Skip to main content

Topic: VAŽNO: FPV predajnici i R/C prijemnici (Read 90533 times) previous topic - next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

VAŽNO: FPV predajnici i R/C prijemnici

Vidim da svako malo netko slupa neki model koji usput nosi FPV opremu i dosao na ideju o ovom postu;
Zapravo radi se vecinom o neinformiranosti letaca koji krenu letjet FPV sustav ili je oprema nepravilno podesena. Evo da ukratko obasnim zasto se takve stvari dogadjaju i kako ih izbjegavati. Prva i osnovna stvar je oprema, na trzistu je hrpa video linkova, pusta napuhavanja snage na istima, sama izvedba je isto razlicita od proizvođača do proizvođača. E svi mi gledamo kako jeftinije proci sa tom istom opremom mada u konacnici sve to kosta puno vise, dovoljno da se jednom skrsi model, normalno da ima video linkova koji rade uredno i za male pare a to sve ovisi jesi pogodio seriju ili nisi, vecinom se radi o kineskim proizvodima koji su normalno i tri puta jeftiniji od recimo Lawmate uređaja.
Jako je bitno na kojoj frekvenciji ta oprema radi i koji mi R/C uredjaj koristimo. Poznato je da na 2,4GHz bandu Spektrum,Assan,Corona,Turnigy pa cak i neke stanice od 35/40MHz imaju jako velikih problema sa video linkovima, jednostavo im video link odreze domet za 60-70% pa cak i vise kod nekih, vecinom se to vidi u startu kad se pale ti uredjaji, serva pocinju vibrirat sama od sebe, najvise se primjeti na rasponu frekvencija video linka od 900-1300MHz. U tom slucaju najbolje izbjegavati takve kombinacije jer sam bio svjedok par puta da gore navedena RC oprema prestaje radit na udaljenosti od 300-350m, znaci potpuni gobitak upravljanja i naravno model pada ko cigla.
Isto jako bitna stvar je snaga, za sve oni koji lete neku standard udaljenost, ajmo rec da je 2-3km sa standardnom RC opremom nema potrebe video link jaci od 200-300mW, taj isti baca na 2km udaljenosti ko od šale. Bolje rjesenje je kupovina ili kucna izrada PATCH antene za video prijem, domet i kvalitetu linka poveca za 3-4 puta.
Kanale na video linku podesiti tako da ne prekalapaju RC band - harmonici; Evo primjer: kanal 6 na vecini predajnika je 1160MHz, njegov harmonik tocno lupa na pocetak 2,4G RC banda, pa jos u kombinaciji sa opremom koja nema Spread Hopping pad modela je zagarantiran.
Antena na video predajniku je isto ogroman faktor, one tvornicke sta dolaze su podesene tako da poklapaju sve frekvencije koje je predajnik u mogucnosti emitirati pa tu automatski ima ogromno neiskoristeno podrucje koje se naravno mora negdje izbaciti i onda sprica na RC. 
Pametno bi bilo odabrati jedan kanal i za njega napraviti ili dipol ili invertedvee antenu. Takve antene imaju maksimalnu iskoristivost izracene snage pa postoji mala mogucnost da ce stvarati probleme na okolnu opremu a ujedno se dobiva i puno kvalitetniji signal video linka. Ima na netu hrpa nacrta i proracuna za izradu tih antena, a nije ni neka investicija, par kuna svega.
Ono sta je jos mođu bitnijim stvarima je i sam raspored komponenti. Prema mogucnostima bilo bi poželjno da se razmaknu video predajnici od RC prijemnika, koristiti isprepletene servo kablove ili stavljat feritne špule na krajevima kako bi se eliminirale smetnje.
Dodat cu jos detalja, nemam vremena vise pisat.... ;)

