Skip to main content

Topic: --- (Read 13589 times) previous topic - next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.


Odg: Edge 540 - info za gradnju

Reply #2
Ja ne bih preporučio kupnju gotovog modela jer to nema veze s modelarstvom i definitivno pozdravljam tvoju odluku da kreneš sa samogradnjom :)
Ovaj Polybatic Edge je brutalan model i sa smanjenim dualrateovima i expo-om te CGom pomaknutim prema naprijed može biti solidan model za početnike. Samo treba smanjiti otklone i relativno je lagan za letjeti.
Ako ga i skršiš, imaš par kn štete. Pola kvadrata stiropora od 1cm kod Kemenovića je oko 2,5 kn :)
Fora je u tome što Edge ima jako mali wing-loading i lagan je, te dosta "pluta" i lijepo reagira na komande. Po meni nema razloga da početnik ne bi probao nekaj takvoga letjeti. Druga priča su sportski akrobatski modeli u polu-skali, oni su dosta teži za letjeti
MAK Zapad

Odg: Edge 540 - info za gradnju

Reply #3
[
Pozdrav svima!

Zainteresiran sam za gradnju spomenutog modela pa me zanima par stvari... :)

Jel se može edge-a napraviti od stiropora ili je bolji od tog deprona ili kojeg već materijala? Gradio bi prema ovim uputama: http://www.rcgroups.com/forums/showthread.php?t=767157. Znači model koji izgleda normalno, a ne oni komadi napravljeni od 2 ukrštene plohe.

Živim blizu Kutine pa bi me zanimalo i gdje se može nabaviti u okolici tog deprona i ljepila za to te općenito svega što mi treba.

Totalni sam newb što se tiče ovog hobija pa mi nemojte zamjerit. Jedino iskustvo s letenjem imam zasad sa Phoenix simulatorom i pošto mi poprilično dobro ide (barem sa PS joystickom), htio bih se okušati i uživo, a gdje ćeš bolje nego letjet nešto što si sam napravio... :)


Ivan iz Volodera
vecinu materijala imas u Pevecu u kutini

Odg: Edge 540 - info za gradnju

Reply #4
Ma zaljepiti češ ti to epoxijem ali će te ljepilo izaći više nego stiropor što ćeš potrošiti za 10 avijuna!!! :D
Trži poliuretansko ljepilo za drvo, imaš ga od BISON-a, PU-MAX, ili u nekoj drogeriji, to ti se koristi za drvo, traži nekog stolara
tamo, boca ti je nekih 50-ak kn a biti će ti dosta za 10ak EDGE-a!

LP

Odg: Edge 540 - info za gradnju

Reply #5
Ovo ti je moj zadnji završeni, imao je 20ak uspješnih letova, ali je sada R.I.P.
Drugi je već pri završetku, želim ti dobru zabavu kao što je i meni bila, do sad sam ih napravio 4-5 i svaki je bolji.

LP



Odg: Edge 540 - info za gradnju

Reply #8
Meni je bilo draže rezati od stiropora, sastavim ih, ubacim letvicu 10x8mm, na trupu izrežem otvore pa ubacim krilo i zalijepim
sa poliuretanskim ljepilom, pa kad se sve osuši odrežem dio krila u trupu da mi ne smeta za elektroniku i da ne otežam, a epoxi konkretno nisam koristio uopće na zadnjem modelu nego poliuretansko i UHU Twist and Glue za 15kn.
Trup je od stirodura, kupio od 30mm pa žicom na pola, tako da je 15mm, avion ispadne čvrst.

Odg: Edge 540 - info za gradnju

Reply #9
Pretpostavljam da si nešto iznad 850g AUW ili?
MAK Zapad

Odg: Edge 540 - info za gradnju

Reply #10
Pa zadnji je bio s kotačima i svime RTF 940g, ovaj što sad sastavljam bi mogao biti oko 1000g jer sam krila presvukao folijom.
Sa Turnigy Park 480 ide jako dobro jedino nema beskonačnu vertikalu, a do toga još nisam došao pa se zabavljam i učim pomalo, što je i cilj!   :)
Slika je na početku gradnje.


Odg: Edge 540 - info za gradnju

Reply #12
uzmimo u obzir da je totalni pocetnik, svakako sam za samogradnju ali dok nabavi trafo, zicu, dok skuzi kak sve to napraviti  pa jos i avion mozda ipak da radi sa depronom za pocetak, mozda....


zapravo moj prijedlog je da nabavi stanicu i odleti par dana na simulatoru sa njom a ne joistickom...  za pocetak  ;)

Odg: Edge 540 - info za gradnju

Reply #13
Može se krilo napraviti od izoflora po nacrtu, samo što je izoflor 6mm, a nacrt je za 10mm.
Krilo od punog stiropora je čvršće, jednostavnije, brže i lakše ga je napraviti.
Jasno treba imati alat i šablone.

Napon za grijanje žice ovisi o otporu žice, a otpor ovisi o duljini, presjeku i materijalu žice.
12V bi za neku žicu moglo biti previše a za neku premalo.
Najbolje je imati izvor napajanja s regulacijom.


Odg: Edge 540 - info za gradnju

Reply #14
Ako misliš na univerzalne adaptere, odnosno ispravljače, teško. Koristio sam par vrsti žice i struja za rezanje je bila od cca 2A do 4A. Znači ovisi o materijalu žice. Adapteri teško da daju tu struju. Ima par tema na forumu o izradi napajanja za rezač žice, još ako imaš nekog elektroničara blizu sebe da ti da koji savjet i pomogne oko izrade istog, još bolje. Uglavnom, koliko god se na početku činilo teško za napraviti, rezač vrijedi svakog truda. Žicu možeš narućiti preko E-baya, ima ih koliko hoćeš, isto tako možeš ju izvaditi iz pregorenih grijalica, fenova i ostalih aparata koji koriste žičane električne grijače.
U slučaju da imaš nekog elektroničara, napravite napajnje po ovoj shemi i miran si do kraja života. Nadam se da ostalima nisam dosadan sa ovom shemom, što mogu kad je stvarno zakon napajanje.

http://www.sper.hr/atxc_napajanje_na_bazi_atx_napajanja.htm