Skip to main content

Topic: --- (Read 13657 times) previous topic - next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Odg: Edge 540 - info za gradnju

Reply #15
Ja ti koristim od gitare žicu najtanju, o,oo9'' i radi sa trafom od nekakvog radija mislim da je oko 2A i to na dužini od nekih 80cm, jedino moraš paziti jer ju nesmiješ jako nategnuti ipak je tanka,  nije čvrsta kao cekas, a na E-bayu ih imaš po
10kom pakiranih za 50kn pa pilaš dokle hočeš, ja sam tamo uzimao.

Ja sam koristio onaj programčić Airfoil Browser, konkretno na njemu model  S8035, ali možda neko ima bolju preporuku.

Odg: Edge 540 - info za gradnju

Reply #16
Čitam postove i mislim si.  Složi bilo što od bilo čega da leti. Idi na livadu leti i druži se s ljudima. Brzo češ vidjeti koji ti je materijal najviše leži. Ne čini materijal avion nego modelar. Danas je kod nas u Sisku na livadi bila extra od dve ploče, moj edge s monoblockom u nosu ostatak od izoflora i još 20ak modela. Svi su letili i borili se s vjetrom svaki na svoj način. Ali kao si poćetnik definitivno slaži nekog visokokrilca. S dobrim motorom i eleronima se s njim kasnije isto da divljati. A što jednostavniji model lakše se popravlja. Moj prvi avion je bio acro i ne mogu se pohvaliti da sam letio s njim.

Odg: Edge 540 - info za gradnju

Reply #17
Moja termo pila ima neku žicu od gitare i 12v trafo - bilo koji punjač akumulatora ili sam akumulator će zadovoljiti

Odg: Edge 540 - info za gradnju

Reply #18
Ako misliš na akomulator od auta ili motora vjerovatno će ti se žica usijati i puknuti jer on trenutno daje i nekoliko stotina ampera!
 :-\

Odg: Edge 540 - info za gradnju

Reply #19
E neće, zaboravio si na jednu sitnicu - Ohmov zakon I=U/R
Akumulator od auta MOŽE dati puno ampera, ali trošilo će povući taman koliko mu treba.

Moja 1,3m duga žica razmotana sa stare grijalice (vjerojatno od cekasa) ima otpor 12,25 Ohma.
Iz akumulatora koji ima napon npr. 13V i može dati preko 100A ta žica bi povukla ravno
13 / 12,25 = 1,06 ampera
I bila bi prehladna za rezanje.
S tom žicom EPS150 (25 kg/m3) režem na 18V, a EPS200 (30 kg/m3) na 21V.



Odg: Edge 540 - info za gradnju

Reply #20
Ja imam trafo  nekih cca 16v, žicu od gitare,baš sam jutros rezuckao, fino polako i kvalitetno. Žica vruča taman da ju ne mogu držati rukom plako je ali sigurno rezala xps. :)

Odg: Edge 540 - info za gradnju

Reply #21
Zako stoji za cekas žicu ali probaj od gitare pa javi, kolega je pitao za nju!

Odg: Edge 540 - info za gradnju

Reply #22
Samo da se vratim na jučerašnju priču o visokokrilcima. Danas sam svog edgea s livade ponovo donio prepolovljenog,  a lazy bee cijelog. Na edgeu nemam pojma koliko sam propova do sad polomio na lazy bee-u još nisam ni jednog.

Odg: Edge 540 - info za gradnju

Reply #23
Za početak buno bolja opcija od edgea. A može i sve manevre izvesti skoro ko edge!


Odg: Avion - pitanja za gradnju i setup

Reply #25
bok,

meni su za prvu samogradnju puno pomogla ova dva linka:
http://www.rcgroups.com/forums/showthread.php?t=354237
http://www.aeroklub-popovaca.hr/index.php?option=com_wrapper&Itemid=73

napravio sam ovaj prvi avion, i toplo preporucam.
jako je miran, lijepo leti, i tesko ga je razbit.

ja nisam imao karbon pa sam stavio kroz njega okruglu drvenu letvicu, imas ih u bauhausu.
ako ga budes gradio slobodno pitaj tu ili na PM sto god hoces.
tu ima i moj kratki post o njemu: http://www.flyfreak.net/samogradnja/depron-stc/

Odg: Avion - pitanja za gradnju i setup

Reply #26
Kad biraš motor recimo na hobbyking.com onda ti u opisu motora obično napišu koji potisak možeš dobiti sa kojom elisom...  Da bi avion letio treba ti potisak biti minimum 25% od mase aviona. ali recimo uzmeš rezerve pa biraš da bude potisak 50 % mase aviona.
E sad ESC odabereš tako da može podnesti struje koje motor vuče, a to opet piše u opisu motora.

Odg: Avion - pitanja za gradnju i setup

Reply #27
Motor i regler koji navodiš nisu kompletni setup, jer fali željena baterija , elisa i model koji treba pogoniti. To jeminimum za procjenu setupa.
Inače, ti Thrust regleri mi se nisu svidjeli, ima dosta problema kod podešavanja, u biti jako teško bez progcard (narednih 4 $).
Model od 1 do 1,5 kg nije za početnika, najbolje jeda uvažiš savjet od tgrbin i napraviš model koji on ovdje  preporučuje, ako si iz blizine Zg rado ti doniram malo stiropora i arbitona za izradu, imam neke zalihe koje mi ne trebaju !
Damir

Odg: Avion - pitanja za gradnju i setup

Reply #28
Zasto ovaj model iz videa ne bi bio za pocetnika? Pa lakse s njim nego s necim manjim gdje ne smije ni trunka vjetra biti. To je super trenerski avion po meni :)
A mislim da mojih sad vec 50 sati na simulatoru igra dosta ulogu...
Pa sam si dao odgovor: simulator je dobar za dobiti orjentaciju, ali stvarni osjećaj na livadi je drugačiji.
Ne znam od kuda si došao od 1 do 1,5 kg težine modela, ali to je leteća cigla i sa takvim treba znati.
Uspješan početak u ovom hobiju uvelike ovisi o uspješnosti prvog projekta, baš zato je dobro odabrati poznati projekat koji su mnogi uspješno napravili.
Damir

Odg: Avion - pitanja za gradnju i setup

Reply #29
Poprilično su realni simulatori, oni koji tvrde drukčije se vjerojatno nisu dovoljno "družili" s njima, a to kaj Diogen veli da je stvarni osjećaj drugačiji također stoji - jer na livadi je malo mirno, pa malo puše vjetar, pa te smeta sunce, pa te frka da ne spizdiš model jer ipak košta neke novce, pa te frka da ne pogodiš nekog, itd. itd. nije isto definitivno. I dosta modela u Phoenixu se ponaša prilično realno, ali ipak je drukčije kad se na livadi malo nogice tresu u početku :)
Prvi model kojeg sam ja ikad letio (bez sima prije toga) je bio stari robbe Charter, to je trenažni visokokrilac raspona krila metar i pol i vjerojatno mase oko 2kg (bubam, nisam 100% siguran), ali to ne znači da bih preporučio takav model nekom početniku, ali samo zato što je od balze/špera i više te košta nego kad u zemlju spizdiš hrpu deprona (materijal te po deproncu košta valjda 50kn, ostalo je u većini slučajeva iskoristivo nakon kreša). Tak da je bolje složit nešto jeftino od deprona za prvu ruku, čisto da se naučiš, kasnije gradiš čuda kakva ti srce poželi. Recimo onaj Piper od metra kojeg radi dosta ekipe tu na forumu mi se čini kao izvrstan početnički model, a uz malo truda i izgleda predobro
MAK Zapad