Skip to main content

Topic: Komponente za remote viewing (Read 3328 times) previous topic - next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Komponente za remote viewing


Pozdrav,
što bi mi trebalo od elektronike da napravim uređaj s kamerom koji bi bežično prenosio sliku na mobitel.
Radi se o udaljenostima na kojima se upravljaju rc modeli, auti ..dronovi itd.
Otprilike znam da postoje dva načina, da se direktno spoji mob s kamerom putem wifi-a i da se nekako spoje preko "sustava frekvencije" 5.8Ghz.
Znam da kod dronova se kupi samo fpv kamera koja se spaja na nekakvu antenu...s druge strane se kupe specijalne naočale koje detektiraju signal kamere i imamo sliku u naočalama. No isto tako postoji verzija bez naočala, gdje se spaja mobitel sa daljinskim upravljačem drona i slika se prikazuje na mobitelu (Doduše, potrebna je neka aplikacija na mobitelu) U ovom slučaju daljinski ima dvije antene, jedna za upravljanje drone-om, jedna za primanje video signala.
Mene zanima taj sistem, ako bi netko znao sve razbiti na komponente i reći koje su potrebne ako bi se takvo nešto slagalo iz "nule".
Ja ću napisati otprilike što znam da treba, pa ako me možete molim vas nadopuniti informacijama koje propuštam.

SISTEM REMOTE (udaljeni part, gdje se nalazi kamera)

(note: ne ulazim sada ovdje u kvalitetu komponenti, linkove koje ću dati bi bili samo pokazni primjeri na vrstu komponente za koju mislim da mi treba)

-kamera

Znam da najmanje mogu pogriješiti ako uzmem neki drone fpv modul koji ima već predviđeno da se spaja na antenu. Pretpostavljam kamera ima output signal, input napajanje. (Ima napajanje -> radi, nema napajanje -> ne radi?? Ako je tako, napajanje je jedini input?) Output bi spojili na video odašiljač.
Recimo kamera ovako nešto: http://www.banggood.com/600TVL-8_0MP-14-2_8mm-CMOS-FPV-170-Degree-Wide-Anlge-Lens-Camera-PALNTSC-p-984345.html?rmmds=search.

-video odašiljač ..neka antena kakvu koriste dronovi, tipa:

http://www.banggood.com/Eachine-VTX03-Super-Mini-5_8G-72CH-025mW50mw200mW-Switchable-FPV-Transmitter-p-1114206.html?rmmds=detail-top-buytogether-auto
Pretpostavljam jedan kabel je napajanje, drugi signal sa kamere. Jedini izlaz je u obliku radio signala kojeg će detektirati prijemnik.
Recimo kamera i odašiljač već spojeni: http://www.banggood.com/Eachine-TX03-Super-Mini-025mW50mW200mW-Switchable-AIO-5_8G-72CH-VTX-600TVL-13-Cmos-FPV-Camera-p-1104884.html?rmmds=detail-top-buytogether-auto
Tu vidimo samo jedan kabel, koji bi bio napajanje za obje komponente, a inpute i outpute signala ne vidimo, jer to postoji jedino između te dvije komponente?
Sada bi nam još jedino trebala baterija, dok su gornje komponente spojene na napajanje, imamo video u "zraku" koji negdje treba uhvatiti.

SISTEM CONTROL (part s kojim upravljamo)

(Napisao sam upravaljanje iako u ovom pojednostavljenom primjeru ne upravljamo ničim, nego samo gledamo sliku sa udaljene kamere)

video prijemnik - to je očito prva neophodna stvar.

