Skip to main content

Poll

Podržavate li donošenje zakona o sustavima bespilotnih zrakoplova?

  • Za
    52 (55.3%)
  • Protiv
    42 (44.7%)

Total Members Voted: 89

Voting closed: February 27, 2015, 07:40:44 pm

Topic: Nacrt Pravilnika o sustavima bespilotnih zrakoplova (Read 249184 times) previous topic - next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Odg: Nacrt Pravilnika o sustavima bespilotnih zrakoplova

Reply #765
I dalje je nejasno sto sad na koncu ako odem van i dodje mi policajac.
Da li pobjeci, pricekati da me kazni i/ili zapljeni mi igracku, pokusati pojasniti da radim po vazecem pravilniku iz NN...

Mislim sto se sad na koncu smije, sto ne? Da mozda posaljem mail na DGU, HKZP, MUP, XYZ123 ili kome god i trazim konkretne odgovore na konkretna pitanja (trebam i posebna pojasnjenja vezana uz trajanje vatrometa kod popunjavanja zahtjeva  :D ) ? Ili jednostavno odem u park, odvozim turu s jednim okom u naocalama, a drugim prateci dolazi li marica (+ spoter koji ce gledati quad :) ili da angaziram i spotera za policiju  ::) ) ?

Mislim, ovo postaje komicno, ali nije bas bezopasno ako krene udaranje po djepovima...


UPDATE:
Ovo stvarno veze s mozgom nema - evo nasao sam drugi zahtjev na stranicama CCAA (http://www.ccaa.hr/hrvatski/opcenito_367/) - PDF: http://www.ccaa.hr/download/documents/fod-frm-003_1716
Totalno drugacije... I sad neka mi netko pojasni koji treba popuniti? Oba? Ni jedan za igracku od 22g ispod 79J?
Napravili su totalno srxxxxxe sa svim ovime jer meni sad definitivno vise nista nije jasno...

Odg: Nacrt Pravilnika o sustavima bespilotnih zrakoplova

Reply #766
cek da nadjem... aaa evo nasao sam

[attachimg=1]

Odg: Nacrt Pravilnika o sustavima bespilotnih zrakoplova

Reply #767
eee decki, koliko vi mozete teksta napisati o glupostima.... umjesto da ste vec otisli na livadu i sprzili nekoliko baterija.

Odg: Nacrt Pravilnika o sustavima bespilotnih zrakoplova

Reply #768
Cini mi se da mi to jedino preostaje - isprintati pravilnik i na livadu sto dalje od ikoga da izbjegnem svaku mogucnost da me netko vidi i prijavi - pa ako svejedno dodje organ, imati pravilnik u dzepu i bar tako se probati izvuci... ali nadam se da imaju pametnijeg posla. Jer ako zelis legalno, ocito ne mozes posto je sve sa svacime u koliziji. No mislim da cu svejedno poslati par mailova na adrese tih agencija tek toliko da vidim kako ce ovo razjasniti...  ::)

Ili jos bolje - popuniti oba zahtjeva (iako ne mogu jer mi za masu letjelice ne da unijeti manje od 1 Kg  :D + ne znam sto s vatrometom...  :D ) i onda im to poslati trazeci dozvolu za letenje na period od 01.01.2017 do npr. 31.12. 2027 ....  8)

Odg: Nacrt Pravilnika o sustavima bespilotnih zrakoplova

Reply #769
eee decki, koliko vi mozete teksta napisati o glupostima.... umjesto da ste vec otisli na livadu i sprzili nekoliko baterija.

Tko kaže da nismo? :D 4 komada :)


Odg: Nacrt Pravilnika o sustavima bespilotnih zrakoplova

Reply #771
Ekipa,


ako je itko od vas u mogućnosti, dođite 25.03. u 09h u Rijeku. Imamo gostovanje gdina Damira Bezika iz CCAA, baš vezano uz "racing dronove". Vrata su vam otvorena, pa pitajte slobodno sve što vas zanima, direktno :)


A ako ja mogu pomoći kako, pošaljite mi poruku.
"Ko leti, vrijedi, ko vrijedi, leti, ko ne leti, ne vrijedi."

Odg: Nacrt Pravilnika o sustavima bespilotnih zrakoplova

Reply #772
 Pitanja koja mene zanimaju su vrlo jednostavna - kakva su zakonska ogranicenja za koristenje plasticnih mikro quadcoptera-igracaka koji nisu racing dronovi i ne mogu postici kineticku energiju vecu od 79J, a mogu imati kameru, domet im je 30-40m, tezine su ispod 50g - da li se i kako i pod kojim uvjetima i gdje smiju koristiti i koje papire za njih treba imati (ako treba imati)? Jer postoji pravilnik koji izuzima letjelice koje ne mogu postici kineticku energiju vecu od 79J i postoje dva zahtjeva za dozvolu letenja - jedan od CCAA i jedan od HKZP pri cemu se ovaj iz HKZP odnosi i na letjelice s kinetickom energijom manjom od 79J i istovremeno se poziva na pravilnik koji se za takve letjelice ne primjenjuje sto stvara totalnu zbrku i nejasnoce tj. nejasno je ima li ili nema izuzetaka... Uglavnom, to je ono sto mene zanima - sto sa "perolakim" igrackama koj nisu ni za komercijalne svrhe, ni spijunaza, ni snimanje ni racing dronovi vec za letenje (FPV ili LOS) u manjem parku ili dvoristu - da li dakle i za njih treba lijecnicki/vozacka dozvola/izjava, popunjeni zahtjevi, dozvola kontrole leta itd. ?

