Skip to main content

Topic: Mini Viper Graupner (Read 7168 times) previous topic - next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Mini Viper Graupner

Poštovani kolege lijep pozdrav!


Na nagovor kolege Zlatana, otvorio sam ovu temu o gradnji Mini Vipera, od "0", isključivo prema nacrtu.


Kako sam kroz godine prikupio podosta opreme i materijala bilo je potrebno samo odlučiti koji projekat započeti. Pošto jedan duži period nisam gradio ništa, te kako prečesto putujem, odlučio sam se za gradnju ovog lijepog malog modela od Graupnera.
Prije više godina, kada se je bio pojavio kao kit verzija u Graupnerovom katalogu htio sam ga nabaviti, ali na žalost nisam, pa sam se sada prihvatio gradnje zahvaljujući Outerzoneu koji je objavio nacrt u pdf u.


U prodaji je taj model izgledao ovako:



Odg: Mini Viper Graupner

Reply #1
Gradnju sam počeo prije cca mjesec i pol dana. Prvo sam isprintao dva primjera nacrta, i to jedan za gradnju i jedan za izradu šablona za rezanje materijala. Šablone sam radio tako da sam isprintane djelove na papirima formata A4 precizno spajao, te lijepio na karton, pa  nakon toga precizno izrezivao i pomoću njih označavao i izrezivaio potrebne dijelove Vipera. Na djelove od šper ploče i na šablone za profile krila sam izrezane djelove nacrta lijepio direktno na šper, te sam taj papir nakon obrade skinuo s tih djelova.


Alat koji koristim je standardni modelarski alat.


Osnovne razlike s kojima sam odstupio od osnovnog nacrta Graupnera je da sam promjenio predviđeni speed 400 s Robe roxxy 2827 i što ću upotrijebiti Lipo baterije od 1500mA 3S, i što sam odlučio staviti elerone na obje polovice krila, te sam time morao malo promjeniti nacrt krila i komande na eleronima. Odlučio sam se pogon elerona s jednim servom i klasičnim pokretanjem preko klackalica u krilu....


Maksimalna predviđena težina tog modela u poletanju (MTOW) je 450 g. Prema grubom izračunu neću ovim promjenama preći maksimalnu dozvoljenu težinu, a niti bitno poremetiti težište.
Nadam se čak i uštedi težine od  minimalno 50 g...


Prvo sam napravio trup u cijelosti i ugrubo sam ga obradio, a paralelno s trupom sam izrezao i pripremio horizontalni i vertikalni stabilizator....

Odg: Mini Viper Graupner

Reply #2
Za izradu trupa iskoristio sam čvršću balzu od 3mm, a također sam istu iskoristio za izradu repnih površina.
Trup je ralativno jednostavne konstrukcije i nije bilo problema u izgradnji, tako da sam ga podosta brzo završio.
Dok sam ga gradio ugrubo sam izračunao cijenu potrebnog materijala prema Pevecovim cijenama balze i ispada da je cijena  drvenog materijala ispod 50 kn....
Trup sam sastavio, izradio kabinu i pripremio utore za horizontalni i vertikalni stabilizator, te za skiju ispod repa...
Trup je samo ugrubo obrađen što se vidi iz slika. Temeljna obrada slijedi tek kada završim i krila...
Žao mi je jedino da nisam temeljitije slikao sve faze gradnje trupa... :(

Odg: Mini Viper Graupner

Reply #3
Nakon toga sam počeo sa izradom lijeve polovice krila i to tako da sam prvo napravio šablone za rebra i između njih ubacio potreban broj pločica od balze debljine 2mm kako bih izradio potrebna rebra za lijevu polovicu krila.
Zatim sam napravio šablonu oplate krila i pomoću nje sam izrezao oplate donjake krila za lijevu i desnu stranu, te sam napravio šablonu za ramenjaču na način da sam ju isprintao na papiru A4, spojio precizno i nakon toga je zalijepio na karton. Tako sam dobio šablonu za izrezivanje dvije ramenjače, za lijevu i desnu polovicu krila.
Tada sam pričvrstio oplatu donjake krila na nacrt i označio sam na njoj pozicije ramenjače i rebara. Nakon toga sam zalijepio i pričvrstio ramenjaču na predviđenu poziciju i nakon toga sam podesio i zalijepio rebra na njihove pozicije.
Kada sam to završio, izrezao sam i zalijepio pomoćnu ramenjaču, te letvicu koja će biti napadna ivica elerona. U tome sam morao paziti da pomočnu ramenjaču i napadnu ivicu elerona zalijepim samo na donjaku krila i da ih ne zalijepim međusobno. Potom sam zalijepio pomoćna rebra za eleron.