Odg: VAŽNO: FPV predajnici i R/C prijemnici

Reply #1
Hm,nisam u radio tehnici potkovan ko kolega Davor ALI, kak i on dobro zna, imam jeftini kineski prijemnik i predajnik na 900 MHZ, na predajniku dipol antenu i patch antenu na prijemniku, MX12 stanicu sa Assanom na 2.4GHZ i NIKAD, ponavljam NIKAD nisam imal problema sa kombinacijom FPV prijemnik/predajnik-Assan, NIKAD nisam primjetil smanjenje dometa zbog toga, dapače, FPV mi je omogučil da letim do udaljenosti do kojih bez njega nebi išlo jer jednostavno nebi videl model!!! E sad, da postoji mogučnost interferencija, to je sigurno ali iz mog iskustva i iskustva ostalih u klubu baš i nije bilo nekih problema-je tak Davor? Mali žuti kinezići omogučilisu nam da široke mase mogu uživati u čarima FPV letenja i bilo bi beskrajno GLUPO reči da to treba odbaciti jer možeš naletiti na lošu seriju, može ti past avion......sve se to događa i bez FPV-a!!!! Neznam kaj je Davoru bilo da je napisal takav tekst, valjda je jadan kaj ga je izj..... njegov video link pa je sad nabavil opremu koja vrijedi da bi napravil 10 jeftnih kineskih video linkova (karikiram) ali to NIJE razlog da svako ko hoće probati FPV to i ne napravi sa BILO KOJIM jeftinim linkom i kamerom, pa ako mu se dopadne i ima love može nabaviti opreme za par tisuća kuna pa letit preko 20 km. Ali otom potom! I još da se pozabavim prvom Davorovom rečenicom-svako malo slupamo avion i BEZ FPV opreme pa je veeeliko pitanje kad je kriva FPV oprema a kad bilo koji drugi faktor kojih je u ovom hobiju jaaako puno!!!!

Odg: VAŽNO: FPV predajnici i R/C prijemnici

Reply #2
Tompa a šta ti mislis zašte tebi vibriraju serva? Mozda je utjecaj vanzemaljaca :P
Slabo si upoznat sa dogadjajima u nasoj okolici a evo ima tu i na forumu rusenje nekog helija sa FPV opremom. Čak sam spomenuo gore da je dovoljno 200mW kao sto je kod tebe slučaj i jos si na 900MHz pa s tim si i eliminirao dobar dio preklapanja po 2,4G bandu.
Najvise problema rade video linkovi od 500mW na dalje, imamo 2 primjera iz kluba gdje su 800mW predajnici rusili 3 puta modele na relativno malim udaljenostima od 300-350m zbog interferencija na RC band, potpuno mu odreze domet.
Ja sam ostao bez video signala zbog sasvim druge greske ali nisam ostao bez RC veze, to sam isprobavao na stolu doma, utjecaj video linka na Hitecovu komunikaciju je 0 bodova, isto je i sa Futabom 2,4 koja se prilagodi u slucaju bilo kakvih interferencija.
Napomenuo sam gore i sam raspored opreme po modelu, pogotovo bitno ako je u igri i OSD sa GPS-om jako je bitno to dobro razmaknut, ožicenje sto manje ispreplitati. GPS radi na 1300MHz pa u slucaju kad je 1,3Ghz video link u igri postoji mogucnost da se pocinje gubiti, pokazuje nerealne podatke....

Odg: VAŽNO: FPV predajnici i R/C prijemnici

Reply #3
Vibracija serva nema apsolutno nikakvog utjecaja na let!!! S obzirom na jačinu signala koji ide signalnom žicom prema servu lako je moguće da vibracije nastaju i kao inducirani napon u žici prema servu a ne samo kao utjecaj video predajnika na Assan prijemnik u modelu. Sa ovim za snagu predajnika se slažem. Ma gledaj, svoj prvi post si počel sa nekoliko konstatacija koje nikako ne stoje i zato sam reagiral-zbog onih koji nemaju nikakvih iskustva da znaju da baš nije tak kak si rekel i da im netreba kofer love za FPV let. Također, pad sa Easy-em ili sličnim mu klonovima je vrlo rijetko skup! Ja sam svojeg SkyHawka "kršil" više puta i nikad nije bilo večih posljedica. Naposljetku, novi Easy bez elektrike košta ispod 50 ojerića cijeli!!! Ne vjerujem da će početnik pokušavati letjeti FPV i to još sa nekakvim skupim modelom,to se i ne radi. Davor, mi koji te poznamo znamo da voliš skupe i kvalitetne stvari ali nemoraš odmah popljuvat ove jeftine, da, skuplje je redovito i bolje ali to ne znači da je ovo jeftino neupotrebljivo!!!
Zato, ko god želi može probati FPV sa jeftinim kineskim setovima, stoji preporuka da je dovoljna snaga 100-200 mW uz izradu posebnih antena koje su vrlo jednostavne za napraviti i naravno pokušati čim više odmaknuti ožičenja i sklopove RC-a i FPV-a!!!
Svima želim ugodne sate leta uz FPV!

PS: Davor, idemo popodne malo nabacit koju FPV snimku?