http://www.banggood.com/5_8G-40CH-25mw-600mw-Adjustable-Audio-Video-AV-Transmitterv-RX5840-Receiver-FPV-TX-RX-p-1100996.html?rmmds=search
Za prijemnik očito isto trebamo napajanje i izlazni signal bi bio oblikovan signalom koji hvata.
No, kako će naš prijemnik znati da hvata signal sa naše kamere..a ne sa neke druge?? Pretpostavljam da onda prijemnik treba još nekakve inpute osim napajanja putem kojega bi ga podesili da hvata signal sa naše kamere ??
Ok, imamo video signal i kako s njim na ekran mobitela??
Očito trebamo nekakav mikrokontroler na koji spajamo i video prijamnik i mobitel putem usb kabela. No koju ulogu točno preuzima mikrokontroler?
Primjetio sam da kada se daljinski upravljač drona spoji na mobitel, odjednom mobitel putem aplikacije dobije razno razne uloge/naredbe koje može prosljediti droneu. Očito onda ta komunikacija između daljinskog i mobitela je "višeslojna", gdje osim videa mobitel komunicira sa mikrokontrolerom na onoliko "načina" koliko je ugrađeno u aplikaciju...a onda mikrokontroler u daljinskom te naredbe dalje radiosignalom prosljeđuje na REMOTE PART gdje se nalazi drone.
Moram priznati ovaj dio mi je prilično mračan, no mogao bi probati sumirati:
-mikrokontroler na daljinskom upravljaču mora imati output-input signal prema mobitelu (usb kabal), s druge strane mora imati input sa video prijamnika. Kada to imamo od hardwera, onda je dalje softwerski problem kako komunicirati između mikrokontrolera i mobitela?

Eto, ja sam napisao u grubo ono što razumijem ...i htio bi prvo kupiti osnovne komponente niske kvalitete...čisto da napravim prvi newbie projekt da se suočim uživo sa problematikom. Bilo kakav savjet je dobrodošao. Hvala.


Odg: Komponente za remote viewing

Reply #1
Izgleda da ste imali neki kontakt s DJI dronom pa ste puno toga pomijesali, gotovo svi koji lete FPV imaju na letjelici odasiljac+kameru a kod sebe monitor+prijemnik.Slika se prenosi nikako drugacije nego na potpuno analogan nacin kao nekada televizija samo na drugim frekvencijama najpopularnije 5.8GHz.Ako se zelite okusati u tome za pocetak nabavite kamericu odasiljac i prijemnik i isprobajte.Moj prvi let je bio na starom televizoru tako da sam povukao produzni kabel 100 metara od garaze do livade jer nisam imao monitor :D.Imate gore jedan okvir trazi u kojeg upisite kaj vas zanima u vezi svega i naci cete puno informacija.

Odg: Komponente za remote viewing

Reply #2
Izgleda da ste imali neki kontakt s DJI dronom pa ste puno toga pomijesali, gotovo svi koji lete FPV imaju na letjelici odasiljac+kameru a kod sebe monitor+prijemnik.Slika se prenosi nikako drugacije nego na potpuno analogan nacin kao nekada televizija samo na drugim frekvencijama najpopularnije 5.8GHz.Ako se zelite okusati u tome za pocetak nabavite kamericu odasiljac i prijemnik i isprobajte.Moj prvi let je bio na starom televizoru tako da sam povukao produzni kabel 100 metara od garaze do livade jer nisam imao monitor :D .Imate gore jedan okvir trazi u kojeg upisite kaj vas zanima u vezi svega i naci cete puno informacija.


Moram priznati da ne razumijem tvoj upis. Pa nigdje ne kažem da FPV letjelice nemaju odasiljac ili kameru...isto kao i monitor+prijemnik na prijemnoj strani.


Ono što ja želim, raspisati input-output za svaku komponentu koja sudjeluje u tom procesu od hvatanja slike...do prijenosa iste. Čisto da vidim što sam do sada dobro shvatio..što nisam. ..što ću nadopuniti sa novim informacijama.
Gore u mom postu je zaista puno upitnika...ali za većinu tih upitnika sam postavio svoju pretpostavku kako stvar funkcionira i puno bi mi značilo kada bi netko izanalizirao moje tvrdnje,  barem samo sa "Da" ili "Ne".


Znam da je Googleanje i pretraživanje uvijek dostupna solucija...nije da nisam čitao i da neću nastaviti...ali razgovor ponekada rasvjetli neke stvari koje čuče sakrivene.