Skip to main content

Topic: Electric Challenge balsa (Read 3039 times) previous topic - next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Electric Challenge balsa



pozdrav svima...napokon sam se odlucio za izradu aviona od balse
radovi su vec krenuli i naravno odma sam zapeo
ali samo zbog nedostatka materijala...za neke sam se snasao ja se nadam da moze s tim...
kao sto na slici vidite koristio sam 6mm sipke za tiple,ja se nadam da to moze tako
krilo je skoro gotovo ali sad imam problem posto nigdje nemogu naci sperplocu
dali se koze upotrijebiti nesto drugo
tezina krila za sada je 197g i to je sve sto sam za sada napravio
sve djelove rezem sam
svaki savjet je dobrodoso


Odg: Electric Challenge balsa

Reply #1
Za sto tocno ti treba sperploca? Mozda postoji neko drugo rjesenje ali ne znam za sto ti treba...
Pogledaj mozda Pevec ili tako neki ducan,mi smo obicno balzu uzimali tamo pa vjerujem da imaju i sperplocu
FrSky Horus X10
Extreme Flight Extra 300 88",2x SebArt Angel S50e,SebArt Katana S30e,NPM Yak 54,Piper PA 38,Cessna 747,Protech Alpha 180,Align T-Rex 450 V2

Odg: Electric Challenge balsa

Reply #2
Trebam je za spajanje krila i za trup...nema peveca u brodu...nasao sam na jednom mjestu ali 4mm...meni treba 3mm i 1mm

Odg: Electric Challenge balsa

Reply #3
Pozdravljam te , malo prelistaj temu samogradnje  .. ima dosta priloga gradnje gotovo kompletnog modela od balze.. za neke dijelove ako trebaš šper , možeš do prvog konzuma ili nekog sličnog lanca , kašete za voće su od topolovog špera od kojeg se može dosta toga napraviti ( rebra za trup , pojačanja u krilima i sl.. ) .. i samo naprid , uživaj u veselju sa balzom :).

P.S. rješenje za ramenjače  ovako kako si napravio dosta otežava gotovu konstrukciju jer su te okrugle letvice od bukve .. im puno boljih izvedbi ramenjača  za krila koje osiguravaju dobru čvrstoču konstrukcije ..
vedro nebo i miran zrak želi vam vukovar

Odg: Electric Challenge balsa

Reply #4
e hvala na savjetu za kašete....
a sto se tice ramenjace to mi je prvo palo na pamet
sto bih mogao koristiti umjesto ovog...
citam dosta tema i pokusavam sve pohvatat ali ima jos puno toga ucit
mislim da bih trebao ponovo pocet u izgradnju krila ovo mi je bilo prvo pa sam malo ucio

Odg: Electric Challenge balsa

Reply #5
PZ- malo me iznenađuje vaš odgovor, materijal na kašetama recimo da je dobar za kašetu, za pojaćanja na modelu ne i ne.
Ta nazovimo šperploča je preslaba  u usporedbi sa šperom (možda čak i kvalitetnom balzom) koji se upotrebljava za kriticna mjesta na modelu.
Kašete su izrađene od škart materijala za jednokratnu uporabu to vam sve govori.


EDIT : bukovinom otežana krila su na dobrom putu da se sve smrvi pri bilo cemu osim pravocrtnom letu,  bolje da kad je več tesko neka bude teško  ali i čvrsto, upotrjebi 4 mm šperplocu  za spoj trupa i krila.


Lp Zoran

Odg: Electric Challenge balsa

Reply #6
Pozdrav Zorane , ma nisam ni mislio taj šper za spajanje krila .. ima dosta dobrih izvedbi kešeta kod kojih šper nije za baciti , i može se upotrebiti u nedostatku boljeg materijala .. (recimo prvih par rebara centroplana) .. puno je toga već napisano i priloženo u fotografijama  samo dobra volja i malo pregledavnja foruma .. a sve ostalo u poruke .. samo naprid momci balza kao materijal u gradnji modela ne bi trebala izumrijeti  ;)
vedro nebo i miran zrak želi vam vukovar