Skip to main content

Topic: Bijeli dim (ESC, quadcopter) (Read 5048 times) previous topic - next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Bijeli dim (ESC, quadcopter)

Pozdrav,

slažem mali quadcopter (moj drugi pokušaj nakon što sam sklepao nešto što se nije zadimilo ) ..no ovog puta slažem komponente na puno manji FC koji je ujedno i PCB. Radi se o: https://www.banggood.com/Emax-STM32F303-F3-Femto-Flight-Controller-with-Integrated-BECBuzzer-PadsVBatPDB-p-1101875.html?rmmds=myorder

Na ovoj pločici su pinovi za ESC jako blizu signalne žice i sve sam to nekako naknap zalemio. Pogledao sam otpore sa voltmetrom i naizgled nisam napravio nikakav kratki spoj. No nakon što sam spojio 2S bateriju na pločicu zadimi mi se jadan ESC. Vrag mi nije dao mira, pa sam opet išao spojiti bateriju, pretpostavljao sam da sam zezno samo nešto s tim ESCom i htio sam vidjeti hoće li ostali motori raditi. Nakon što sam ponovno spojio bateriju, neko vrijeme je bilo sve oke i taman da ću spojiti usb i evo bijelog dima opet. ...ovog puta je barem iz tri ESCa krenuo. xd.

Ok, shvatih da sam nešto opako zezno...i sve rastavim.

Nakon toga sam uzeo pojedinačno svaki ESC i spojio ih na istu bateriju i dao im signal direktno sa jednog prijemnika i svi motori su se vrtili. (Drugim riječima, nijedan nije riknuo do kraja)

Moje pitanje je:
kako provjeriti ispravnost ESC-a?
kako provjerite jel sve ispravno pospajano prije uključivanja baterije?

...i za kraj, ne pada mi na pamet što sam mogao zeznuti? Schema spajanja se vidi na linku gore koji sam dao, i više manje bi trebalo biti jednostavno. Minus na minus, plus na plus i signalna žica u sredinu... hmmm.....
..jedino ako sam kod lemljenja nešto spojio pa to nisam detektirao.
Možda će nekom sa iskustvom biti odmah jasno o čem je riječ :) ??

Hvala i sretna Nova godina svima!

Odg: Bijeli dim (ESC, quadcopter)

Reply #1
Iz opisqnog bi reko da si zezno polaritet na esc-ima ili bateriji al kazes da je to bilo ok.

Odg: Bijeli dim (ESC, quadcopter)

Reply #2
E sad sam ga zapalio...ali i dalje ne kužim što se dešava.
Kao što gore napisah, gotovo siguran sam da je ranije bijeli dim išao iz ESC-eova. Pošto dalje svi rade, računam da su dobili štete, ali ne da ih ubije dokraja...pa sam sve složio opet isponova. Ovog puta da nebi lemio preblizu napon i signalnu žicu, odlučio sam sve ESCove povezati direktno (paralelan spoj jel, minus na minus, pluseve na pluseve)..i onda samo jednu granu povući prema FC pločici direktno na pinove gdje se spaja baterija.
I složim tako, spojim bateriju...i sve štima...ne dimi se nitko nigdje.
Povežem FC sa clean flightom...flasham...probam kroz program uključivati motore ..sve radi.
Nisam se mogao odmah sjetiti kako se pločici zada da čita sa SBUS prijemnika, pa sam prčkao po portovima UART1 - UART3 i metodom pokušaja sam palio serial RX na svakom od njih. Tek se kasnije sjetio da moram i u configuration reći da je prijemnik SBUS i nakon što sam to definirao vidim u cleanflightu da pločica reagira na komande stanice.
I što ću..nego stisnuti gas da čujem motore. ...međutim kako zazujaše motore, pojavi se masivan bijeli dim ovog puta iz baš iz pločice. ..i meni sada više ništa nije jasno!
Jedino mi je jasno da sam ga ovog puta stvarno zapalio i pločica je mrtva, ne prepoznaje je više računalo.
Spajao sam opet bateriju da vidim koji vrag se dimi, ali dim dolazi iz donjeg lijevog kuta od ispod, tako da ne vidim točno. Trenutno mi je žao raskapati, jer želim smireno kopati da ne izgubim trag što sam pogriješio.
Pločica je inače izdimila svoje, ali i dalje kada spojim bateriju postaje jako vruća na nekim elementima.
E sad, ono što mi je čudno, ti isti elementi su bili poprilično vrući kada sam prvi puta spajao USB ...a mislim da se kasnije nisu baš tako grijali kod spajanja USB-om. To sam si u glavi opravdao da se možda zbog instaliranja kojekakvih na pločicu procesor zagrijao pa je ta kocka koja se ugrije mi nalikovala na hladnjak. A sada više ništa ne znam ko tu koga, ali definitivno ta ista kocka se jako užari ako spojim bateriju.
Jel ima netko ideju što bi trebao istestirati da vidim u čem je greška?
Kako općenito testirate jel sve na svom mjestu prije nego ukopčate bateriju?
Jel možda moguće da sam ostavio serial RX upaljen na krivom portu pa da od tuda dođe nešto ovakvo?

