima bespilotnih zrakoplova

Reply #44
Da to nisam skužio te pločice, ali na kraju piše koliko sam skužio za ove lokacije kat.1 i 2 da može i naljepnica a ne pločica. A kako će se dobit reg. broj i koliko će to koštati nemam pojma. Kat 1. je livada i nema nikakvih restrikcija isto tako i kat.2 sa objektima u kojima nema nikoga.. to će biti zona di te neće niko dirat.
A to kako izgleda negoriva pločica, evo ovako,
[attach=1]