Malo slika da ne dosadim tekstom....

Odg: Mini Viper Graupner

Reply #4
Krila presvlacis balzom?

Odg: Mini Viper Graupner

Reply #5
Odlično napreduje, veselim se snimci prvoga leta....čekamo nestrpljivo kraj majstore....

Odg: Mini Viper Graupner

Reply #6
Da krila su po projektu full plankirana...


Odg: Mini Viper Graupner

Reply #7
Evo riješio sam lijevu polovicu krila i sada čeka da završim desnu, pa da ih spojim i da onda mogu ugraditi komandice za upravljenje eleronima. Kada spojim krilo i kada posložim upravljački sklop (komande) elerona plankirati ću krilo s gornje strane.
U međuvremenu sam se bio uhvatio izrade klackalica za pokretanje elerona...


Kako u narednom periodi pristižu blagdani i gosti u kuću vidjeti ću kako će napredovati radovi preko blagdana...
 ???

Odg: Mini Viper Graupner

Reply #8
Evo sam danas uspio osloboditi malo vremena za nastavak gradnje. Danas je na redu bila desna polovica krila....





Da puno ne pričam staviti ću slike  :-\

Odg: Mini Viper Graupner

Reply #9
Evo, u međuvremenu sam se malo bavio i krpanjem jednog Pipera koji je doživio malu nesreću. Kako je kolega imao namjeru baciti isti, nagovorio sam ga da mi ga prepusti. Pošto su krila, zadnji dio trupa i repne površine ostali netaknuti prihvatio sam se popravljanja i rekonstrukcije nosa.
Na prve dvije slike vidi se rezultat udesa, a na zadnje tri popravljen nos sa modelom za izradu kalupa za  poklopac (kapotaž) motora, izrađenim od stirodura.
Model je bio prije na elektro pogon, a ja ga prepravljam za pogon na glow motor do 1.5ccm

Odg: Mini Viper Graupner

Reply #10
Pozdrav,

Viper je odlican model, leti dobro sa jednim eleronom, cak se neki cudili i govorili da to ne funkcionira ..  bedastoce .. :-)
Prije dosta godina napravio sam ih 3 komada i svi bili ok, cak jednog i sa nitro 1,8ccm te ga vozio sa oko 40-60% nitrometana.
Model nema bas nikakvih losih karakteristika, dobar je dizajn.
Medutim ugradi servo u krilo direktno iza elerona, ne po sredini kako je na nacrtu, a eleron ostakli sa obje strane 50g staklom.
Seraf koji drzi krilo stavi 4mm plasticni, i oko tog dijela krila bilo bi dobro staviti isto malo stakla.

lp,
kk

Odg: Mini Viper Graupner

Reply #11
Lijep pozdrav!


Drago mi je da se neko ponovo zakačio na ovu temu. Ideja mi je bila da pomalo objasnim svaku fazu izrade tog lijepog modela, kako bi mlađi modelari i modelari početnici u grubo shvatili osnove  klasične gradnje modela.
Na žalost, po forumima vidim da se danas modelarstvo svodi na gotove modele i letenje, a u zadnje vrijeme i dronove. Ja sam i danas pobornik klasične gradnje, uz uporabu kompozitnih materijala.
Gradnju sam nastavio, ali na žalost nisam daleko odmakao zbog poslovnih obveza, ali sada se pripremam nastaviti gradnju. Kako imam dosta starih modela, onda sam modelarstvo konzumirao odlascima na livadu i letenjem.....
Nadam se da ću uskoro nastaviti sa ovim svojim objavljivanjem ilustrirane pričice gradnje.... ;D


Pozdrav, Ivica


Odg: Mini Viper Graupner

Reply #12
Lijep pozdrav!


Na žalost Mini Viper i dalje stoji na ormaru, ali sam danas nastavio sa rekonstrukcijom Phoenix Sebarta 46-55. Nakon krpanja, kitanja i brušenja poklopca (kapotaža) motora obavljene su sitne popravke na trupu i krilima, ugrađen je motor, rezervoar i elektronika.
Slijedi bojanje donjeg dijela poklopca motora, podešavanje komandi i elektronike, te se nadam i u četvrtak malo letenja....


Lp

Odg: Mini Viper Graupner

Reply #13
Bog!


Evo me malo ulovila nostalgija za klasičnom gradnjom, a našlo se i malo vremena. Radi se o Bluebootle padinskoj jedrilici po nacrtu sa Outerzonea....