Odg: Bijeli dim (ESC, quadcopter)

Reply #3
Vrlo lako je moguće da nisi ti kriv, odnosno da nisi niš krivo spoji nego je greška u samom fc-u. To što se grije je vjerovatno bec. Raskopaj i pogledaj šta je točno izgorilo i da ti nije možda negdje ostalo lema pa napravilo šlus, ovako možeš samo nagađati.

Odg: Bijeli dim (ESC, quadcopter)

Reply #4
Ovo je sve što vizualno mogu primjetiti:
https://drive.google.com/file/d/1SqJd8G0xo0uQwtaa9Oa3w1kSMoQHMCNd/view
https://drive.google.com/open?id=1SqJd8G0xo0uQwtaa9Oa3w1kSMoQHMCNd


... vidi se točno na ovom silikonu gdje je gorilo i na istom mjestu mala piknjica na procesoru. Zašto bi to izgorilo, nemam pojma.


Imam osjećaj da sam nešto kratko spojio, da nebi mogao ni kontrolirati motore putem clean flight aplikacije??


Ali sve ovo zajedno mi je užasno čudno, prvo se zadimili malo ESC-eovi, kasnije puno jače zdimilo ovo. Nekako ne vjerujem da su poluispravni ESC-eovi su mogli posljedično uzrokovati ovo?


Najviše nekako sumnjam da sam previše petljao s lemljenjem, te sam ga možda temperaturno načeo...i ona je u momentu negdje nešto pregorilo i izazvalo kaos. Ali vi iskusni bi mi prije mogli reći za koje varijante hoće doći do ovako nečega?


Uglavnom, čekam novu pločicu...i možda postoji način kako se ona prvo testira jel ispravna? I također način kako se istestira jel sve dobro spojeno prije nego se spoji na baterije??



Odg: Bijeli dim (ESC, quadcopter)

Reply #5
Možda ti je sa lemilice kapnulo malo cina negdje na pločicu? Ne mora biti da si nešto zeznuo kod spajanja.
Kudikamo je bolje znati o svakoj stvari ponešto nego o jednoj sve.

Odg: Bijeli dim (ESC, quadcopter)

Reply #6
Postoji mogucnost da je negdje i krivo oznaceno ili ecs ili ploca + i - pa ide dim makar se misli da je sve ok spojeno.. Kak je i proc zgorio na ploci kaj je na tom pinu gnd ili nesto drugo. Najbolje sve raskopat pa pogledat nazalost druge nema jer velika je sansa da bude opet gorilo. Kad apajas bilo kaj plova mora biti hladna ko led osim stepdow reg. Ukoliko je gore inace odmah znas da je nekaj krivo.

Odg: Bijeli dim (ESC, quadcopter)

Reply #7
Stigao mi je novi isti takav FC. (i novi vrhovi lemilice xd. ) ..ali nekako se bojim da ću ga opet zapaliti, jer nemam pojma što sam pogriješio. Jedino što mogu ovoga puta je preciznije i kraće lemiti, i odmah u startu ESCeove spojiti direktno na pinove baterije, tako da ne petljam s lemljenjem previše po FCu na 4 različita mjesta.