I da - pogledajte ovo http://www.youtube.com/watch?v=fooBIc1kvos - Novi Zeland - o nebulozama regulativa tamo. Pocinje na 4:50, a najludji dio je na 15:25 i odnosi se upravo na ovo sto ja pitam - letjenje igracaka kao npr. CX10...

Odg: Nacrt Pravilnika o sustavima bespilotnih zrakoplova

Reply #773

Čisti Mrak Taritaš

[attach=1]

Odg: Nacrt Pravilnika o sustavima bespilotnih zrakoplova

Reply #774
Na moja konkretna pitanja vezana uz mikro-igracke koje ne mogu postici 79J kineticke energije, dobio sam jedino odgovor od CCAA. HKZP se jos nije javio.
A odgovor od CCAA je "genericki" - tipa: procitati pravilnik, FAQ, pogledati video, a ako zelim snimati, javiti se geodetskoj upravi... a precizno sam napisao dileme i nejasnoce vezane uz pravilnik i obrasce itd. te da ne snimam itd. no OK - bolji kakakv odgovor nego nikakav - uglavnom, "vracaju" me na Narodne novine i jedini vazeci pravilnik (dakle policija iz posta od prije par dana nije bila u pravu tvrdeci da postoji neki novi pravilnik koji sve zabranjuje) gdje pise da se pravilnik ne odnosi na letjelice koje  ne mogu postici 79J - znaci, smijem bez ikakve papirologije i dok ne snimam iz zraka (snimanje je regulirano drugim zakonom/pravilnikom i nema limit na kineticku energiju koliko se sjecam), letjeti LOS  i FPV s E010, X9, H101, CX10...

Dakle, pricekat cu jos koji dan da dobijem neki odgovor od HKZP (ionako ne mogu radnim danom nikud :( ), pa ako ne dodje, isprintat cu fino pravilnik i s CCAA FAQ stranica tocku gdje se fino dodatno uz formule s primjerom kaze da se postupa po pravilniku kad letjelica postize vise od 79J i odoh vozati po livadama oko grada - pa ako naidje policija ili netko, predociti mu ocito...

No unatoc tome, bilo bi dobro da se 25.03. na toj spomenutoj radionici u Rijeci ta pitanja svejedno postave tom inspektoru iz CCAA (Sys - poslao sam konkretnija pitanja i tu u starijem postu i na PM) - dakle, status racing dronova, ali i ne-racing dronova tj. mikro igracaka sa ili bez kamera (kome se prijavljuje, da li se uopce prijavljuje, kako se prijavljuje ako se prijavljuje, koji obrasci, HKZP, CCAA, geodeti... cirkus...) - i dobiju neki konkretni odgovori iako, kazem, ispada da CCAA dozvoljava letove "perolakih" igracaka i ipak nije kao na Novom Zelandu  :) - neznam dakle samo sto sa HKZP - ali oni ne "trzaju" na mailove za sad.


Odg: Nacrt Pravilnika o sustavima bespilotnih zrakoplova

Reply #775
Ne znam čemu toliko halbuke, dok ne radiš sranja nitko ti ništa neće! ako kreneš naravno da će odmah tko što, ako i letiš normalno na livadi dođe policajac malo mu izdiktiraš zakona tj pravilnika, i on će vidit da si upućen.
Tako ti je nama bilo kad smo išli iz bosne sa drone racinga, ženska na grani iz carine krenula neke papire zakone, kad sam joj par članaka izdiktirao i nekoliko stvari objasnio u kratko, odustala je. Tako i policajci oni su nešto načuli a nemaju pojma što... pa app...


Letite i uživajte...

Odg: Nacrt Pravilnika o sustavima bespilotnih zrakoplova

Reply #776
Policija ti se nece zafrkavati, oni ce napisati prijavu pa makar i za nekoristenje pojasa iako sjedis u autu na livadi, dalje preuzima sud i onda se s njima natezes.

Odg: Nacrt Pravilnika o sustavima bespilotnih zrakoplova

Reply #777
I Sys - moze info kako je proslo danas? Znamo li stogod novog vezano uz racing quadcoptere i igracke? Moze koja informacija (ako si uspio biti na radionici)?

Odg: Nacrt Pravilnika o sustavima bespilotnih zrakoplova

Reply #778
Snimili smo pa kad bude online, javim.
"Ko leti, vrijedi, ko vrijedi, leti, ko ne leti, ne vrijedi."

Odg: Nacrt Pravilnika o sustavima bespilotnih zrakoplova

Reply #779
Kviz znanja CAA vezan za upravljanje bespilotnim letilicama (po dosadašnjem pravilniku). 80% je potrebno za prolaz. Ja imo 50%:
http://www.ccaa.hr/hrvatski/kviz-koliko-poznajete-propise-primjenjive-na-sustave-bespilotnih-zrakoplova_390/


U Osijeku tokom sajma najavljene promjene pravilnika. Od bitnih promjena se spominju dozvole noćnog letenja i promjena širina zona letenja ali nisu još objavili detalje pa više može reći netko ko je prisustvovao predavanjima.
http://www.ccaa.hr/hrvatski/detalji-novosti_31/hacz-u-sklopu-osijek-drone-expo-2018-odrzala-radionicu-namijenjenu-operatorima-i-vlasnicima-uas_939/