Odg: VAŽNO: FPV predajnici i R/C prijemnici

Reply #4
Nije nuzno kofer pun love zato i pisem ovo, sve ovisi kako se podesi sam sistem, moze sve savrseno radit i za par dolara; vibracije ne nastaju kao indcirani napon nego video link sprica na servo direktno; 
Tema nije da se nas dvojica raspravljamo nego da ljudi imaju neke informacije koje bi mogle spasiti situaciju ako dodje do cega, jer sto je vise zica veca je mogucnost cirkusa, jbg ti imas samo video link i RC prijemnik, ja imam hrpu govana na to sve skupa pa je i snop kablovinja za usrat se, naravno kod takvih situacija je jako bitno kako je sve slozeno;
PS: ne mogu ici, ne znam kad se vracam natrag...jbg zena,djeca,prostitutke... :D ...nazovem te popodne

Odg: VAŽNO: FPV predajnici i R/C prijemnici

Reply #5
vidim da ste se dali u opširne i duge eseje  :)

ali.......

mislim da je Davor u zadnje vrijeme počeo previše mudrovati  ;)

na kraju ti ništ od ponuđenog na tržištu nebu dobro......  svaki jeftin video link savršeno dobro zadovoljava modelarske potrebe.....

problem nastaje dok na mali prostor naguraš puno elektronike koja se međusobno smeta i na kraju dobivaš kup neupotrebljive elektronike.....
a mislim da si dobro upoznat sa takvom situacijom  ;)


tak da nema veze dal je jeftin, dal je skup, dal je iz kine ili iz amerike, ako radi i radi dobro(ne radi smetnje) onda je odličan, a to se danas može dobiti već za nekih četrdesetak dolara.....

tak da se u potpunosti slažem sa Tompom

Odg: VAŽNO: FPV predajnici i R/C prijemnici

Reply #6
pa o tome se i prica, nitko ne kaze da ne valja jeftina oprema, samo treba malo i posloziti to da se ne dogadjaju pizdarije, a da odredjeni proizvodjaci RC opreme imaju problema sa FVP opremom je naucno dokazano;
naravno da sam upoznat sa svim kaj se dogadja u tim kombinacijama jer sam si dao vremena to isprobavat i kemijat g4 sheme


Odg: VAŽNO: FPV predajnici i R/C prijemnici

Reply #8
za taj domet ti je dovoljno i na pola snage, 400-500mW
naravno te frekvencije nisu dozvoljene kod nas, ali ko te pita...osim ako te na carini pitaju za dozvolu od HAKOM-a budi siguran da je neces dobit

Odg: VAŽNO: FPV predajnici i R/C prijemnici

Reply #9
Kako vam oprema radi na 900MHz? Imate interferencija? Pitam, jer na 900MHz radi GSM u Hrvata...btw, u južnom dijelu ZG se trenutno testira oprema koja radi i na 800MHz, pa ako letate tamo, čisto da imate u vidu.
MX-16S/Aurora9, Giles202, ASW28, PC9, Quad, Canary40
Building: ME-109, ExtraLeki 300, Mig-7

Odg: VAŽNO: FPV predajnici i R/C prijemnici

Reply #10
na 800 ili 1800MHz? ako je GSM onda je 1800MHz

Odg: VAŽNO: FPV predajnici i R/C prijemnici

Reply #11
Ima GSM i na 900 i na 1800, ali ima i još "nešto" na 800....
MX-16S/Aurora9, Giles202, ASW28, PC9, Quad, Canary40
Building: ME-109, ExtraLeki 300, Mig-7

Odg: VAŽNO: FPV predajnici i R/C prijemnici

Reply #12
GSM je i od 850 pa na dalje..... Da ne bi bilo nismo znali

Odg: VAŽNO: FPV predajnici i R/C prijemnici

Reply #13
880 - 960 MHZ (Extended GSM-900) su Tmobile i Vipnet, Tele2 je na 1800. Ali kao što rekoh, ima "još nešto" na 800MHz i na 2600MHz....južni ZG... čisto da znate ako letate tamo...
MX-16S/Aurora9, Giles202, ASW28, PC9, Quad, Canary40
Building: ME-109, ExtraLeki 300, Mig-7

Odg: VAŽNO: FPV predajnici i R/C prijemnici

Reply #14
prvo svaka čast na volji i objašnjenjima za fpv. da li 72mhz ima smetnje sa fpv? i dali možete detaljizirati koje točno sve komponente trebamo za fpv dali postoji neka shema? ili da se postavi neka tablica sa glasovanjem da se vidi koja je u prosjeku cijene i kvalitete među boljima.