Jedino me zanima, da li bi ikako ESCeovi preko signalne žice mogli skuriti FC??
Ako se sjećate, bilo je ono da mi je prvi puta malo zadimilo na ESCevoima, kasnije su oni ipak radili, ali izgorio FC.  Trenutno nemam nove ESC-eove, mislim složiti s istima, ali nije valjda da bi oni mogli posijati zlo? Nekak si gledam ako je crvena žica spojena direktno na izvor baterije...da bi izgoreni ESC u najgorem slučaju mogao napraviti kratki spoj nad baterijom. ..ali nemam pojma da li bi u nekoj varijanti napon mogao probiti kroz signalnu žicu pa da zdrma natrag u FC? heh  Nepotreban strah, ili??

Odg: Bijeli dim (ESC, quadcopter)

Reply #8
Riskiras bezveze s ESCima koji su vec dimili. Ako bas inzistiras na tome onda solo spoji ESCe na bateriju i provjeri kolki im je napon izmedju minusa i signalne zice...

Odg: Bijeli dim (ESC, quadcopter)

Reply #9
A i mislio sam to provjeriti...ali neznam vole li u dinamičkom okruženju probiti kroz signal. Jer zadnji puta mi je bilo sve oke dok nisam dao gas...


Uglavnom, vrag nije dao mira...izgledalo je sve ok i išao sam složiti s tim ESC-eovima. I nakraju svi motori su radili dobro osim jednog...taj jedan kada bi dodavao gas kroz cleanFlight program, počimao bi se vrtiti tek nakon skoro pola pomaka slidera...a kasnije kako bi podizao slider, dodatno bi imao u jednom trenu rupu (pad vrtnje). Očigledno nešto nije štimalo s tim motorom, tj. pretpostavio sam da taj ESC zeza. (I naravno, stvar nije letila)


Kako imam još jedne ESC-ove, koji bi pasali na ovu konfiguraciju...reko idem složiti s njima. (Ovi su po dva na jednoj pločici, tako da nisam mogao zamjeniti samo toga u kojeg sam sumnjao) ...uglavnom složim ja sve tip top, kad ono isti motor se opet neće vrtiti. Uopće nisam posumnjao da bi moglo biti do motora i na kraju tako. (Ako je tako...pošto mi se neda više ništ testirati, lagano počelo živcirati xd)
Ali ono što mi je prvo zapelo za oko, za razliku od prošlog puta kada se motor vrtio, ali je imao delay na slideru i kasnije rupu u vrtnji...ovog puta se skroz drugačije ponašao...treperi. Ne baš da skroz treperi..nego se vrti u mahovima. Zavrti se vrlo slabo na djelić sekunde pa stane ...pa tako ponavlja.


Da se motor isto ponaša kao zadnji puta, bio bi 100% siguran da je do njega...ovako nemam pojma što me čeka da saznam kada krenem prčkati sa testiranjem. :/


Odg: Bijeli dim (ESC, quadcopter)

Reply #10
Pa zmenjaj poziciju motora i vidit ces dal se kvar seli s motorom il se drzi pozicije

Odg: Bijeli dim (ESC, quadcopter)

Reply #11
Ma jasno mi je to...ali dosta mi lemljenja za danas.

Odg: Bijeli dim (ESC, quadcopter)

Reply #12
Nema odustajanja- takve stvari se pretresaju do gluho doba noci ;)
..aj sretno

Odg: Bijeli dim (ESC, quadcopter)

Reply #13
Al kada počmu od gluhog doba jutra, nemogu još i u gluho doba noći xd.


Neko, jedno kviki pitanje. Dali je moguća kriva kombinacija spajanja tri žice sa motora na ESC?

Do sada sam mislio da su sve kombinacije dopuštene, te da kombinacije utječu jedino na smjer vrtnje motora. No, postoji li možda kombinacija koja je nevaljala?

Odg: Bijeli dim (ESC, quadcopter)

Reply #14
Sve kombinacije su ok. Samo smjer vrtnje mjenjaju.